UIT 5 Centrale Commissie uit museumverdwenen Kraljevi moski pevski zbor Orpheus Het stedelijk randgebeuren Trio Mustang ken naar de caravan Toonbeeld, een wekelijkse pagina met informatie over kunst en cultuur in de regio. Samenstelling: Kor Kegel. Acties en reacties graag voorwoensdag 12uuropde Vlaardingse redactie van deze krant. Telefoon 350557, Kunstenaars betaalden kraakwagens uit eigen zak vrijdag 12 Jun» 1981 VD/SC/WW Jt Het leek te mooi om waar te zijn. De gemeente Schiedam die krakers zou helpen. Goed, dat was dus niet waar. Ook al ging het om krakende kunste naars, zij moesten zelf de leeg staande school op het Oude Kerkhof leegruimen om er hun ateliers te kunnen vesti gen en het bestellen van vier containers veer hst oude *r**= teriaal kostte hen nog 265 gul den ook. Nee, wij hadden even gedacht dat de gemeente zelf zijn opslagmaterialen verwij derd had en met de kraakwa gen had meegegeven. En dat hadden wij gedacht omdat de gemeente voorlopig toestem ming heeft gegeven aan de kunstenaars om die leegstaan de school als atelierruimte te gebruiken. Het weghalen van die oude spullen, die er nog la gen opgeslagen (echt een onge lofelijke troep), gebeurde evenwel zonder toestemming van die gemeente. Als een komeet door de ruimte schiet het Schiedamse trio Mustang met zijn dwaze reper toire in de polderpop omhoog. Het zijn de oubollige, olijke teksten van Bob van Vliet die 't 'm doen, de muziek is be trekkelijk simpel en kent slechts enkele variaties op the ma's met bewezen succes, en. mooi dat trio Mustang het er ver mee schopt Opnieuw ko men Bob van Vliet en Mario Rigetti op de buis, nu met een nieuwe drummer, Ron Ligten- berg. Donderdag 18 juni bij de Tros. Eerder was Mustang al te zien op de Duitse en Belgische tv en bij de Vara, terwijl pira tenzenders de groep steevast tippen. Het drietal brengt de nieuwe single ten gehore, die vergeleken met de vorige 'Hup d'r in, hup d'r uit' al even ori gineel van titel is: 'Als het effe ken, fijn naar de caravan'. De b-kant van de zwarte schijf heet toepasselijk: 'Met vakan tie'. Mustang heeft meer te doen. Volgende week zaterdag is er een platenpromotie op de Hoogstraat en in zaal Irene, met onder anderen Lee To wers en Caroline, en wat wordt er dan behalve de nieu we single nog meer gepro moot? San nieuwe langspeler, waarop naast Mustang ook Pe ter Blanker te horen is. De platen zijn Arti-producties en komen uit op het Vloot-label. Het mag geen verbazing wek ken dat de fanclub snel groeit. Schiedam in de kijker, ten slotte. Voor de zomer is een tournee gepland naar Oostenrijk en in november gaat het naar Span je. In dancings en discotheken treden de drie dan op. In Schiedam zal ondertussen langsgegaan worden bij Lente feest, de ziekenomroep, bejaar denhuizen en andere instellin gen. Na de zomer valt een lang speelplaat te verwachten met grapjes van zanger/gitarist Bob van Vliet, getiteld 'Een mop van Bob". Een bil] bestuur van Orpheus na de Joego-tcer: voorzitter Piet Smit, secretaris Enny Stouthandel, vlce-voorzitter André Balvers en penningmeester Guldo Duehateau. Het Orphisch mysterie van de zin in zingen Wat is het toch dat mensen ertoe drijft een persconferentie te be leggen bij terugkeer van een bui tenlandse reis? Goedgemutste mensen in zaal Arcade. Koffie, geen diavertoningen, wel zijn en kele foto's al ontwikkeld waarop zij te zien zijn samen met Joegos- laven. Piet Smit vertelt hoe het was, van de donderdagmiddag dat ze vertrokken tot en met de maandag van terugkomst. En als hij iets puntigs vergeet, vallen de anderen hem onverwijld bij. Want anders is het reisverslag niet volledig. Wat is dat toch? Dat is de scheppingsdrift die wel behagen schenkt. De persconferentie is van Orp heus, een paar dagen na terug keer in Schiedam. Het koninklijk Schiedams mannenkoor is. 105 leden sterk, inclusief zijn ere voorzitter burgemeester John te Loo, de Balkan in geweest en daar heeft men mogen ervaren hoe genotvol het is gewoon te zingen voor de mensen. Gewoon, niet eens per se in een concert zaal of een kerk ja, ook wel maar gewoon midden op het plat teland. Dat zal je in Schiedam zelf nu nooit eens zien, maar daar in Joegoslavië, in de provincie Slovenia, zong Orpheus uit volle borst in de open lucht. „Mensen," zegt Piet Smit, „wat is dèt mooi geweest." Tot in de finesses vertelt Smit, voorzitter van Orpheus, over de trip. Dat ze gingen op uitnodiging van het koor Slava Klavora dat eerder al eens in Schiedam was geweest, en dat er nu een tegen bezoek tegenover stond. Dat Klaas van der Horst bij de doua ne werd gefouilleerd omdat een koorlid het geintje maakte dat hij een karabijn bij zich had. Dat zé een hele DC-9 voor zichzelf ter beschikking hadden en dat het trouwens voor de eerste keer was dat Orpheus de lucht in ging, want te land en ter zee hadden ze wel tournees meegemaakt pat het in Zagreb regende maar dat ze toen hebben staan zingen tot de zon ging schijnen en dat daar na de zon blééf schijnen. Dat het zo'n angstig land is nu Tito dood is. En dat Rinus den Hartog op stel en sprong ziek werd, in een ziekenhuis geopereerd moest worden en gelukkig wel maan dag mee terug kon vliegen naar Schiphol. Het staat Piet Smit le vendig voor de geest De musea en kerken waren mooi, het land heel arm maar toch indnrkwek kend „en het gekke is dat ze luxe voorzieningen zoals een con certgebouw wèl hebben" en de wijn, de wijn was uitnemend. Dat is Orpheus goed bijgebleven. Was de wijn nu niet slecht voor de keel? Een bezorgde vraag, die op de persconferentie aan ons koor wordt gesteld. Nee, dat viel best mee. Piet Smit: „Gymnastiekoefeningen zijn goed voor de stem en die deden wij dan ook telkens, dat hielp uit stekend. Een paar oefeningen en de stem was weer los." Ze zagen het trouwens aan hun collega's uit Maribor, want daar is de stam plaats van Slava Klavora. Dat koor ging middenin Jerusa lem, de wijnstreek van Sloverïa, plotseling, zonder vingerwijzin gen of gebaren, als was het afge sproken werk, zomaar ineens zingen. „Wij zaten te eten in de buitenlucht, gaat zomaar, heel spontaan, het hele koor van Sla va tegeb'jk zingen. Geweldig was dat Die mensen hebben zo'n me lancholieke zang over zich, hun stem is heel andere dan de onze, dat was weldadig om aan te ho ren," zegt Piet Smit Het is een plezierig toeval, dat Slava ook de stemmen van de Schiedammers goed kon waarderen. Herhaalde malen was Slava-voorzitter Goj- mir Vïzovi°sek tot tranen toe be wogen. Dat was trouwens ook de burgemeester van Ormoz, Rafael Razpet, toen Te Loo hem in het Slovenïsch toesprak (een talenk nobbel, die Schiedamse burge meester!) en hem een kruik jene ver en de stadspenning van Schiedam aanbood. Piet Smit vertelt het met passie. In Orpheus ligt zijn hart. Dat geldt in zelfde mate voor Enny Stouthandel, die na de dood van door Kor Kegel haar man het secretariaat van het mannenkoor voortzette. En ook de beide andere aanwezigen in zaal Arcade, penningmeester Guido Duehateau en vice-voor- zitter André Balvers, leven een deel van hun leven voor Orp heus* toonkunst. Het blijkt uit het reisverslag. Bevat het een opsom ming van kleine dingetjes, zoals zoveel mensen die zo vaak bele ven op vakantie en die normaal gesproken niet in de krant ko men, het verhaal dat Smit af steekt bevat ontroering en toe wijding. Zoals hij dat vertelt over dat koor dat plots ging zingen, daarin zit een bewondering van spontaniteit, schoonheid van kunst Bij Smit nota bene. De man die in de Schiedamse Ge meenschap en de centrale werk groep voor het sociaal-cultureel plan altijd zo ernstig is en gedis ciplineerd, procedureel bezig en zoekend naar structuren, die zelf de man legt zijn vreugde als voorzitter van Orpheus in de lie ve pleziertjes van een vers. We wisten het al: kunst doet op bloeien. Het gaat dan ook niet zo zeer om wat te zongen en waar precies ('Daar was laatst een meisje loos' bij de Sint Jacobskir- che in Ormoz en het Paternoster van Liszt in die kerk) en het gaat ook niet om het reisverslag als droge opsomming van anecdotes, maar belangrijk is die kracht erachter. De zin, de inspiratie. Zoals Te Loo het verwoordde toen Orpheus terugkwam in Schiedam: hij was erkentelijk de sfeer te mogen ondervinden van de ongedwongen reis, het belang ervan was ver uitgegaan boven zijn verwachting. „Oh, doen jullie dat in het buitenland?" had hij stomverwonderd gezegd en hij doelde toen op de band, die tus sen het Schiedamse koor en de Joegoslaven werd gelegd. Ook de burgemeester zag het: kunst, zangkunst, als creatief middel tot communicatie. Teruggekeerd op het Emmaplein, bij de Singelkerk, ging het koor na fijne dagen uiteen. Dat was een afscheid, dat was zoenen en handenschudden, daarin lag te vredenheid en pijn, en later zou men erin berusten dat zo'n trip uniek is. Want 78.000 gulden heeft de reis Orpheus gekost en dat brengt een eenvoudig Schie dams koor niet elk jaar eventjes op. Dat wordt dus sparen gebla zen. Toch zijn er nieuwe plannen wat het buitenland betreft. In Fimheim, bij Mannheim, staat over een tijd wat te gebeuren. Orpheus hoopt daar met de vreugde van de Balkan nog in het hart te schitteren tussen an dere koren. De Centrale Commissie, het beroepscollege voor kunstenaars die in de beeldende kun stregeling (BKR) willen komen, heeft het stedelijk museum te Schiedam de rug toe gekeerd. Vele jaren heeft dit adviesorgaan van de minister van sociale zaken (SZ) in Schiedam vergaderd, maar om tweeërlei reden heeft men nu een ander honk geko zen, dat van de Nederlandse kunststichting (NKS) in Amsterdam. In de eerste plaats wilde het Schiedamse museum zelf van die commissie af, want het bracht veel poespas met zich mee. Zo moest er steeds iemand worden vrijgemaakt om de kunstwerken uit te stallen en ook moest er steeds een ex positiezaal, de aula of de educatieve ruimte voor worden opgeofferd. En in de tweede plaats wilde de Centrale Commissie zelf weg, omdat Schiedam niet centraal genoeg lag. De leden komen uit verschillende de len van het land en vooral nu met het ge reedkomen van de Schïphollijn werd het bijeenkomen in Amsterdam aantrekkelij ker. De Centrale Commissie kwam doorgaans elke vijf weken bijeen, in de zomerperiode werd dat soms zelfs driemaal. Dat toont aan hoeveel beroepszaken er eigenlijk lo pen in Nederland. Veel kunstenaars, die door de sociale dienst in hun gemeente wa ren afgewezen voor de BKR, gingen in be roep en kwamen dan bij de commissie te recht die hun werk opnieuw beoordeelde. Hiteindelijk beschikte de minister. De Centrale Commissie is vaak van bezet ting gewijzigd. Momenteel zitten er mensen in zoals kunstschilder Ger La taster, NKS- directeur Henk Visser, SZ-ambtenaar Leeuwenberg en de burgemeester van Bla- ricura. In het verleden maakte ook de Schiedamse museumdirecteur Hans Paal man er deel van uit. Met Paalman gaat het overigens weer be ter. Na een lang ziekteproces is hij deze week weer voor halve dagen in zijn mu seum begonnen. PÜLCHRI STUDIO Twee leden van het schilderkundig genoot schap Pulchri Studio exposeren een maand jancf in hof Maacclnieo namoontarnjirr> Van- avond om acht uur opent Pulchri-voorzitter Henk Munnik in het museum aan de Zuiddijk de tentoonstelling van beeldhouwer Bram Roth en aquarellist Ronald Lindgreen. Wat, een beeldhouwer in een genootschap van schil ders? Ja, dat kan. Tot 19 juli. SPECTRUM Spectrum is de eerste popvereniging in Neder land en komt uit Vlaardingen. Het is dus ge woon een popgroep maar dan in verenigings- vortn, dat heeft als voordelen datje geen loon belasting en sociale premies hoeft te betalen en dat scheelt veertig procent. Alleen hebben sommige jongerencentra nog de indruk dat er met die vorm iets mis is en dat scheelt Spec trum dan weer concerten, dus iets meer dan veertig procent. Pech, maar wie weet. Het jon gerencentrum uit eigen stad, B'Bwana, heext er in elk geval geen moeite mee gehad Spectrum te contracteren voor een optreden, dat vana vond om tien uur gegeven wordt. Rock "n" roll met new wave-invloeden, een goed up-tempo en live vliegen de vonken eraf, hoewel dat laatste beter niet al te letterlijk kan worden genomen. De groep bestaat drummer, gitarist, bassist en toetsenist. Spectrum, van links naar rechts Arno Ei- genraam, Wim van Antwerpen, Huib van Keulen en Frits Verschoor. DANDY LION Aan het eind van de zestiger jaren vierde zan geres Anneke Konings grote nationale en in ternationale triomfen. Regelmatig was zij te zien op televisie, waren haar liedjes te beluiste ren over de radio en was zij de gast op vele popfestivals. De popbusiness is echter een on dankbaar vakgebied: zodra Anneke Konings zich back-stage begaf om zich aan haar (wor dend) gezin te wijden, vergat popmïnnend Ne derland snel haar naam. Toch blijft de bühne trekken. Anneke is sinds kort weer aan het werk in de groep Dandy Lion en de verwach tingen zijn hoog gespannen. Eén singletje is uit en de eerste elpee staat op stapel. Morgen avond is Dandy Lion te zien en te beluisteren in het Schiedamse café De Goudsbloem, Sinte Annazusterstraat 30 in Schiedam. Het begint om half tien en de toegang is gratis. BEIAARD OP REIS De christelijke muziekvereniging Maassluise Harmonie helpt zaterdag de plaatselijke beiaardiers Gerard de Waardt en Jan M. van der Zwart een handje, als deze een poging zul len wagen de reizende beiaard te bespelen van de klokkengieterij Pétit Frïtsen uit Aarle Rixtel. Deze reizende beiaard was al eerder in Maassluis, in 1979, toen het klokkenspel van de Grote Kerk vijf jaar bestond en er een combi natieconcert was. Nu gaat het om twee concer ten op het reizend klokkenspel alleen. Om twee uur bij de Bloemhof in de binnenstad, om kwart over drie in winkelcentrum Konings hoek. Het programma kent werk van Lennon en McCartney en de onvermijdelijke Jeremiah Clarke en bevat het overbekende beiaardwerk 'Olandese' van Giovani Orsomando. WANDELCONCERT Zaterdagmiddag, van drie tot vijf uur, gaat Vlaardingen weer aan de wandel. In de Grote Kerk op de Markt kan men beluisteren wat Ad van Sleuwen en Marlies van Woerkum- Claassen daar allemaal spelen en zingen. Het wandel- en orgelconcert wordt gevuld met werk van Cornet, Van den Kerckhoven, Boutmy, Lebèque, Boëly, Hhndel, Bach, Hanif, Krebs, Walther, Krieger, Mozart en Rinck.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5