El STAD/STREEK 3 Huil min Bewoners moeten de renovatie kunnen weigeren' f! Uitslag kamerverkiezingen schokt plaatselijke politici Nou zullen we het krijgen n Orgel Zang en opmerkingen Film Qost houdt portemonnee zorgvuldig in het oog SSSW- - nro«nadag 27 mei 1891 VD/SC/WW 'Ik ga maar emigreren!' Schiedam/Vlaardingen/Maassluis Het was onont koombaar: druk zaten politici gisteravond te rekenen wat de kamerverkiezingen zouden kunnen betekenen voor de verhoudingen in de gemeenteraden. Er zijn zoals altijd de politieke analisten die de komende we ken gaan uitdokteren in welke wijken volgend jaar ex tra campagnes gevoerd moeten worden. Toch ging het gisteravond veeleer om de verhoudingen in het nieuwe parlement, en er werd ook op gewezen dat je kamer verkiezingen nooit mag vergelijken met die voor een gemeenteraad. De uitslag blijkt dan toch telkens te va rieren. draaier hun tenten hadden op geslagen beduidend lager. Bij het CDA in een bovenzaaltje precies boven de socialisten was men dan wel blij dat de partij landelijk de grootste was geworden; over het forse stem menverlies in Vlaardingen was men echter helemaal niet te spreken. Er werd druk ge speculeerd waaraan dat kan kan hebben gelegen. Iemand opperde dat de opstelling van de partij in de verscheidene inspraakprocedures (parkeer garages en verkeerscirculatie plannen) daar wel eens toe bij gedragen zou kunnen hebben. Natuurlijk werd er ook druk gespeculeerd over de komende formatie en het kabinet wat uit de bus zal komen. In het PvdA-kwartier bracht men naar voren dat wanneer de partij buiten de' regering zou blijven, het misschien zinnig zou zijn ook in de gemeente in de oppositie te gaan, omdat de gemeentepolitiek voor een groot deel wordt bepaald door de beslissingen in Den Haag. Maar ook werd er bij zowel D'66 als de PvdA gesproken over de mogelijkheid om wan neer de verhoudingen onge wijzigd blijven volgend jaar na de gemeenteraadsverkeizingen tot een programcollege van PvdA en D'66 te komen. Zo'n college zou volgens de uitslag van gisteren over 19 van de 35 raadszetels beschikken. De PvdA/CDA-coaÜtie heeft er momenteel 25. Politiek Schiedam was tradi tiegetrouw verzameld in zaal Irene, waar de ziekenomroep zorgde voor tv-uitzendingen en directe communicatie met het stadskantoor waar de uit slagen per stemlokaal binnen sijpelden. De PvdA zat er ver slagen bij. Jos van der Lugt: „wat een land, wat een land! Ik ga maar emigreren!" De so cialisten trachtten zich te troosten met prognoses over het nieuwe kabinet, waarin de PvdA misschien toch een rol kan gaan spelen. In Maassluis was er weinig drukte in de plaatselijke poli tiek. In Vlaardingen hadden de partijen los van elkaar, een samenzijn. De CPN in Schie dam had zich gedistantieerd van de politieke avond in zaal Irene. De communisten zagen er meer in onder elkaar te zijn in café 't Raadhuis. Volle te vredenheid was daar over de landelijke groei van die partij. Terwijl in het tijdelijke hoofd kwartier van de afdeling Vlaardingen van D'G6 in het Oudhollands Koffiehuis een juichstemming heerste, lag de stemming bij PvdA- en CDA- aanhangers die in de Lijn- Stemmen... met de hoge opkomst, waar het *s och tends naar uit ging zien, bleek het later toch tegen te vallen, ook hier in het stemlo kaal In het Vlaardlngse stad huis. Vlaardinger Kees van Eer- sel zal in de Oude Kerk in Delft het tweede orgelcon cert van de zomersene ver zorgen. De in Vlaardingen geboren Van Eersel zal een bijzonder programma ver zorgen voor de ware lief hebbers. De 4e Symphonic van Louis Vierne en de ko- raalfantasieön van Max Re- ge r staan op het programma van de ondernemende Kees van Eersel. De momenteel in Goes woonachtige orga nist is er een die zijn voet sporen wel heeft verdiend in de muiekwereld. Hij kreeg onderscheidingen als de Pnx de Vtrtuosité te Pa- rijs. Het concert start om 20.15 uur morgen Hemel vaartsdag 'in de Oude Kerk in Delft. De Schiedamse gelegenheidsformatie The Brïnta Brotsers verzorgt morgen. Hemelvaartsdag, een exclusief optreden in café De Goudsbloem. Muziek maken, zingen en daar tussendoor opmerkingen, het zijn de ingrediënten die het optreden van de Schiedamse rockers tot een unieke ge beurtenis maken. De vijf. Kim van Willigen (zang en op merkingen), Fred van Willigen (gitaar). Kees van Krugten (drums), Theo Suyler (bas) en Peter Vlietstra (piano) star ten om 21.30 uur. De toegang is voor het publiek geheel gratis. Film morgenavond bij de Vlaardlngse Filmliga. 'El Angel Exterminador' staat op het programma en de film handelt over een scherpe aanval op het kato- licisme en de bourgeoisie. Volgens ingewijden is het de meest surrealistische van regisseur Luis Bunuel. De titel van de film is ontleed aan een schilderij van Val- dés Leal; een engel met een zweep met zeven riemen in de hand en hoge laarzen aan. Het verhaal gaat over een groep mensen dat feest aan het vieren is. Op een gege ven moment bemerken de feestgangers dat ze de ka mer niet meer kunnen ver latenWie wil weten hoe het verhaal alfloopt moet morgen maar een bezoekje brengen aan Hoflaan 12. De- entree bedraagt drie gulden vijftig. BmiiiiufliniiiimiiiiiiiiiMijmiumii&fliiiiiiinimiiiniuMiiiiiiiiwiiiiiwnwimiiiiumHiiiiiiiiiuituN ïhiedam De deur van het pandje van de «wonersvereniging Oost klemt vreselijk, fear de ruimte aan de Franklinstraat num mer la is dan ook een van de 305 SSSW-wo- ingen in de wijk die gerenoveerd worden, ïe bewonersvereniging praat dus mee over fe renovatie van het SSSW-woningbestand. ïïj doet dat voor haar eigen pandje, maar deer nog voor de bewoners van de andere tóngen. En, zo is al meermalen gebleken, lat meepraten is nodig. Want inspraak is vol lens de bewonersvereniging geen hoogste irioriteit bij de SSSW, terard Kolner 'doet1 voor de «wonersvereniging Oost de renovatie. Van het begin af an heeft hij het allemaal meegemaakt in de wijk; de !«ruchtenstroom die jaren- ang de ronde deed. Geruch- over een op handen zijn- renovatie die telkens *eer de kop opstaken als een pzichter van de SSSW een «zoekje aan klagende bewo- rers bracht. Lekkages en erzakkingen. het liep zo'n aart allemaal niet, want er ou toch worden gereno veerd. Maar de geruchten 'teven geruchten en van een töciele mededeling over re latie kwam het niet. I Enquête Opbouwwerker Jan Poort [wam wel en hij zette samen net de vrijwilligers in Oost *n enquête op om alle klachten te inventariseren. Bij elkaar werden dat er 2500; acht per woning dus. Gerard Kolner is over dat aantal geenszins verbaasd: „Het gaat immers om tien jaar achterstallig onderhoud; dat is nogal iets. Het is dan niet meer dan logisch dat de woningen gebreken vertoon den." De hele lijst met klachten werd aangeboden aan de SSSW om duidelijk te maken dat er hoe dan ook iets aan de woningen moest gebeu ren. De Stichting Samenwer kende Woningcoörperaties die de huizen beheert kon zodoende moeilijk meer om de 305 woningen heen. Een projectteam met vertegen woordigers van bewoners en van de SSSW moest zich over de toekomst van de panden gaan buigen. De be langrijkste vraag was, zoals ADVERTENTIE Kom ik het Holland International Reisburo piert en zeg ik: een enkeltje New York zal wel urzijn,' hë? Zegtze: nou, dat kost u maar t5W,-. g ik: krijg nou het heen en weer. En ZKt zij ween /leen en weer kan ook, voor op de kop af f1.098,-. pat is dus geregeld. ■i "t: igmngen. i, G. Ver boonstraat 17-21,010- 11657610143,010-349522 HOMND 0iTEKH411OfL4L Reisburo meestal in die gevallen: kun nen de woningen worden ge renoveerd, of moet er wor den gesloopt? De huisbaas wilde wel slo pen. Dat werd duidelijk op een informatieavond voor alle bewoners in zaal Irene. Kolner: „Wat daar gebeurde is op zijn zachtst gezegd on beschoft; zonder dat de be wonersvertegenwoordigers van tevoren op de hoogte waren, kondigde de SSSW aan dat 17 woningen gesloopt zouden worden; en dat ter wijl het funderingsonderzoek had uitgewezen dat die wo ningen hersteld konden wor den het kostte weliswaar geld, maar het was wel dege lijk mogelijk. Dat was een duidelijk voorbarige conclu sie van de SSSW.' Aan die sloop is door de stichting niet vastgehouden. Men ging accoord met het voorstel van de bewoners een nieuw funderingsonder zoek te laten verrichten waaruit de benodigde her stelmaatregelen duidelijk zouden moeten worden. Medio 82 De renovatie zal medio 82 kunnen beginnen, zo wordt in Oost verwacht. Dan zal de eerste fase van start gaan en zullen woningen in de Van Leeuwenhoekstraat als eer ste aan de beurt komen. Voor die tijd komen er drie proefwoningen in de wijk, die de keuze van een 'rena- vatiepakket' makkelijker moeten maken voor de be woners. Dat kiezen van de renovatie gaat alleen op voor de bin nenzijde van de huizen, want de buitenkant wordt op uni forme wijze door de SSSW aangepakt; daarin zullen geen individuele verschillen worden toegestaan. Volgens Gerard Kolner is dat omdat op die manier het achterstal lig onderhoud in één keer door de SSSW kan worden weggewerkt en omdat het werken op die manier be langrijk goedkoper is. Bin nen zijn die individuele ver schillen wel mogelijk en in de proefwoningen kunnen de bewoners aan de hand van prijskaartjes zelf uitre kenen welke renovatie ze zich kunnen veroorloven. Onverdeeld gelukkig is Oost overigens niet met de ko mende verbetering van de huizen. Vooral de bejaarden, die 35 van de bewoners uitmaken, hebben aan de vernieuwingen vaak geen boodschap. Het zal hun tijd wel uitduren is de mening vaak volgens Gerard Kolner en het laatste waaraan ze be hoefte hebben is dat het hele huishouden overhoop wordt gehouden voor een renovatie waar ze wellicht nog maar enkele jaren profijt van zou den kunnen hebben. De bewonersvereniging vindt dan ook dat iedereen in de wijk principieel een re novatie moet kunnen weige ren. Kolner vraagt zich al leen af of daar overeenstem ming over kan worden be reikt met de SSSW. Maar duidelijk is wel dat de bewo nersvereniging dat als be langrijke eis zal gaan stellen in het overleg. Kolner: je krijgt dan het probleem van de gedoogplïcht. Wettelijk is het zo dat een huurder ach terstallig onderhoud moet toestaan; daar willen we dan door Richard Stomp ook niet aan tornen. Maar wij willen wel dat mensen die de renovatie niet zien zit ten dat moeten kunnen wei geren." Grote behoefte bestaat er on der de bewoners van de 305 huizen aan méér ruimte. Daarvoor zouden woningen moeten worden samenge voegd. Nog geen idee bestaat er hoe die samenvoeging zou kunnen worden uitgevoerd: dat zou immers betekenen dat minder bewoners in de wijk kunnen terugkeren. Een oplossing leek te worden gevonden in het natuurlijk verloop. Volgens cijfers van de SSSW kamt tien procent van de woningen per jaar leeg. Als die huizen niet op nieuw zouden worden verhuurd komt in 2 1/2 jaar 25 30 procent van de hui zen leeg en dat dekt precies de behoefte aan grotere wo ningen. Herroepen De cijfers zijn inmiddels ech ter door de woningcoörpera- ties herroepen. Het vertrek uit de woningen neemt de laatste jaren af, zo heeft het bewonerscomité inmiddels te horen gekregen. En hoewel de stichting geen cijfers meer wil noemen lijkt al duidelijk dat de behoefte aan samen voeging niet langer kan wor den gedekt door het natuur lijke verloop. Vandaar dat een andere oplossing moet worden gezocht Een uitkomst zou zijn de bouw van bejaardenwonin gen aan de Wattstraat, een ideetje dat al aan paar jaar een geheel eigen leven leidt, maar waarover nog geen duidelijkheid bestaat. De be hoefte aan die woningen is in ieder geval aanwezig en als een aantal bejaarden uit de renovatiebuurt daar zou den worden geherhuisvest kan de vergroting van 25 van de SSSW-huizen door gaan. Een praktische moei lijkheid daarbij is echter dat die bei aarden woningen hoe dan ook veel later klaar zul len zijn dan de renovatie. Inspraak Weinig gelukkig is het bewo nerscomité over de houding van de SSSW. Gerard Kol ner spreekt van weinig be reidheid tot inspraak. „Alle informatie hebben we moe ten lostrekken bij de stich ting; stukken werden nooit van tevoren toegezonden. Het werd zelfs zo erg dat we als bewoners pas nog massaal zijn weggebleven van een projectteamvergadering om dat we van tevoren totaal geen informatie kregen van de SSSW. Dat is tekenend voor de situatie. We hopen dat er nu verandering komt door dat wegblijven." Over de kosten van de reno vatie in Oost is nog weinig bekend. Dat komt vooral omdat bewoners zelf bepalen hoe groot de renovatie zal worden. Volgens Gerard Kolner zullen de kosten van een renovatie ruwweg tussen de 15 en 80 duizend gulden komen te liggen. Dat zou be tekenen dat de huren varië rend van enkele tienhes tot 150 gulden per maand kun nen gaan stijgen, afhankelijk van de grootte van de reno vatie. Gerard Kolner en Aad de Wolff, de voorzitter van de bewonersvereniging kij ken bezorgd als zij het over die prijzen hebben. Ze den ken onwillekeurig aan de si tuatie in het Rotterdamse Crooswijk, waar bewoners na een renovatie in grote problemen kwamen door de hogere huren. Aad de Wolff: daar hebben bewoners soms nog maar 400 gulden per maand voor levensonder houd. Het is onze bedoeling dat soort toestanden in Oost kost wat kost te voorkomen. Do deur klemt vreselijk In het pandje van de bewoners vereniging; het wachten la op de renovatie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3