SCHIEDAMSCHE COURANT ir Financiële truc moet provincie vermurwen PJ-brug nog eens bekij ken Binnen drie weken vergadering over renovatie Muwi-I 'Nog steeds geen beleid op sociaal cultureel vlak' Renovatie in Oud Mathenesse kost zes miljoen Bewoners krijgen toch verhuisgeld 1 Kleuters krijgen straks dramatische expressie deze krant Huurprijs wordt 283 Maatschappeli j k werkers kunnen snel aan de slag SIRO uit de lucht geplukt Commissie verkeer: Club- en buurthuizen: Man gewond Donderdag tl juni 1981. - ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 105de jaargai?g no. 112 -4 pasiha'8 Broersvest 3 - telefoon administratie 26809! - redactie 262566 klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Renovatie van een complex van 140 naoorlogse woningen in Oud Mathenesse gaat 6,16 miljoen gulden kos ten, wat neerkomt op een gemiddelde van 44.000 gulden per woning. De huurprijs per woning Zal worden opgetrokken van 19i gulden nu naar 283 gulden na de renovatie, die mis schien nog dit jaar van start kan gaan. De bewoners hoe ven hun huizen tijdens de werkzaamheden niet te ver laten. Met de huurverhoging zijn 117 van de 126 door de ge meente bezochte bewoners akkoord gegaan. Instemming met de plannen is verder ge komen van bewonersvereni ging Schiedam-Oost en het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Omdat het om woningwet woningen van na de oorlog gaat, kan er aanspraak wor den gemaakt op rijkssteun lot vijftig procent in het te verwachten exploitatiete kort. De gemeente bespreekt met het ministerie nog hoe veel subsidie de bewoners kunnen verwachten voor de herinrichting van hun huis. Het karwei zal een jaar in beslag nemen. De 140 woningen in Oud Ma thenesse staan aan de Buys Ballotsingel 50-52 en 1-15, de Bellstraat 1-11, de Fulton- straat 1-3, de Prof. Keesom- straat 8-14, de Dieselstraat 7- 13, de Boylestraat 66-82 en de Von Leibnizstraat 5-25 en 6-26. Schiedam Het basisonderwijs in Schiedam zal zich meer gaan richten op het ontwikkelen van gevoelsmatige en crea tieve aspecten von de leerlingen. De tendens dat kinderen met volgestopt moeten worden met detailkennis maar vooral zichzelf moeten kunnen uiten dat is eigenlijk een oosterse lilosolie zet zich na de zomer ook op de Schïedamse scho len voort. De Viaardingse open school breidt drastisch uit. Meergroepen, meer vakken. Pagina drie. Achterstands groepen moeten meer aandacht krijgen binnen het Schiedamse socu- programma. Maar zonder stempels op te drukken. Pagina vier. Broers van Vliet Europees kampioen 485-klasse, Pagina vier. Schiedam Bij de stichting maatschappe lijk werk kunnen bin nenkort twee dringend nodige krachten aan de slag gaan. Het ministe rie van CRM is na aan vankelijke bezuiniging akkoord gegaan met de twee formatieplaatsen voor een leidinggevend maatschappelijk wer ker en een werker voor culturele minder heden, met name bui tenlanders. De stich ting heeft hier lang op moeten wachten. Het protest, dat de Trechter onlangs heeft ingediend tegen bezui nigingen die terugkeer van tijdelijke arbeids krachten bij het wer klozen project onmoge lijk maken, wordt door de gemeente Schiedam wel onderschreven. Maar' verder willen B en W niet gaan. De bezuinigingsmaterie is dermate complex, dat het college de hele kwestie liever aan de Tweede Kamer over laat. Het Trechter-pro test alsmede 712 verza melde handtekeningen zijn dan ook naar het Binnenhof doorge stuurd. Vlaardingen De illegale zender SIRO (Schiedamse illegale radio omroep) is door de politie uit de lucht geplukt. De zender, die tot voor kort vanuit Schiedam opereerde, werd in beslag genomen in een woning in de Bab- berspoldc*. SIRO was naar Vlaardingen uit geweken, omdat de grond in Schiedam te heet onder de voeten werd. De politie werd bij de actie terzijde gestaan door de Radio Controledienst van de PTT. Op het moment van de inval in de woning was de hoofdbewoner niet thuis. Wel aanwe zig waren twee Schiedammers (21 en 24 jaar). Tegen het tweetal is proces-verbaal op- gemaakL. De politie was de zender op het spoor gekomen via omwonenden die klaag den over storingen op hun radiotoestel. _L_ ^Wethouder Scheeres: posten eerder Scheeres: 'Toch begroting goedgekeurd zien te krijgen' Schiedam Met een financieel foefje wil wethouder Rei- nier Scheeres proberen de gemeentebegroting voor 1981 eer der goedgekeurd te krijgen. Zoals het er nu voor staat, zul len gedeputeerde staten van Zuid-Holland er namelijk niet mee akkoord gaan. „Je kunt je. dan afvragen of je toch ge woon door moet knokken of dat je maar eens moet gaan proberen punten aan te passen, zodat GS wèl met die goed keuring komen," zo luidt de verklaring van wethouder Scheeres. Wat Scheeres nu wil gaan proberen, impliceert wel dat de meerjarenbegroting in be langrijke mate moet worden bijgesteld. Of het CDA daar zonder meer mee instemt, is tot op heden geen uitge maakte zaak. Vanavond ver gaderen de fracties, eergiste ren heelt hei financieie Het geldt evenzeer voor de protestant-christelijke en rooms-katholieke scholen. Het zal allereerst de onder wijzers duidelijk gemaakt moeten worden hoe de spon taniteit bij kinderen het best ontwikkeld kan worden in plaats van onderdrukt en een „hulpmiddel daartoe is een cursus beeldende vor ming, De gemeenteraad zal zich maandag uitspreken over het voorstel om daar voor 3500 gulden uit te trek ken. De cursus moet de leer krachten in staat stellen meer in beeldende taal met hun leerlingen te communi ceren. Daarnaast wordt voor het kleuteronderwijs een project dramatische expressie op poten gezet, dat een sa menspel tussen onderwijzers en kinderen in de hand moet werken, op zo'n manier dat men beter elkaar leert be grijpen zonder dat daar persé woorden voor nodig zijn. Het project kost 8470 gulden. De organisatie van cursus en project is in handen van res pectievelijk de educatieve dienst van het museum, on der wijsconsulent Lex Tigges en een nader aan te wijzen pedagoog en de Schiedamse Gemeenschap en een werk groep uit het kleuteronder wijs. Vlaardingen Bewoners van een complex van 98 woningen in de Oostwijk hoeven niet bang te zijn dat zij bij verhuizing naar de kaalslag bij de le Van Leijden Gaelstraat de verhuiskostenver goeding mislopen. Vooruitlopend op een beslissing van het rijk wil de gemeente de kosten voor haar rekening nemen. De bewoners vreesden de vergoe ding van 3000 gulden mis te lopen omdat nog niet zeker is wat in de toekomst met de 98 woningen tus sen 2e Van Leijden Gaelstraat en Spoorsingel gaat gebeuren. Het rijk betaalt de vergoeding alleen als de woningen worden gereno veerd of gesloopt. Omdat daar pas over enige tijd duidelijkheid ovec bestaat, vermoedden zij dat de ge meente het geld niet wilde voor schieten. De raadscommissie voor stadsvernieuwing besloot echter unaniem dat, wat er ook gaat ge beuren, de gemeente de vergoe ding moet betalen. Tevens werd gisteravond op het stadhuis beslo ten dat de gemeente zo spoedig mogelijk van Patrimonium, de ei genaar, de toezegging moet heb ben dat, wanneer niet wordt gere noveerd, de huizen tegen de vlak te gaan. De opstelling van de commissie betekent tevens dat de bewoners die naar de kaalslag verhuizen het recht op huurgewenning niet ver liezen. Ook daarvoor gelden de zelfde voorwaarden. Voor sommi gen van de circa twintig bewoners die willen verhuizen levert de overstap van oude (/"90) naar nieuwe huur 400) anders grote problemen op. Vlaardingen Binnen drie we ken moeten de bewoners van 694 gem een te woningen in de Babber- spolder zich hebben uitgesproken over een renovatiebeurt. Verte genwoordigers van de bewoners van dit Muwi-I-complex wilden eerst een uitspraak van de huur- commissie afwachten. Maar de commissie stadsvernieuwing be sliste gisteravond dat de bewoners daarvoor al gepeild kunnen wor den over de renovatie. De huurcom missie spreekt zich van de zomer uit over de huur verhogingen van '80 en *81. Al naar gelang die uitspraak worden de gemiddelde huren voor het na oorlogse complex na de renovatie 260 of 280 gulden. Wanneer die uitspraak nog niet bekend is, zal zeker geen zeventig procent van de bewoners zich akkoord verkla ren met de vorgestelde renovatie, menen de bewonersvertegen woordigers. Is die meerderheid niet te vinden, dan is renovatie van de baan. De raadsleden von den echter dat de bewonerspeiling op basis van de gunstigste uit komst snel moet worden gehou den. Stemt de huureommissie in met de huurverhogingen, dan moet er na de vakantie nog maar een bewonersvergadenng worden uitgeschreven, vmdt de commis sie. Wethouder Bas Goudriaan (PvdA) zei dat er snel moet worden be slist, omdat er in andere steden soortgelijke woningen zijn die dringend gerenoveerd moeten worden en dat het rijk zeker niet alle projecten zal goedkeuren. „Als de bewoners nu niet ja of nee zeggen, gebeurt er niet veel. Dan gaat er een kwast verf over het beton en praten we over tien jaar wanneer de woningen gesloopt moeten worden." De verkeers situatie op de Prinses Julianabrug laat veel te wensen over. Vlaardingen Gemeentewerken en de secretarie-afdeling verkeer zouden nog eens moeten bekijken, wat er te verbeteren valt aan de onoverzichtelijke situatie op en rond de Prinses Julianabrug over de Oude Haven. Dat was de conclusie van de raadscommissie voor verkeer en vervoer, die deze week een brief besprak die Veilig Verkeer Ne derland (VVN) over deze kwestie heeft geschreven. Volgens de VVN is de situatie op de brug onveilig, omdat de ver keersheuvels die zijn aangebracht om vrachtverkeer te verhinderen van de brug gebruik te maken, bij slecht weer niet of nauwelijks te zien zijn. VVN had er voor gepleit om ref lectoren aan te brengen of de ob stakels op een andere manier wat duidelijker zichtbaar te maken. In de commissie bestond wel be grip voor de opmerkingen van Veilig Verkeer Nederland, zodat wethouder Goudriaan werd ge vraagd er nog eens naar te laten kijken. Er is in het verleden al heel wat gesleuteld aan de verkeersgelei ding op de brug, sinds zwaar ver keer er wegens de slechte toe stand van de oeververbinding niet meer overheen mag. Van dit verbod trokken veel chauffeurs zich niets aan, zodat enige tijd later belemmerende verkeersheuvels en stalen binten op het wegdek werden aange bracht. Al die maatregelen hebben de verkeerssituatie op en rond de brug tamelijk onoverzichtelijk ge maakt en, volgens VVN, soms ook moeilijk zichtbaar. brein van de CDA-fractie Aad van Lingen zich van stemming onthouden. Over de maatregel van Scheeres zei hij: „Het stuit mij tegen de borst op deze manier te moeten werken. Ik weet, het is een move naar GS toe, maar ik vind dit nogal wat. Ik kan mij mei voorstellen dat u ons hier zomaar mee opzadelt, er zal in Den Haag wel heel wat over tafel zijn gegaan. Doet GS nu eigenlijk ook wel eens tegemoetko mingen?" Scheeres antwoordde daarop alleen dat in het veelvuldig overleg kleine stapjes wor den gezet die tot wederzijds begrip leiden. Dat zei Van Lingen echter niets. Maan dagavond zal hij erop terug komen in de gemeenteraads vergadering. De financiéle truc van Scheeres komt neer op een eerder afschrijven van aller lei rekeningen, die de ge meente over enkele jaren heeft lopen. Nog voor het dienstjaar 1930 zou daartoe 5.4 miljoen gulden uit de sal- di-reserve moeten worden gehaald. In die reservepot van de gemeente zit nog 13 miljoen, dus dat lijkt Scheer es alleszins aanvaardbaar. Uit het overleg met GS heeft hij begrepen dat in dit ge meentelijk appeltje voor de dorst wel kan worden gebe ten om lopende investerin- zoais zijn bedoeling was ge weest, om plannen voor de toekomst structureel te dek ken. Juist in een moeilijke economische tijd is de pro vincie van oordeel, dat de saldi-reserve niet automa tisch mag worden betrokken bij inkomsten en uitgaven van de gemeenten. Volgens Scheeres zal de bui tengewone afschrijving (voor onder andere verkeerslich ten, verbouwingen in het stadskantoor en poïitiemate- rieel) de begroting voor 1981 ontlasten, zodat goedkeuring eenvoudiger wordt. Mede op de saldi-reserve is echter de meerjarenbegroting geba seerd, dus als daar nu uit ge put wordt, moet die begro ting wel flink worden gewij zigd. Vlaardingen De club- en buurthuizen hebben de gemeen te Vlaardingen gisteravond verweten, nog steeds geen duide lijk beleid le voeren op het gebied van het sociaal cultureel werk. Zowel uit het voorontwerp voor het sociaal cultureel programma voor 1982 als uit het zogenaamde thema-overleg, dat de gemeente met de betrokken instellingen heeft ge voerd, komt geen echte visie naar voren. Die sombere op merkingen werden tijdens een inspraakvergadering voor het nieuwe socu-program ma verwoord door Roel Pieterman, die namens de dub- en buurthuizen sprak. Hij waarschuwde de gemeen te ervoor, dat steeds meer mensen binnen de betrokken instellingen ertoe neigen, het bijltje er maar bij neer te gooien en niet meer aai. de sociaal culturele planning mee te doen, omdat het toch alleen maar een frustrerende aangelegenheid is. De club- en buurthuizen ei sen op korte termijn duide lijkheid over de vraag, of na het vaststellen van het so ciaal cultureel programma voor 1982 nog bezuinigingen te verwachten 2ijn, omdat de gemeentebegroting voor vol gend jaar immers al een te kort van een half miljoen vertoont. Verder werd er nogmaals dringend op gewe zen, dat er meer geld be- De Lier Een inwoner van De Lier is gistermiddag ge wond geraakt op een tuinders- bedrijf aan de Oud Kampse- weg nadat hij bij een val onder een mini-vorkheftruck was te recht gekomen. De man is naar het Hippolytusziekenhuis overgebracht schikbaar moet komen voor het sociaal cultureel werk, om het noodzakelijke club huis in Holy tot stand te kunnen brengen. Ook werd door Pieterman aangegeven, dat het mogelijkerwijs in de toekomst subsidiëren van af zonderlijke activiteiten, in plaats van het geven van één totale activiteitensubsidie, voor de buurthuizen onaan vaardbaar is. Ook andere instellingen stel den vragen over het voor ontwerp van het programma, zoals dat aan de hand van subsidieaanvragen en de cij fers over dit jaar is samenge steld. Het Katholiek Vrou wengilde maakte bezwaar te gen het feit, dat haar activi teiten niet afzonderlijk wor gden gesubsidieerd, maar dat de samenstellers van het pro gramma naar de Viaardingse Vrouwenraad hadden ver wezen. Dat acht het gilde niet reëel, omdat de Vrou wenraad een overkoepelende taak heeft en niet kan opko men voor de eigen identiteit van de aangesloten vrouwen groeperingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1