STAD/STREEK Arie Keijzer: 'de stad leefde echt' Hendriks verkoopt bouwplannen Winkels Advertentie Stinken m Casimir en 'de stad' 0e leerlingen van de brugklassen van scholengemeenschap Casimir in Vlaardingen hielden zich vorige week bezig met een project over 'de stad'. De leerlingen, 180 in getal, werden opgedeeld in verschillende groepen die ieder een wijk na moesten bouwen. Zo was er een industriegroep die zich bezighield met de industrie in de stad en een landbouwgroep die zich met de problemen van de boeren bezighield. In totaal waren er 12 groepen die elk een deel van de stad onder de loep namen. Het resultaat van drie dagen grasduinen was fraai. Een maquette van vijf bij zes meter kon worden opgesteld in de aula van de scholengemeenschap. Wonder boven wonder paste het geheel nog in elkaar ook. De leerlingen beleefden veel lezier aan het project Het in et project verweven spelele ment maakte het voor de leerlingen extra boeiend. In een stad hoort natuurlijk ook een burgemeester. Na een ui terst fel verlopen bijeen komst werd uiteindelijk Arie Keijzer gekozen. Zijn grote concurrent, industrieel Jan Hendriks, achter zich latend. Een gemeenteraad besprak iedere dag de problemen met elkaar waarna de afgevaar digden in de raad teruggin gen naar de achterban om de problemen door te nemen. Verhitte discussies waren het gevolg. De landbouwgroep weigerde bijvoorbeeld om hoofdwegen door te laten lo pen in de landbouwwijk. Ook het treffen van een aantal voorzieningen verliep niet vlekkeloos. De leerlingen die zich bezig hielden met de vil lawijk wilden in deze wijk een bank. Ook dat verzoek stuitte op veel verzet. „Waar om een bank in jullie wijk?" vroegen een aantal afgevaar digden zich af. „Jullie zetten je zwarte geld toch op een bank in Zwitserland en daar om is een bank helemaal niet nodig." Een speciaal team van journalisten zorgde er ie dere dag voor dat er een spe ciale krant werd uitgegeven waarin het allerlaatste nieuws stond over *de stad'. René Trooster, Jeannette Her re wijnen. Monique van Eek, Ingrid Kooning, Moni que Boumeester, Patricia maandag ÉS 1 juni 1981 "C VD/SC/WW U Kruithof, Laura Orlando, Yvonne Fons en de docenten Hildebrand Bruming en Frans Bervé verzorden het lokale nieuws. Onderdeel van de project- week vormde ook bezoeken aan bedrijven en instellingen alsmede aan de wijken waar men aan bezig was. De stad Vlaardingen was genomen als voorbeeld. In alle wijken van Vlaardingen zijn bewo ners geïnterviewd over de problemen die spelen in de verschillende wijken. De be vindingen van de leerlingen kunt u lezen op deze pagina, alsmede een interview met docent Arie Keijzer, de coör dinator van de projectweek. Docent Arie Keijzer coördineerde de projectweek voor de brugklasleerlingen. Met volle tevredenheid blikt hij terug op de dagen dat de leerlingen zich bezig hielden met 'De Stad'. „Het enthousiasme waar iedereen mee bezig was viel echt op. Iedereen speelde het spel mee." Het nut van een projectweek acht Arie Keijzer groot: „Het is natuurlijk de bedoeling om de samenwerking te bevorderen. Voor elkaar opkomen in een bepaalde groep, praten met elkaar. Ik zie het ook als een stuk politieke vorming. Het aspect van 'hoe werkt een stad nu eigenlijk' komt heel duidelijk naar voren. Weten wat er van belang is voor de stad, zoeken naar oplossingen voor problemen die om de hoek komen kijken. Tijdens de projectweek lanceerden wij de problematiek rond zigeuners. Een aantal zigeuners wilde onderdak hebben in 'De Stad'. Een actuele voorstelling van zaken omdat Vlaardingen onlangs nog met het probleem te maken heeft gehad. Het waren twintig gezinnen met in totaal 80 personen die in 'De Stad' onderdak moesten krijgen. Opvallend was dat de leerlingen het probleem niet oplosten door te zegen; wij hebben hier geen plaats'. Integendeel zelfs. Verschillende wijken vlogen elkaar in de haren omdat zij de zigeuners in de wijk wilden hebben. Na overleg in de raad werd belsoten om ze te plaatsen in de landbouwwijk. Mede uit sociale overwegingen. De leerlingen uit de landbouwwijk redeneerden dat ze bij hun in de wijk moesten komen omdat er veel kassen zijn waarin de zigeuners werk zouden kunnen vinden." Een week lang hielden de leerlingen van Casimir zich bezig met de problemen die zich in een wijk en stad voordoen. Aan enthousiasme ontbrak het zeker niet. Het is de docenten meegevallen dat alles zo vlotjes verliep. Een teken dat 'De Stad' echt leefde. De 180 leerlingen poseren aan het einde van de projectweek voor het schoo - gebouw. gezellige week is afgesloten. Een boeren bedrijf op schaal nabouwen is moeilijk. Daarom gingen een aantal leerlingen op bezoek bij een boer In Rhoon. Het werd een leerzame dag voor ze. Dat de 'industrieel' Jan Hendriks, docent van Casimir, het zwaar te verduren had tijdens de projectweek blijkt wel uit onderstaand verhaal dat verscheen in eerste editie van de krant die werd uitgegeven tijdens de projectweek; Jan Hendriks, de grote man van de industriewijk, heeft al voordat de stad op kleine schaal gebouwd is, de bouwplannen verkocht aan de gemeente Oude Hoorn, zo hebben wij uit betrouwbare bron vernomen. De gemeente Oude Hoorn wil al een tijd uitbreiden, maar bleek daarvoor niet de toestemming van het ministerie te krijgen. Door toedoen van Hendriks gaf het ministerie twee weken geleden toestemming voor uitbreidingsplannen. De burgemeester van Oude Hoorn was niet voor commentaar bereikbaar, maar een gemeentelijk ambtenaar zej dat het een schande was hoe er in deze gemeente zaken zijn gedaan. Zo zulten de huizenprijzen van wijk 9 iets duurder worden en voor dat geld zal er een grote villa met zwembad, sauna, drie badkamers, televisie /filmzaal worden gebouwd voor Jan Hendriks. Uiteraard in de Villawijk. Hij zal tevens de zware De bewoners van de hoogbouw m 'de stad' lieten zich ook al niet onbetuigd. Zij voerden eveneens actie, ditmaal tegen de boeren. industrie mogen bouwen. Dat belooft niet veel goeds omdat in het verleden industrieën van Jan Hendriks nogal vervuilend waren. De projectleiding vindt het een schande. Jan Hendriks heeft zijn zaken goed voorbereid, aldus de projectleiding, hij is juridisch helemaal gedekt. Als de plannen doorgaan zullen de wijken last krijgen van stank en geluidshinder. Omdat hij zulke goede contacten heeft bij het ministerie kunnen wij als projectleiding niets doen. We hopen maar dat onze wijkgroepen tegen hem in actie zullen komen. Wij vroegen tenslotte de heer Hendriks om commentaar: „Allemaal leugens om iemand die iets meer verdient het leven zuur te maken." Onze mensen hebben vernomen dat het agrarisch gebied in het noord-oosten een varkensstal en een legbatterij allemaal kippen op een kluitje die eieren moeten leggen en vet gemest worden aan wil schaffen. Wij, de bouwers van de hoogbouw, die er sterk op tegen zijn, denken dat het schadelijk voor de mensen zal zijn die hier wonen. In verband met de noord oostenwind die de stank naar ons gebied en waarschijnlijk ook naar de laagbouw en de villawijk zal waaien. Trouwens, er zullen ook wel dierenliefhebbers tussen de mensen en de bouwers zitten, want die arme beesten zullen het ook weL moeilijk te verdragen gaan krijgen als het er komt. Wij zullen strijden tot het einde tegen deze varkensstal en legbatterij. Strijdt u met ons mee? Strijdt met ons mee, weg ermee. Dus (rijke) stinkerds van het agrarisch gebied wees op uw hoede. PS: Als we met zijn allen strijden gaat het veel beter. In een stad moeten natuurlijk ook een aantal voorzieningen komen zoals winkels, banken en apotheken. Na een langdurige vergadering tussen de leerlingen die zich bezighielden met de verdeling was dit het resultaat: Acht banken, drie apotheken, 2 winkelcentra, onbepaalde hoeveelheid kleine winkels en achttien cafeé. MANKTE ,HOE W03D GEOrEND IN WYK2 COQ7I DE EU5GEKEE5TER OM 0 20 OP 27 f.tl! 1231 De kinderen die zich bezig hielden met de industrie brachten een bezoek aan de Windmill. Hier worden zij in het bedrijf rondgeleid. Zonder advertenties kan een krant niet draaien. De ondernemers in 'de stad' maakten dan ook van de gelegenheid gebruik om in de krant te adverteren. Deze opmerkelijke advertentie pikten wij eruit De opening van de sexshop verliep niet zonder slag of stoot. Het verslag van een van de aanwezige journalisten luidde ais volgt: de heer Keijzer opende onder luid gejoel van de tegenstanders de sexshop Hoe Hangtie. Daarbij knipte hij een lint door en plaatste hij om 10.31 uur het teken van de sexshop Hoe Hangtie. Toen dat gedaan was schreeuwden de tegenstanders van de heer Keijzer, „Hendriks. Hendriks". Maar als Keijzer afgezet wordt dan gebeuren er de volgende dingen: er komt een viaduct, meer strafwerk en meer sprotvelden en dan ook dat Is slecht een kerncentrale. 'De stad' is nagebouwd en klaar. Met vee! trots bekijken de leerlingen van Casimir het resultaat

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3