STAD/STREEK Gemeente maakt van trottoir woonerf Middenstanders blij, bewoners teleurgesteld Harpe Davids blijft ernstig 'Decentralisatie is er niet om het de politiek gemakkelijk te maken9 Vragen over lege aangepaste woningen Westlander gestolen Hoofdsteden- buurt zet zich in voor Holy- jongeren Vandaaltjes kleden voorbij ganger ui 'Mag ik de trekker overhalen?' Bewoners breken stoep open Parkeergarage Joubertstraat: Filialen bibliotheek dicht Culturele Baad vergadert niet Taxibonnen bij VVV Ravage pal voor politiebureau Onvergetelijke palatmaaltijd Op de valreep bestolen dinsdag j 18 Juni 1981 VD/SC/WW Kindercentra willen geen boze mensen aan de deur Maassluis Het PPR-raadslid Jaap van der Griend wil van burgemeester en wethouders weten waarom een viertal on langs gereed gekomen aange paste woningen nog steeds niets is bewoond. Hij vermoedt dat de aanpassingen voor be woning door minder-validen, die door de gemeenschappelij ke medische dienst worden geëist, niet tijdens de bouw zijn aangebracht. De vier woningen liggen in de zogenaamde Stedelijke Straat in de Steendijkpolder. Over de leegstand van de aangepaste woningen heeft Van der Griend schriftelijke vragen ge steld aan B en W. Als zijn spe culaties juist zijn, vraagt hij hoe het mogelijk is dat een dergelijke aanpassing pas be kend wordt, nadat de wonin gen zijn afgebouwd. „Op wel ke wijze is de ambtelijke werkgroep hierbij betrokken en welk advies is gegeven?" Verder wil hij weten of het aanbrengen van de aanpassin gen nog extra kosten met zich meebrengt. Ook vraagt hij of de toekomstige bewoners al zijn ingelicht over een eventu ele vertraging en wanneer de woningen dan wel betrokken kunnen worden. Monster De eigenaresse van een zogenoemde Westlander uit Poeldijk heeft bij de politie van Monster aangifte gedaan van diefstal. Volgens de politie is de opgeknapte schuit met witte opbouw en zwart dak weggehaald uit een zijsloot van de Gantel achter de Cuba- laan in Monster. De boot met het kenteken DL 288 was niet verzekerd en vertegenwoor- dige een waarde van naar schatting tienduizend gulden. Vlaardingen De wijk vere niging Hoofdstedenbuurt in Holy-Noord gaat proberen de nodige activiteiten op touw te zetten voor jeugd en jongeren uit de wijk. Het gaat vooral om de leeftijdsgroep van 14 tot 18 jaar de groep die al geruime tijd vraagt om een eigen ruim te in de wijk, waar men aller lei dingen kan organiseren. De wijkvereniging heeft sa men met de andere instellin gen er nogmaals op aange drongen. dat een dergelijke ac commodatie wordt gereali seerd. In de tussentijd wordt samen met de jongeren beke ken, wat de wijkvereniging voor hen zou kunnen organi seren. Schiedam Een voor Schiedam uniek experiment kan de adviescommissie kindercentra niet bekoren. „Ik stop er maar mee," zegt mevrouw C. van Emden, „ik denk dat dit mijn laatste vergadering is. Er komt hele maal geen vers bloed, maar wel steeds meer werk," Zo drastisch willen de andere leden het niet aanpakken. Voorzitter Leo Herwig heeft wel aangekondigd ermee te stoppen als er dit jaar geen verbetering in de situatie van zijn commissie komt, maar nu al opstappen, dat hoeft voor hem ook weer niet. Er is onvrede bij de 'peutermensen', zoals onze krant vorige week al signa leerde. Die onvrede is er op de ver gadering van afgelopen vrij dag bepaald niet kleiner op geworden. Integendeel, er woedt een oorlogje. En de oorzaak is politiek. „De men sen die verantwoordelijk zijn, die willen hun verant woordelijkheid niet dragen," zegt Hannie Rennen, lid van de adviescommissie. Er was al het feit dat advie zen van de kindercentra niet door B en W worden gehono reerd. Leo Herwig baalde daarvan. Hij stelde het ulti matum dat voor 1 januari 1982 dat beter geregeld moet zijn, dat het college de ad viescommissie voor de kin dercentra volwassen moet nemen. Herwig wordt hierin gesteund door de andere leden, zoals daar vrijdag waren de dames Rennen, Van Emden en Oude- jans. Iets voorzichtiger is voor alsnog Marja van Wolfferen van kinderdagverblijf Katja. En de ambtenaar in het ge heel, Gert Mulder, is zo te zien weinig gelukkig in die com missie. Een paar leden waren afwezig. Herwig zei: „Die ko men volgens de nieuwe veror dening voor het vuurpeloton." Mulder reageerde: „Mag ik dan de trekker overhalen?" Bevoegdheden Wat is dat unieke experiment, dat versmaad wordt juist door de gelukkige die ermee opge zadeld wordt? Dat is het uit handen geven van bevoegdhe den door het gemeentebestuur. Er is het voorstel van ambte naar Mulder, uiteraard in sa menspraak met zijn wethouder Herman Posthoorn, om de ad viescommissie zelf te laten be palen welke kindercentra in de toekomst wel of geen ver gunning krijgen. Dat is een stapje op de weg naar decen tralisatie van bestuur. En het spreekt de commissieleden Van Emden en Van Wolfferen tot op zekere hoogte wel aan. De meerderheid is echter te gen. Hannie Rennen: „Mulder stelt het voor als de kans op een prachtig experiment, uniek voor Schiedam. Maar in de gewenste decentralisatie past het niet om het de politie ke figuren gemakkelijk te ma ken! De verantwoordelijkheid van de politiek moet niet wor den afgeschoven naar gewone burgers, tenslotte zijn die niet verantwoordelijk voor allerlei toestanden in de stad!" door Kor Kegel Daarbij komt de onmogelijk heid van het voorstel. De com missie krijgt, omdat zoiets vol gens de gemeentewet eenvou dig niet kan, geen financiële bevoegdheden. Een beslissing bijvoorbeeld over subsidiëring van een nieuw kinderdagver blijf zal ten allen tijde door het gemeentebestuur genomen moeten worden. En dan zou de adviescommissie straks wel gaan bepalen welke nieuwe kindercentra erbij kunnen ko men, zonder dat zij over de fi nanciële consequenties iets te zeggen heeft? De adviescom missie vindt dat heel mal. En ondoenlijk. Zij blijft liever ge woon adviseren, dan kunnen boze mensen tenminste aan kloppen waar dat hoort: bij het gemeentebestuur dat beslist heeft. Jantje-van-leiden Zou nu de adviescommissie Ud van de adviescommissie kindercentra C. van Emden: „Ik stop er denk ik maar mee. Geen vers bloed, wel steeds meer werk..." want ook die moeten aan al lerlei voorwaarden voldoen om een vergunning te krijgen. De bedoeling is dat er meer zicht komt op het terrein van de kinderopvang. Harpe Davids vierde het jubileum plechtig. Schiedam Feestmu ziek was het bepaald niet. Harpe Davids be stond dan wel zestig jaar, maar om nu te zeggen dat er allemaal feestelijke liederen uit schaiden in de eindelijk weer eens gebruikte muziekkoepel van het Juiianapark, nee, dat geenszins. Het bleef bij het jubileumconcert al lemaal in stijl, dat wi! zeggen, In de ernstige, plechtige, beladen stijl iiiiiiiiiiirtiimtitiiiiirniniiiiitiittiiiniiiiniiiutnitfriiiRifiiiiiiifiiiniifiiiitiiiiiiiiiiiiiiifiiiiuiiftifittiiiiiitiiiintiitififtitftiHKtiiiiiiiiitiiiRiiiuiiriiiftiti iiiiiiiiHiiiiiuiiiiiiiiimimiiiiiiiiiniiiimHiiiiiiitiiimiiiMHiiiiiiiKiiiuiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiuiiiiiHiiiiiiiiitiiiiNiiniiiii Maassluis Onmogelijk, zo noemt de heer de Bruijn van de Einthovendreef de situatie die de gemeente voor zijn deur heeft gecreërd. Om een onlangs aangelegd parkeerterreintje bereikbaar te maken moeten de wagens voortaan over de stoep langs de nummers 1 tot en met 19. Bewoners van zes van de in totaal tien woningen namen dat niet en braken het afgelopen weekeinde de stoep op, zodat er geen auto door kan. Als tegemoetkoming aan de grieven plaatste de gemeen te maandagmorgén een bordje 'woonert1. Maar wat hebben we daaraan, zeggen de bewoners. „Wij wil len helemaal geen auto's over de stoep". Vorig jaar al bestonden er plannen een parkeerterreintje op dezelfde plaats aan te leg gen. Eén van de bewoners had daarom gevraagd, maar de meesten op het rijtje zagen dat helemaal niet zitten en schre ven de gemeente een protest brief. In een antwoordschrij ven berichtten B en W dat de parkeerplaats er niet zou ko men, maar dat wanneer het nieuwbouwproject 'De Sieenen Dijck', achter de woningen aan de Einthovendreef klaar zou zijn, zou de zaak opnieuw worden bekeken. In de laatste zin stond dat er later wel op terug gekomen zou worden. De zaak leek voorlopig afge daan, maar twee weken gele den begon gemeentewerken plotseling met de aanleg van een parkeerterreintje. Het par keerterrein vinden de bewo ners niet zo n probleem, maar dal de auto's bij hen over de stoep moeten rijden gaaat ze toch wat te ver. Voorlopig kunnen de auto's via de berm nog op de Albert Schweïtzer- dreef komen. Maar binnenkort zal dat onmogelijk zijn, omdat er in de berm beplanting zal worden aangebracht. En de gemeente wil vanaf het par keerterreintje geen afrit ma ken naar dc dr Albert Schweitzerdreef, omdat dat te gevaarlijk zou zijn. Het fiets- Vlaardingen Tot het einde toe zullen de meningen ver deeld blijven over de parkeergarages in het centrum van Vlaardingen. Ook de keuze van de laatste, derde locatie gaat niet zonder de nodige discussie gepaard. De eerste reacties van de insprekers op de nota, die door de ambtenaren over die laatste parkeerlocatie is uitgebracht, wijzen daar al op. Sc' ,am Acht jonge Schie- v. ners en een Rotterdam se hebben een man in de Ju- uanalaan van zijn jas beroofd. Even later is men volgens de 34-jarige Schiedammer ook nog met een auto op hem inge reden, maar hij kon toen juist op tijd opzij springen. De poli tie heeft het jonge negental op het Frans Halsplein aangehou den en naar het bureau over gebracht. Volgens politie woordvoerder Piet van den Hengel heeft de aanhouding geruisloos plaatsgevonden. De negen moeten nog door de po litie worden gehoord- De afwijzing van de Jacob van der Windtstraat door de amb tenaren, die van mening zijn dat er te grote bezwaren aan die parkeerplek kleven, doet de middenstanders die aan de inspraak hebben deelgenomen veel plezier. Voor hen is de plek aan de Joubertstraat bijna net zo goed als het Veerplein. De minderheidsgroep uit de inspraak, vooral bestaande uit bewoners van het centrum, is echter hevig teleurgesteld. Arno van Wezel, een van de woordvoerders van die min- derheids-bewonersgroep, vindt het resultaat van de nadere studie naar de Jacob van der Windtstraat echter niet ver rassend. „Toen ik eenmaal wist, wie dat nader onderzoek zou verrichten, stond voor mij de uitslag al vast. Ik had ver- Er kwamen circa dertig bezoekers op af en dat was een tegenvallend aantal voor zo'n open luchtconcert. die een christelijke mu ziekvereniging eigen is. wacht, dat dat onderzoek door een onafhankelijke buiten staander gedaan zou worden, maar toen ik later hoorde dat het gewoon de betrokken Vlaardingse ambtenaren zou den zijn, wist ik wel hoe laat het was." Overboord Ook Arie van der Mark, een van de andere insprekers van de minderheidsgroep, toont zich teleurgesteld door de nota. „Al die argumenten die nu tegen de Jacob van der Windtstraat worden genoemd vind ik erg mooi, alleen: ik kan er niets van controleren. Het is wel zo dat, als daardoor wel de bevoegdheid willen hebben vergunningen al dan niet te verstrekken, als zij wel financiële bevoegdheden had? Nee. Ook daarvan zegt Leo Herwig dat de gemeenteraad verantwoordelijk is. Burgers moeten met zulke besluiten niet belast worden, dan krijg je tenslotte een situatie waarin het gemeentebestuur zich er met een jantje-van-leiden van afmaakt en waarin gemaakte fouten op de schouders van toevallig geïnteresseerde Schiedammers terecht komen. Meebeslissen is altijd aardig, maar het moet er volgens Her wig niet toe leiden dat een geïnteresseerd burger naar huis wordt gestuurd, terwijl de feitelijk verantwoordelijke wethouder doodleuk op zijn stoel blijft zitten, Leo Herwjg zal nu een brief sturen aan B en W waarin de overwegingen van de advies commissie kanbaar worden ge maakt. Vervolgens zal de ge meenteraad geconfronteerd •worden met twee concept-ver- ordeningen: de eventueel aan gepaste verordening op de ad viescommissie kindercentra en een op de kindercentra zelf, toch de Joubertstraat wordt gekozen, belangrijke doelstel lingen die in de structuurnota zijn vastgelegd, gewoon over boord worden gegooid. Maar politiek bedrijven is duidelijk iets heel anders dan het op een rijtje zetten van argumenten en daaruit je keuze maken: dat heb ik in de afgelopen tiid wel geleerd. Ik ben dan ook niet van plan om nog eens aan zo'n inspraakprocedure mee te doen. Ik heb er heel wat voor opzij moeten zetten, maar ik heb niet het gevoel dat het iets heeft opgeleverd. En wat Gou- driaan betreft: ik denk dat hij de afwijzing van de Van der Windtstraat niet eens zo erg vindt Nu kan hij rustig verder werken aan zijn plannetjes voor een silogarage in de Jou bertstraat" Eindstreep Jan Bulva, woordvoerder van de meerderheidsgroep van de insprekers, waarin vooral mid denstanders uit het centrum zitting hebben, kan voorlopig best tevreden zijn met de uit komsten van het nader onder zoek van de ambtenaren. „Bij na al die argumenten tegen de Van der Windtstraat zijn ook de onze altijd geveest," zegt hij er van. „Ik kan me niet voorstellen dat er nu nog ar gumenten op tafel komen, waardoor toch nog een andere keuze wordt gemaakt, maar de eindstreep is nog niet ge- pad wordt dan onderbroken en dat kan niet. „Het is toch te gek om los te lopen. Normaal een brief schrijven schijnt niet meer te kunnen. Daarom hebben we de boel maar opgebroken. Als de gemeente de stoep repa reert. dan goooien we gelijk de boel weer open", aldus De Bruijn. „Een afrit vindt de ge meente te gevaarlijk. Net of deze situatie voor onze kinde ren niet gevaarlijk is. Op het rijtje wonen een stuk of twaalf kinderen, waarvan de helft zo rond de vijf jaar is." Toen De Bruijn de gemeente opbelde kreeg hij te horen dat er niets aan te doen is. De auto's moe ten over de stoep rijden. „Een ambtenaar vertelde me dat we de kinderen dan maar binnen moesten houden. Dat is toch kolder. En wat heb je nou aan een woonerf? Wij willen hele maal geen auto's op de stoep. Trouwens, een gemeenteop zichter vertelde me dat een woonerf zeven meter breed moet zijn en de stoep is hier maar een meter of drie." haald," meent hti voorzichtig. Volgens Bulva is* dc Joubert straat als locatie niet veel slechter dan het Veerplein zou zijn geweest, de plek die de middenstanders zo graag had den gewild. „Het Veerplein ■was misschien wel wat goed koper geweest, maar voor de parkeerders zal die afstand van een paar meter niet zoveel uitmaken. Nu moeten we al leen die kwestie van die silo garage nog afwachten, die de wethouder wilde realiseren. Maar er was ook een variant gemaakt waarbij een normale garage zou kunnen worden gebouwd, dus daar hopen we dan maar op." Vlaardingen De filialen van de gemeentebibliotheek zullen tijdens de vakantieperiode voor een groot gedeelte geslo ten zijn. Het filiaal in de West- wijk zal van 20 juli tot 8 au gustus voor het publiek niet toegankelijk zijn. De vestiging in de Babberspolder is uit de roulatie van 6 juli tot 25 juli. In Holy moeten bezoekers van 29 juni tol 18 juli elders onder dak zoeken. De fonotheek is gesloten van 29 juni tot lfi juli. De centrale bibliotheek aan de Fransenstraat zal gedurende de gehele vakantieperiode open blijven voor het publiek. Vlaardingen De aangekon digde vergadering van de Cul turele Raad gaat vrijdag niet door. De raad had de reacties, die zijn binnengekomen op de nota Kunst en Cultuur, willen bespreken, maar die zijn niet op tijd verwerkt. De vergade ring zal nu na de vakantiepe riode plaatsvinden. Vlaardingen Vanaf van daag kunnen Vlaardingse be jaarden voor reductiecoupons op taxiritten terecht bij de VVV in de Visbank. De bon boekjes zijn uitsluitend be stemd voor ouderen met een 65+-kaart De kaarten zijn al leen geldig bij Eurotax. Op een bonboekje van 50 gulden krij gen bejaarden ƒ7,50 korting. Ook zijn boekjes te krijgen bij het taxibedrijf zelf. Er zijn nog besprekingen gaande om de bonboekjes ook te verkopen bij bejaardentehuizen. Schiedam Zes personenau to's zijn zwaar beschadigd na dat een bestuurder met een slokje teveel op de macht over het stuur verloor in de Lange Nieuwstraat. Een van de ge ramde voertuigen, die aan de rechterkant van de weg ston den geparkeerd, kwam zelfs zwaar beschadigd in de strui ken terecht. De 37-jarige Schiedamse be stuurder sloeg bij de botsing met zijn hoofd tegen de voor ruit en moest door de GGD aan zijn verwondingen wor den behandeld. Bij de botsing raakte tevens de Mercedes van de Schiedammer in brand. De brandweer heeft moeten blus sen. Het toeval wil dat de aanrij ding plaats vond pal voor het hoofdbureau van politie. De veroorzaker van de aanrijding kon zelfs lopend naar het hoofdbureau worden gebracht. Daar weigerde de man echter mee te werken aan blaas- en bloedproeven. Er is proces verbaal tegen hem opgemaakt imiimimmuimimiiimmmimiuiiimiiimj Schiedam De zaterdag- avondhap van een gezin aan het Jacques Urlusplein is er een die niet snel zal worden vergeten. De patat die in de frituur lag te spetteren bakte zover door, dat de pan vlam vatte en zelfs een fikse keu kenbrand ontstond. Hoewel de brandweer de vlammen met een hogedrukstraal te liif ging kon niet worden voorkomen dat de hele keuken uitbrand de. De onderburen ondervon den waterschade door de blus werkzaamheden. iiiiiimiiiiiniiiMiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiinn Schiedam Het verblijf in Schiedam is voor een 21-jarig meisje uit Breda op de valreep erg onplezierig geworden. Bij het vertrek uit de stad zette zij even haar koffer met kleding op de stoep, om een moment later lot de ontdekking te ko men dat het valies verdwenen was. Zelf schat zij de waarde van haar kleding op tweehon derd gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3