SIREEK l PvdA-kwartet neemt afstand van uitspraken door fractie De geheim zinnige rol intriganten 'Uitstel zaak-Konings was geen kiezersbedrog' Socialisten grijpen naar WD-leus: samen aan 't werk 'Antwoord in strijd met wat achterban wil' PvdA- voorzitter Hans Bakker: WMnidag 17 Juni 1981 VD/SC/WW PvdA- bestuur wil grove fouten niet afstraffen Het bestuur van de PvdA in Schiedam stelt met een verte derende nobelheid immers voor: lijmen, verhoudingen herstellen, vruchtvol samen werken en verder niet moei lijk doen over elkaar. Het is de enige oplossing, meent het be stuur, Dat is opmerkelijk: de commissie van vertrouwen, die uit drie bestuursleden be stond, heeft tenslotte haar op dracht teruggegeven omdat de kans op herstel van de ver stoorde relaties niet aanwezig wordt geacht. De gemaakte fouten hebben de persoonlijke contacten in de fractie en tus sen fractie en bestuur te zeer geschaad om nu weer in op perste genegenheid politiek te bedrijven. Moeten er dan toch koppen rollen? Nee, zegt het bestuur, door Kor Kegel fsyrrjs W'/'Tf. 1 0< it Hans Konings; de tract e had hem niet mogen wegsturen... Schiedam Ernstige fouten, die de Schiedamse PvdA de laatste maanden in opspraak hebben gebracht en die binnen die partij tot een scheuring hebben geleid, blijven ongestraft indien de leden op 24 juni de voorstellen van het bestuur woordelijk overnemen. •.Gé Brouwer, leider van een volgens het bestuur slec.it georganiseerde tractie... Vier gemeenteraadsleden van de PvdA zijn het niet eens met enkele antwoor den, zoals hun fractie die heeft gegeven op vragen vanuit de achterban. In het in Schiedam verschij nende partijblad Voor waarts hebben zij hun ei gen mening benadrukt. In eén geval veronderstellen de vier PvdA-leden dat hun fractie handelt in strijd met (bindende) uit spraken van de ledenver gadering in juni 1979. Nikolaj Dielemans, Ton de Vos, Jos van der Lugt en Hans Konings stellen dat aanslui tend op de bebouwing in de eerste fase van de binnenstad het aangrenzende gebied 'win keldoeleinden' moet worden uitgewerkt ten behoeve van Woningbouw, Zo wilden de le den dat ook in iuni *79. De tractie heeft echter geant woord dat na de eerste fase eerat tot vaststelling van het tramtracé over de Broersvest nioet worden overgegaan, dat daarna de plannen voor het stadserf verder ontwikkeld ttioeten worden en dat dan, tij dens die procedure, met het gebied 'winkeldoeleinden' zal voorden gestart Dielemans c.s. yniden dat te laat. Bij de fase- ttng van de planherzieningen boeft de vaststelling van het tramtracé geen enkel beletsel te^ijn, dat kan dus tegelijker- z daarbij willen zij dan i van de door de leden prioriteit vindt het kritische viertal Nikolaj Dielemans en (links) Ton de Vos, twee van de vier PvdA- raadsleden dis tegen hun fractie ingaan. Volgens hen is een uitspraak van de fractie meerderheid in strijd met wat de achterban wil. dat er te weinig gegevens zijn om als fractie zomaar de uit spraak te kunnen doen, dat de sociale woningbouw in Schie- dam-Noord ten goede komt „aan de mensen voor wie ze bedoeld zijn". Omdat er in dit stadium onvoldoende inzicht bestaat, een doorstromingsa nalyse nog niet voorhanden is en de gegevens van het bureau huisvesting nog niet operatio neel zijn, is het volgens het fractiekwartet niet mogelijk om zonder meer te stellen dat er voor de vraag gebouwd wordt. De fractie heeft dat echter in meerderheid wèl ge daan, Hoop is hierbij de vaaer van de gedachte geweest, schijnt het. De fractie heeft overigens over de nieuwbouw in de vrije sector gezegd, dat hierin waarschijnlijk weinig Schiedammers terecht komen. Nu gebleken is dat de bouw markt zo in elkaar is gezakt, dat de woningdifferentiatie in Woudhoek-Noord volledig herzien zal moeten worden, kan volgens Dielemans, De Vos, Van der Lugt en Konings niet gesproken worden van „kleinere ombuigingen", zoals de fractie deed. De vier frac tieleden spreken van „de nodi ge ombuigingen". Tenslotte hadden de leden ge vraagd naar de leegstandssitu atie. De jongste gegevens hier over dateren volgens de frac tie van april 1980 en zouden zo achterhaald zijn dat het boe renbedrog was om deze alsnog te publiceren. De adviezen van de vorderingscommissie wor den volgens de fractie door B en W nagevolgd. De vier PvdA'ers menen echter dat de uidraai van de computer bij het openbaar lichaam Rijn mond voldoende gegevens be vat om de leegstand mee te be strijden, zeker zolang er geen betere gegevens voorhanden zijn. geen narigheid meer. Samen werken om het verkiezings program eens serieuzer uit te voeren, dat is belangrijker dan iemand de laan uitsturen. Het bestuur zegt zelfs dat met het wegsturen van Hans Konings. waartoe de fractie overigens nooit had mogen besluiten, de situatie niet opgelost zou zijn. Over Konings wordt wel ge zegd dat hij zich voortaan ne tjes moet gedragen (hij geeft zo vaak ongezouten kritiek op fractiegenoten en niet ieder een kan daar tegen, dus dat moet uit zijn), maar er is veel waardering voor zijn inhoude lijk werk. Konings was het tenslotte die de slechte organi satie van de PvdA-fractie aan het licht bracht. Hij diende bij voorbeeld een lijst in van ver over de honderd punten, waartoe de partij ooit besloten had maar die in een vergeet hoek waren blijven liggen. Ook putte hij uit het partijpro gram en merkte dat nog veel niet uitgevoerd wa3 en dat er, met nog een jaar voor de boeg tot de komende verkiezingen, toch snel iets aan gedaan moest worden. Het vestigings beleid voor huisartsen en tandartsen was zo'n punt Hii wilde er een initiatiefvoorstel over indienen, maar omdat die handelwijze had geleid tot een breuk in de PvdA/CD A-coali tie, mocht Konings van zijn fractie niet De coalitie leek even belangrijker dan het ver kiezingsprogram. Impasse Konings hoeft dus niet weg, als de leden zich achter de be stuursvoorstellen scharen. In tegendeel, hij kan doorwer ken, al zal hij er rekening mee moeten houden geen initiatie ven buiten de fractie om te ontplooien. Daarmee zijn de problemen niet opgelost Bin nen de fractie is te veel rancu ne ontstaan jegens Konings en zijn beschermers Ton de Vos, Nikolaj Dielemans en Jos van der Lugt en andersom is er vanuit dit viertal ook geen vertrouwen meer in de frac tiemeerderheid. Volgens het bestuur heeft het uitlekken van vertrouwelijkheden uit besloten vergaderingen aan de sfeer nog meer afbreuk ge daan. De commissie van ver trouwen heeft ingezien dat uit deze impasse niet meer te ko men is. Nochtans komt het PvdA-bestuur met voorstellen die zich laten samenvatten on der de verkiezingsleus van de VVD: samen aan het werk. Het bestuur is niet pessimis tisch: de fractie heeft te weinig geloof in haar eigen sterkte, daar moet eenvoudig iets aan gedaan kunnen worden, door beter contact met de achter ban. De fractie zou eens vaker gebruik moeten maken van het afdelingsorgaan Voor waarts, meer naar buiten ko men dus, en het bestuur zou haar kritiek wat minder scheip van toon moeten laten zijn. Dan verloopt alles al veel plezieriger. Vaak thuis Dat zegt dan een bestuur, waarin mensen zitten waar de fractiemeerderheid onvrede mee heeft: voorzitter Hans Bakker, penningmeester Henk de Veld en en in mindere mate oud-voorzitter Hans van der Vlist. Ook hier valt op dat er kritiek bestaat juist op hard werkende mensen, die door hun inzet komen tot een ver dere ontwikkeling van ideeën, waarmee dan de achteraan hobbelende partijgenoten naar hun eigen gevoel worden overdonderd. De fractie schreef vorige maand een brief aan het bestuur, waarin het vertrouwen met name in Bakker en De Veld werd op gezegd. De argumenten waren onder meer dat zij zo vaak bij Konings thuis over de vloer kwamen en dat zij daardoor bevooroordeeld waren. De fractieminderheid Konings» Dielemans, De Vos en Van der Lugt distantieerde zich hiervan. Later leek het de fractie uit tactische overwe gingen raadzaam om zijn boze brief in te trekken en 'als niet geschreven' te beschouwen. Daarmee is de onvrede over de drie bestuursleden uiter aard niet weg. Ook hier geldt, dat de commissie van vertrou wen spaak liep op gebrek aan goede wil om nader tot elkaar te komen. Overigens heeft de fractie, e- venals het bestuur de commis sie van vertrouwen instelde, een eigen commissie benoemd die de organisatie en het func tioneren van de fractie aan een onderzoek moet blootstel len. In deze commissie zitten wethouder Reinïer Scheeres, fractieleider Gé Brouwer en de voormalige fractieleiders Arie Verlinde en Lou van der Stel. Zij behoren allen tot de fractiemeerderheid die van Hans Konings af wou, de meerderheid dus die van het bestuur de kous op de kap kreeg. Van deze commissie wordt verder geen heilzame werking verwacht. Zij schijnt eerder in het leven te zijn ge roepen om met de bestuurs commissie te overleggen, wat, zoals nu blijkt» op een fiasco is uitgelopen, De commissie van vertrouwen gaf tenslotte haar opdracht terug. Kandidatenlijst De leden beslissen op 24 juni hoe het verder moet. Het voorstel van het bestuur is om tegen niemand maatregelen te nemen, niet tegen Konings, niet tegen de fractiemeerder heid, niet tegen individuele bestuursleden. Gehoopt wordt alleen op een betere toekomst, waarin elk fractielid niet zal schromen zijn zegje te doen, zodat blokvorming (overleg met geestverwanten van tevo ren) om politieke redenen niet nodig meer zal zijn. De garan tie daarvoor wordt klein geacht Al na de zomer wor den de eerste voorbereidingen getroffen voor de gemeente raadsverkiezingen in mei 1982 en dat bestaat behalve uit het ontwerpen van een nieuw ver kiezingsprogram uit het sa menstellen van de kandida tenlijst Als de situatie blijft zoals zij nu is, met conflicten zoals die er al jaren zïjn, zullen de di verse blokken in de PvdA hun uiterste best doen om zelf zo sterk mogelijk op de kandida tenlijst te komen, ten koste van andere. Alleen al die situ atie maakt dat een vruchtbare samenwerking tot die tijd heel moeilijk zal zijn. Het roept bij enkele PvdA-leden de vraag op, of de leden op 24 juni niet strenger moeten zijn en ge maakte fouten meteen moeten afstraffen, in plaats van alles op zijn beloop te laten tot er volgend jaar opnieuw oorlog uitbreekt. Hans Bakker: tot rust laten komen... Aad Wiegman (links) en Jan Simons: gebaat bij afgang Hans Konings. Landelijk partijsecretaris Wim van Velzen zei het nog: „Oh, hebben jullie mot? Dat zijn de verkiezingen!" Hij bedoelde daar mee de raadsverkiezingen, die van mei volgend jaar. Hij bedoel de ermee dat sommige politici nu reeds pogingen gaan doen hoog op de kandidatenlijst voor de gemeenteraad te komen, des noods ten koste van anderen. Hij bedoelde ermee: de politiek is hard, zulke dingen kan je verwachten, zelfs op dorpsniveau. Wim van Velzen maakt dat als secretaris van een grote partij wel vaker mee, zulke ruzies in afdelingen her en der in het land. Hij heeft er ervaring mee. Wie tot op dit moment een PvdA'er uit Schiedam aan schiet om te vragen of hij al over de raadsverkiezingen loopt te tobben, zal geen be vestiging krijgen. Zoiets geeft men liever niet toe, het is im mers politiek niet netjes. De voorzitter van de PvdA in Schiedam, Hans Bakker, zegt er geen enkel tastbaar bewijs voor te hebben dat er al plan nen gesmeed worden voor de kandidaatstelling. Hij wil er niet in geloven. Ook elders op deze pagina blijkt hoezeer het bestuur in positieve ontwikke lingen wil geloven, ondanks alle negatieve. Bakkers hou ding is die van de bewogen kuddeleider die zijn veestapel bijeenroept. In de Voorwaarts doet hij dat twee pagina's lang. Wie echter Van'Velzens uit spraken beschouwt en verge lijkt met hoe het er vier jaar geleden bij de Schiedamse PvdA aan toe ging, kan een voudig concluderen dat de kandidering voor de gemeen teraad zeer ruimschoots van tevoren de gelederen in beroe ring brengt Stelliger nog: er is de theorie dat alle verwikke lingen omtrent Konings, frac tiemeerderheid, fractieminder heid, problemen in bestuur en zovoorts hun oorzaak vinden in de komende samenstelling van de kandidatenlijst. De te verwachten moeilijkheden rond de kandidering van PvdA'ers voor de raad zullen geen gevoig zijn van de huidi ge conflicten, veeleer werpt die strijd om raadszetels zijn schaduw vooruit en heeft het PvdA-voorzitter Hans Bakker maakt bezwaar tegen beschuldi gingen. dat zijn partij kiezersbedrog zou hebben gepleegd omdat de kwestie-Hans Konings 'over de verkiezingen heen' getild is. Volgens Bakker ziin er twee goede redenen geweest om bemid deling in het conflict tussen Konings en de fractiemeerderheid uit te stellen. Eén reden is wel dat er op 26 De tweede reden om de zaak mei belangrijke verkiezingen waren, waardoor de zaak-Ko nings naar een later tijdstip werd verschoven, maar Bak ker vindt dat er geen enkele relatie is tussen die plaatselijke problemen en de l^idelijke politiek, waarvoor tenslotte de verkiezingen voor waren. „Het is onjuist te menen dat kiezers geïnformeerd moeten ziin over de ruzie tussen de CD A-raadsled en Jansen en Pietersen te Purmerend om zich een oordeel te kunnen vormen omtrent Van Agt en het kabinetsbeleid," aldus Bakker. „Helaas gebeurt dat soms wèl," voegt hij daaraan toe, hetgeen toch het uitstel verklaart. Daar komt dan nog bij, dat personen die de Spil vormden van de campagne-or ganisatie (met name bekriti seerde PvdA-leden zoals Henk de Veld en Hans Konings), wellicht hun motivatie hadden verloren als de zaak toch was doorgezet Konings uit te stellen is vol gens Bakker geweest, dat de gemoederen te verhit waren en dat uitstel beter was om de boel even tot rust te laten ko men. „Vaak worden in eerste instantie stellingen betrokken, waar mensen later van gaan inzien dat zij niet juist gekozen waren. Juist in dit geval dient hen de kans geboden te wor den die stellingen te relative ren en daarop terug te ko men," aldus Bakker in het partijblad Voorwaarts. Hij wijst erop dat zolang de PvdA bestaat er al persoonlijke conf licten waren, met bedankjes, splinteringen en onherstelbare schade tot gevolg, maar dat uiteindelijk de meeste mensen inzagen dat het beleid van de partij belangrijker moet zijn dan onderlinge ruzies. Overigens bestaan de CDA- raadsleden Jansen en Pieter sen in Purmerend niet zonder dat ieder bestuurslid of fractielid van de PvdA zich daarvan bewust was geleid tot insinuaties, verdachtma kingen en explosies zoals het wegsturen door de fractie van Hans Konings er een was. In de PvdA doen veel mensen hun invloed maar al te graag geiden. Van bijvoorbeeld Ni kolaj Dielemans, de expert op het gebied van ruimtelijke or dening, is al jaren bekend dat hij wethouder wil warden. Hij heeft dat nooit onder stoelen of banken gestoken en hy wil dat, omdat hij het woning bouwbeleid van wethouder Chris Zijdeveld huilen met de pet op vindt. Die conclusie mag althans getrokken wor den. Dielemans zag lange tijd zijn ster stijgen, maakte een toenemende kans op een wet houderschap en hij heeft ern stige risico's gelopen door het voor Hans Konings op te ne men. Hij behoort nu tot een minderheid. Er zijn ook PvdA'ers die zich willen doen gelden, die echter minder risico's lopen en ande re wegen bewandelen. Pro totypen hiervan zijn Aad Wiegman en Jan Simons. De een verstuurt de laatste tijd al stukken, als ware hij secretaris van de fractie (in feite is dat Hans van Kleef). De ander werpt zich af en toe al op, als ware hij fractievoorzitter (in feite is dat Gé Brouwer). Wiegman en Simons zijn ver trouwenslieden van het duo Brouwer/Van Kleef, dat het in de ontstane situatie nogal heeft tenslotte stelt het be stuur dat de fractie slecht ge organiseerd is, en het is niet leuk zulke kritiek over je hoofd uitgestrooid te krijgen. Brouwer zelf is geen streber. Hij is met goede bedoelingen aan zijn fractievoorzitterschap begonnen. Echter, toen fractie leden zich met de kandidaat stelling voor de gemeenteraad alvast gingen bezighouden en inzagen dat het harde werken van Konings en consorten hun eigen positie zou kunnen scha den, werd Brouwer ingeseind dat de coalitie met het CDA vooral door Konings en Diele mans op het spel kwam te staan en dat ook de wethou ders het er maar moeilijk mee hadden. Brouwer kon die in terne problemen met hebben, maar door er tegenin te gaan hielp hij ze te scheppen. In eerste instantie lukte het aar dig. PvdA'ers zoals Simons en Wiegman zagen hun eigen po sitie verstevigd, doordat met het fractiebesluit anti-Konmgs de minderheid kwam te wan kelen en en passant ook Ko nings' makkers in het bestuur verdacht werden gemaakt Een soort motie van wantrou wen jegens drie bestuursleden heeft de fractie aangenomen. Later bleek echter dat het be sluit anti-Konings genomen was op onterechte gronden en de fractie voelde zich toen ook genoopt de boze brief over de drie bestuursleden in te trek ken. In de huidige situatie is Ko nings geschonden, maar hij staat nog overeind. De fractie kon de stoel niet van zijn po ten ontdoen. Door de rol van de intriganten is echter een si tuatie ontstaan, waarin weinig mensen elkaar nog vertrou wen. Dat zal spanningen ge ven bij de komende samenstel ling van de kandidatenlijst, omdat men elkaar er gauw van zal verdenken „wethou der of zo" te willen worden. En dat zal zich eerder wreken op figuren, die vaak een kriti sche inbreng hebben en steeds van zich laten horen, dan op fractieleden die nooit hun mond open doen. Slachtoffer van de hetze anti-Konings dreigt dan de minderheid om hem heen te worden. Konings zelf misschien nog niet eens, maar wel mensen die het voor hem opnamen. In die situatie gaan de PvdA- leden, die de hetze begonnen zijn, vrijuit.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5