SCHIEDAMSCHE COURANT lk dëpn^f Leerlingbouwplaats staat op het spel Auto in sloot Centrum en Babberspolderkrijgen bewonersdeskundige Ambacht/ Babberspolder blijft verdeeld over verkeerscireulatie 16 woningen en 7 ateliers Gemeente ondervraagt afhakers in nieuwbouw Brandwonden na bedrijfs ongeval Commissie overtuigt wethouder Stropdassen voor renovatie werk Geen vrijstelling voor MAF Zonder kijken oversteken: naar ziekenhuis Auto met verf bespoten ,s Woendag 17 jnnt 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 116—paoiwa'J Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144X44 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Hoek van Holland Een 23- jarige werknemer van het be drijf Synres is gewond geraakt bij een bedrijfsongeval. De man stapte achteruit en kwam daardoor in aanraking met een hoeveelheid fenol, die met re genwater was verdund. Hij moest met brandwonden aan een arm en een been in het Vlaardingse Holy-ziekenhuis worden behandeld. Vlaardingen Het Cen trum en de Babberspolder krijgen ieder een *halve' be- wonersdeskur.dige. De com missie voor stadsontwikke ling was gisteravond een stemmig van oordeel, dat een derde bewonersdeskun- dige voor de twee stadswij ken meer dan noodzakelijk is. Eerder al is de gemeente akkoord gegaan met bewo nersdeskundigen voor de Oost wijk en de VOP. De derde functionaris was in het gedrang gekomen door enkele ambtelijke adviezen aan de verantwooordelijk wethouder Bas Goudriaan. Het advies van de ambtena ren luidde, om het aanstel len van de derde bewoners- deskundige voorlopig uit te stellen, omdat daar volgens hen op dit moment nog geen behoefte aan zou zijn. Wethouder Goudriaan was het aanvankelijk met die stelling eens. De wijkbewoners van het Centrum en de Babbers pol ders schrokken ontzettend van het advies en namen daar ook direct stelling tegen. Volgens hen is er voor de aan te stellen bewonersdeskundi ge meer dan genoeg werk, Ron Koevoets, opbouwwer ker in de Babberspolder „Ei genlijk is een 'halve' bewo nersdeskundige nog te wei nig. Er staat zoveel op het programma, denk alleen maar aan de Muwi, dat de aan trekken man werk ge noeg heeft." De angst voor het niet aan stellen bleek tijdens de com missievergadering onge grond. De massaal opgeko men buurtbewoners uit het Centrum en de Babberspol der werden door de diverse politieke partijen gerust ge steld. Hans Versluys namens de PvdA: „2k vind dat er nauwelijks omstandigheden zijn waaruit blijkt dat de der de bewonersdeskundige niet nodig zou zijn. Ik kan me niet aan de indruk onttrek ken dat er voor de mensen ontzettend vee! werk ligt te wachten." Jo Schriel (CDA) was het met hem eens. „We moeten de kan3 nu niet laten liggen om een derde bewo nersdeskundige aan te trek ken. Het geld is er en ik zou het onterecht vinden als het college zou besluiten om deze man niet aan te trekken." Eensgezindheid dus bij de le den van de commissie, want ook de VVD en PSP zagen teen reden om het aantrek- en van een derde bewoners deskundige op de lange baan te schuiven. Wethouder Bas Goudriaan kon zich vereni gen met het standpunt van de commissie, het ambtelijk advies zo naast zich neer leg gend. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het aantrekken van de drie be- woneiYvdeskundigen al gerui me tijd geleden goedgekeurd. Als het college tijdens de col legevergadering van aan staande dinsdag besluit en de verwachting is dat dit ook zal gebeuren om ook de derde bewonersdeskundige aan te stellen, dan kunnen de personeelsadvertenties ge plaatst worden en de mensen op korte termijn worden aan getrokken. De bewonersdes kundigen zullen in de toe komst per project worden in gezet. Het is dus mogelijk dat er na een aantal jaren geen werk meer voor hen zal zijn en dat het dienstverband dan beetndigd kan worden. Op aandrang van Hans Versluys zal dit tijdens de sollicitatie procedure duidelijk worden gemaakt aan eventuele gega digden voor de functies. Mevrouw De Jong fs de eerste die terugkeert in de opgeknapte en be langrijk vergrote woning. Wethouder Chris Zijde veld had voor haar de sleutel. Schiedam Mevrouw De Jong heeft gis- teren als eerste bewoonster van de gereno- veerde woningen aan Rijnstraat/Ha ven- g| dijk de sleutel van haar opgeknapte wo- ning in ontvangst genomen. Wethouder Chris Zijdeveld reikte gisteren die eerste sleutel uit, nadat hij royaal Schiedam- stropdassen en -sjaaltjes had uitgedeeld aan de mensen die actief hadden meege- daan in de werkgroep voor de renovatie. De huizen aan Rijnstraat/Havendijk, die eigendom zijn van gemeentelijk woning- beheer, zijn belangrijk vergroot. Drie wo- ningen werden samengevoegd tot twee stulpjes en het gevolg daarvan was dat niet alle bewoners in de eigen woningen terugkeerden. Zo werden 35 woningen te ruggebracht tot 27. De huren zijn door die vergroting aanmer kelijk omhoog gegaan en bedragen nu ge middeld 250 gulden. Volgens gemeen teambtenaar Verdoes lag de gemiddelde huur vóór de renovatie ongeveer op tach tig gulden. De renovatiewerkzaamheden zijn uitgevoerd door het bedrijf Slaven burg. Voor de tweede week van juli hoopt men alle huizen te hebben opgeleverd. Vlaardingen Slechts één man, een plaatsver vangend inspreker die nog nooit aan de discussies had meegedaan, probeerde gis teravond tijdens de behan deling van het eindverslag van de inspraak voor het verkeerscirculatieplan Ambacht/Babberspolder het belang van de hele wijk voor ogen te houden, in plaats van alleen dat van de eigen straat of het eigen buurtje. Dat was een lid van een oudercommis sie, die een haast harts tochtelijk oproep deed om te proberen zo eensgezind mogelijk uit de inspraak te komen, omdat verdeeld heid het gemeentebestuur alleen maar in de kaart speelt. De resultaten van de in spraak wegen dan immers aanzienlijk minder zwaar. De oproep had geen succes. Ook gisteravond bleef de enorme verdeeldheid, zodat het eindrapport geen in spraak-advies aan het ge meentebestuur geeft, maar een opsomming van zes of zeven varianten, die kun nen worden gebruikt om de verkeerscireulatie in de wijk te regelen. Dat sommige van die va rianten eenvoudig niet uit te voeren zijn staat van te voren min of meer al vast De capaciteit van de Schie- damsedijk, die in veel ge vallen als belangrijkste af- voemmte zou moeten fun geren, is nou eenmaal te laag en de gemeentelijke portemonnee te leeg, want het is duidelijk dat er de ko mende jaren toch geen geld zal zijn voor reconstructies, hoe noodzakelijk wellicht ook. Het was dan ook een nuch tere constatering van ver- keersingenieur Van Loos broek, dat het beter is een variant te kiezen waarbij zoveel mogelijk de bestaan de situatie wordt gehand haafd, en waarbij ook door gaand verkeer door de wijk niet geheel wordt geweerd. Ook al omdat de eerste vijf jaar de zozeer gewenste aansluiting op rijksweg 19, via de zogenaamde 'oortjes' er niet komt en of dat in de periode daarna zal luk ken is erg onzeker. Het voorstel de zaak in gro te lijnen te laten zoals-ie is ontlokte een van de inspre kers de zure constatering: „Ze hebben veel gepraat en deden een plas, maar lieten de zaak zoals-ie was." En zo zal het inderdaad wel wor den. Vlaardingen De commis sie voor stadsontwikkeling is het met het college van B en W eens dat de magne- siet en amarilfabriek MAF aan moet sluiten op de ge meentelijk riolering. Geen van de commissieleden voel de er iets voor het bedrijf ontheffing te verlenen van de verplichting. In een uiter ste poging probeerden direc teur Van der Ven en be drijfsleider Van Veelen om de commissie en de wethou der te overtuigen, dat aan sluiting wel eens funest zou kunnen zijn voor het bedrijf. De directeur ging zelfs zo ver door te stellen dat het voor bestaan van zijn bedrijf in gevaar komt als er aangeslo ten moet worden op de ge meentelijke rïolering.Wet- houder Bas Goudriaan en met hem directeur Gerritze van gemeentewerken waren echter niet te vermurwen. Het Vlaardingse bedrijf loost momenteel afvalwater onge zuiverd in de Koningin Wïl- helminahaven, die daardoor verontreinigd wordt De ge meente Vlaardingen wil af van die situatie en vindt dat MAF maar aan moet sluiten op het riool, om zo het water af te voeren. Het bedrijf moet dan wel eerst de klei- deeltjes uit het afvalwater zuiveren omdat anders de riolering verstopt raakt. Het bedrijf zegt echter dat de fi nanciële lasten daarvoor te hoog zijn. De commissie ken de echter geen medelijden en stelde zich op achter het standpunt van het college. Milj oenenplan voor Vrij n r oed stagneert Schiedam Een pas klaar idee voor het monumentale Vrij- moed-complex aan de Lange Haven wordt voorlopig niet uitge voerd. De projectontwikkelaar J. M. Bakker uit Nieuw- Vennep had zijn architect Lantink een plan laten maken voor 16 woningen en 7 ateliers in de histori sche panden. De wonin gen zouden in de vrije sec tor gerealiseerd moeten worden. De ingezakte bouwmarkt maakt op dit moment echter het risico te groot. Hoewel het plan zover is afgerond dat al leen nog maar de vergun ning afgehaald hoeft te worden, aarzelt het be drijf uit Nieuw-Vennep er nu mee. De vier panden, waarin tot voor drie jaar geleden de distilleerderij van Vrij- moed was gevestigd, val len alle onder de monu mentenwet. Twee ervan dateren van vorige eeuw, de beide andere zijn in de achttiende eeuw gebouwd. De panden kunnen wor den beschouwd als de be langrijkste monumenten van de Lange Haven. Sinds Vrijmoed werd overgenomen door de la ter failliet gegane distil leerderij Axie Bitter BV op de Willemskade, staan de panden te verpaupe ren. Daarover maakte de histori sche vereniging Schiedam zich ernstig bezorgd. De ver eniging Centraal Wonen heeft er enkele maanden ge leden een bezoek aan ge bracht en ook de stichting stadsherstel Schiedam (SSS) is ermee bezig geweest, maar restauratie en verbouwing tot woonruimte zou voor hun doeleinden veel te duur wor den. Ook Bakker heeft er geen la gere prijs uit kunnen bereke nen dan 198.000 gulden per woning, waarbij dan overi gens de zeven ateliers in de exploitatie van de bouw voor het gemak als twee wonin gen werden berekend. De to tale bouw- en grondkosten kwamen uit op 3.345.Ü0Q gul den. Schiedam De leerlingbouwplaats aan de Hoofdstraat komt op het spel te staan door de bezuinigingen in Den Haag. Alles wat de bouwput in Schiedam-Zuid aantrekkelijk zou kunnen maken, moet met zekere waarschijnlijkheid worden ge schrapt In plaats van woningwetwoningen zal van bouwen in de premiehuursector sprake moeten zijn. Het gebruikt van zonneenergie is een onzekere factor geworden. En zelfs de aanvankelijke be doeling om er leerling-bouw vakkers aan de slag te laten gaan, maakt het plan moeilijk te realiseren. Het kan er toe leiden dat ervaren bouwvak kers het karwei moeten over nemen, om de totale kosten te drukken. Woningbouwvereniging Een dracht zit bijzonder in de maag met de bezuinigingen, zoals die door het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke or dening zeer recent zijn toege past en die onmiddellijke con sequenties zullen hebben voor de leerlingbouwplaats. Vol gens Gerard Prins, directeur van de SSSW waarbij Een dracht is aangesloten, was al het noodzakelijke overleg af gerond- „Het was alleen nog een kwestie van: de centen moeten op tafel komen." In samenwerking met het Ne derlands verbond van onder nemers in de bouw (NVOB) en de aannemers SSN, Hooghart en Schroot zouden de SSSW en de gemeente elk jaar een leerlingbouwplaats in Schie dam situeren. De tweede, aan de Hoofdstraat, zou veertien woningen in de woningwetsec tor omvatten. Er zijn meer leerlingen dan bvij het eerste plan voor nodig, wat echter kostenverhogend werkt omdat dan ook meer toezichthouders moeten worden ingeschakeld. De huurprijs dreigt te hoog te worden voor een omgeving zoals de Hoofdstraat. Dat is de tweede pech. Het gevolg ervan kan zijn dat ook de warmwa tervoorziening met zonneëner- gie een onhaalbare kaart wordt Nieuwbouw lijkt altijd aantrekkelijk. Vaak komen de mensen er al op af. als de plannen nog gemaakt moeten worden. Later blijkt het resultaat tegen te vaiten en ïaten zll het afweten. 4 Waarom kocht u die woning niet? Vlaardingen Op het Narcis plein liep een 9-jarig meisje pardoes tegen een juist passe rende auto. Het meisje was zo in de ban van een spel dat zij de wagen niet had opgemerkt. Het slachtoffertje moest met een hersenschudding en een gescheurde wervel in het zie kenhuis worden opgenomen. Monster Een 27-jarige in woner van Monster is van nacht op de Made weg in Mon ster gewond geraakt. De man wilde volgens de politie iets ontwijken, waarbij hij de macht over het stuur verloor. Hij week naar links uit en bot ste tegen een lantaarnpaal, waarna hij in de sloot tot stil stand kwam. Schiedam De gemeente Schiedam gaat onderzoeken waar om belangstellenden voor woningen m Woudhoek-Noord de huizen uiteindelijk niet hebben gekocht Daartoe zullen en quêteformulieren worden toegestuurd aan al die mensen die wel belangstelling voor de huizen hebben getoond, maar er uiteindelijk niet in zijn gaan wonen. Het onderzoek moet aan het licht brengen waarom mensen een woning in andere ge meenten verkiezen boven die in Schiedam. Dat kan belang rijk zijn voor toekomstige bouwprojecten, omdat vooraf reke ning kan worden gehouden met moeilijkheden die zich zul len voordoen. Maassluis Een aantal toeris ten uit Duitsland zal met wei nig plezier hebben teruggeke ken op een bezoek aan ons land. In Maassluis hadden zij hun wagen geparkeerd aan de Carderie. Onverlaten bespoten de wagen met zwarte verf. Op een van de portieren had men de letters SS en een hakenkruis gespoten. 1 Dit nieuws Dia a Het is voor het eerst dat de ge meente contact opneemt met mensen die zich met in de wo ningen in de stad hebben ge vestigd. Eerder werden onder zoeken verricht naar bewo ners die wel tot koop waren overgegaan. Dat is gebeurd met de 22 zogenaamde premie A-woningen aan de Borodin- Iaan. De resultaten van dat on derzoek zijn nog niet bekend. Het nieuwe onderzoek zal op een grotere schaal plaats vin den dan het vorige: het gaat om 280 woningen. Volgens Frans Griffioen, hoofd van de stafafdeling so ciografie binnen de gemeente die het onderzoek moet gaan verrichten, zijn juist de be weegredenen van de 'afha kers interessant en waarde vol. Griffioen: „Je kunt je af vragen of die mensen nog wel in Schiedam wonen en wat eventueel de beweegredenen waren om uit de stad weg te trekken. Als je achter die be weegredenen kunt komen kun je daar weer rekening mee gaan houden in je bouwpro gramma." Het eerste onderzoek heeft overigens al wel tot een advies geleid om het kopen of huren van woningen in Schiedam aantrekkelijker te maken. Ge bleken is dat de prijzen van de woningen in een zo vroeg mo gelijk stadium bekend zouden moeten worden gemaakt. Vol gens Griffioen kunnen men sen dan vast aan de prijs wen nen en is de weerstand tegen die prijs minder groot Juist gezien de leegloop van de stad wordt een dergelijk on derzoek als belangrijk gezien. Het bevolkingsaantal is inmid dels beneden de grens van 74.000 gezakt I waarin u al het uhi'J— «»qen omgeving kunt vinden, wordt ronder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. eti*' e\OP' nas1'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1