EKTBA Brug dreigt te verdwijnen ■&ei mmmsi 4 woensdag 10 juni 1S31, VD/SC/WW •De Scheep- lesbrva door Teus den Otter irygttBiBPg'W!i! p - ''i?-1 -iV'f iï* V-fecte- fcS&JÊiV Laatste Scheepjesbrug in Nederland Meerkerk Wanneer de plannen tot mogelijke afbraak doorgaan, zal de enige nog bestaande Scheepjesbrug in Nederland voorgoed verdwijnen. Rijkswaterstaat acht het pittoresk gelegen bruggetje aan het Merwedekanaal te Meerkerk ekonomisch niet meer rendabel en overweegt de brug in de toekomst te laten verwijderen. De Scheepjesbrug die officieel Kraneschipbrug genoemd wordt, kan alleen nog maar in Meerkerk aangetroffen worden en is waarschijnlijk uniek in West - Europa. Een schipbrug was in vroeger tijden een normaal verschijnsel en bestond uit onderling verbonden, platgeboomde vaartuigen die op enige afstand naast elkaar verankerd waren, waarover de bouwers een bruggedek legden. De op één na laatste schipbrug is alweer jaren geleden afgebroken en vormde een verbinding over het Noord - Follandkanaal. Deze St. - Maartensvlotbrug werd gesloopt en daarmee verdween de laatste schipbrug uit Noord - Holland. De Scheepjesbrug van Meer kerk verbindt de Bazeldijk met de Grote Kanaaldijk en ligt over het Merwede-ka naal. Het kanaal vormt tevens de grens tussen de Alblasser- waard en de Vijfheerenlanden. Tegenwoordig wordt de brug nog benut door bewoners van de Grote Kanaaldijk en re creanten van de camping „De Vijfheerenlanden" die lopend of per fiets naar het dorp Meerkerk willen gaan. De oude brug heaft een rijke historie achter zich en vormde destijds een onderdeel van het* totale bruggencomplex over het Merwedekanaal. Dit ka naal is voortgekomen uit het vroegere Zederikkanaal. Door dat met name de stad Amster dam veel behoefte had aan een vaarweg die naar het oosten en het zuiden liep, werd in het jaar 1825 besloten om het Ze derikkanaal te graven. De ver binding moet beschouwd wor den als de verlenging van de Zuid - Willemsvaart en de zo genaamde Keulsche Vaart, ten einde de schepen, welke door laatstgenoemde vaart van Am sterdam tot aan de Lek bij Vreeswijk komen, een door vaart te verschaffen tot op de Waal en omgekeerd natuurlijk. In het midden van de negen tiende eeuw is het Zederikka naal vrij onbelangrijk geweest voor de scheepvaart. De hoge stand van de rivieren gaf de schepen volop gelegenheid om de Lek en de Beneden - Rijn te bevaren. Zij hadden om zich van Amsterdam naar Keulen te begeven, de Waal en Keul sche Vaart niet meer nodig. Ook de vaart langs de Maas en de Zuid - Willemsvaart was lange tijd gestremd. Toen na de tweede helft van de negen tiende eeuw de Beneden - Rijn en de Lek meer en meer onbe vaarbaar werden, bood het Ze derikkanaal steeds meer voor delen voor de schepen, door de vaart van Gorinchem naar Amsterdam te bekorten en ge makkelijker te maken. In het Aardrijkskundig Woordenboek van A.J. van der Aa wordt deze omschrijving van het Ze derikkanaal gegeven: „ZEDERIK (DE) of Zeerik, water in de Vijf - Heerenlan- den, provincie Zuid - Holland, hetwelk aan den Arkelschen- dam uit de Linge voorkomt, in eene noordelijke rigtïng naar Meerkerk loopt, waar het zich in twee takken verdeeld, van. welke de eene noordwaarts naar Ameide loopende zich, door de Ameidensche voor- moolens op de Lek ontlast, en de andere in eenen noordoos telijke strekking naar Vianen loopt, waar het door eene sluis op de Lek uitwatert. Een ge deelte van dit water is in 1825 in het belang van de scheep vaart verbreed en uitgediept. ZEDERIK-KANAAL (HET) dit kanaal begint aan de Lek Meerkerk „We zijn bezig met een studie om de scheepjesbrug eruit te halen, maar er is nog geen besluit over genomen". Aldus de uitspraak van Rijkswaterstaat te Gorinchem. De unieke Kraneschipbrug die in Meerkerk de Bazeldijk met de Grote Kanaaldijk verbindt, dreigt ten onder te gaan. De Scheepjesbrug zoals deze in de volksmond genoemd wordt, is momen teel betrokken bij een aantal studies over het Merwedekanaal. Er wordt bekeken welke functies het kanaal vervult omtrent watertransport, scheepvaart en kunstwerken, zoals bruggen en sluizen. Bij de talloze verouderde bruggen over het Merwedekanaal vraagt Rijks waterstaat zich af wat het nut en de functie van deze bouwsels is. Vooral de Scheepjesbrug staat hierbij in de belangstelling. Bij telling is ge bleken, dat de brug een geringe functie vervult voor het openbaar verkeer en minimaal benut wordt. De kosten voor bediening en onderhoud van de brug wegen niet op tegen de instandhouding ervan, en om deze reden vraagt Rijkswaterstaat zich af, of handhaving wel verantwoord is. De pro cedure om de brug uiteindelijk aan het openbaar verkeer te onttrekken, zal veel tijd in beslag nemen en er worden talloze instanties bij geraad pleegd. Bij de studies wordt alleen rekening gehouden met de cultuur historische waarde van de brug, indien dit te combineren is met het eko nomisch nut ervan. De Kraneschipbrug is momenteel de enige in Nederland en waarschijnlijk zelfs in West - Europa. beoosten van Vianen tegeno ver de sluizen te Vreeswijk, volgt zuidoostwaarts de water leiding de Vlieter, vereenigt zich te Meerkerk met de Zede- rik, volgt deze zuidwaarts loopende tot aan den Arkel- schen dam en neemt aldaar den loop der Linge aan, die door de stad Gorinchem in de Merwede uitwatert" Van der Aa heeft het hier dus over het tegenwoordige Mer wedekanaal én de Oude Zede- rik die van Meerkerk naar Ameide loopt. Over de oeververbindingen merkt hij op: „De gemeen schap tussen beide oevers van het kanaal geschiedt door drie dubbele draaibruggen over de drie sluizen, negen vlotbrug gen tusschen Vianen en den Arkelschendam en twee op haalbruggen binnen de stad Gorinchem." Negen vlotbruggen Het kanaal tussen Gorinchem en Vianen omvatte dus in to taal negen vlotbruggen, waar van er tot het jaar 1885 nog maar één overgebleven was. De andere acht werden ge sloopt of vervangen door nieu we, moderne bruggen. Een vlotbrug was een eenvoudig bouwwerk en rustte op vlotten of drijvende balken. Toen het Zederikkanaal is vergraven tot het tegenwoordige Merwede kanaal, werd de oostzijde er van vergraven en verbreed. Hierdoor werd het noodzake lijk om de vlotbrug te doen vervangen door vier houten scheepjes waarover het uit ei kehout bestaande brugdek ge legd kon worden. De vlotbrug is destijds waarschijnlijk door Meerkerkse boeren aangelegd als noodoplossing om snel over het kanaal te kunnen komen. De in de polder Quakemaak gelegen kavels gras- en bouw land lagen aan de oostzijde van het kanaal en waren moeilijk bereikbaar. Om deze reden werd door onderling overleg besloten de vlotbrug aan te leggen Via de nieuwe brug konden zij gemakkelijk bij hun land komen, koeien naar de stal brengen en hooi transpor teren. Voor die tijd moesten zij een flinke omweg maken via de Meerkerkse of Bazelbrug. De vlotbrug was in particulie re handen en werd bekostigd door het heffen van tolgeld. Het bestaan van de scheepjes brug tot op de dag van van daag zou te danken zijn aan een schriftelijke of mondelinge overeenkomst waarbij de wet tige eigenaren bepaald zouden hebben, de brug af te staan aan Rijkswaterstaat, indien zij ten alle tijden gehandhaafd zou worden. Bij Rijkswater staat is hierover niets bekend en bent men geen rechtsgeldi ge acte. Nieuwe brug In 1885 werd de vlotbrug ver vangen door de Kraneschip brug met vier houten bootjes. Door de wisselende waterstan den op de rivier de Lek, die ook hun invloed uitoefenden op de waterstand van het Mer wedekanaal, moest de brug aan beide zijden een scharnie rend gedeelte bevatten, zodat de wisselende waterstanden geen nadelige invloed uit kon den oefenen op de constructie van de brug. In de loop der ja ren werden de vier bootjes re gelmatig onderhouden en wanneer ze in een slechte staat verkeerden, vervangen door nieuwe. De houten bootjes deden jaren lang trouwe dienst en tverden in het jaar 1909 vervangen door vier ijzeren boten. In 1967 kreeg de brug andere pontons. Deze dienden als drijvende bakken die de verbinding vormden tussen de brug en de vaste oevers aan beide zijden van het kanaal. Het bijbeho rende brugwachtershuls aan de Grote Kanaaldijk werd in de zeventiger jaren gesloopt en vervangen door een kleiner gebouwtje. Doordat personen- en vrachtauto?, regelmatig 'vast bleven zitten op het scharnie rend gedeelte van de brug en er vernielingen plaatsvonden, werd besloten geen gemotori seerd verkeer meer toe te la ten. Sinds 1890 is er weinig aan de Scheepjesbrug gedaan, zo dat de brug heden ten dage sterk verouderd is. In de loop der jaren is het waterbouw kundig object verschillende malen met bezoeken vereerd van Technische Hogeschool studenten die veel interesse toonden voor de technische as pecten van de brug. Studie Merwedekanaal De directie Zuid - Holland van de Rijkswaterstaat te Gorin chem is bezig met een aantal studies over het Merwedeka naal, waarbij het watertran sport, de scheepvaart en de bruggen en sluizen betrokken worden. Uit deze onderzoekingen zal moeten blijken, of de Scheep jesbrug nog wel ekonomisch nut oplevert om gehandhaafd te blijven in de toekomst Wanneer het Merwedekanaal verbreed gaat worden omdat de binnenvaartschepen steeds grotere afmetingen krijgen, zal het kanaal aan de moderne ei sen aangepast moeten worden en bestaat de kans dat de brug verwijderd wordt Daarnaast is het zo, dat tellingen uitgewe zen hebben dat het aantal ge bruikers van de brug te laag is in verhouding met de kosten van onderhoud en personeels lasten. Indien iedere gebruiker voor elke overtocht een gul den zou neerleggen als tolgeld, kunnen daaruit nog maar nau welijks de personeelskosten van de brugwachter betaald worden. Voor onderhoud aan de brug zou dan geen geld be schikbaar zijn. Omdat Rijkswaterstaat de oude brug niet als cultuur - histo risch monument behandelt, is de Scheepjesbrug nooit op haar verzoek op de Monumenten lijst geplaatst Ook de gemeen te Meerkerk en de provincie Zuid-Holland zijn nooit met dit voorstel gekomen, zodat de toekomst van de enige scheep jesbrug in Nederland overgele verd is aan het beleid en de uiteindelijke beslissing van Rijkswaterstaat wat ermee gaat gebeuren. Om te voorkomen dat een der gelijk uniek monument voor het nageslacht verloren zal gaan, is het dringend noodza kelijk dat de laatste Scheepjes brug van Nederland definitief op de Monumentenlijst wordt geplaatst als laatste eerbetoon aan het verleden van het wa terrijke rivierengebied in Zuid-Holland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4