COMMENTAAR STREEK 'Hup,effe stemmee over 't asfalt' UREN ER ZIEN 3 Conflicten en politiek Welstandstoezicht raakt besloten karakter kwijt Informatiewagen CAI naar Callenburgstraat a sm Mitfsè !i Huisvesting jongeren centra niet in gevaar - xi« Jj? I- 4 140-;j Motor inbrand Slot kapot voor muziek Commissie treedt in openbaarheid 5).j? ■n' u Herinrichting zonder vuist op tafel Dieven geven vogels vrij spel Concert Pastorale Volkskunst Steen en Brons (39) Geen geluk '2H uurt, Ihou- ilden foto's Da- JUT. foog- -che- latio- eum. 17.00 to°g- Clei" Ex- r cera- Nan 0 tot *!i Hi laan. 'SM zang Dhr. lïek. 4,0 ■in Idijk ücï en stie- eter wi 4.00 ;7j yw iXt -'S'J eer* 155). hie- urg. ike- HI <vn uwe tsj mde »*v sit Jog- -iri itio- hi •'*4 «e*j W in 1 raat un- iwe V nge S, est. J1 raat 09 Impasse In da gemeenteraadsfraosls van da PvdA ta Schladam Is voortgekomen uit onvrede tussen sommige Iractleleden onderling. Hoe meer daarover naar bulten komt, hoe kwader men eigenlijk wordt. De boze vingers wijzen In een enkel geval al naar de pers, die niettemin bui ten elke ruzie staat. Men moet uitkijken niet steeds nieuwe zondebokken te zoeken. Het PvdA-bestuur stelt dat door organisatorische gebreken van de tractie en door de gespannen sfeer de inhoudelijke discussie over politieke punten erg moeilijk van de grond kwam. Dat is een goede reden de ontwikkelingen op de voet te volgen. Waar politieke meningsverschillen be staan, mag daaraan aandacht worden besteed. Niet min der aandacht verdient echter de situatie, waarbij ordinaire mzle bepalend Is voor de politieke besluitvorming. Het Is In Schiedam sinds jaar en dag het oud-PvdA-raadslid J. Krtkke-Heln die ervoor waarschuwt niet de vuile was Sulten te hangen, omdat dat stemmen kan kosten. Maar alleen door alle onvrede Intern te houden word! de was nog niet schoon. Zolang door conflicten van welke aard dan ook de besluitvorming over belangrijke maatschap pelijke aspecten wordt beïnvloed, Is er de plicht dit aan de orde te stellen. Het uitlekken van vertrouwelijkheden speelde bij de gespannen sieer In de fractie een rol, aldus hel PvdA-bestuur. Dat zal inderdaad het geval zijn. Maar met het uitlekken van die vertrouwelijkheden Is voor de PvdA de narigheid niet begonnen. KK Maassluis De open jongerencentra in Maassluis kunnen gerust zijn. Hun huisvesting zal niet in gevaar komen. De jongerencentra Coco en De Toevlught zijn bang hun ruimte aan de Lange Boonestraat te verliezen, omdat de gemeente Maassluis de terreinen van de voormalige Verto-fabriek heeft gekocht. Op de terreinen moeten hui len worden gebouwd en de ruimte die door de jongeren centra momenteel in gebruik zijn zouden ook moeten wijken voor de woningbouw. In een open brief aan het col lege had Coco eerder de vrees uitgesproken dat men wel eens tussen wal en schip zou kun nen vallen ten aanzien van een vervangende ruimte. Jan Deureen, beleidsambtenaar van de gemeente Maassluis, gaat die gedachtengang van Coco te ver. „Het college stelt zich op het standpunt dat er met de jongerencentra niets zal gebeuren alvorens er een alternatief is gevonden. Dus zorgen hoeft men zich niet te maken." De commissie voor welzijnszaken heeft gistera vond in besloten kring gepraat over de huisvesting van de open jongerencentra. "US. nd, 1). [en- jJV :ns,- OOK «H *,lïg 38 ■re- *-* n 9 ige- ch- Jik, 33). Ij-*: en- 145 ."4 oe- »'*j uur - 3 - /an Maassluis De motor van een. VW-busje vloog in de brand bij een benzinestation aan de Kwartellaan. De 45-jarige be- ftuurder van de wagen had per ongeluk diesel in plaats van benzine getankt. Bij het verwijderen van de diesel brandstof hield een iets te be hulpzame mede-passagier een sigaret bij de brandstoftank, waardoor de dieselolie vlam vatte. De brand kon met een poederblusser worden gedoofd. Schiedam Zachtzinnig zijn inbrekers in een berging aan dé" Burgemeester Honnerlage Gretelaan niet te werk gegaan. Zij forceerden het slot van de deur van de berging om een radio-cassetterecorder met zich mee te kunnen nemen. De waarde van het ding be draagt 298 gulden. Dat deelde de vorige eigenaar althans mee. Vlaardingen De mobiele informatiewagen van de CAI zal ivanaf maandag 22 juni staan op de Callenburgstraat, tussen de Schiedamseweg en de Emmastraat. Bewoners die meer willen weten over de CAI kunnen van 10,00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur bij de wagen terecht voor informatie. Een extra gelegenheid is er op dinsdagavond. Be langstellenden kunnen dan van 19.00 uur tot 21.00 uur te recht Informatieboekjes met aanmeldingskaarten worden in de wijk verspreid, waarmee men zich kan opgeven als abon nee op de CAL lag y ag- rk,* en •de TjS rb -tti >50: iale ing V*» 1 rf be-^j 6 li J» lis, Inmiddels kunnen de bewo ners van wijk begrensd door de Oude Haven, Dayer, Maas- «luisedijk, Burgmeester Pruis- tingel, Liesveldviaduct en de Vondelstraat al genieten van de voordelen die de CAI biedt Bewoners die zich niet direct maar pas later aanmelden als abonnee van de CAI moet 100 gulden extra betalen. Het is dus zaak voor de bewoners om de aanmeldingskaart direct in te vullen en op te sturen. Da kantennes die nog op de hui zen staan worden gratis door de gemeente verwijderd. Ook hier moet een kaart ingevuld worden die duidelijk voor het raam moet worden gezet Staat de kaart voor het raam, dan gaat de gemeente er vanuit de dat de bewoner geen bezwaar heeft tegen het verwijderen en vernietigen van de antenne. woensdag 17 juni 1981 VD/SC/WW Bewoners en kleine ondernemers bezig met de herinrichting van de straat: de mentaliteit van 'rege!en-we-even'. Schiedam Ondernemers in de Overschiesestraat hoef je niets te vertellen. Als ware vrije jongens weten zij opperbest hun belangen naar voren te brengen. Dat bleek overduidelijk tijdens de werkbespreking voor de herinrichting van de straat die gisteravond plaatsvond ten huize van aannemer Brussé. De mannen van het bedrijfsleven doen snel en doeltreffend zaken met ge meenteambtenaar Jan Donkers. Onderhandelen over de herinrichting van de straat als ging het om een klus voor aannemer Van de Marei of een van de andere on dernemers die ruim zijn vertegenwoordigd in de Over schiesestraat. Tekenend is dat de vergade ringen plaatsvinden bij een van de mensen uit de buurt. Geen onzin van een zaaltje, zoals de avond tevoren wel voor de vergadering van de Singelbewoners. Gewoon thuis bij de familie Brussé op nummer 73. Koppie koffie d'r bij en later op de avond wat fris. „Iedereen pils, of zijn er ook mensen die fris drank willen?" Allemaal om de eethoek met pluche tafel- ,kleed met in het midden de tekening van de straat zoals hij eruit zal gaan zien. De mentaliteit van 'regelen- we-even' overheerst op de in spraakavonden voor de Over schiesestraat. Zijn er verschil len van mening, dan valt er simpelweg over te praten. Hebben bewoners en bedrijfjes andere belangen. Hup, effe stemmen. 'Jan, wat vin jij er van?' Op die manier» zo bewe ren alle betrokken tenminste zelf, zijn er tot op heden uitste kende resultaten uit de bus ge komen. Punljegaaf Eén van de bewoners die zich met het aanzicht van de straat bemoeit is de heer Breier.„Het verloopt zonder meer puntje gaaf; iedereen luistert hier naar elkaar. Op die manier kunnen we echt iets bereiken. En als we van mening ver schillen dan kan er rustig over gepraat worden. Niemand slaat dan met zijn vuist op ta fel, zoals elders weieens ge beurt." Van mening verschillen deed diezelfde Breier bijvoorbeeld met de rest van de aanwezigen waar het de manier van be strating betrof. Waar iedereen alsf, in het gemeentelijke voorstel liever sierbestrating, zoals ook was opgenomen. Maar, zo ver- door Richard Stomp ontschuldigt hij zich onmiddel lijk, ik praat dan alleen na mens mijzelf hoor, ik kan mij best voorstellen dat het alge meen belang anders ligt. De rest van de vergadering kiest voor asfalt Met een beetje vorkheftruck, of vorkwagen zoals het hier heet, rij je sier- bestring in no time de grond uit Dat daarmee flink tegen de gemeentelijke voorkeur voor sierstraatjes wordt ingegaan maakt op die avond niet uit En hoewel gemeenteambte naar Donkers nog sputtert dat voor asfalt een dikkere funde ring nodig is en dat dus de be strating duurder maakt, kiest ieder toch voor het asfalt En kele bedrijfsmensen zitten zelf In de bestratingen, dus die hoef je niets wijs te maken, zo laten ze zelf duidelijk merken. Zand Nou lijkt Donkers allerminst van plan de bewoners zand in de ogen te strooien. Met alle asfaltvocrdelen op een rijtje kondigt hij aan de strijd met andere afdelingen op het stadskantoor, waar voor bak steen wordt gekozen, wel aan te willen gaan. Ook Donkers is erg positief over de manier van overleg in de Overschiese straat „Het loopt hier erg fijn," vat hij kernachtig sa men. En hij voegt er aan toe dat het voor hem belangrijk is dat de plannen die uiteindelijk worden gemaakt door de buurt worden gedragen. „Anders zou ik hier niet eens willen zit ten," beweert hij. Een dag eerder verliep het wat minder soepel met de inspraak voor de herinrichting van de Singel. Anderhalf uur lang klonk er een klaagzang van bewoners. Lawaai was het be langrijkste probleem van de Singel-mensen. Ook nu de bussen niet langer over de Singel rijden blijft die klacht centraal staan. Maar nu zijn het vooral discotheken en en kele winkelbedrijfjes die de overlast veroorzaken. Proble men vergelijkbaar met die van de Grote Markt waar disco theek De Hoeve sommige be woners tot wanhoop brengt. In de Singel hebben deskundigen op het gebied van hinderwet vergunningen uitgelegd dat er niet altijd wat tegen die over last te doen valt. Het wettelij ke kader biedt daartoe soms te weinig mogelijkheden. Donkers: Nou heeft die over last wel nauwelijks iets met de herinrichting van de Singel te maken, maar we hebben er toch voor gekozen aandacht aan die klachten te besteden. Het zijn de dingen waar de mensen het meest mee zitten. Dat blijkt juist op zo'n avond. En je kunt het dan niet maken om die geluiden in de wind te slaan; daar moet je aandacht aan besteden." Detailkritiek Volgens Donkers verloopt het met de inspraak op de herin richting van de Singel die ove rigens ook op maandag aan bod gekomen is, goed. Er is wel wat detailkritiek gekomen op de plannen, maar die kri tiek zal worden meegenomen. Het moeilijkste punt is nog de toekomst van de Singel. In ja nuari 1980 heeft het college besloten dat het verkeer op de Singel moest warden terugge bracht tot een intensiteit van 3Q0Q voertuigen per etmaal. Lukt dat niet dan moet op nieuw worden bekeken of de Singel toch niet helemaal moet worden afgesloten. Maar als dat gebeurt zullen de gevolgen aanzienlijk zijn voor de herin richting van de Singel, èn van de Overschiesestraat die dan veel meer verkeer te verwer ken zal krijgen. En dat is waar de kleine ondernemers en de bewoners van de Overschiese straat voor vrezen. Schiedam De vogels hebben vrij spel op het schoolwerktui- nencomplex aan de Vlaardin- gerdijk nu de beschermende netten over de tuintjes door onbekenden zijn gestolen. De waarde van de netten bedraagt negentig gulden. Vernield werd er ook door de dieven. Een ruit en een aantal planten moesten het ontgelden. -Vlaardingen Het besloten, zelfs wat geheimzinnige karak ter van de welstandscommissie moet verdwijnen. De com missie, die zich bezighoudt met het beoordelen van de vraag of een bouwwerk er een beetje netjes uitziet en of het geen ontsierend element in de directe omgeving vormt, zal in het Openbaar moeten gaan vergaderen, zodat belanghebbenden «e discussies van de commissie volledig kunnen volgen. Ster ker nog: die belanghebbenden moeten in de gelegenheid borden gesteld mee te praten. Dat gebeurt door het instellen yan spreekhalfuurtjes, zoals die ook al gebruikelijk zijn bij de ■hdere adviescommissies in Vlaardingen. Brt zijn de belangrijkste wijzi- Phgen, die het college van j*en W willen doorvoeren in krt functioneren van de •VJaardingse welstandscommis- Dit orgaan, dat bestaat vier jMon (waaronder twee archi- J®cten, een beeldend kunste- en iemand uit de Cultu rele Raad), een ambtelijk se- c^taris en een plaatsvervan gend lid, vergadert in de hui dige situatie altijd in besloten kring; wat over bepaalde bouwwerken onderling wordt gezegd komt alleen in de vorm van het uiteindelijke stand punt naar buiten. Enige in vloed op de argumenten van de leden van de welstands commissie kunnen belangheb benden niet uitoefenen. Die beslotenheid heeft niet alleen in Vlaardingen overi gens: dat geldt ook voor vele andere gemeenten in het land altijd al gehangen rond het instituut van de welstands commissie of, zoals het orgaan soms elders genoemd wordt de schoonheidscommissie. Het orgaan krijgt alle aanvragen voor een bouwvergunning op haar bureau en beoordeelt aan de hand van maatstaven, die nauwelijks zijn geformuleerd, of het betreffende bouwplan wel 'mooi* genoeg is en of het in zijn toekomstige omgeving past Juist omdat de meningen over wat mooi is en wat niet vaak nogal uiteenlopen wordt er zeker in de huidige besloten toestand nogal eens op onple zierige wijze over die 'duistere' welstandscommissie gedacht Dat hoeft niet meer, in de toe komst Als het voorstel dat B en W aan de raad hebben gedaan wordt overgenomen worden de vergaderdata van de commissie keurig bekend gemaakt en iedereen die ko men wil is welkom, tenzij de opdrachtgever of de ontwer per van een bepaald bouw werk hiertegen bezwaar heeft. Belangstellenden krijgen ook spreekrecht Ook de samenstelling van de commissie moet veranderen. B en W zijn van mening dat de Vrouwen Advies Commissie (VAC), die nu als plaatsver vangend lid vertegenwoordigd is, een vaste plaats in de wei stan dsgroep moet krijgen. De manier van werken moet eveneens wat worden aange past. Zo wil het college de commissie vroegtijdig inscha kelen bij het maken van be stemmingsplannen, zodat de commissie al wordt betrokken bij stedebouwkundige plan nen. Bij het maken van zo'n stedebouwkundig plan zouden toetsingscriteria voor de wel stand kunnen worden gefor muleerd die later, bij het be oordelen van afzonderlijke bouwplannen, goed van pas kunnen komen. Gemeentelijk beleid De commissie zal verder meer dan tot nu gebeurt rekening moeten houden met de uit gangspunten, die binnen het gemeentelijke beleid zijn vast gelegd. „De welstandscommis sie zal daardoor meer bewaker worden van de beleidsdoelstel lingen ten aanzien van de kwaliteit van de omgeving," aldus het raadsvoorstel, Overigens wil het college van B en W voorkomen, dat het welstandstoezicht wordt aan gegrepen als een soort indirec te bescherming van het beroep van de architect, zoals soms schijnt voor te komen. Dat ri sico is aanwezig, omdat archi tecten immers een grote in vloed in het functioneren van de commissie hebben. BenW vinden dat dat een bedenkelij ke zaak is: daar is de wel standscommissie niet voor op gericht. Voor de bescherming van het beroep van de archi tecten moeten andere wegen worden behandeld, zo wordt in het raadsvoorstel aangege ven. De laatste orgelbespeling van het seizoen in het Schiedam- se gemeentemuseum wordt zaterdag verzorgd door Aad van der Hoeven. In de maanden juli en augustus zullen er in verband met de zomervakantie geen orgelconcerten meer worden gegeven. Aad van der Hoeven begon al als zeventienjarige met het verzorgen van orgelbespelingen en een radiorecital. Op het conservatorium bekwaamde bij zich verder in het orgelbe- spelen onder leiding van Piet van den Kerkhoff en George Stamm. Toen hij het solistendiploma behaald had studeer de hij verder voor het diploma koordirektie en momenteel leidt van der Kerkhoff als dirigent drie grote koren. Hij is daarmee een regelmatige gast op radio en televisie. Ook internationaal vestigde Aad van der Hoeven zijn naam. In Engeland, Duitsland, Italife en Spanje verzorgde hij talrijke concerten. Voor aanstaande zaterdag staan er werken van Scarlati, Zi- poli, Bach, van den Kerkhoven en Klag-EIert op hel pro gram. Het Stedelijk is te vinden aan de Hoogstraat 112. Het concert begint am 15,00 uur en de toegang is gratis. In de zestiende eeuw kende West-Europa de bloei van de pastorales. Verheerlij kingen van het eenvoudige landleven. Onschuldige maar beeldschone herderin nen bevolkten samen met dolende ridders de grote schouwburgen van het land. De achttiende eeuwse dich ter H. C. Poot deed het nog eens dunnetjes over met zijn beroemde gedicht „Ak kerleven". U weet wel: „Hoe lustig vloeit des land- mans leven..." In Polen heeft deze Ita liaanse vinding weer eens van zich doen spreken. De film „Pastorale speelt in het landelijke cn mooie Ge orgië. Een aantal „stadse meneertjes" logeert bij een boerenfamilie. De autochto nen zijn gelukkig en tevre den met hun eenvoudige bestaan en de stedelingen beginnen er uiteindelijk ook iets van te begrijpen. De film werd in 1972 ge maakt door de Poolse ci neast losselani. In het kader van de „Poolse filmweek" bij de Vlaardingse Filmliga wordt deze rolprent mor genavond om acht uur ge draaid in de filmzaal aan de Hoflaan nr. 12. Het begint om half negen en de toe gang bedraagt 3,50. Tot het eind van deze maand exposeert de Kattenbeker, Liesveld 151 in Vlaardingen, een collectie volkskunst uit India, Thailand en Peru. Dit in samenwerking met de stichting ABAL uit Voorschoten. Over tien, twintig jaar zal ander invloed van de toenemen de Westerse invloed de volkskunst geheel verdwenen zijn. De traditionele werkwijzen zullen plaatsmaken voor mas saproductie ten bate van de toeristenstroom. De Stichting ABAL probeert Derde Wereld-landen ervan te overtuigen dat ze hun eigen cultuur, hun eigen productiemethoden en hun eigen kunstuitingen moeten behouden. Door middel van deze exposities tracht men in het Westen begrip voor dat standpunt te winnen. Deze tentoonstelling wordt gehouden in de kelder van de Vlaardingse kunstnij- verheidszaak. Van dinsdag tot vrijdag is de winkel van ne gen tot zes geopend, vrijdagsavonds van zeven tot negen en op zaterdag van negen tot vijf. Een beeld waarmee de vrouwenbeweging niet zo gelukkig zal zijn. Een bron zen bevestiging van de re putatie die vrouwen meestal ten onrechte „genieten". Kletsen en roddelen ts evengoed voorbehouden aan mannelijke praatjesma kers. En... waarom staat de vrouw met een boodschap pentas en waarom worden vrouwen als vanzelfspre kend met de zorg van de kinderen opgescheept? De emancipatiecommissie heeft zich echter nog niet aan het beeld gestoten en waarom zou ze eigenlijk ook..? De Haagse kunstenares Sybilla Krosch heeft in 1975 waar schijnlijk alleen gedacht aan de gezelligheidsfunctie van een winkelcentrum. Je komt er een bekende tegen en maakt daarmee een praatje. Het op de grond zit tende kind is misschien de enige die reden tot klagen heeft. Het beeld staat bij de Maas- sluise Koningshof aan de Uiverlaan. Vlaardingen Een inbreker trof het maandagnacht niet toen hij een poging deed om in te breken in de Bondsspaar bank aan de Billitonlaan, Een juist pas serende man had de kwade bedoelin gen van de inbreker door en waar schuwde de politie. Die stelde direct een onderzoek in, maar in het pand werd niemand aangetroffen. De dader rook waarschijnlijk onraad en was er als een speer vandoor gegaan. Niets bleek hij uit de bank te hebben meege nomen. Het signalement van de dader is bekend en de politie stelt een nader onderzoek in.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3