STAD/STREEK Oproep tegen vernielingen op bouwterrein Gemeenten kri j gen inspraak vooraf 'Nooit besloten om silogarage te bouwen' Wel hebikooit. MmdM. feitelijk Hans Versluys over derde parkeerlocatie: MIDDEN-DELFLAND: Brandweer krijgt lien vrijwilligers extra BECHSTE1N VLEUGEL - OCCASION Model B2.03 m 14.500.- QUISPEL-HOUTMAN PIANO'S MUZIEK donderdag 25 funl 1981 YD/SC/WW Brouwers bijdrage in het vertrouwen Schiedam De hele avond was gesproken over gebrek aan vertrouwen en dat daaraan iets moest verbeteren, de hele avond had PvdA-voorzitter Hans Bakker uit alle macht ge probeerd de gemoederen te sussen, de hele avond was over nauwelijks iets anders gepraat dan dat de PvdA weer moest proberen om in eensgezindheid verder te werken omdat de belangen van de stad belangrijker zijn dan persoonlijke ru zies en wat deed Gé Brouwer? De fractieleider sprong een paar minuten voor het eind van de vergadering furieus op, demonstratief tot in de top van zijn tenen, om Bakker aan te vallen. Die had na een uiterst moeilijke vergadering (met de leiding ervan werd hij allerwege gecomplimenteerd) één 'slip of the tongue gemaakt. Hij had gezegd dat de fractieleden eigenlijk niet mochten aandringen op een waardeoordeel van hun besluit Hans Konings weg te sturen, omdat de fractie daarmee zijn eigen besluit zou waarderen. Brouwer vloog op. „Wjlt u daarmee zeggen dat de fractie de mond wordt gesnoerd?" riep hij uiterst verbolgen uil. „Kan ik dat zo vertalen dat u geen enkel vertrouwen in de fractie hebt?" Het zat Brouwer al hoog, dat het bestuur 2ijn fractie een slechte organisatie had verweten en dat de ten dens er was om Konings voor de gemeenteraad te behouden, tegen het fractiebesluit in. En zeker toen Bakker zich ietwat ongelukkig uitdrukte, stoof hij van zijn stoel op. Later, na de vergadering, zou hij in de Blauwe Brug opvallen door bitterheid, cynisme en 2ure woorden, Was daarmee dan de goede weg bewandeld? Een elk had het in de ledenvergadering zo nadrukkelijk gehad over het herstellen van vertrouwen, dat helemaal zoek was. Men had het geloof in eigen kracht weer willen terugwinnen, door elkaar een beetje begrip te schenken. Dat had het bestuur overigens veel moeite gekost. In alle tact had het getracht de conflicten binnen de partij in goede banen te leiden door de achterban te verzoeken geen Robespterre te onthoofden en het had een zwaar hoofd gehad in het bijeenharken van alle losse bladeren. Maar, met moeite, het lukte. De bereidwil leek aanwezig om iets aan het vertrouwen te herstellen, men neme alleen de woordvoerders Arie Verlinde, Jan Fleesen- beek, Arie van Dijk, Jan Si mons. Harm de Block. Hans van der Vlist, Jacob Wiersma en Hans Verlinde maar. Her stel van vertrouwen, dat was het motto gisteravond. Het bestuur, nogmaals, bleek niet in een gemakkelijke rol te verkeren. Hoewel het probeer de een oordeel over bet frac- tiebeleid inzake Konings te voorkomen, drong nota bene de fractie zelf op een uitspraak in die richting aan. Jan Si mons presteerde het zelfs om, geheel tegengesteld aan een amendement van zijn eeuxvige rivaal Arie van Dijk, te pleiten voor goedkeuring van het fractiebesluit om Konings weg te sturen. Het kostte Bakker de nodige moeite uit te leggen dat dan het bek van de dam door Kor Kegel zou zijn. Overigens voelde hij ook evenmin iets voor a/keu ring van dat fractiebesluit, ook omdat het de conflicten zou aanscherpen. Dat wilde men nu juist niet, daarin was men vrij unaniem. En toch: Brouwer. Hij veerde overeind, als een duveltje uit een doosje. Vier uur lang had Bakker zitten proberen de zaak te lijmen, maar één zins nede van Bakker kwam er wat ongelukkig uit en, poef! daar was Brouwer. Het lever de hem niets op, want Harm de Block, was zo wijs te wijzen op het goede klimaat dat per slot van rekening net tevoren geschapen was via enkele 'mo ties van vertrouwen' maar het leverde Brouwer wel veel boze gezichten op: mensen die ervoeren dat hij de zaak per se op de spits wilde drijven. Men nam hem na zo'n avond niet Jan Simons: heb ik het vertrouwen, meneer de voorzitter? in dank af, dat hij nog dwars bleef liggen. Het euvel wil: Brouwer is on verzoenlijk. De hele narigheid in de PvdA heeft ertoe geleid dat de fractie, die hij dit jaar leidt, dobr het bestuur slecht georganiseerd wordt genoemd. Hij heeft een puur persoonlij ke rancune gekregen jegens ieder, die zijn fractie iets in de weg ligt. Men vermoedt dat de komende benoeming van een fractieleider, die bij de PvdA jaarlijks in september plaats vindt. hierin een rol speelt. De PvdA vraagt zich nu in alle gemoede af: hoe gaan we nu verder? Er 15 de onmisken bare angst dat het een puin hoop wordt, met. als gevolg bij de raadsverkiezingen in 1982, een gigantisch stemverhes. Tenslotte speculeert men toch al bij CDA, VVD en D66 op een programcollege dat voor het eerst sinds de oorlog zon der PvdA-wethouders zou be staan? Men heeft nota bene de kandidaten klaar. In dat licht is Brouwers hou ding van gisteravond, niet al leen aan het eind. maar vee leer nog aan het begin toen hij begon te spreken over 'blun ders van u. meneer de voorzit ter'. in de partij hoogst onge wenst. Sommigen vinden het laakbaar, zoals Brouwer ge handeld heeft. Zij vinden dat de andere woordvoerders, heel wat meer prominente uit de partij overigens, constructiever hebben gehandeld. Niet Si mons. die met zijn voorstel dat is blijven 'zweven* de zaak- Konings inhoudelijk gaande hield. Wel Van Dijk. Van der Vlist. Fleesenbeek, Wiersma en de twee Verlindes, die voor verbroedering pleitten. De meest persoonlijke toe spraak hield trouwens wc! Arie Verlinde, zij het dat die persoonlijkheid was samen te vatten in die ene bijzin: dat Gé Brouwer en hij zelf ten on rechte waren overgekomen als dikke leugenaars. Al langer bestond de indruk dat Verlin de mei gelukkig was met het par lijver zoek de kwestie-Ko nings ook binnenboord te hou den toen de zaak al uitgelekt was. Hijzelf is daardoor, on danks een onbevlekte reputa tie in de politiek, als sjoeme laar met belangen overgeko men. Zelf voelt hij zich een beetje het slachtoffer van die partijconfheten, voor zover het zijn aandeel betreft. Over deze netelige kwestie heeft Arie Verlinde gisteravond onze krant een gesprek toegezegd. Kort en goed: of Konings nu echt mag blijven, liever ge- -zegd. of de fractie juist gehan deld heeft door hem weg te sturen, dat komt op voorstel von Simons in september op nieuw ter sprake. De bedoe ling die Simons daarbij heeft is te weten te komen of de frac tie wel of niet het vertrouwen van de achterban ondervindt. Het antwoord, dat gisteravond uitbleef. Vervolg van de voorpagina Vlaardingen Fractievoorzit ter Hans Versluys (PvdA) heeft geen goed woord over voor de ambtelijke studie naar de mogelijkheid, om een par keergarage te bouwen in de Jacob van der Windtstraat. „De ambtelijke weerstand te gen zo'n garage is er goed uit te proeven, maar met die amb telijke weerstand hebben wij niets te maken. We willen ge woon serieus antwoord op de vraag, welke voorzieningen getroffen zouden moeten wor den en wat dat zou gaan kos ten. We zullen er tijdens de ge zamenlijke commissievergade ring sterk op aandringen dat die gegevens alsnog boven ta fel komen." Die gezamenlijke commissievergadering wordt vanavond gehouden in de raadzaal van het Vlaardingse stadhuis. Hoewel sommigen dachten dat de keuze van de derde parkeerlocatie in de bin nenstad na het rapport van de ambtenaren nu wel snel mes list zou zijn ten gunste van de Jouberlstraat, is nu te ver wachten dat het nog wel eens een roerig politiek avondje zou kunnen worden. De antwoorden, die het college van BenW in samenspraak met dezelfde ambtenaren heb ben gegeven, hebben de stem ming in het PvdA-kamp niet veel kunnen verbeteren. Met name over de opmerking, dat de raad in februari besloten zou hebben dat in de Jouberl straat een zogenaamde siloga- rage gebouwd zou worden, als dé keuze op die plek zou val len. is Versluys nijdig. „Zoiets hebben we helemaal niet be sloten, ik begrijp niet hoe het college daarbij komt. Als het zóver zou komen, dan zou ik daar ook nog wel eens een hartig woordje over willen «preken." Een van de belangrijkste be zwaren van de fractie tegen «et onderzoek wordt veroor zaakt door het feit, dat de ambtenaren de toekomstige reconstructie van het kruis punt Westlandseweg/Marat- hónweg, bij de belangrijkste toegang van de stad vanaf de rijksweg, buiten beschouwing hebben gelaten. Hoewel dit kruispunt enkele kilometers weg ligt van het centrum is de invloed volgens de PvdA on miskenbaar. „Bent u het niet met ons eens dat, indien deze reconstructie gerealiseerd wordt, het vrachtverkeer van de Pruissingel Van Beet- hovensingel geweerd kan wor den. hetgeen een duidelijke ontlasting van de beide wegen betekent? Denkt u niet dat het gevolg hiervan 20U kunnen zijn een minder ingrijpende reconstructie van de aan- en afvoerroute van een Jacob van der Windtgarage?" zo vroeg de fractie dan ook aan het colle ge. Het antwoord van de plan- groep is niet al te duidelijk. Er wordt vagelijk in aangegeven, dat een deel van het huidige vrachtverkeer toch zou blijven rijden over het gewraakte kruispunt Maassluissedijk- /Pruissingel, dat bij een Van der Windtgarage zo ingrijpend zou moeten worden veran derd. De reconstructie bij de afrit zal niet veel invloed heb ben, aldus de ambtenaren. Hans Versluys: „Ik wil dat wel graag met cijfers aangetoond zien. Goudriaan heeft zich al tijd enorm sterk gemaakt voor de reconstructie van dat kruis punt onderaan de rijksweg: dan zou het grootste deel van het vrachtverkeer via de Ma- rathonweg kunnen rijden. Als de ambtenaren van mening zijn dat dat effect niet zo sterk zal zijn, dan hoeven we ook al dat geld er niet aan uit te ge ven. De PvdA-fraetie zal vanavond 2eker ook vragen stellen over opmerkingen die de ambtenaren hebben ge maakt over 'illegale' parkeer ders in de woonstraten in het centrum en de parkeerrege- ling, die er voor bewoners in gesteld zou moeten worden. Het nader onderzoek naar de Van der Wmdtstraat-garage overziende zegt Versluys te leurgesteld. dat het er inder daad op lijkt dat er een poli tiek spelletje is gespeeld, om dat iedereen op het stadhuis nou eenmaal graag die Jou- bertstraat-garage wil. „Maar voor ons was het zeker geen spelletje met de bedoeling een groep insprekers zoet te hou den: wij willen dat serieus be keken wordt of een garage aan de Van der Windtstraat kan of niet. En dat is niet gebeurd." ADVERTENTIE Wil m'n buurman plotsklaps naar het zuiden. In.jü!i nog wel, dus volop hoogseizoen. Ik zeg nog tegen 'm: „dat kun je wel vergeten." Komt 'ie de volgende dag bij het Holland International Reisburo. Weet je wat ze daar zeggen! „Natuurlijk meneer, campingvlucht Raima: f495,-. Rimini; f535,-. Genua: f555,-. U zegt het maan" Schiedam, G. Verboonstraat 17-21,010- 266077. Vlaardingen, liesveld 143,010-349522. HOfcflND Reisburo Vlaardingen In de juni- uitgave van 'VOP ver nieuwt', het informatiebul letin van de projectgroep voor de stadsvernieuwing in dc Vettenoordsepolder, wordt de wijkbevolking opgeroepen mee te helpen om vernielingen te voorko men op de nieuwbouw op het Lamoenterrein in de wijk. Aannemer Van der Waal, die daar bezig is met de bouw van sociale wo ningen ten behoeve van de buurt, heeft nogal wat last van vandalisme en verniel zucht op het project. Dat zal waarschijnlijk niet al tijd opzettelijk gebeuren: spelende kinderen maken op het bouwterrein onwil lekeurig wel eens het een en ander kapot. Het aannemingsbedrijf pro beert zoveel mogelijk in over leg met de buurt, en vooral met de jongere bewoners, be grip voor de problemen te kweken. Daarom ook had men deze week een flinke groep scholieren vanuit de wijk te gast op het bouwterrein. Uit voerder J. van Aardenne: „We hebben die kinderen verteld waarom het vroegere speelter rein op hei Lamoenterrem voor de nieuwbouw wegmoest en we hebben ze laten zien hoe we bij het bouwen van huizen zoal te werk gaan. Daar kweek je toch wel een stukje begrip mee, al moet je j'e natuurlijk altijd afvragen of je op zo'n bijeenkomst nou echt de vernielers ontmoet hebt. Dat kunnen immers ook ande re kinderen of jongeren zijn." Overigens lijkt het erop, dat de vernielingen een beetje ho ren bij het bouwterrein. De oude touwbaan van het Lijn baancomplex is in het verle den al diverse malen ten prooi v gevallen aan vernielzucht, ter wijl het aannemingsbedrijf destijds ook bij de nieuwbouw van het OJC, dat aan het La moenterrein grenst, veel hin der van vernielingen heeft on- gens Henk van der Waal 'nog geen ruitje' door vandalisme of vernielzucht kapot is gegaan. „Het ligt dus echt niet speci fiek aan de VOP," aldus Van Aardenne. Jaap Bruggeman: eerst gemeentebesturen... Maasland De zeven gemeenten in en rond Midden-Delf land zullen bij de reconstructie van het poldergebied intens betrokken worden. Te vaak komt het voor dat gemeenten van rijkswege een stukje landinrichting opgedrongen krij gen, zo citeerde gistermiddag Jaap Bruggeman, burgemeester van Schipluiden, uit een brief die de vereniging van Neder landse gemeenten (VNG) aan de kabinetsformateurs heeft gestuurd. Bruggeman hield m de Foppenpolder te Maasland een pleidooi om een dergelijke situatie in Midden-Delfland te voorkomen, Daar stemde de reconstructiecommissie voor dit poldergebied mee m. Dientengevolge krijgen de zo- ven gemeenteraden van Rot terdam, Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis en van Delft, Schipluiden en Maasland de gelegenheid hun zegje te doen over de reconstructie van Mid den-Delfland, nog voordat dc inspraak \'oor dc* bevolking in februari 1982 start. Het zal in november zijn dat de gemeen tebesturen zich over het pol dergebied mogen uitspreken. Volgens burgemeester Brugge man vergroot dat de duidelijk heid naar de insprekende bur gers toe. Maar vooral wordt voorkomen dat de gemeente besturen zich tijdens of na de inspraakmarathon nog eens als een soort actiegroep moeten opstellen om bij provincie en parlement weerklank te vin den Voordeel voor de gemeenten Schiedam, Maassluis en Rot terdam is dan dat zij niet af hankelijk hoeven zijn van Rijnmond, die hen m de re constructiecommissie verte genwoordigt. Voor Vlaardin gen zou dat in principe ook gelden, ware het met dat de Vlaardingse wethouder Cees Bot de commissievergaderin gen bijwoont, zij het uit andere hoofde, maar duidelijk als VJaardtnger. Toch heeft aparte inspraak voor de gemeenten ook voor delen voor Delft, Schipluiden en Maasland, die elk al een plaatsje hebben in de recon- structiecom missie, in de per soon van respectievelijk wet- De nieuwbouw op het Lamoenterrein in de VOP: veel last van vernielingen. dervonden. Op andere bouw plaatsen heeft men er nauwe lijks last van: bij de nieuw bouw op de le Van Leyden Gaelstraat in de Oostwijk bij voorbeeld, of bij het renovatie project in de P. K. Drossaart- straat in de VOP, waar vol houder Gu tie Vr.es-Piclken- rood en de burgemeesters Jaap Bruggeman en Jan van den Rrmk. Volgens Bruggeman vergroot het dc kans dat dc di verse gemeenten actief mee doen in de plannenmakerij, zonder straks opgezadeld te worden met nieuwigheden ■waar zij mets voor voelen. Deze vorm van inspraak, vooruitlopend op de échte in spraakmarathon. beperkt zich overigens niet tot de zeven ge meenten Ook het Landbouw schap, de West land raad en de Rijnmond raad zullen van te voren in de gelegenheid wor den gesteld wensen en idec-en uil le spreken Onafhankelijk Wat de inspraak betreft, die in februari begint voor boeren, burgers en buitenlui: de dis cussieavonden zulten worden geleid door onafhankelijke fi guren, die wellicht door de in sprekers zelf kunnen worden aangewezen. Dat voorkomt dat direct betrokkenen bij natuur, landbouw, recreatie of land schapsin richting een deel van de inspraak naar hun eigen belangen toe vertalen Op verzoek van dc* burge meester van Schipluiden wor den enkele inspraakavonden nu ook in Midden-Delfland zelf gehouden. Bruggeman zag het met zitten om weer bussen te laten rijden naar Delft, Schiedam of Vlaardingen, zoals voorheen geschied is. Schiedam - De brandweer beschikt volgende week over tien nieuwe vrijwilligers. Het tiental heeft het diploma brandwacht tweede klas weten te behalen en zal het papiertje morgenavond uit handen van burgemeester John te Loo in ontvangst nemen. Te Loo kan dan meteen do laatste oefen avond van de vrijwilligers voor de vakantie meemaken. Ondanks de tien nieuwen is er bij de brandweer nog steeds behoefte aan vrijwilligers. Om meer mensen te krijgen zal in september weer een wervings campagne worden gestart. Daarbij zullen ook vrouwen worden uitgenodigd te sollici teren. Zoals bekend hebben vorig seizoen wel enkele vrou wen belangstelling voor het vrijwillige brandweerwerk ge toond, maar heeft nog geen dame de keuring weten te pas seren. ADVERTENTIE SINGEL 116 - SCHIEDAM - TELEFOON 010-288871

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3