CMMBflMIt F ilm over kernenergie STAD/ STREEK Strips en samenwerking gemeentediensten moeten brandveiligheid verhogen Woede over ommezwaai Posthoorn Vervlakking en impulsen 't Is zonde Groei fonotheek niet zonder problemen Leden vergadering 5Shanti9 van 'Foppen- polder nog niet onder water zetten' Regelmatige controle van oude woningen 'Leuk gewerkt, maar het stelt niets voor9 Protest tegen nieuw café blijft uit Dertig op de bon 'tl Daan (3) rijdt tegen stadhuis op '"K, Ij- w»# «B Inbraak in krottenbuurt Bnd februari 1979 schrikten twee Jonge PvdA'ers uit Schie dam kunstenaars, museumdirecteuren en politici op met hun suggestie het stedelijk museum van Schiedam meer te benutten als wijkcentrum en sociaal-culturele activitei ten eventueel te financieren uit de verkoop van de be roemde Cobra-collectie. Alom kritiek was er op de twee socialisten en zij hebben het dan ook ver geschopt. J. G. Bakker Is, 24 Jaar oud, voorzitter van de PvdA-Schledam en J. Konlngs, 30 Jaar, gemeenteraadslid. Tot sluiting van het Schledamse museum als kunsttempel kwam het niet en ook de Cobra-verzameling Is nog compleet, maar da Ideeën van Bakker en Konings zijn langzaam In breder kring gemeengoed geworden, In het landelijk PvdA-pro- gramma Weerwerk staat dat subsidiegelden voor cultuur kritischer dan In het verleden verdeeld moeten worden en wat zei deze week de Schledamse topambtenaar en Pvd A- bestuurder J. van der Vlïst tijdens een vergadering van zijn partij? Hij zei: „Het kan best eens zijn dat In het sociaal- cultureel plan de afweging moet worden gemaakt tussen onverminderde steun aan de Schledamse verenigingen en verkoop van het Passagetheater." Deze opmerking van Van der Vllst komt, In Schiedam althans, al veel minder merkwaardig over dan wat Bakker en Konlngs twee Jaar geleden opperden. Zelfs zien de betrokkenen hier wel logi ca In. Veel verenigingen, bijvoorbeeld de sport, hebben voor hun hobby niets aan Passage en de keus lijkt voor de hand te liggen als zij door de sociaal-culturele planning In hun geldelijke middelen aangetast zouden worden. In het verlengde van deze gedachtengang ligt echter dat zwembaden gesloten moeten worden om geld te bespa ren ter bestrijding van de werkloosheid en om voetbalvel den voor woningbouw te bestemmen teneinde een betere grondexploitatie mogelijk te maken. Deze voorbeelden roepen het schrikbeeld op van een maatschappij zonder recreatieve voorzieningen die bevorderend kunnen zijn voor ontspanning en gemoedsrust. BI) een willekeurige keus tussen het filmprogramma van Pas sage en subsidiëring van üe Schledamse smalfilmclub De Driehoek zou gesteld kunnen worden dat zelfwerkzaam heid van de filmamateurs belangrijker moet worden geacht dan de passleye recreatlevorm die het theater biedt. Echter, de vraag werpt zich op of de amateurclub tot redelijke prestaties zou komen zonder Inspiratie die men in de bioscoop kan opdoen. In die zin zou sluiting van de bioscoop tot vervlakking lelden. Het Is exact da theorie van 'kunst verheft het volk'. Het zijn de Impulsen van gro tere geesten, die mensen uit hun dagelijkse problemen kunnen lichten. In de onderhavige situatie, dat Schiedam een sociaal-cultureel plan moei maken, ia Juist het onbe wijsbare van de stelling dat zelfwerkzaamheid even effec tiet kan zijn voor bewustwording als andermans hulp, dat de subsidie-afwegingen zo lastig maakt. Het Is eng in voorzieningen te snoeien, waarvan niet bekend Is hoe krachtig hun nut ter lering ende vermaak l3. In feite Is die kracht ook onmeetbaar. KK Vlaardingen Als afsluiting van en serie gesprekken over het vraagstuk van de kerne nergie wordt vanavond, 4 juni, in Triangel een film gedraaid met als titel: 'Meer kerncen trales'. Na afloop van de film kan er door belangstellenden worden nagepraat De aan vang is 20.15 uur. In de film wordt uitvoerig in gegaan op de technische bena dering van de kernenergie. Problemen met de techniek, zo redeneren heel wat mensen, worden wel opgelost door de technici, net zoals de kinder ziekten bij de luchtvaart en de auto. Achter die techniek schuilt echter ook een mogelij ke aantasting van de democra tie, door een onmisbare afhan kelijkheid van die techniek en het daaromheen gebouwde economische systeem, zo wordt in de film gesteld. Een maat schappij die wordt beheerst door de techniek. Sommige mensen spreken zelfs al over een 'atoomstaat'. De gesprekken, die worden georganiseerd door de Raad van Kerken over het vraag stuk van de kernenergie, wor den na de vakantie voortgezet. Op donderdag 3 september gaan de vier themagroepen verder. Het is de bedoeling om na de vakantie nog 4 of 5 keer bijeenkomsten te organiseren. Mensen die nog mee willen doen kunnen bellen naar Cees Clement: 34.55.07 of naar Daan de Heere: 34.40.92. Maasland De reconstructie- commissie Midden-Delfland vindt dat de mogelijkheid aan wezig moet blijven de Foppen- polder bij Maasland onder wa ter te zettten. Voor de vorming van een plas op boezempeil zal 75 tot 100 hectare worden open gehouden. Tot uitvoering van het werk wordt pas over gegaan, wanneer aan de finan- 'Ciele voorwaarden kan wor den voldaan en de maatrege len, die het waterpeil regelen, in de praktijk onvoldoende ef fect opleveren. In het streekplan is aangege ven, dat een groot deel van de Foppenpolder onder water moet worden gezet voor de Watersport In afwachting van een lopend onderzoek had de commissie nog geen standpunt bepaald. In het onderzoek werden drie mogelijkheden bekeken: het onder water zet ten van de Foppenpolder of van de Aalkeet-Buitenpolder, of geen extra water, maar wel regulerende maatregelen. Vol gens de commissie is uit de studie gebleken, dat er nog te veel onzekerheden zijn om nu zonder meer te kiezen voor in undatie of dit juist af te wijzen. Schiedam Dertig maal heeft de Schiedamse verkeerspolitie gistermiddag proces-verbaal opgemaakt tegen automobilis ten, die op de Hargalaan te snel reden. De hoogst gecon stateerde snelheid was 94 kilo meter per uur. Ook nam de politie twee opgevoerde brom fietsen in beslag. donderdes 4 jwrf 1861 VD/5C/WW Vlaardingen Stripverhalen met daarin tips over brandpre ventie moeten de brandveiligheid in de oude wijken verhogen. De strips worden nu al uitgedeeld door de brandweer, maar het is de bedoeling ze binnenkort aan alle nieuwe bewoners in de oude wijken uit te reiken. Behalve de strips zouden nieuwe be woners ook de informatiegids van de gemeentelijke energie- en waterleidingbedrijven (GEWB) moeten krijgen, waarin aan dacht wordt besteed aan het gebruik van gas en licht en de brandgevaren die daaraan zijn verbonden. Daarnaast moet een nauwere samenwerking tussen de diverse gemeentelijke bedrij ven voorkomen dat brandgevaarlijke situaties in woningen voorkomen. ken van het grootste belang Is. Omdat in de oude wijken een groot percentage buitenlanders woont is gekozen voor voor lichting via strips. Veel van de buitenlanders zijn analfabeet en kunnen geen wijs uit het gebruikelijke voorlichtingsma teriaal van de brandweer. In de strips worden tips uitge beeld die brand moeten voor komen en wanneer er toch brand uitbreekt hoe men dan moet handelen. Zo wordt on der meer het gebruik van driewegstekkers afgeraden, wordt benadrukt dat huishou delijke toestellen, waarbij wa ter te pas komt altijd geaard moeten zijn en wordt uitge beeld wat men moet doen hij 'vlam in de pan'. De tekenin gen worden ondersteund door een korte en bondige tekst Speciaal voor de buitenlanders zal die tekst worden vertaald in het Turks en Arabisch, Controle Om de controle op brandge vaarlijke situaties te stroonüij- nen zal door de betrokken ge meentelijke diensten nauwer worden samengewerkt Zo zal het bureau huisvesting het vrijkomen van woningen on middellijk doorgeven aan het Dat zijn de aanbevelingen die de overleggroep brandveilig heid heeft gedaan aan burge meester en wethouders. De overleggroep is anderhalf jaar geleden opgericht vrijwel di rect nadat bij een felle brand in de Ni co laas Beetsstraat vier bewoners om het leven kwa men. De brand was veroor zaakt door een fout in de be drading. Door onverklaarbare oorzaak waarschijnlijk overbelasting van het elektri citeitsnet zijn de draden gaan smeulen, waardoor de brand kon uitbreken. In de overleggroep zijn vertegen woordigd de brandweer, ge meentewerken, het bureau huisvesting, de politie en een aantal ondersteunende ambte lijke diensten. De overleggroep houdt zich uitsluitend met ae oude wijken bezig, omdat het daar met de brandveiligheid het slechtst is gesteld. In veel woningen is de elektrische installatie verou derd, waardoor het brandrisico wordt verhoogd en ook kampt de brandweer soms met pro blemen om door de smalle straten snel de vuurhaard te bereiken. Daardoor kan een brand wel eens ernstiger vor men aannemen, omdat juist de bestrijding vlak na het uitbre- Een felle brand In de Nl- colaas Beets straat, waarbij vier mensen hot leven verloren, vormde de di recte aanleiding om een over leggroep brandveiligheid in het leven te roepen. GEWB en bouw- en woning toezicht Zijn de woningen al lang nijt gecontroleerd op brandveiligheid, dan zullen GEWB en bouw- en woning toezicht samen polshoogte ne men. Zo nodig zal de brand weer voor adviezen worden ingeschakeld. Van de politie wordt gevraagd, wanneer een brandgevaarlijke situatie wordt geconstateerd, dat door te gegeven aan bouw- en wo ningtoezicht, waarna de laatste dienst ter plekke kan gaan kij ken en zo nodig de andere be trokken bedrijven kan inscha kelen. Tevens zullen de afde lingen openbare werken, stadsontwikkeling en volks huisvesting een opgave doen aan het GEWB van alle sloop- panden in de gehele stad, zo dat druk en spanning van de leidingen en kabels kunnen worden gehaald. Ten aanzien van het afdwingen van maat regelen wanneer brandgevaar lijke situaties zijn geconsta teerd wordt opgemerkt dat per geval zal worden bekeken of politiedwang is geboden. Schiedam Daniël, het 3-jari- ge zoontje van fotograaf Jack van Raay, ligt met een hersen schudding en drie gebroken voortanden in het Noïetzie- kenhuis, nadat hij met zijn mini-motortje per ongeluk te gen het stadhuis op de Grote Markt opknalde. Daan moet volgens de politie een hendel hebben overgehaald, waardoor plotseling de motor in bewe ging werd gezet ADVERTENTIE een nïefrzd spóf^^jongém^opd^g Frankrijk. DcxSörnoeërfnogai' JV,'; sjf humeurig. Want daar hoorde hij pas dat ie bij 7 - g^èjaijd JntênpatlonaJReisburo voor450gulden eën jf.tnaand'lang"dcioc Europa kunt sporen,® IjlpujaJmètjJi '4"de"fiéts is ook niet duur. b - - j> Schiedam, G. Verboonstraat 17-2l', 010: X %26é077.U, f s -y. -4 d 4;Maard!rgói,Ifesvéïd 143,010-349522- JV-' HOI4ND NTEPM4TJON4L Reisburo Vlaardingen De spectacu laire groei van de fonotheek verloopt niet zonder proble men. De verhuizing naar de Hoogstraat heeft veel nieuwe leden opgeleverd. De kwaliteit van de tïlaten holt echter ach teruit Steeds vaker komt het voor dat het personeel van de fonotheek beschadigde platen tegenkomt en vrijwel altijd zegt de laatste lener/gebruiker dat dat hij of zij de gdaat al in slechte staat heeft ontvangen. Het probleem probeert men nu op te lossen door de grammo foonplaten voor het uitlenen ook nog eens te controleren. Een extra maatregel Is het het jaarlijks nakijken van alle pick-up naalden. Weliswaar een extra belasting voor het balie-personeel, maar een an dere oplossing ziet de leiding momenteel niet Een prettige ontwikkeling is dat de klassieke afdeling op nieuw is Ingedeeld. AUe platen van één componist staan nu bij elkaar. De pop-rubriek, nog altijd de drukst gebruikte, on dergaat een duidelijke verbe tering. Op de hoezen van de platen wordt nu een toelich ting geplakt en de platen die bepaalde hoofdstromingen in de popmuziek vertegenwoor digen krijgen een extra kleur- zegel zodat ze makkelijk her kenbaar zijn. De fonotheek ontwikkelt zich meer en meer tot een platform voor amateuristische kuntbe- oefening. Vandaar dat Vlaar- dingers die zich bezig houden met schilderen, tekenen, foto graferen en wat al niet meer de mogelijkheid geboden wordt om het gemaakte te ex poseren in de fonotheek. Wie belangstelling heeft moet con tact opnemen met de fono theek: tel. 35.64.59. Vlaardingen De vereniging voor stervensbegeleiding 'Shanti' houdt op dinsdag 9 juni de ledenvergadering. Mensen die lid willen worden ziin op de avond ook van harte welkom. De vereniging wil op een zo'n breed mogelijk ter rein aanvullende diensten ver lenen aan mensen die door hun ziekte in hun laatste le vensfase verkeren. Ook mer>- sen die in hun omgeving ge confronteerd worden met ern stige zieken en hiervoor zorg dragen en die graag met ande ren daarover zouden willen praten kunnen bij de vereni ging terecht. In net najaar hoopt de vereni ging een speciaal telefoonnum mer ter beschikking te hebben om mensen die van de dienst verlening gebruikt willen ma ken te helpen. Een team van vrijwilligers zal zorgdragen voor de hulpverlening. 'Shanti' het woord betekent innerlijke rust en is afkomstig uit het sanskriet streeft er naar om zoveel leden te krij gen dat men niet afhankelijk is van subsidie. Mensen die meer Informatie willen heb ben kunnen contact opnemen met J. Mulders, Coornhert- straat 22. De ledenvergadering van 9 funi zal gehouden worden in het kerkcentrum Holy, Rei- ?erlaan 47. De aanvang is 0.00 uur. Vervolg van pagina 1 Bij de SSWO is grote woede ontstaan over de ommezwaai van Wethouder Herman Post hoorn en de commissie voor Cultuur, Sport en Jeugdzaken, waardoor de drie opbouwwer kers voor de oude wijken toch nog niet kunnen worden be noemd. Hoewel het op het stadskantoor ontkend wordt, is er volgens voorzitter Cees de Graaf wel degelijk dringende spoed aanwezig. De Graai „Er zijn drie opbouwwerkers prak tisch al aangesteld door ome stichting; daarvoor moest al leen nog formele goedkeuring baan aan te nemen als er een Hottiz «rrii Vnmf worden gegeven door het ge meentebestuur. Nu blijkt dat die drie niet benoemd kunnen worden, komen zij in grote problemen. Ik kan mij dan ook voorstellen dat zij bijvoor beeld door het arbeidsbureau verplicht worden elders een vrii komt.' Volgens De Graaf volgt de ge meente een manier van wer ken die geen rekening houdt met mensen. De belangen van de aanstaande opbouwwerkers wegen volgens hem niet zwaar genoeg bij de gemeente, maar door Richard Stomp ook de mensen in de sollicita tiecommissies die hard hebben gewerkt voor de benoeming van de opbouwwerkers komen onvoldoende aan bod. De Graaf: „Daardoor raken vrij willigers gefrustreerd; dat kan ik mij heel goed voorstellen. Dit is dè manier om de deel name van bewoners in een stukje bestuur te frustreren; Je zegt als het ware tegen de vrijwilligers: Jullie hebben leuk gewerkt, maar het stelt -niets voor. Wethouder Herman Posthoorn is het met die conclusies van De Graaf niet eens. Posthoorn: De gemeente frustreert die vrijwilligers niet, het gaat mij te ver al3 dat wordt gesteld. Natuurlijk is het ontzettend vervelend en rottig voor de mensen dat de provincie nog geen goedkeuring heeft ver leend, maar ik blijf er maar vanuit gaan dat ze voldoende doorzettingsvermogen hebben om gewoon door te gaan." Posthoorn legt uit dat 2ijn voorstel in de commissie voor CSJ te voorbarig is geweest. „Nu blijkt dat de gemeentewet alleen maar een dergelijke uit gave toestaat als er dringende spoed aanwezig is. Daar valt het benoemen van die op bouwwerkers niet onder. Je kunt als gemeente alleen maar op goedkeuring vooruit lopen als er bijvoorbeeld panden moeten worden opgeknapt als zij op instorten staan; als er dus echt Iets móet gebeuren. En dat is in het geval van het opbouwwerk niet zo. De afde ling voor cultuur sport en jeugdzaken heeft dat in een advies aan het college neerge legd en dat is door burgemees ter en wethouders overgeno men." Collegeverhoudingen Dinsdagavond is het voorstel van CSJ ook in de commissie voor Cultuur Sport en Jeugd zaken aan de orde geweest die er nauwelijks problemen mee bleek te beoben. CDA-raadslid Luud Snel pleitte er nog voor als commissie druk uit te oefe nen bij GS, maar dat werd on middellijk Posthoorn door wethouder tegengehouden. Zoiets zou de verhoudingen binnen het college ernstig verstoren. Ook de relatie met GS zou daardoor een ernsti ge klap krijgen, aldus Post hoorn dinsdagavond. Die hoge prioriteit voor het opbouwwerk waar de commis sie zich voor heeft uitgespro ken lijkt dus uiteindelijk wei nig voor te stellen. De gespier de taal in de commissie is weer ingeslikt en voor de SSWO lijkt het wachten op goedkeu ring van de gemeentebegro ting. De stichting stuurt bin nenkort wel een brief naar de provincie om de gang van za ken aan de orde te stellen. De wijken, die de sollicitaties van de opbouwwerkera hebben af gehandeld, zullen zich zoals net er nu naar uitziet actie ver opstellen. Oost loopt bij voorbeeld al met plannen rond met een bus naar GS in Den Cees do Graaf, voorzitter van do SSWO: „Dit Is dó ma nier om bewoners te frustre ren. Haag te gaan. Op II juni ko men de wijken bijeen om zich op verdere acties te beraden. Schiedam Voor het eerst sinds het bestaan van de be wonersvereniging Schiedam- Centrum heeft het bestuur geen kritisch geluid laten ho ren bij de opening van een café in de Schiedamse binnen stad. Was het traditie gewor den dat uitbreiding van hore- cavoorzieningen alhier bestre den werd door de vereniging. Joop van Hees en Ben van der Kooy hebben daar met hun nieuwe café in het Groenendal geen last van gehad. De ver gunning is zonder oponthoud verkregen. Dat is opmerkelijk. De bewo nersvereniging ageert altijd juist tegen nieuwe café's op plekken, waar al een horeca- concentratie is en de omwo nenden dus veel overlast on dervinden, en zeker in het be gin van het Broersveld is van zulk een concentratie sprake. Hetzelfde zou gezegd kunnen worden van de Korte Dam, waar een rossig aandoend café recentelijk werd heropend. De Kuil, het nieuwe kroegje In het Groenendal, is een net bruin café. Eigenaar is Van Hees en mede-exploitant Van der Kooy is barkeeper. Schiedam In een oude op slagplaats aan de Baan, temid den van de onbewoonbaar verklaarde pandjes van oud- WD-fractieleider Joop van Wocrkom, is gisteren ingebro ken. Twee wasautomaten, een koelkast en een gasfornuis werden uit de opslagplaats ge stolen. Zij waren het eigendom van een 54-jarlge vrouw uit Leidschendam. De inbrekers hebben niet veel moeite hoeven doen om het slot van de toegangsdeur te forceren, want de buurt ver keert in slechte staat en het hout is er aan het vermolmen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3