STREEK Een spelletje landjepik 1 Grensconflict vindt oorzaak in twee wetten en is niet eens de schuld van Schiedam of Midden-Delfland Ook andere gemeenten zitten met plannen De Kroon als scheidsrechter imm fmêÊfsiÊsmM PffglilMia -ï-v; smmm wÊmÊïmmÈSmBmSÊmËgM woensdag 10 juni 1981 VD/SC/WW Schiedam—In het noorden van Schiedam doet zich het won derlijke feit voor, dat twee verschillende instanties plannen maken voor het stadsuitbreidingsgebied Woudhoek-Noord, Allereerst is er de gemeente Schiedam, die zich voor alles wat binnen de gemeentegrens valt verantwoordelijk voelten terecht. Ver volgens is er de reconstructiecommissie Midden- Delfland, die in 1977doorhetparlementinhetleven is geroe pen om plannen te ontwikkelen voor het polderlandschap tussen Delft, Overschie, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, De Lier en Den Hoorn. Het is in dit boerenlandschap de vraag of er meer ruimte moet komen voor recreatie (bos, plas en speelveld) of dat alles zo agrarisch mogelijk moet blijven. Nu doet zich het euvel voor dat de grens tussen Schiedam en Schipluiden/ Delft, de gemeentegrens dus, niet samenvalt met de grens tussen polder (Midden-Delfland) en stad (Schie dam). De gemeentegrens ligt een paar honderd meter noor delijker, nog boven de Woudweg. De MD-grens ligt ten zui den van die Woudweg, nog onder de boerderijen die daar staan. Schiedam mag zich derhalve best verantwoordelijk voelen voor het eigen grondgebied dat er nog is ten noorden van die MD-grens. En je zou zeggen: Schiedam mag daar ook plannen voor maken. Voor ik hierop inga er is nog een euvel. Er zijn ook twee MD-grenzen. Rijnmond heeft er ooit een gemaakt in het streekplan en later maakte de Tweede Kamer er een bij, toen de reconstructiewet werd vastgesteld (de wet dus die de re- constructiecommissiebestaansrechtgeeft). Het geval wil dat de MD-grens van Rijnmond een meter of tachtig noordelijker ligt dan de MD-grens waarmee de reconstructiecommissie rekening heeft te houden. Overigens lopen beide MD-gren- zen nog altijd ten zuiden van de boerderijen aan de Woud weg. Gerard Peet: discrepantie tussen twee wetten... Foto Maurice Nelwan. Nu heeft Rijnmond, als instelling die re gionale belangen moet afwegen, Schiedam en vele andere gemeenten in het Rijn mondgebied ooit opgedragen meer wonin gen te gaan bouwen, omdat anders de wo ningnood in dit gebied nog ernstiger zou worden dan in wereldsteden met beruchte krottenwijken. Schiedam kon al die dui zenden woningen, die in deze gemeente gebouwd zouden moeten worden, niet kwijt in oude stadsdelen waar hier en daar terreinen braak lagen en daarom werden plannen ontvouwd voor stadsuit breiding. Aanvankelijk dacht men aan 1200. Later werd dat 1500. Toen 3000.' Hal- door Kor Kegel verwege de jaren zeventig stemde de ge meenteraad in met een voorstel van B en W om in de twee noordelijke wijken Woudhoek en Spaland liefst 5000 wonin gen te bouwen. Met Woudhoek-Noord zou worden begon nen. Hier 2ou het gaan om 1900 huizen met daaromheen, aan de buitenste rand, ruimte voor stedelijke recreatie: sportvel den en zo. Maar om zoveel woningen te kunnen bou- Woudhoek-Noord zoals het er nu bij- ligt. De eerste woningen ten noorden 1 van het Faassenpleln zijn opgeleverd, de rest Is nog havensllb en het (vertraagde) vervolg op de bouw zal op zijn vroegst In 1982 plaatsvinden, en aan de uiterste rand staan nog boerderijen. Stedelijke recreatie (sportvelden) kan misschien niet doorgaan, als Midden-Delfland er regionale recreatie (bos) wl! hebben. Foto: Jaap Rozema. wen achtte het gemeentebestuur het, in meerderheid, noodzakelijk dat een van de twee MD-grenzen overschreden Werd. De stedelijke recreatie, alsmede enkele wo ningen, werden gepland in een gebied dat, al lag het binnen Schiedam, tot Midden- Delfland moest worden gerekend wan neer je althans met de reconstructiewet (toen nog in concept) in de hand stond. Stond je met het streekplan Rijnmond in de hand, dan werd de MD-grens net nfet overschreven. Dat was lastig. Eerst gaten Het bestemmingsplan voor Woudhoek- Noord, in 1976 door de raad aanvaard, ontlokte veel bezwaarschriften, onder an dere van de milieugroepen in Midden- Delfland. Ook een minderheid van politici vond dat Schiedam eerst maar eens moest tellen hoeveel honderden woningen er nog gebouwd konden worden in de bin nenstad, de brandersbuurt' (Schienoko), het Schuttersveld, het GTB-terrein,het stadserf, de Hoofdstraat-Zuid en op nog vele andere gaten in de bebouwde kom. Nadat die cijfers bekend waren, zou dan wat beter berekend kunnen worden hoe veel woningen er werkelijk in Woudhoek en Spaland nodig waren. 1900 voor Woud hoek en 3100 voor Spaland zou dan wel eens veel te veel kunnen blijken. En het zou ook beter zijn om die aantallen terug te dringen, vond men, want Midden-Delf land werd door de omliggende steden toch al ingedamd, door de oprukkende wo ningbouw werd het poldergebied steeds kleiner, en iets meer omzichtigheid had geen kwaad gekund. De bezwaren werden door gedeputeerde staten (GS) in augustus 1980 goeddeels on gegrond geacht Volgens de provincie hield Schiedam terecht vast aan de MD- grens van Rijnmond. De MD-grens uit de reconstructiewet was immers nog niet precies bekend, toen Schiedam zijn plan nen maakte. Maar omdat die grens wèl bekend was toen GS hun besluit over Woudhoek-Noord namen, waarin alleen van de MD-grens van Rijnmond werd ge sproken, gingen, de milieugroepen op nieuw in beroep. Het wordt zo onderhand tijd dat de Kroon zich hier eens over uit spreekt Nog 'n addertje De Kroon zal trouwens toch moeten in grijpen. De reconstructiecommissie heeft zich vorige maand In feite geschaard ach ter de milieugroepen destijds, door erop te wijzen dat Schiedam plannen maakt voor een gebied dat volgens de reconstructie wet tot Midden-Delfland moet worden ge rekend. En het is volgens die zelfde wet, dat de reconstructiecommissie hiervoor de plannen wil maken. Schiedam had aan de bedoelingen van deze wet niet voorbij moeten gaan, zegt de commissie. Schie dam daarentegen heeft in zijn repliek ge zegd, dat de commissie nu de uitvoering van hel bestemmingsplan Woudhoek- Noord in de weg staat. De gemeente spreekt van een 'eenzijdige vaststelling' van de MD-grens. Voor wie de grenskwestie tot op hier be grepen heelt, komt er weer een addertje onder het gras bij. De MD-grens uit de re constructiewet is namelijk een globale grens. Dat wil zeggen, zij is er wel en de reconstructiecommissie houdt er ook re kening mee, maar zij is nog niet officieel. De Kroon moet de globale bestemming nog altijd vaststellen en misschien kunnen zich er dan nog wijzigingen voordoen. Dat is waar Schiedam op zinspeelt. Twee wetten Het is, enkele jaren geleden alweer, Ge rard Peet uit Delft geweest, die als lid van de samenwerkende milieugroepen Mid den-Delfland (SMMD), bestuurslid van de Midden-Delfland Vereniging (MDV) en lid van de reconstructiecommissie als eer ste wees op de discrepantie tussen de re constructiewet en de wet op de ruimtelij ke ordening (wet RO). Die bestaat nog steeds. Schiedam doet tenslotte niet ver keerd- Schiedam baseert zich op de wet op de ruimtelijke ordening, die de gemeenten er vrij in laat om allerlei bestemmings plannen te maken voor allerlei gebieden binnen hun grenzen. En Schiedam heeft dat dus ook gedaan voor Woudhoek- Noord en zou dat zelfs ook nog, op basis van die wet op de ruimtelijke ordening, kunnen doen voor het gebiedje ten nóór- den van de Woudweg, De reconstructie wet maakt dat wel moeilijk, maar op basis van de wet RO kan het Wat Schiedam verweten zou kunnen worden, is dat er gewoon te veel woningen in het noorde lijk stadsgebied zijn gepland, zonder dat bekend is hoeveel woningen Schiedam in zijn andere stadsdelen met braakliggende terreinen nog kan bouwen. In theorie zou het kunnen dat het vullen van alle gaatjes de noodzaak van stadsuitbreiding dras- Toch anders tisch verkleint meente in 1976 al kunnen weten, zeggen nu de milieugroepen. Had je 't gelijk maar goed moeten doen, zonder risico's te lo pen. Nieuw plan: vertraging Wat nu? De Kroon zal moeten uitmaken wat er moet gebeuren. Het gekke van het hele verhaal is dat noch de gemeente Schiedam noch de reconstructiecommissie Midden-Delfland ongelijk heeft, omdat er tenslotte twee wetten elkaar overlappen, De Kroon bepaalt dus niet wie er gelijk krijgt. De Kroon bepaalt iets dat eigenlijk nog veel moeilijker is. Als de reconstruc tiecommissie zijn zin krijgt, zal Schiedam zijn plannen compleet moeten omgooien. Tenslotte, alles wat in het bestemmings plan Woudhoek-Noord is aangegeven voor het gebiedje ten noorden van de MD- grens uit de reconstructiewet, zal dan ge schrapt moeten worden. Maar dat heeft vergaande consequenties. Dan zouden er bijvoorbeeld wel de 1900 geprojecteerde woningen gebouwd kunnen worden, maar er zou geen plaats meer zijn voor de stede lijk recreatie. En woningbouw zonder re creatievoorzieningen is tegenwoordig ui terst ongewenst. Dat zou dus betekenen dat er in Woudhoek minder woningen gebouwd moeten gaan worden (en wel licht in Spaland straks meer) om toch ruimte vrij te houden voor die recreatie. Maar het maken van een nieuw bestem mingsplan met kans op nieuwe be zwaarschriften betekent een vertraging van minstens vijf jaar. Tja, dat had de ge- Krijgt Schiedam evenwel zijn zin, dan tast dat de importantie van de reconstructie commissie onbehoorlijk aan. De wet, waarop haar bestaan berust, maakt haar tot het belangrijkste adviesorgaan van de Tweede Kamer. Wat er ook gebeuren moet in Midden-Delfland, de reconstruc tiecommissie zal er de adviezen voor aan dragen die zwaarder wegen dan bijvoor beeld een advies van Rijnmond of de pro vincie. Krijgt een eenvoudige gemeente als Schiedam voorrang boven dit advies orgaan, dan staat dat wel vreemd. Overi gens: de reconstructiecommissie heeft een uitent belangrijk advies, om rijksweg 19 niet aan te leggen, ook niet gehonoreerd gezien. Nu wil het toeval, dat Schiedam tóch zijn bestemmingsplan voor Woudhoek-Noord moet wijzigen. Er waren te veel woningen in de vrije sector en de premiesfeer in op genomen om nu nog te kunnen bouwen, met een bouwmarkt als de hedendaagse. Er gaan dus verschuivingen in optreden, die uit exploitatieoverwegingen zullen lei den tot meer woningwetwoningen in Woudhoek, maar ook tot meer woningen dan 1900. Dat zou helemaal oorlog worden tussen reconstructiecommissie en gemeen te. Of je moet overgaan tot hoogbouw, dan hoeft de stadsuitbreiding niet verder te gaan. Maar dat levert dan weer nieuwe bezwaren op. Tja, zegt men in Midden-Delfland, als Schiedam tóch gaat veranderen... 4 J-V i I lllÉi Of de gemeenten rond Midden-Delfland zich in de plannen makerij nu vergaloppeerd hebben of niet, het zal nxet alleen Schiedam zijn die in de problemen komt als de grenzen van Midden-Delfland worden gehanteerd zoals zij" globaal in de reconstructiewet njn opgenomen. Moet Schiedam zijn be stemmingsplan voor Woudhoek-Noord in dat geval aanpas sen, hetgeen vertraging oplevert, ook Vlaardingen, Maas sluis en Rotterdam komen dan voor nieuwe procedures te staan. Het gaat hier echt om landjepik. Wie heeft het voor het zeggen in de smalle strook ten noorden van de Rijn mondgemeenten? Snoepen de steden van het poldergebied af of beknibbelt de reconstructiecommissie Midden-Delfland op grond? De projectgroep Midden- Delfland, die door de vier gemeenten is ingesteld en die wordt voorgezeten door Rijnmondgecommitteerde Bert van 't Laar, heeft vooruitlopend op de beant woording van die vragen de wensen alvast kenbaar ge maakt. Maassluis wil overeen komstig het basisplan voor de Lickébaert (langs de Nieuwe Waterweg) zeven hectare grond vrijhouden voor volkstuintjes. Het zal duidelijk zijn dat als de re constructiecommissie hier gaat plannen, zulke stedelij ke voorzieningen wel ver geten kunnen worden. Maassluis zou dan elders ruimte moeten zoeken. Vlaardingen wil ook volkstuintjes in het Licke- baertgebied, wel iets minder overigens: anderhalve hec tare is genoeg. Dat zal dan aansluiten op een bestaand complex. Voor Vlaardingen houden de wensen daarmee op. de gemeente is snel te vreden. Rotterdam heeft zijn plannen nog niet vast om lijnd, maar de gedachten voor de verre toekomst zijn tot nu toe altijd uitgegaan van volledige industrialisa tie van de Oostabtspolder, Daartoe is over de Schie al een brug gebouwd, die ter zij oertijd de nieuwe indu strieën van Rotterdam moe ten verbinden met de infra structuur van het Schie- damse industriegebied 's- Graveland, Provinciaal ge deputeerde Borgman heeft zien al eens uitgesproken als voorstander van bebos sing van de Oostabtspolder. Schiedam wil behalve vasthouden aan het bestem mingsplan voor Woudhoek- Noord ook nog andere ste delijke voorzieningen rond Kernel, die binnen het MD- gebied vallen. De wensen gaan uit naar acht hectare sportvelden ten noord%ves- ten van Spaland, een reser vering voor extra sportvel den in de noordelijke helft van het gehele opgespoten terrein en zeven hectare grond voor volkstuinen langs de Groeneweg. En dan wil de gemeente nog iets, waarvan een ieder mag opkijken, want hoewel tot nu toe werd ontkend dat er al plannen voor Spaland zijn, komt Schiedam nu op de proppen met een plan voor een parkachtig gebied met speeltuin, kinderboer derij. trimbaan, hcrecavestï- gtng en dergelijke, tussen de Harreweg en de geplande sportvelden ten oosten daarvan. Dit is al een nade re uitwerking van een structuurschetsje, dat jaren geleden ooit eens is gepre senteerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5