SCHIEDAMSCHE COURANT Turkse en Nederlandse jongeren ontmoeten elkaar Ik neem. proef dê MILIEU-ACTIE TEGEN LOZINGEN WINDMILL Schiedammers betaalden wellicht teveel voor gas West doet weer mee in de stadsvernieuwing Besluit anti-Hans Konings moet teruggedraaid worden Politie bekeurt PvdA-pIakkers Raadslid wijst politie op gevaar Politie neemt twee auto's per week van de weg Van Loenen wijst op Haags rapport Bewonersvereniging ziet alle eisen ingewilligd Vrijdag 29 mei 1981 - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - jaargang no. 104- S PAGINA' 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vfeardingeo Een 23-tal ac tievoerders uit heel Neder land en zelfs uit Duitsland hebben gisteren actie ge voerd tegen de gipslonngen van Windmill in de Nieuwe Waterweg. De kwaliteit van iter wordt door de lo- volgens de actievoer ders sterk verontreinigd. Di recteur Vinke kreeg uit han den van actievoerder Gerard peet een flesje zuiver Rijn water afkomstig uit Zwit- De actievoerders hadden een doodskist bij rich om te symboliseren wat de vervuiling voor gevolgen kan hebben voor mens en dier. Directeur Vinke had een ge willig oor voor de actievoer ders. Hij kende de problema tiek» maar een oplossing op korte termijn zit er volgens hem niet in: „Stoppen met de lozingen zou betekenen dat de productie gestaakt moet worden en dat ztt er vooralsnog niet in. Een op lossing voor het probleem moet op lange termijn ge zocht worden. Stoppen met de productie zou betekenen dat de werkgelegenheid op de tocht zou komen te staan en dat willen we niet." Het argument van de werk gelegenheid werd door Ge rard Peet fel bestreden: „Dat argument wordt steeds te gen ons gebruikt Het is mij niet bekend dat bedrijven moesten sluiten omdat ze maatregelen moesten nemen om de vervuiling tegen te gaan. Integendeel zelfs, vaak betekende het uitbrei ding van de werkgelegen heid." Het Vlaardingse bedrijf heeft van rijkswaterstaat voor 'onbepaalde tijd' toe stemming om rechtstreeks op de Waterweg te lozen. Jfer jaar loost Windmill 930.000 ton gips in de Nieuwe Wa terweg. Vooral het In de af val aanwezige cadium is schadelijk voor de kwaliteit van het water. Cadium is een giftige stof die veel schade kan aanrichten aan botten, nieren en de hart- en bloedvaten. Het drinkwater wat de men sen in het Rijnmondgebied drinken is afkomstig uit de Rijn. Volgens de actievoer ders kan het drinken van rijnwater schadelijke gevol gen hebben door de vele af- vallozingen op deze rivier. De actie bij Windmill van de stichting Reinwater was er een in een serie van IOO. To taal namen zes landen aan de acties deel. De actie tegen de lozingen door Windmill had een ui terst vriendelijk karakter. Directeur Vinke ging de dis cussie met de actievoerders niet uit de weg en hij nodig de hen zelfs uit om oplossin gen aan te dragen: „Ik ben graag bereid om daar met juliïe van gedachten over te wisselen. Kom maar eens langs als jullie een oplos sing hebben gevonden." De actievoerders zegden toe bin nen een maand terug te ko men met een rapport waar oplossingen ln staan. Schiedam De politie heeft vlak voor de verkiezingen twee vooraanstaande leden ;Van de PvdA aangehouden Wegens illegaal plakken. Ge meenteraadslid Nikolaj Diele- mans en bestuurslid Hans van der Vlist kregen elk een bon van 25 gulden. Ook werden hun affiches. lijm en kwasten jn beslag genomen. Schiedam Op het Frans Halsplein heeft PvdA-raadslid Rans Konings woensdagoch tend ontploffingsgevaar voor komen door twee politieagen ten erop te wijzen dat deze •hun wagen niet zo dicht bij een brandende Eend moesten parkeren- De geschrokken agenten lieten zich onverwijld door Konings instrueren, toen .deze wees op het risico dat de vlammen zouden overslaan naar de politiewagen. Strengere controle in vakantietijd Vlaardingen Bij de Vlaar dingse politie bestaat de in druk dat het aantal auto's dat in slechte technische staat ver keert toeneemt. Volgens een ruwe schatting worden per week gemiddeld twee wagens van de weg genomen en naar de sloop gebracht. De eigenaar kiest meestal voor die oplos sing omdat het weer in tech nisch goede staat brengen van het voertuig te duur gaat wor den, nadat de politie al een be keuring heeft uitgeschreven voor de geconstateerde gebre ken. Hoofdinspectrice Marjan Ekels zegt dat de in beslag genomen voertuigen het predikaat 'echt auto' niet waardig zijn. „Die wagens zijn zonder meer een gevaar op de weg. Niet alieen voor de mensen zelf, maar ook voor andere weggebruikers. Als je ziet in wat voor wagens sommige mensen zïch op de Weg begeven!" Slechte rem- pien, niet goed functionerende stuurinrichtingen, een doorge roest chassis en gladde banden, dat zijn onder meer de gebre ken die veelvuldig voorko men. Bij van de weg gehaalde auto's is het vaak een combi natie van die punten. De meeste wagens worden bij rou tinecontroles aangehouden, maar ook komt het veelvuldig voor dat een auto die bij een aanrijding is betrokken tech nisch niet in de vereiste staat verkeert. Over het algemeen zijn het vooral oude auto's. Toch komt het ook voor bij Wagens van drie, vier jaar oud. Hoewel er geen exacte cijfers beschikbaar zijn, bestaat de in druk dat het aantal auto's dat in erbarmelijk slechte staat verkeert toeneemt. Dat zou onder meer komen doordat mensen minder geld aan het onderhoud van auto's beste den. Zo worden beurten uitge steld en wacht men langer tot defecte onderdelen worden vervangen. Met de vakanties voor de deur is de politie van plan de ko mende maanden meerdere verkeerstechnische controles te houden. Want vooral tijdens de vakantie gaan mensen erop uit met in slechte staat verke rende auto's. Dat laten ook de statistieken zien. Vakantiegan gers zijn vaak betrokken bij verkeersongelukken. „Dat komt mede," verkondigt hoofdinspeetice Ekels. „door dat de auto's met vakantiegan gers vaak te zwaar beladen zijn. En dan is het natuurlijk ontzettend belangrijk dat vooral de remmen in perfecte verkeren. Ik raad dan °°k een ieder die met de wa gen op vakantie gaat aan zich goed te laten informeren over de maximaal toegestane belas ting van zijn auto. Dat kan een hoop narigheid voorkomen." V Landelijk bestuur PvdA tikt fractie op vingers Schiedam Daags na de verkiezingen, woensdag avond, is de jacht van de PvdA-fractie op het eigen lid Hans Konings weer actueel geworden. De frac tie had het conflict 'over de verkiezingen heen* wil len tillen, om niet het risico te lopen door ruzies kiezers kwijt te raken, en nu 26 mei achter de rug is, wordt de zaak-Konings opnieuw bekeken. Er is een vermanende brief binnengekomen van het lan delijk partijbestuur, onderte kend door voorzitter Max van den Berg en secretaris Wim van Velzen, waarin de Schiedamse gemeenteraads fractie op de vingers wordt getikt. Volgens het partijbe stuur in Amsterdam is de fractie buiten het boekje ge gaan door Konings te verzoe-, ken de gemeenteraad te ver laten. Zulke besluiten dienen door de achterban te worden genomen, aldus Van den Naar tevredenheid verliep de kennismakingsavond tussen Turkse en Nederlandse jongeren in de Lijnbaanhal. Schiedam PvdA-raadslid Arie yan Loe nen wil weten of Schiedammers niet teveel hebben betaald voor het aardgas. Hij wijst erop dat hetzelfde is gebeurd in Den Haag, waar burgers jarenlang werden geconfron teerd met te hoge rekeningen voor het gele verde gas. De oorzaak was daar de stijging van de temperatuur van het aardgas, waar door het volume van het gas toeneemt, ter wijl de verbrandingswaarde gelijk blijft. Het vreemde feit doet zich voor dat de gasbedrij ven daardoor jaarlijks tientallen miljoenen kubieke meters meer gas verkochten dan zij hadden ingekocht. Het socialistische raadslid in Schiedam heeft over de gasprijzen vragen gesteld aan het uilege van burgemeester en wethouders. Als Schiedammers inderdaad teveel hebben moeten neertellen voor het gas, wil Van Loenen een te rugbe tal in gs regeling om de zaak recht te zetten. Het college moet daar toe een onderzoek bij de ONS laten instel len, vindt Van Loenen. Van Loenen baseert zich. in zijn vragen op een artikel in het Rotterdams Nieuwsblad van 22 mei waarin de inhoud van een intern rapport aan de directie van het Haagse gas bedrijf werd onthuld. Volgens dat rapport is in Den Haag jarenlang teveel voor het gas betaald en zouden ook andere gasbedrijven in Nederland teveel hebben gerekend. In het rapport worden geen gemeenten ge noemd waar dat het geval is. Vlaardingen Ondanks de concurrentie van een span nende voetbalwedstrijd en een nog veel betere film op de televisie kan de Turks- Nederlandse kennismakings avond geslaagd worden ge noemd. De avond in de Oude Lijnbaan was georganiseerd door de Turkse jongerensoos in Vlaardingen. Doel van de avond was kennismaking tussen Nederlandse jongeren en hun Turkse leeftijdgeno ten. Ook kregen de aanwezi ge Turken informatie over het wel en wee van de stad waarin zij wonen. De jongerensoos had voor een uitgebreid programma gezorgd. Zo sprak de heer Klute over stadsvernieu wing, de heren Franke en Van Golen over onderwijs en over de ABC-groep sprak de heer Van Es. Muzikale om lijsting werd verzorgd door een Turkse band met een echte traditionele buikdanse res. Ook een volksdansgroep zorgde voor de nodige afwis seling. Berg. Hij heeft dat meege deeld aan de speciale com missie van drie, die door het afdelingsbestuur in Schie dam is ingesteld en die het handelen van de fractie en van Konings moet beoorde len. De verwachting is dat de frac tie zijn besluit anti-Konings zal moeten intrekken. Gebeurt dat niet en houdt de fractie in meerderheid vast aan zijn be sluit, dan ligt het in zijn voor nemen Konings terug te roe pen uit enkele commissies. Ook zou Konings dan niet lan ger namens de PvdA mdgèfi spreken. Andere consequenties zouden zelfs een scheuring in de Schiedamse afdeling kun nen zijn. Er is immers ook een groep, die pal staat voor Ko nings. Het fractiebesluit tegen hem wordt fel betwist. Het geschil tussen PvdA en CDA in Schiedam is bijgelegd. De fractie vindt dat de omstre den moties van Konings over het huisvestingsbeleid van CDA-wethouder Riet Taverne ingetrokken moeten worden. Dm Konings onder druk te zetten hebben fractieleider Gé Brouwer en Arie Verlinde hun handtekening onder de moties laten schrappen, Konings zelf is alleen dan bereid de moties in te trekken, als wethouder Taverne bevredigende beleid suitspraken wil doen. „Het gaat tenslotte om het beleid, niet om die moties," zegt Ko nings. Het CDA heeft de PvdA laten weten dat de ge schilpunten uit de weg zijn ge ruimd. nu de fractie heeft uil gesproken dat de moties inge trokken moeten worden. Beide fracties willen op constructie- v? wijze verdergaan met de uitvoering van het samenwer- kingsprogram. De PvdA-fractie heeft met het besluit de moties in te trekken een complete ommezwaai ge maakt. Men is gezwicht voor de CDA-eisen. Ook nadat Ko nings de motiers had ingediend, deed fractieleider Brouwer nog de uitspraak dat het goede moties waren die behandeling verdienden. Alleen werden Konings kritische kantteke ningen daarbij betreurd. Volgens gemeentesecretaris mr Melis Blok blijven Ko nings' moties geldig, ook al hebben nu twee van de drie ondertekenaars hun handteke ningen laten schrappen. Bij het indienen van een motie zijn drie handtekeningen no dig. Krabbelen echter onderte kenaars terug, dan blijft de motie geldig, aldus Blok, want tenslotte is zij formeel inge diend en daar kan niemand omheen. Het maakt volgens de gemeentesecretaris nog uit of drie mensen samen het initia tief tot een motie nemen of dat één initiatiefnemer met een motie komt, ondersteund door twee anderen. In het eerste geval zouden twee van de drie initiatiefnemers hun motie in trekken, waardoor deze vol gens Blok moreel gedevalu eerd wordt. Hij meent echter dat in de huidige situatie Ko nings als enige initiatiefnemer moet worden gezien. Alleen Konings zou daarom de moties kunnen intrekken, wat Brou wer en Verlinde doen doet daar niets aan af, aldus Blok. De PvdA houdt maandag avond in zaal Irene een leden vergadering. Schiedam Bewonersvereniging Schiedam-West doet weer mee aan de stadsvernieuwing. Dat is het resultaat van gesprekken op het stadskantoor tussen vertegen woordigers van de vereniging en wethouder Chris Zijde veld. John de Kievith, secretaris van de vereniging: «De gemeente Is helemaal om. We hebben op alle punten onze zin gekregen. Niets staat dan ook een hernieuwd overleg over de stadsvernieuwing in de weg." Eind 1980 onstonden er grote problemen tussen de vereni ging en de gemeente. West moest teveel vechten voor din gen die bijvoorbeeld in Rotter dam als vanzelfsprekend wer den ervaren. Een belangrijke eis was het inschakelen van externe deskundigen die de bewoners op alternatieve op lossingen voor de problemen 'in de stadsvernieuwingen kon den wijzen. Hoewel de vereni ging maandenlang op dat punt hamerde, vond zij bij de ge meente onvoldoende gehoor en trok zich daarom terug uit het overleg met de gemeente. De bezwaren die West had zijn in de gesprekken met Zijde veld de wereld uit geholpen. De bereidheid tot het inscha kelen van externe deskundi gen is nu volop aanwezig in het stadskantoor: werkgroepen krijgen duidelijke bevoegdhe den en de positie van de pro jectleider zal worden herzien, zo concludeert de vereniging na het gesprek. Volgens John de Kievith bestaat er zelfs be reidheid om externe deskundi gen in te schakelen zodra de bewoners daarom vragen en dat gaat belangrijk verder dan de aanvraag van één deskun dige die binnenkort zal wor den gehonoreerd. Wethouder Chris Zijdeveld was woensdag niet voor commentaar bereik baar. Nu de problemen over de or ganisatie van de stadsvernieu wing de wereld uit zijn, hoopt de bewonersvereniging einde lijk iets aan de echte moeilijk heden te kunnen doen. Hoog ste prioriteit zal daarbij de huurprijs zijn die voor de nieuwbouw en voor de reno vatie erg hoog dreigt te wor den. De Kievith: „Er worden prijzen genoemd van 465 gul den per maand voor de nieuw bouw en 266 voor de renova tie; dat zijn natuurlijk bedra gen die de spuigaten uitlopen en het is dan ook zaak dat wij daar iets aan proberen te doen." Voorts staat op het pro gramma van de vereniging een actie voor verhoging van de verhuiskostenvergoeding tot vijfduizend gulden (die is nu drieduizend). «JHk Dit nieuwsblad. wa< omi 2on cor Rot waarin u al het nieuws uit eigen 1 omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in I combinatie met het I Rotterdams Nieuwsblad. toe" •CBo«etèslW ÖBÏIV ltes ?ot.W0,ie teleSoC,r'-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1