{iCHIEDAMSCHE COURANT M Extra commissie vergadering over parkeergarages Schiedam spreekt met warenhuizen Ik neem. proef dè V.:--- Ril Reinigingsdienst haalt puin op \z i»* P Volgend jaar gas en licht maan delijks afrekenen deze Liduina-aanbidder tegen sloop van oudste woningbezit College geeft loe: Jongen in Nieuwe Waterweg geduwd krant Keuze Van der Windt/ Joubertstraat S R KT»! m8 Service voor particulieren: Woensdag 10 juni 1981. - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - ■105de jaargang no. Ill cPAGiNfl'S- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262556 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Nu kan de gemeentelijke computer het werk nog niet aan. Ais het nieuwe systeem geïnstalleerd Is, komen de maande lijkse afrekeningen. Meer wanbetalers Vlaardingen Volgend jaar kunnen de Vlaardingers de rekeningen van de gemeen telijk energie- en waterlei dingbedrijven (GEWB) maandelijks afrekenen. Wanneer precies overgegaan wordt op het maandelijkse rekeningstelsel in plaats van de huidige tweemaandelijkse facturering, hangt af van de geplande uitbreiding van de bij de gemeente in gebruik zijnde computer. De eindaf rekening in de eerste maan den van. het jaar. blijft ge woon gehandhaafd. De capaciteit van de computer die de gemeente momenteel heeft is te klein. Om die on dercapaciteit op te vangen zal de computer binnenkort wor den uitgebreid met een tweede computersysteem, dat de ge meente voor vijfhonderd gul den per maand zal gaan huren. Bij het GEWB wordt al aan de voorbereidingen gewerkt voor het invoeren van maandelijkse afrekeningen. Directeur W. F. Pinkse zegt dat de ver andering volgend jaar zal in gaan. Ook Schiedam hoopt daarop. Wanneer het precies zal zijn, hangt af van de snel heid waarmee de gehuurde computer op het bestaande sy steem kan worden aangeslo- ten. Momenteel onderzoekt het ge meentelijk energiebedrijf of er een toename valt te bespeuren van het aantal wanbetalers. In andere steden valt een flinke stijging te zien van het aantal mensen dat de gas- en lichtre- keningen te laat of helemaal niet betaalt, omdat de kosten door de hoge gasprijzen hen boven het hoofd rijzen. Hoe wel er nog geen exacte gege vens bekend zijn, heeft direc teur Pinkse de indruk dat ook in Vlaardingen het aantal wanbetalers is toegenomen. Van een afname van het aan tal mensen dat de GEWB-re- keningen automatisch van hun bank- of girorekening laat af schrijven valt in Vlaardingen niets te bespeuren. Directeur Pinkse verwacht zelfs dat het aantal automatische afschrij vingen door het invoeren van maandelijkse rekeningen zal toenemen. n Bedrijven wachten al jaren op Dereden: Schiedam ligt in de clinch met rijkswaterstaat. Pagina drie. Schiedam en Middan-Delfland Vlaardingen praat strijden omstrookje weerovereen grond. Pagina vijl. sociaal cultureel programma. Aan de hand van stukken Henk Saiari: „Bij die niet compleet Jacobs wil ik me zijn. graag bewijzen." Pagina drie. Pagina zes. Vlaardingen Eind deze maand, op 25 juni, zal in een gezamenlijke vergadering van diverse raadscommissies gespro ken worden over de uit eindelijke locatiekeuze voor een van de parkeer garages in het centrum van de stad. Het gaat om de keuze tussen de Jacob van der Windtstraat, die door BenW en de ge meenteraad als voorkeur ls aangegeven, en de Jou bertstraat, die achter de hand wordt gehouden voor het geval dat die andere plek niet haal baar zou zijn. Tijdens de discussies over de parkeergarages in de gemeenteraad werd naast de locaties aan de Afrol en bij het stadhuis voorlopig geko zen voor de Jacob van der Windtstraat, hoewel nog niet alle gegevens over aan- en afvoer, tech nische problemen en der gelijke beschikbaar wa ren. Die zijn er nu wel: ze zijn neergelegd in een ambtelijke notitie die deze week aan de raads leden zal worden toege zonden. Aan de hand van dit stuk wordt tij dens de gezamenlijke vergadering van alle commissies die er bij be trokken zijn een advies uitgebracht. Daarna moet de raad het besluit nog nemen, maar dat is daarna niet meer dan een formaliteit Aan de commissieverga dering doen vrijwel alle raadsleden mee. zo is de verwachting. Veel van de raadscommissies zijn immers bij de parkeer- garageproblematiek be trokken. Het gaat niet alleen om de commissie verkeer, maar ook om die van stadsontwikke ling, volksgezondheid en milieu, voorlichting en Inspraak en financiën, Fennis verkoopt oude panden voor veel geld Schiedam Op het verla- tea Gusto-terrein is een 13-jarige jongen door twee onbekende knapen in de Nieuwe Waterweg ge duwd. Een man die het zag gebeuren vanaf het Hoofd aan de andere kant van de Voorhaven waar schuwde de politie, maar toen de agenten arriveer den, was de jongen ai op het droge geklauterd- Hij had geen letsel opgelopen. Ook de ambulance en de brandweer, die met twee duikers was uitgerukt, konden onverrichterzake terugkeren. De vader van de jongen was ook gewaar schuwd en nam zijn zoon mee naar huis. Van de da ders is geen signalement bekend. De zes huisjes aan de Kreupelstraat dateren van 1600. Zij moeten gered worden, vindt Jurrlaan Meijer. Dit Bui tenhofje van Belois Is voor hem haast nog hlstorlscher dan de ruïne van Huls te Riviere, want SInte Lldulna brak er haar been. Schiedam Kxottenkoning Fennis uit Wassenaar is bereid 23 panden in Schiedam-Oost en -West aan de gemeente te verkopen, maar hij vraagt daar wel meer geld voor dan rij waard zijn. In elk geval Is de prijs per pand hoger dan 75.000 gulden. Twintig panden staan in de Stationsstraat, Réaumurstraat en Celsiusstraat in Oost en drie in de Gordonstraat en Huijsmansstraat in West. Het rijn precies stra ten, die vallen binnen de ISR-gebleden, waarvoor de minister extra geldelijke steun heeft toegezegd. Hoewel de panden duur zijn, althans voor woningen die doorgaans in deze straten te koop worden aangeboden, vinden burgemeester en wet houders dat zij akkoord moe ten gaan met Fennis' voor waarden. De aankoop is van groot belang, omdat anders de plannen voor de stadsver nieuwing gestagneerd zou den kunnen worden. Voor vijf panden in de Stations straat en de Réaumurstraat heeft Fennis een onbewoon baarverklaring aangevraagd, zo slecht zijn deze. Eerder al had de gemeente een Fennis-BV aangeschre ven om panden grondig op te knappen. Het gaat hier om de Handels- en Investerings maatschappij (HIM BV) uit Den Haag, die de huizen in eigendom heeft. De HIM schakelde daarop een andere BV van Fennis in, het Ge meenschappelijk Admini stratiebureau (GAB), die als beheerder optreedt Het GAB diende een beroep schrift in. De plicht om pan den op te knappen zou na melijk een eventuele ver koop van de huizen aan de gemeente in de weg kunnen staan, of in prijs doen verla gen. Het blijkt echter dat het GAB zijn bezwaren verkeerd geadresserd heeft: aan de ge meenteraad in plaats van aan Ben W. Ook dat heeft evenwel de koopprijs niet mogen druk ken. Als de gemeente niet tot koop wil overgaan, zou de HIM zelf nieuwbouw willen realiseren. Dat lijkt BenW geen gewenste ontwikkeling. Men zou bijvoorbeeld de huurprijzen dan niet in de hand hebben. yiaardingen particulieren die in huis een klein verbouw- inkje uitvoeren en die na afloop letterlijk met de brokken blijven zitten, in de vorm van wat puin, kunnen dit voortaan gratis laten afhalen door de Vlaardingse reinigingsdienst, die daarmee haar service een stukje uitbreidt. Het gaat om een proef van een half jaar. Blijkt dat van de regeling voldoende gebruik gemaakt wordt, dan zal er een permanente dienst verlening van worden gemaakL Het gaat bij dit puinruimen uitsluitend om steenafval, ont staan bij zelfwerkzaamheid van burgers. Het is dus zeker niet de bedoeling, dat de reini gingsdienst het puin afvoert, dat ontstaan is als een aanne mer een verbouwing in huis uitvoert. Woordvoerder J.A.de Maat van de dienst: •n „Het gebeurt nogal eens, dat iemand thuis een lavet uit breekt of een muurtje weg haalt en dan niet weet waar hij met de rommel naar toe moet In het verleden kon men nog wel terecht op de stortplaatsen die we in de stad hadden, bijvoorbeeld aan de Maassluisedijk of in Holy, maar die mogelijkheid bestaat niet meer. We worden dus re gelmatig gebeld door burgers, die wilden weten hoe ze van hun rommel af moeten komen en we moeten hen dan advise ren, een container te huren of het weg te brengen naar bij voorbeeld Pijnacker of Berg- schenhoek." Dat laatste hoeft in veel geval len dus niet meer, nu vandaag de nieuwe regeling op proef van kracht is geworden. Parti culieren die van deze service gebruik willen maken krijgen wel eerst een uitvoerder van de reinigingsdienst op bezoek, die komt kijken of de hoeveel heid puin die men wil afvoe ren nog redelijk te noemen is. Wie ziin puin kwijt wil kan een afspraak met de reini gingsdienst maken via tele foon 35.63.33. Het ophalen zal vooral op woensdag gebeuren. Het afvoeren van puin via de normale vuilniszakken blijft verboden. In de meeste geval len zullen vuilnisophalers, die zakken aantreffen waarin zich naar het gewicht te oordelen puin en dergelijke bevindt, ze gewoon laten staan. Schiedam Jurriaan Meijer is er als de kippen bij. Nog voordat de gemeente Schiedam de zestiende eeuwse panden aan de Kreupelstraat onbewoonbaar heeft verklaard, protesteert Meijer er al tegen. Meijer vreest dat de gemeente dit Buitenhofje van Belois, zoals de zes rijt jeshuizen officieel heten, over enige tijd zal slopen, net zoals in 1979 het zevende huisje op deze rij al tegen de vlakte is ge gaan. Jut Meijer vindt dat Schiedams oudste woningbezit van de ondergang ge red moet worden. In de lijst met besteramingen voor leegstaande panden in de binnenstad kondigen Ben W een onbewoonbaarverklaring voor de zes huizen aan de Kreupelstraat aan. Meijer heeft dat uit onze krant vernomen. In hun antwoord aan Meijer stelt het college dat aan onb^jvoonbaar- verklaring niet ontkomen kan worden als de daarvoor geldende criteria consequent worden gehanteerd. Het lijkt er namelijk op dat de ei genaar van de woningen, het steenrijke Fabri- fonds, de huisjes niet wil opknappen. De historische vereniging Schiedam heeft voor de huizen aan de Kreupelstraat twee sterren over, welke eervolle vermelding zoveel wil zeggen als: architectuur van stedelijk belang. Jurriaan Meijer, die in Schiedam ook bekend is als voorvechter van de Liduina-verering en waarde hecht aan authentiek Schiedams bezit, sluit daarop aan. De Kreupelstraat is voor hem juist daarom ook zo waardevol, omdat Sinte Laduina daar zes eeuwen geleden als jong meisje op het ijs viel, baar been brak en dien tengevolge gedurende 38 jaar zwaar te lijden had. In zijn brief aan de gemeenteraad maakt hij ook melding van handhaving van de Schot se Poort, die door slcop bedreigd wordt. <4 Schiedam 'Voorbarig' vinden burgemeester en wethou ders van Schiedam de berichten in onze krant over de moge lijke vestiging van twee of drie warenhuizen in de Sehie- damse binnenstad. Het college antwoordt dat aan PvdA- raadslid Jan Simons. Het is juist dat het college met groot winkelbedrijven in gesprek is, maar volgens B en W heeft dat het karakter van een wederzijdse verkenning. Met geen woord gaat het college in op de overeenkomsten, die een vo rig college van B en W in 1973 met drie warenhuizen is aan gegaan. Het college benadrukt dat niet alleen een gemeente een binnen stad sfeervol en aantrekkelijk kan maken, maar dat daar ook anderen in geïnteresseerd moeten zijn. Of de warenhuizen daar een rol in kunnen vervullen, is volgens BenW nog te weinig bekend. De warenhuizen zouden zelf eerst een onderzoek moe ten houden' naar hun toekomstmogelijkheden, maar daarop mag de gemeente niet blindvaren, aldus het college. De gemeente moet zijn besluitvorming ook baseren op eigen overwegingen. Het kan zijn, zo blijkt verder uit de beantwoording door B en W. dat Muwi de hele binnenstad volbouwt, zoals onze krant meldde. Contracten zijn daarover echter nog niet gesloten. Muwi gaat wellicht wel het eerste bouwplan uitvoeren, hoewel een open in schrijving voor de aannemers nog start. Omdat de bebouwing van de binnenstad in één grote bouwstroom moet geschieden, kan het zijn dat de voorkeur moet uitgaan naar één aannemer voor het geheel, aldus BenW. De bewonersvereniging Schie- dam-Centrum heeft overigens van de architect voor de binnen stad, Kuipers, te verstaan gekregen dat er in zijn tekeningen niets meer gewijzigd kon worden omdat het bouwsysteem in overleg met de aannemer vaststond. Het feit dat onze krant meldde, dat de oud-wethouder achter de hinnenstadsplannen, Cor Bolmers, later naar Muwi is overge stapt, juist het bedrijf dat nu in de binnenstad gaat bouwen, laat het college voor rekening van onze krant Dit nieuwsblad. Wdi -a»**"® Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder eitra koslen bezorgd in combinatie mei het Rotterdams Nieuwsblad 5 (oe»°cC" u»»10' rA« P°' s\ut«n alA.3000

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1