Plantsoenendienst kent Mellie Uyldert niet 'VVV oefent geen controle uit' i Schiedam is kaal geknipt Gezinnen 1000gulden kwijt voor enkele dagen onderdak Grasmaaiers verwoesten prachtige flora Waar schuwing! a vrijdag 12 Juni 1981 VD/SC/WW '\fcrhuurder maakte misbruik van noodsituatie' Het pand in de Pleter Karei Drossaart- straat. dat de belde gezinnen voor 1000 gulden per maand konden buren. Binnen enkele dagen stonden ze weer op straat. VUardingen Als het aan enkele Vlaardingse ge zinnen en aan sociale hulpverleners ligt, dan wordt het adres van een woning-verhuurder in de Vette- noordsepoider ogenblikkelijk uit het kamerbestand van het WV geschrapt. De betreffende verhuurder, die bet pand zelf huurt van het woningbedrijf, zou schromelijk misbruik maken van de huisvestings problemen, die mensen ln noodsituaties hebben, als bet verhaal van de betrokkenen klopt Zij huurden van de man voor de periode van een maand een buis, en betaalden daar duizend gulden voor. Bin nen enkele dagen zorgde de verhuurder er voor, dat ze weer op straat stonden, waarna ze naar hun cen ten konden fluiten. De betrokkenen zijn twee ge zinnen die afzonderlijk van el kaar door allerlei omstandig heden in de problemen zijn ge raakt het echtpaar Aad en Sylvia de Heer met hun twee kinderen en Theo en Corrie Hoogervorst, broer en zus. Bei de gezinnen, die na allerlei el lendige problemen dakloos waren geworden, kwamen in het Vlaardingse noodopvang- centrum (NOC) terecht, om de eerste tijd in ieder geval een dak boven hun hoofd te heb ben. In het geval van Aad en Sylvia, die in het artiestenle ven zitten en die tot voor eni- door Paul Houkes ge tijd regelmatig met hun die- rpn {jutrorïpjj JiaH dal to ma. ken met het feit dat zij de door hen bewoonde caravan moes ten verlaten. In de eerste plaats vanwege het feit dat de gemeente geen toestemming gaf voor de standplaats die ze met hun woonwagen hadden ingenomen, en verder omdat het ding even daarna door een bank zelfs in beslag werd ge nomen, omdat de familie in fi nanciële problemen zou zijn geraakt. Kortom: de familie de Heer stond op straat en kwam uiteindelijk in het NOC te recht. De geschiedenis van Corrie en Theo is een heel an dere. Theo, een Haags ge meenteambtenaar die al enige tijd ernstig ziek is, moest door allerlei familieproblemen zijn huis in Den Haag verlaten en keerde terug naar Vlaardin gen, de stad waar hij jarenlang heeft gewoond. Samen met zijn zus, die hem al enige tijd verzorgt, kwam hij in het NOC terecht. 'Emma-gestichr De opvang die het NOC, op een geheim adres ergens in de stad, biedt is uitstekend, maar niet onbeperkt. Na verloop van maximaal twintig dagen moet een andere oplossing worden gevonden, omdat men niet langer dan die termijn in het opvangcentrum mag blij ven. Door de sociale dienst, die beide families bijstond, werd hen aangeraden voorlopig maar hun intrek te nemen in het Emmahotel in Rotterdam. De kosten, dertig gulden per persoon per dag, zouden voor lopig door de dienst worden betaald. Sylvia de Heer: „Maar wij za gen die oplossing helemaal niet zitten, want dat zou bete kenen dat de kinderen óf naar een andere school in Rotter dam zouden moeten, óf iedere dag met de trein op en neer zouden moeten reizen. Dat kan echt niet; het gaat door al die toestanden toch al niet zo lekker met ze op school." Ook Corrie en Theo Hoogervorst zagen het 'Emma-gesticht', zoals het hotel binnen het NOC wordt genoemd, niet zit ten. Corrie: „Dat zou een on mogelijke oplossing zijn in verband met de gezondheid van Theo. Er moest een ande re weg gevonden worden." Die oplossing kwam er. na veel zoeken. Via het Vlaar dingse VVV-kantoor kwamen de beide families aan een adres van iemand in de Pieter Karei Drossaartstraat, die ka mers zou verhuren. Deze man, die we hier alleen maar met zijn voornaam Appie, zullen aanduiden, wilde de beide fa milies zijn huis wel verhuren- Dat zou hem per maand dan wel het lieve sommetje van duizend gulden moeten ople veren; een bedrag dat welis waar in schril contrast staat tot de zwaar gesubsidieerde huur die de man zelf voor zijn pandje betaalt, maar aan on derhuurders kun je nou een maal aJles vragen. Geen kwitantie De beide gezinnen zagen geen andere oplossing en gingen er mee akkoord. Come: „Van Theo zijn vakantiegeld hebben we die duizend piek betaald en om een kwitantie gevraagd. Maar die weigerde hij beslist te geven. Hij zei zelf dat hii geen moeilijkheden met de so ciale dienst en de belastingen wilde, dus er mocht niks offi cieel. We waren daar al niet zo gelukkig mee, maar wat moes ten we anders?" De families De Heer en Hoogervorst trok ken inderdaad in het betref fende pand. De verhuurder zelf 2ou enkele dagen later nog wat spullen ophalen; hij woonde in die periode bij een vriendin in Den Haag. Binnen enkele dagen was hij echter terug. Sylvia: „Nog diezelfde week, op zaterdag, zat hij 's morgens vóór acht uur al in de tuin. Hij kwam eerst met een onduidelijk verhaal dat de huren last hadden van de kin deren, en liet vervolgens mer ken dat hij het liefste zag dat we weer zo snel mogelijk zou den ophoepelen. Het was ge woon een nare oplichter." Uiteindelijk draalde het er na allerlei toestanden op uit, dat Aad en Sylvia met de kinde ren nog diezelfde dag naar het Bet VW kan er weinig aan doen, als blijkt dat een door baar aangegeven kamerverhuurder bet met zo nauw neemt met zijn verplichtingen. Er is geen enkele controle op de verhuuradressen, waar het inli ch tingen kantoor over beschikt; men beperkt zich tot bet doorgeven van adressen en de rest is voor eigen verant woording van de verhuurder en de huurder, aldus een woord voerster van bet Vlaardingse WV-kantoor, na de vraag hoe bet VW reageert op dergelijke gevallen als in bet verbaal van de beide gezinnen beschreven. „Wij houden er verder ook hele maal geen administratie of zo van bij; we hebben wat adressen van mensen die ons hebben laten weten dat ze kamers verburen, en als iemand daar om vraagt dan geven we die door, verder niet,"aldus de informatrice. Han Spruijt, hoofd van de afde ling voorlichting en WV van de gemeente, zit wel een beetje met het probleem in zijn maag. „Juist omdat we helemaal geen controle op die verhuurders kunnen uit oefenen is het misschien maar beter, om met die service maar helemaal te stoppen," filosofeert hij voor de vuist weg. Afgezien van dit soort problemen speelt ook nog mee, dat zo'n bestand toch nooit compleet kan zijn, om dat wij geen enkel inzicht hebben of bepaalde kamers verhuurd zijn of niet We zullen er intern zeker nog wel over spreken, waf we met dit soort zaken moeten doen" NOC teruggingen, omdat het in dat huis niet meer uit te houden was. Theo en Corrie hebben er nog het hele week end gezeten, terwijl Appie ook weer in het pand zat „Na het weekend is een enorme ruzie ontstaan, omdat hij plotseling thuiskwam met allerlei rare verhalen over Theo. Het bleek dat hij onder valse voorwend selen inlichtingen over Theo had ingewonnen bij allerlei in stanties. Daarbij had hij zich zelfs uitgegeven voor maat schappelijk werker," vertelt Corrie verontwaardigd. De toestand was al met al ook voor hen onhoudbaar gewor den in het door de gezinnen gehuurde huis. Ze werden op nieuw in het NOC geplaatst, naddt ze ónder begeleiding van de politie hun kleren en andere eigendommen hadden opgehaald. Bemiddeling van de politie leverde niets op; ook het betaalde geld kregen de beide gezinnen niet terug, om dat de man eenvoudig zei dat hij dat niet meer had. Sylvfa de Heer. „We hebben later nog met 'm gesproken en gepro beerd, een regeling met hem te treffen. We zeiden dat hij 300 gulden van dat geld mocht houden; dat leek ons wel rede lijk voor die paar dagen, maar dat we de rest beslist terug wilden hebben. Toen probeer de hij ons af te schepen met honderd aanstekers, met het advies: als je die verkoopt heb je je duizend gulden wel weer terug. Het is toch belachelijk?" Het is ons niet gelukt de be treffende verhuurder om com mentaar te vragen; hij was on bereikbaar. Machteloos Klachten bij de politie hebben niets opgeleverd. Niet dat de politie niet bereid zou zijn haar best te doen wijkagent Willem Zwikker heeft al wat bemiddelingspogingen achter de rug, maar het gaat om een pure civlel-rechterlijke kwes tie. „Het geval is bij ons be kend, maar we staan machte- loos,"aldus polïtie-inspectrice Maijan Ekels. „Het gaat om een civiele overeenkomst die door twee partijen is gesloten. Als een van die twee partijen zijn verplichtigen niet nakomt, dan kunnen wij daar als poli tie niet zoveel aan doen; daar is de rechter voor. Het enige dat wij kunnen doen is de mensen waarschuwen om in dit soort gevallen zo zorgvul dig mogelijke afspraken te ma ken en bewijzen in handen te houden. Als onze bemidde lingspogingen niets opleveren, dan houdt het voor ons helaas op." Het in de arm nemen van een advocaat, om zo via de rechter te proberen nog wat geld terug te krijgen heeft in dit geval waarschijnlijk ook niet zoveel zin.. Bewijzen dat het geld betaald is zijn er im mers, door het onbreken van een kwitantie, niet. Al met al lijkt het betreffende geval een fraai voorbeeld van de manier, waarop soms ge profiteerd kan worden van schrijnende problemen van andere mensen. Volgens som migen uit de hulpverlening staat dit geval zeker niet al leen: het komt vaker voor dat mensen die toch al in de pro blemen zitten ook nog eens het slachtoffer worden van ande ren, waar ze op een bepaald moment van afhankelijk zijn, als het gaat om huisvesting of andere behoeften. Op het NOC heeft men volgens een woord voerster echter nog nooit eer der een dergelijk geval meege maakt „We zullen zelf ook urftf rn«ar oltonf rtn jijt kamerverhuurders moeten zijn," zo meent men daar nu. Weer dakloos Voor Aad en Sylvia de Heer zijn de ergste problemen in middels achter de rug, als de financiële strop even wordt vergeten. Zij hebben inmiddels een huis toegewezen gekregen, hetgeen overigens de nodige afgunst bij andere urgent wo ningzoekenden teweeg heeft gebracht, omdat er mensen zijn die al véél langer aan het zoeken zijn maar dat is een heel ander verhaal. Voor .broer en zus Hoogervorst is de situatie tamelijk hopeloos. Theo is net gisteren opgeno men in het Holy-ziekenhuis, waar hij behandeld moet wor den voor leukemie in een al gevorderd stadium, een behan deling die zeker enkele maan den zal vergen. Corrie kan echter, als haar periode in het noodopvangcentrum straks weer afloopt, helemaal ner gens naar toe en wordt weer dakloos. „De ellende is dat ik hier in Vlaardingen strikt ge nomen geen enkel recht op een huis heb, omdat ik verder geen binding met deze stad heb, behalve Theo. Maar ik kan 'm niet in de steek laten, ik kan onmogeliik terug naar Den Haag. Dat "betekent dus, dat ik straks in auto's ofzo moet gaan schuilen. Die knoop wordt steeds vaster en je krijgt 'm niet meer los. Slapen doe ik al twee maanden niet meer." Haar vijfjarige zoontje heeft Corrie door alle ellende al en kele maanden niet meer ge zien: dat is bij haar ouders on dergebracht, omdat ze het het kind niet wil aandoen om het overal mee naar toe te slepen. „Straks loop ik ook nog het ri- kwijt raak, als de kinderbe scherming tot de conclusie komt dat ik door al die toe standen niet voor 'm kan zor gen. Dan heb ik helemaal niets meer." Schiedam De een plukt brandnetel voor de soep, de ander herderstasje voor de thee. De derde zet een fraaie bos van witte dovenetel, zuring en waterkers in de huiskamer en de vierde windt een geneeskrachtig weegbreeblad om een wondje. De vijlde plukt alle jonge molsla rond de paardebloem vandaan, omdat het als groente zo bloedzuiverend werkt en de zesde kruidt zijn zelf gebrouwen bier met duizendblad. door Kor Kegel De zevende heeft vonge week een grasmaaimachine gepakt en is er heel Schie dam mee rondgetuft Waar de hele lente kruid en on kruid welig tierden en op wekkende, visuele rijkdom boden, liggen de grasjes nu te hooien. Op de Westfranke- landsedijk, langs de Polder vaart, aan menige slootkant; hei is er ineens een dorre dooie boel. Natuur in volle bloei is eensklaps de knop omgedraaid. Een misdrijf je gens de flora. Prachtig plan tenrijk weggemaaid, puike blommetjes om zeep gehol pen. Overal waar je vrij plukken kon. Wie heeft die schanddaad op zijn geweten? Wethouder Zijdeveld denkt dat het hoogheemraadschap Delfland de belangrijkste boosdoener is. Als er te veel vegetatie ontstaat op water keringen en dat zijn de Westfrankelandsedïjk en de dijkjes langs de Poldervaart inderdaad dan rust op de gemeente Schiedam de ver plichting om te maaien. Dat is een dwingende eis van het waterschap, Want dat is bang dat onkruid de aarde los woelt en de waterkeringen zwakker maakt Zijdeveld geeft toe: dat kan. Die aarde kan inderdaad rul raken. De wethouder meent echter dat er ook genoeg kruiden zijn, waarvan de wortels de grond juist verstevigen. En het zou vreemd zijn als kruiden dan ook moeten verdwijnen. „Ik heb echter geen idee om welke kruidjes het hier alle- Was héél Schiedam gemaald? Nee. Eén plekje Is- gelukkig trots op de stoep, op de hoek van Gustoweg en Van Berc- vergeten. Op de grens met Rotterdam staan geurige kruidjes kenrodestraat Een sfeervolle uithoek van de stad. maal gaat en wat zij met de grond doen. Ik ga maar af op de plantsoenendienst, daar zit de deskundigheid. Ik zeg zelf altijd maan ik ben een gene ralist Ik weet wel zo onge veer de verbanden tussen de kruiden onderling, maar de eigenschappen van elk afzon derlijk ken ik niet Daar is moeder de vrouw meer mee bezig. Die ligt soms op haar buik in het gras de sprietjes te determineren, daar plaag ik haar graag mee." Maar niet in alle gevallen gaat het om waterkeringen, waar de grasmaaimachinis- ten rilcksichtlos hebben toe geslagen. Langs veel sloot kanten is alles weg, gewoon weg, alsof het er niet hoorde. Zijdeveld denkt dat het hier gaat om een ingreep, die moedertje natuur moet hel pen. Hij zegt dat het soms ja ren kan duren voordat er in de grond en in de vegetatie erop een evenwicht is ont staan, dat het kan zijn dat het ene jaar het ene kruid de boel overwoekert maar dat het het andere jaar even goed een heel ander kruid kan zijn. Hier treedt dan de plantsoenendienst op. En, precies: daar zit nu de kneep. Wars van biologlsch-dynami- sche inzichten (sinds deze week erkend als moderne wetenschap!) handelt de ge meente Schiedam in ons aller plantsoentjes. De verant woordelijke dienst interpre teert de natuur traditioneel, waarbij dat geeft Zijdeveld toe smaak een rol kan spe len. Neem nu de logica, zoals de bekende kruïdenkundige Mellie Uyldert in grote lijnen hanteert. De natuur zit kos misch zo fijngevoelig in el kaar, dat zij de mens geeft wat hij nodig heeft Groeit er ergens kamille, dan heeft de mens die kennelijk nodig en doet hij er goed aan er thee van te zetten, want dat werkt rustgevend. Maar iedereen laat die kamille staan en daarom is de maatschappij zo jachtig. Maar dieper nog gaat de filo sofie: laat men de kruiden vrij, dan houden zij de na tuur in stand. Wie bijvoor beeld op een akker van veldsla de salie verwijdert, omdat hij er geen onkruid tussen wil, doet eigenlijk dom want dan heeft hij chemica liën nodig om het ongedierte weg te houden. Terwijl salie hetzelfde doet Ongedierte houdt niet van salie en blijft dus bij de sla weg. Nog een stapje verden wie planten in de grond zet die er van origi ne niet horen, zal kunstmest nodig hebben om het een beetje te laten gedijen. Maar in de biologisch-dynamische leer en ook Mellie Uyldert zegt dat bestaat de over tuiging dat kunstmest, als kunstmatig product, de plan ten minder biedt dan echte mest, dus dat kunstmest de planten uiteindelijk zwakker maakt. En op zwakkere plan tjes komt het ongedierte juist weer af. Het is een filosofie, waarvan iedereen het zijne mag denken, maar bij de Schiedamse plantsoenen dienst is die gedachtengang niet doorgedrongen. Zie de situatie in Groenoord: keer op keer kampen de plantsoenenwerkers er met een rupsenplaag, aanvanke lijk heeft men die plaag wil len bestrijden door de schaar in het gewas te zetten, maar dat leverde irritatie aan de handen op, dus ging men spuiten. Verantwoordelijk wethouder Chris Zijdeveld geeft toe dat het onwenselijk is, maar dat er in zulke ge vallen weer gespoten kan worden. Maar, als je de theo- rie-Uyldert nu neemt, wat veroorzaakt die rupsenplaag? Het niet thuishoren van de door de plantsoenendienst neergezette flora in Groe noord. Er had beter allerlei mooi onkruid kunnen bloeien. Een gruwel Tot op zekere hoogte heeft wethouder Zijdeveld al ge probeerd de plantsoenen dienst van nieuwe inzichten te doordringen. „Tja, on kruid," zegt hij. „Sommigen vinden het geweldig decora tief, anderen vinden het een gruwel. Er.zijn voorbeelden geweest van wegverhardin gen, die langzaam door aller lei grasjes begroeid raakten. Toen zei men, laten we die grasjes verwijderen, want ze horen er niet. Maar toen zei ik: nee, dat is een teken dat die verharding daar ooit on terecht is aangebracht Want als een wegverharding goed gebruikt wordt, raakt ie rviet begroeid." Het valt te verwachten dat in een volgende vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening PPR- raadslld Herman Noord e- graaf zal aandringen op on derzoek naar alternatief on derhoud aan de Schiedamse Elantsoenen en dat hij wet- ouder Zijdeveld zal vragen hierover met de plantsoenen dienst te spreken. Noorde- graaf gaf al eerder blijk van waardering voor leefwijzen zonder kunstmatige midde len, door er vorig jaar bij burgemeester Te Loo op aan te dringen naast bliksoep en wittebrood ook volkorenrog- Wie door bijgaand verhaal over de Schie damse flora op een Idee wordt gebracht en nu kruidjes voor de soep wil plukken, moet wel goed uitkij ken waar hij dat doet. Zorg ervoor dat al dat lekkers niet van grond komt, waar veel auto's langsrij den of waar verontrei nigd havenslib ligt, want dan zitten er nare bijsmaakjes aan. en gaat het gezond heidsaspect geheel verloren. ge en andere waren uit de macrobiotiek, de vegetarische keuken en de biologisch-dy namica op de keuzemenu's van het stadskantoor te zet ten. Tenslotte ging Noorde- graaf een gezonde ambtenaar boven alles. Tot op heden schijnt het ambtelijk appa raat Noordegraafs wens niet ondersteund te hebben. Van Zijdeveld is bekend dat hij niet van sojabonen houdt, maar verder bestaat de in druk dat artikelen als zuur- koolsap, tahin, gomasio, ta- mari, bïogarde en stremsel- kaas door onbekendheid nog" onbemind ziin. Zijdeveld zelf zou graag zien dat de Schiedammers van passieve groenconsument (kijkend naar het natuur schoon) veel meer worden tot actieve tuinkabouter (plan tend en plukkend). Een mid del daartoe lijkt hem het creëren van een stadsboerde- rij, en al is dat slechts een idee waartoe De Kleine Aar de hem geïnspireerd heeft, het is er tenminste. Voorts wil Zijdeveld een experiment doorzetten waarmee in Nieuwland achter de christe lijke technische school is ge start en wat behelst dat wijk bewoners zelf verantwoorde lijk worden voor stukken groen in hun omgeving. In de beleidsnota van Benw spreekt al iets van die ge dachte. Lichtelijk overtrok ken zou je kunnen zeggen dat Groenoord straks éen grote volkstuin wordt. Zijde veld: „Dit zijn nu van die leuke plannetjes, waar ik al leen zo weinig tijd voor heb..."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4