SCHIËOAMSCHE COURANT Socialisten vinden troost op Nieuwelant Vlaardingen geeft MAF geen vrijstelling 200 woningen aan Nieuwelaan Ifc neem p - wnkèL -Groei voor Dp66en 'klein Telefoon vergoeding vervalt Planvorming gaat beginnen Drie maanden cel voor dodelijk ongeval op de Maasdijk Laagste 1 opkomst I door gestolen I wegwijzers Meisje geschept VWoensdag 27 mei 1981 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 103 - 6 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 258091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De telefoon - vergoeding die de reetor, di recteuren, de hoofden van scholen en de hoofdleidsters jaarlijks krijgen is afgeschaft. De gemeente gaf jaarlijks een tegemoetkoming in de kosten voor het telefoneren thuis. De gemeenteraad heeft echter on langs beslaten in het kader van de bezuinigingen op per soneelsgebied de tegemoetko ming in de kosten niet meer in de gemeentebegroting op te nemen. Met de vakorganisaties was vooraf geen overleg ge pleegd over de maatregel, Op aandringen van enkele be trokkenen is dit onlangs als nog gebeurd en is inmiddels overeenstemming bereikt met de vakbonden. Schiedam De Partij van de Arbeid die landelijk zo'n gevoelige klap te ver werken heeft gekregen vond gisteren haar troost op de Schiedamse scho lengemeenschap Nieuwe- lant. Links heeft daar een belangrijke meerderheid gehaald bij de schaduw verkiezingen. PvdA en D'66 haalden samen maar liefst 54 procent van de stemmen. Volgende week gaan de leerlingen van de school proberen op basis van deze uitslag een kabi net te formeren. De PvdA is met 31 procent van de stemmen de grote overwinnaar van de schaduw verkiezingen op scholenge meenschap Nieuwelant gewor den. Een opvallend tweede plaats was er op de katholieke scholengemeenschap voor D'66 (23 dat het CDA (20 ruimschoots voorbij streefde. Ver achter bij de grote drie bleef op scholengemeenschap Nieuwelant de VVD (12 Klein links deed het onder de Schiedamse leerlingen opval lend goed: PSP kwam op zes procent, CPN op drie. De rechtse kleine partijen waren op Nieuwelant weinig popu lair. De schaduwverkiezingen op de scholengemeenschap zijn een gecombineerd initiatief van geschiedenis-leraar Ron Meijboom en de administratie van de school. Negen derde klassen van Mavo en LTS brachten gisterochtend hun stem uit in de aula. De school had zelf oproepingskaarten ge drukt met precies dezelfde tekst als de echte. Bovendien was er een echte stembus, die was geleend van de gemeente VI aardingen. Meijboom heeft het intiatief tot verkiezingen op de school genomen om de leerlingen de hele gang van zaken bij ver kiezingen een keer mee te la ten maken. De verkiezingen bleken op de school veel meer aan te slaan dan van tevoren door de leraren werd ver wacht. Meijboom wil dan ook over vier jaar opnieuw scha duwverkiezingen voor de der de klassers organiseren. Levensecht was gisteren de schaduwverkiezing op Scho- lengemeeschap Nieuwelant. Alles leek op de echte verkie zingen, behalve de uitslag... iedamViaanïin - gen/Maassluis - - Het verlies van de PvdA is in de drie Water- jvegsteden even fors geweest als in den lande het geval is. Het CDA viel ten op- Waterweg laat PvdA en CDA verliezen ziehte van de kamer verkiezingen in 1977 in Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis ook terug, hoewel minder dan de PvdA. De VVD groeide in deze regio, zij het met kleine cijfers. Sterk is de groei van D'66 ook hier geweest. In Maassluis werd de partij liefst viermaal zo groot, in Schiedam tweemaal, en. Vlaar- dingen hield daar het midden tussen. Opvallend is dat, zou de uit slag van gisteren worden toegepast op de gemeente raad, de PPR in het hele Waterweggebied dan geen rol meer zou spelen. In Schiedam en Maassluis zou de PPR uit de raad verdwij nen. Het is opmerkelijk dat de te rugval van PvdA en CDA minder sterk zou zijn, als het om gemeenteraadsverkiezin gen was gegaan. In dat geval wordt namelijk een andere rekenmethode toegepast. Vlaardingen: Ten opzichte van de verkie zingen van '77 moesten de ..socialisten in Vlaardingen bijna tien procent inleveren. Als de uitslag wordt omgere kend voor de gemeente raadsverkiezingen vallen de gevolgen voor de socialisten echter wel mee. Dan verliest de PvdA ten opzichte van de raadsverkiezingen van '78 slechts één zetel. In de huidi ge samenstelling van de raad heeft de PvdA vijftien zetels en dat zouden er dus veer tien worden. De christen-de mocraten zouden aan de h£md van de uitslag drie van de tien raadszetels moeten inleveren. Volgens dezelfde berekeningen klimt D'66 van twee naar vijf raadszetels en boekt de VVD één zetel winst, waardoor het totaal op zes komt. SGP en GPV lo pen iets terug, maar door de lijstverbinding met de Refor matorisch Politieke Federa tie kan het aantal van twee zetels worden gehandhaafd, PSP en SP tenslotte blijven samen een zetel delen. Op de EVP met de Vlaardingse lijsttrekker Rien Weststrate stemde slechts 1,1 procent van de Vlaardingse keisge- rechtigde bevolking en dat is niet genoeg om in de raad te komen. Schiedam; Verondersteld dat de verkie zingen van mei volgend jaar voor de gemeenteraad in Schiedam net zo verlopen als* die van gisteren voor de Tweede Kamer, dan zou dat voor het CDA een verlies van twee raadszetels beteke nen en een teruggang der halve van tien naar aeht ze tels. De PvdA zou niet hoe ven vrezen, die partij bleef op zeventien zetels. D66 zou er twee bij krijgen en op vier komen, maar dan toch nog niet even groot worden als de WD, want die zou er één bij krijgen en op vijf zetels komen. PPR-raadslid Her man Noordegraaf zou niet in de raad terugkeren en dat schokte gisteravond menig vertegenwoordiger van an dere partijen wel, want Noordegraaf is een gezien fi guur. De CPN zou de ene ze tel behouden. Ook in Schie dam zou van de EVP niets merkbaar zijn. procent bij de christen-demo craten. Opvallend is dat de PvdA wel belangrijke winst op het CDA boekt als de uit slagen worden vergeleken met die van de gemeente raadsverkiezingen in 1978. Zouden de cijfers van gister avond hetzelfde liggen voor de plaatselijke politiek, dan worden de socialisten de grootste partij in de raad, met maar liefst twee zetels meer dan het CDA. In zaal Irene stroomde poli tiek Schiedam bijeen. Tevre den waren PvdA en CDA niet. De socialisten schrok ken van de landelijke terug val en de confessionelen wa ren in Nederland dan wel de grootste partij geworden, maar in het Waterweggebied ging het toch bergafwaarts. Maassluis: D'66, VVD en CPN zijn in Maassluis de overwinnaars geworden van de verkiezin gen. PvdA en CDA verloren in de eerste stad nan de Wa terweg in aanhang ten op zichte van de verkiezingen in 1977, De PvdA tuimelde bijna acht procent omlaag te gen een val van anderhalf Vlaardingen L)e gemeente Vlaardingen wi! de magnesiet- «i. amarilfabriek MAF geen •Vrijstelling géven van de ver plichting om aan te sluiten op "fit gemeentelijk riool. Lozing van het waswater van het be drijf op het riool zou volgens Pet bedrijf betekenen dat het riool herhaaldelijk verstopt zou worden door de kleideel- fcs die zitten in het waswater. Het bedrijf toont zich bereid wo de klei die via het waswa ter in de haven komt van tijd tot tijd op eigen kosten te ver wijderen tie heer Gerritze, directeur Van de dienst gemeentewer ken, is fel tegen een eventuele vrijstelling: „Het is niet zo dat de klei zich op een hoopt. De slib gaat zweven in het water zal zich over de gehele ha ven verspreiden. Daarom kan Pet water niet ongezuiverd in de haven worden geloosd." Volgens de gemeente heeft °°k de directie Beneden-rivie- ren van Rijkswaterstaat be swaar tegen een rechtstreekse lozing op het apenbare water van de Koningin Wilhelmina- haven. Rijkswaterstaat staat volgens de gemeente Vlaar dingen op het standpunt dat het niet aanvaardbaar is dat grote hoeveelheden zand en klei in de haven komen. Vol gens Rijkswaterstaat is het technisch heel goed mogelijk om de slibdeeltjes door middel van afscheiders op te vangen. Bedrijfsleider Van Velen van het Vlaardingse bedrijf heeft een geheel andere mening: „Ik heb van Rijkswaterstaat schriftelijk de bevestiging ge kregen dat zij geen bezwaar hebben tegen een rechtstreek se lozing in de haven. Toch een vreemde zaak dat Rijks waterstaat twee totaal ver schillende adviezen geeft." Verantwoordelijk wethouder Bas Goudriaan was duidelijk' verrast door de medeling van Van Velen. Hij zegde toe bij Rijkswaterstaat om ophelde ring te vragen. De amaril die in het bedrijf verwerkt wordt is afkomstig uit Turkije. Het materiaal zit onder de klei en moet daarom worden schoongewassen. Door het schoonmaken onstaat er water met slib en de gemeente wil niet dat het slib in de ha ven komt. Schoon amaril ko pen is volgens bedrijfsleider Van Velen onmogelijk: „Ama ril is een hoogwaardig product dat in maar weinig landen te koop is. Turkije is gelukkig zo'n land, maar we moeten het amaril wel helemaal zelf schoonmaken- We zijn gewoon afhankelijk van wat er uit Turkijke komt." Een definitieve beslissing over een eventuele vrijstelling is nog niet genomen door het college. Eerst wil het ophelde ring van Rijkswaterstaat over het geven van twee totaal ver schillende adviezen. Overigens verwacht wethouder Gou driaan niet dat het college van standpunt zal veranderen. Ook de directeur van gemeente werken zal het college blijven advisderen om MAF geen vrij* stelling te geven. Vlaardingen De plan vorming voor ruim twee honderd huurwoningen aan de Nieuwelaan en omgeving gaat binnekort van start. Van die twee honderd huizen zal circa dertig procent twee- en driekamerwoningen moe ten zijn. Volgende week maandagavond wordt in het buurthuis aan het Weeshuisplein een eerste informatieavond gehou den, waar bewoners zich kunnen opgeven voor de deel projectgroep die het bouwplan gaat ontwikke len. Behalve bewoners hebben in de groep ook zitting de gemeente en de woningbouwvereniging Samenwerking '77 die de woningen zal gaan bou wen en als adviserende le den de opbouwwerker, een bewonersdeskundige, een kostendeskundige en de architect. De deelprojectgroep zal zich onder meer bezighouden met de huurhoogte, de ligging en indeling van de huizen, het stratenplan, groenvoorzie ningen en parkeervoorzie ningen. Tevens zal de groep zich buigen over ..de^yrkag wat er met de huizen gebeurt die nu in het gebied staan. Periodiek zal de deelproject- groep ruggespraak met de bewoners van het gebied moeten houden, zodat ook die bewoners die niet In de' groep zitting hebben hun mening over de plannen naar voren kunnen brengen. Daarnaast verschijnt nog dit jaar een projectgroep stads vernieuwing voor het hele centrum, die speciaal let op zaken die voor het hele cen trum van belang zijn, maar ook de ontwikkelingen rond de Nieuwelaan zal begelei den. De toekomstige woningen zijn in de eerste plaats be stemd voor mensen die in huizen wonen, die in ver band met -, dejmieuwbouw-. r plannen moeten worden ge sloopt. Ook mensen die vroe ger in het centrum woonden, maar door de stadvernieu- wingsactiviteiten naar elders moesten verhuizen en bewo ners yan slechte woningen in de omgeving komen, in aan merking. De gemeente heeft inmiddels de bewoners uit de buurt la ten weten dat zij zich bin nenkort kunnen opgeven voor de deelprojectgroep. In een rondschrijven dat bij alle bewoners in de bus is gedaan wordt opgemerkt dat de ad viezen van de deelproject groep zwaar zullen wegen bij de uiteindelijke besluitvor ming in de gemeenteraad, maar dat de komst van par keergarages in de buurt niet meer, 4ter discussie, staan. Den Haag De Haagse recht bank heeft een 36-jarige chauffeur uit Maassluis ver oordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf en twee jaar ont- zegging van de rijbevoegdheid wegens dood door schuld. De .officier van justitie had een boete geëist van vierhonderd gulden twee jaar intrekking van het rijbewijs en acht we ken cel, waarvan vier weken voorwaardelijk. Verdachte reed onder invloed met zijn truck op 10 augustus van het vorige jaar over de Maasdijk in 's-Gravenzande. Komend vanuit de richting Hoek van Holland verloor hij de macht over het stuur, toen hij bij de afslag naar de Wou- tersweg moest afremmen voor een stilstaande auto. Hij botste op een tegenligger, die daar door van de weg gleed. Daarbij kwam een veertienjarige inzit tende om het leven en werd de bestuurder zwaar gewond. Bij de bloedproef bleek, bij verdachte een alcoholpromil lage van 0,86. I Schiedam Bij het stembureau aan het Faassenplein in Schie dam zijn grote problemen ontstaan doordat opge schoten jongelui de be wegwijzering naar het stemlokaal wegsloopten. Gisteren meldde dat stembu reau-zonder-weg- wijzers prompt het laag ste opkomstpercentage van heel Schiedam. De Dienst Gemeentewerken heeft dat, ondanks het opnieuw plaatsen van borden, niet kunnen voorkomen. Het lage opkomstpercen tage op het Faassenplein wordt ook geweten aan de problemen die bewo ners van het verpleegte huis Driemaasstede in het lokaal ondervinden. Moeilijkheden blijken vooral te ontstaan door de zestig centimeter hoge drempel \an de depen dance van lagere school de Notenkraker, waarin het stembureau is geves tigd. Met name de licha melijk gehandicapte be woners van het Ver pleegtehuis ondervinden in die drempel een on neembare hindernis. Gis teren moesten de invali den die toch kwamen stemmen naar binnen worden gesjouwd. 'Schandalige toestanden' werd gisteren dan ook luidkeels gemopperd. Het stembureau aan het Faassenplein moet wor den opgeheven, zo werd gisteren al van verschil lende kanten gesugge reerd. Schiedam Een zevenjarig Schiedams meisje is op de Bur gemeester Knappertlaan door een auto geschept toen zij plots de rijbaan overstak. De 47 be stuurster van de auto kon het overrennende meisje niet meer ontwijken. Het kind is het een zware hersenschud ding in het Noletziekenhuis opgenomen. JBpjfL Dit nieuwsblad, waarin u al hel nieuws uit eigen omgeving kunt vinden., word! zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. co»*0'"® •08°"" YioofiP1* »oPene „e\°P p.nW"*" „VB Ko"®14'01

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1