STREEK tussen haakjes) SSWO schrapt vertrouwen uit Dikke van Dale Schiedam en Harga nn één vereniging Steeds kleiner Gras (2) Winter Hubo Gras(1) Gras (5) Educatief SÏÏUi J Zuid maakt noodoplossing opbou wwerk erg moeilijk Inbrekers op school Korfballers zonder radio Fusie geeft hoop en moeilijkheden rond wieier complex 31111 donderdag 25 juni 1981 VD/SC/WW „Hof buro Itfki steeds kleiner to worden1 We blijven dankbaar gebruik maken van het Korpsblad van de Vlaardingse politie voor onze rubriek Tussen Haakjes. In de laatste uitgave stond deze cartoon, om aan te duiden dat het ruimtegebrek op het politiebureau langzamerhand een steeds groter probleem begint te worden. Overigens: twee van die drie figuurtjes herkennen we moeiteloos. De rijzige gestalte van commissaris Ben van Toledo (links) en de karakteristieke houding van hoofdinspectrice Marjan Ekels (midden) zijn onmiskenbaar. Maar wie de derde functionaris is? We twijfelen tussen Bierling en Keizenvaard. Oh, u dacht dat u een grasmaaier zag? Niet dom gedacht. Sterker nog, het ïs een grasmaaier. En daarmee jagen we dieven de stuipen op het lijf. Dieven zijn namelijk niet dom. Ze kunnen aan uw tuin zien of u er bent, of dat u in Torremolinos van de zon geniet, meent althans brigadier Dick Gelderblom van de Schiedamse politie. Zodra uw tuin er onverzorgd uitziet neemt de kans op inbraak belangrijk toe, heeft hij opgemerkt. U moet dus uw gras laten maaien als u niet thuis bent, om de dieven om de tuin te leiden. Hoeft niet netjes te gebeuren, met alle sprietjes in het perk op precies dezelfde hoogte. Als de dief maar ziet: die tuin is pas nog gedaan. wïïêêWmrn Het is zo langzamerhand hartje zomer, maar dat seizoen zegt blijkbaar niet iedereen zoveel. Want wat schrijft Prik, de 'Uitgaanskrant voor Vlaardingen' van het VVV? Die schrijft dat de vrouwencontactgroep „Hoevenbuurt" op 24 juni in zaal De Deel haar winterprogramma afsluit. Dat1 zal eens tijd worden, ja. Vraagje om half negen 's avonds van een surveillerende agent via de portofoon aan de Schiedamse meldkamer: „Is het bekend dat er bij de Hubo nog een boekenkast buiten staat?" De mïcrofanist in de meldkamer: „Dat is bekend, er komt al iemand om 'm weg te halen." Waarop de agent ad rem: „Dan moet-ie wel snel wezen, anders is het niet meer van: Hubo heeft het, maar Hubo had het, over." Inbrekers zijn een plaag. Ze slaan vooral toe als u op vakantie bent. Steeds meer worden echter apparaatjes in de handel gebracht om ze te stoppen. Elke dief kan nu op déze foto zien dat de gemeente niet thuis is. Overigens, in dit geval terecht Dit plekje, aan de Hoofdstraat-Zuid, is Schiedams mooiste kruidentuintje. Voer voor inbrekers? Door niet nader te omschrijven omstandigheden educatief achtergebleven groeperingen uit de Schiedamse populatie, die bereid zijn initiatieven te ontplooien ter compensatie van hun probleemsituatie en die niet onbereid zijn tijd te investeren bij een stedelijke instantie, worden in staat gesteld tegen voldoening van een bescheiden somma gelds de kennis te verwerven om artikelen of artikelenreeksen in dagbladen op een juiste manier te leren interpreteren. Wie dit niet begreep kan de nieuwe cursus 'Volwassen op herhaling' volgen bij de Schiedamse Gemeenschap. Daar leert u onder meer de krant lezen. Schiedam Als binnen tien jaar het woord 'ver trouwen' uit de Dikke van Dale wordt geschrapt, dan heeft de SSWO daar een belangrijke bijdrage aan geleverd. De stichting, die in het leven is geroe pen voor het opbouwwerk» houdt zich tijdens haar vergaderingen namelijk met wantrouwen bezig. Er gaat geen vergadering meer voorbij of er wordt ge roepen dat de gemeente niet te vertrouwen is. Bo vendien durven de verschillende wijken elkaar de rug niet toe te keren uit angst voor een aanval van een andere wijk. Hard uitgesproken wordt dat niet, maar de toespelingen blijven volop aanwezig. Hoezeer dat wantrouwen ook te betreuren mag zijn, verba- Zing kan het niet wekken. Te veel is er in het verleden ge beurd. Wijken voerden twee jaar lang processen tegen el kaar over de benoeming van opbouwwerker Armand van Puyvelde in Zuid, Rotte vis was in die tijd wel het minste waarvoor men elkaar uit maakte en de vergaderingen van de SSWO werden steevast door Zuid geboycot. Nu de wijken weer bij elkaar zijn gekomen omdat meer op bouwwerkers te verdelen wa ren is het grote strijdpunt wel iswaar uit de wereld, maar de tegenstellingen blijken nog le vensgroot aanwezig. Elk woord wordt op een goud schaaltje gewogen en wordt te gen het licht van het roerige verleden gehouden. Alleen het goedkeuren van de notulen al slokt een groot deel van de vergadertijd op. Juist aan die notulen wordt veel belang ge hecht, omdat er in latere dis cussies op wordt teruggegre pen. Goochelaars Vergaderingen van de SSWO zouden het op toneel goed doen als parodie op de verga derwoede van deze tijd. Zaken spelen zo ongelofelijk door el kaar dat de toeschouwer de in druk krijgt met een zorgvuldig voorbereide performance van doen te hebben, die als enige doel heeft verwarring te stich ten. Onnavolgbare goochelaars lijken de bestuursleden van de stichting, alleen worden ze zo onnavolgbaar dat 'de truc' ook aan het oog van het publiek wordt onttrokken. Het publiek vermoedt altijd dat goochelaars in de zaal me deplichtigen hebben zitten om de voorstelling beter te doen slagen. Zo iemand lijkt ook wethouder Herman Posthoorn, die onlangs op een meesterlij ke manier de verwarring ten top voerde. In de commissie voor cultuur, sport en jeugdza ken (CSJ) stelde hij voor de impasse in het opbouwwerk te doorbreken. De drie opbou werkers die niet konden wor den aangesteld omdat Schie dams gemeentebegroting niet door de provincie is goedge keurd, wilde hij toch gewoon benoemen. Dwars tegen alle voorzichtigheid van het stads kantoor in. Desnoods zouden gemeenteraadsleden zelf voor de kosten opdraaien: een krachtig optreden dat Schie dam even met de ogen deed knipperen. Hoe was het moge lijk?, zo vroeg het publiek zich verbaasd af. Het summum van verbazing werd bereikt toen dezelfde Posthoorn plots een draai van 180 graden maakte en niets meer van het benoemen van de opbouwwerkers wilde we ten. Dat was een verwarrend staaltje waarvan zelfs de SSWO iets kon leren. De SSWO wantrouwt nu deze Posthoorn. De draaitruc van de wethouder heeft de stich ting volkomen verbijsterd. Hij kwam nota bene zelf in de commissie met het initiatief opbouwwerkers te benoemen; door Richard Stomp de commissie ging ermee ac- coord en nu willen zowel de wethouder als de meeste com missieleden er niets meer van welen. Indianen in stripboek jes noemden dat het spreken met gespleten tong van de bleekgezichten. De SSWO aanschouwt het met open mond en nauwelijks verhulde woede. Verbazing blijkt er voorts over de houding van de PvdA-frae- tie in de laatste gemeente raadsvergadering. Het hard nekkig zwijgen van de socia listen bij een motie van CPN- raadslid Ulferd Bruseker is voor de vrijwilligers in de SSWO iets onbegrijpelijks, de PvdA had immers herhaalde lijk laten weten een grote prio riteit aan het opbouwwerk toe te kennen. En in de commissie CSJ was de partij het ook vol mondig met haar wethouder eens: desnoods betalen we die opbouwwerkers zelf, meenden ook de socialisten. Maar in de raad hield de partij de mond en volgde het college. Benoe men van opbouwwerkers was onmogelijk zonder goedkeu ring van de provincie, omdat het niet ging om een geval van dringende spoed. Het is nu dus zo dat de SSWO de wethouder niet vertrouwt, de commissie niet vertrouwt en de PvdA niet vertrouwt. Wantrouwen was er al binnen de SSWO en dat is er nu de oorzaak van dat een noodop lossing van gemeenteambte naar And ré Cornax tussen wal en schip dreigt te vallen. Volgens Cornax kunnen er namelijk twee van de drie op bouwwerkers parttime aan het werk. Dat is dan in de eerste plaats Antoon van Bijnen, de functionaris voor Oost, die in middels aJ voor halve dagen is aangesteld. Die gaat in ieder geval door, omdat het een be staande vacature is, die na het vertrek van opbouwwerker Jan Poort een half jaar onver vuld is gebleven. De moeilijk heden met de begroting raken die bestaande vacature niet. Omdat er tussen Jan Poort en Antoon van Bijnen, de oude en nieuwe opbouwwerker voor Oost, een naif jaar niemand is geweest, is er geld over. Het salaris voor de opbouwwerker in Oost is een half jaar niet uitbetaald. Cornax heeft nu bedacht dat je dat geld kunt gebruiken om een half jaar lang een van de opbouwwer kers parttime aan het werk te zetten. Het meest voor de hand lig gend is dan dat Henny Wiers- ma wordt benoemd, de kandi daat-opbouwwerkster voor Centrum. Zij heeft een baan keihard nodig, omdat zij zon der baan haar avondopleiding aan de sociale academie niet kan vervolgen. De andere kandidaat, Armand van Puy velde voor Zuid, heeft nog werk in Rotterdam-Alexan- derpolder. Het lijkt erg on waarschijnlijk dat hij die vaste betrekking zal willen opgeven voor de Schiedamse onzeker heid. De SSWO ziet dan ook maar één oplossing en dat is Henny Wiersma een half jaar in Zuid benoemen. Voor haar een on zekere basis, maar in ieder ge val beter dan niets. Uit infor mele contacten is haar geble ken dat de kans groot is dat die tijdelijke betrekking toch een vaste 2al worden. Maar nu is het Zuid dat tegen die oplossing in opstand komt. Niet omdat men Henny Wiers ma haar baan niet gunt en ook niet omdat Centrum daarmee de voet dwars kan worden ge zet. „Integendeel," maakt de zuidelijke vertegenwoordigster in de SSWO, Heieen Fovel, zelfs duidelijk. „We gunnen het allebei van harte." Maar er trekt een grote huiver door de Gorzen als de wijk als laatste aan de beurt komt. De mensen in de wijk vinden dat Zuid al lang genoeg in het verdom hoekje heeft gezeten. En daar doemt het spook van het ver leden weer op: want de zuide lijke vertegenwoordiger Ar mand van Puyvelde mocht destijds niet worden aange steld van de SSWO. En wat daarvan de oorzaken ook mo gen 2ïjn geweest, de Gorzen e- zen vergelen zoiets niet licht. Het is daarom dat er geen ver trouwen bestaat in Zuid voor de oplossing van Cornax. Want stel je voor, zo redene ren Gorzenezen, dat er toch uiteindelijk maar één opbouw werker komt. Dan zijn Oost en Centrum al gedeeltelijk voor zien. En dan krijgt Zuid nooit meer een poot aan de grond als die opbouwwerker officieel moet worden verdeeld. Het is zo de angst, het wan trouwen van Zuid tegen de an dere wijken, tegen wethouder Herman Posthoorn en tegen de commissie voor CSJ, die de noodoplossing erg moeilijk maakt. Gehoopt wordt door sommige mensen nu op een duidelijke uitspraak vanavond van de commissie voor CSJ dat de opbouwwerkers er hoe dan ook zullen komen. Wel licht, zo hoopt men binnen de SSWO. dat het wantrouwen in de gemeente dan gedeeltelijk bij de vrijwilligere kan worden weggenomen. Schiedam Bij het buitenge woon onderwijs zijn twee in braken gepleegd, die de daders wat sleutels en een kleine hoe veelheid gereedschap oplever den. In de regionale school voor voortgezet buitengewoon onderwijs De Wegwijzer miste mevrouw M. A. de Graaf (30), het schoolhoofd, een paar bankschroeven, twee leertan- gen en een handboor van 120 gulden. Bij de Augustinus- school, uitgaande van de stich ting geïntegreerd christelijk speciaal onderwijs Nieuwe Waterweg-Noord, kwam het schoolhoofd, mevrouw S, M. van Zoelen (63), tot de ontdekking dat de lerarenka- mer en enkele lokalen waren doorzocht en dat er sleutels en schroevedraaiers waren mee genomen. Ook bij het vormingscentrum Nieuwe Waterweg-Noord aan de Louis Raemaekerstraat werd ingebroken. Daar werd later niets vermist Schiedam Uit de kantine van de korfbalclub SSC in het Hargapark is behalve een schuurmachine, een hamer en een schroevedraaier ook de ra dio gestolen. Bij voetbalvereni ging DHS gingen twee flessen cola van vijf gulden samen aan inbrekers verloren. - Bij SVDPW werd ook ingebro ken, maar daar bestond de buit uit lucht. Schiedam Eigenlijk is in vergelijking met acht jaar geleden alleen de naam anders. Sinds 1 juni zijn Rennersclub Schiedam en Harga ge fuseerd en daarmee is de basis gelegd voor een nieuw begin. RC SchiedamHarga, dat wordt gesponsord door Frans van Thie- nen, bestaat immers al vanaf 18 oktober 1934, Toen aanschouwde RC Schiedam het le venslicht en vond een thuis op de Har ga-wie lerbaan. Vele jaren draaiden de ren ners daar hun rondjes, totdat in 1973 een aantal mensen het nodig achtte een eigen club op te richten, omdat naar hun zeggen RC Schie dam te weinig wedstrijden organiseerde. Harga heette de nieuwe club en kreeg de beschikking over de wieler baan, terwijl RC Schiedam zijn heil zocht op stratenpar- coursen. De nieuwe vereni ging pachtte het complex van de 'Stichting Wielerbaan Harga', waarvan Jan Gor dijn, tevens voorzitter van Harga, niet alleen penning meester was, maar ook baan- en kantinebeheerder. Johan Heeze, de huidige voorzitter van Harga: „Gordijn vond dat de vereniging slecht werd geleid. Nu is het wel zo, dat hij daarmee zijn eigen be leid ter dicussie stelde, want vier maanden geleden was hij nog voorzitter van onze cluo. Hij is opgestapt op het moment, dat deze fusie offi cieus een feit was geworden. Omdat hij in ziin hart niet wilde wat de leden wel ver wezenlijkt wilden hebben. En dat is het gehele complex in eigen beheer zien te krij gen, zodat onder andere ook de omzet van de kantine ge heel ten goede komt aan de club". „De gemeentelijke sportraad heeft wat dat betreft een be lofte gedaan. Op het moment dat Harga en RC Schiedam één vereniging zouden wor den, zou de wielerbaan het eigendom worden van die nieuwe vereniging. En daar mee komen de inkomsten van Gordijn te vervallen, want hij strijkt 20% van de omzet op, terwijl de Stichting 80% knjgt Nu is de fusie daar, maar wij zijn niet van plan om samen te werken met die Stichting zolang mensen als Gordijn het daar voor het zeggen hebben. En dan te bedenken, dat de ge meente er nog eens 260000 gulden renovatiekosten te genaan gooit, terwijl er mis schien helemaal geen ge bruik wordt gemaakt van die accommodatie". Onzin Jan Gordijn wenst eerst geen commentaar te leveren, maar gaat later toch overstag: „Het is eigenlijk zielig, dat deze mensen zich zo laten gaan. Natuurlijk vang ik een be paald percentage van de kan door Erik Winkster tineopbrengri, maar dat be draagt slechts 10%. En dat is beslist erg weinig als je ziet wat het runnen van deze zaak voor moeite en tijd vergt. In de tijd dat ik nog voorzitter was van Harga ging mijn aandeel zelfs nog in de verenigingspot. Dus hoe zij aan al die onzin komen? Tegenstander van deze fusie was en ben ik ook beslist niet. Sterker nog, ik ben er een fervent voorstander van", verklaart Gordijn, die beweert, dat de Gemeente in derdaad het wielercomplex gaat renoveren, maar dat ge beurt in het kader van het regionale karakter dat Harga voor wielrennend Zuid-Hol land heeft „Dus die baan komt echt niet zonder klan dizie". Ambities Deze zaak zal nog wel een .flinke staart krijgen, maar hoe het resultaat ook zal zijn, plannen en ambities heeft het nu ruim 50 actieve leden tellende RC SchiedamHar ga genoeg. RC Schiedam- vooratter Henk Breur, die voorbestemd is om in de na bije toekomst als ploegleider te gaan fungeren, laat zich enthousiast uit over ziin 'duppie*: „De bedoeling ts, dat wij een zeer acceptabele amateurploeg op de been brengen, dat zal meedoen aan de grote wedstrijden in het land. En dan denken we echt (nog) niet aan een for matie als die van Jan van Erp ofzo. Het talent is bij ons aanwezig en bovendien ho pen we, via deze fusie, nog wat nieuwe mensen binnen te halen. De contacten rijn al Jong en oud van RC Schiedam Harga voor het stadhuis van Schiedam. gelegd, maar er is nog niets definitiefs. Bovendien willen we voor de jongeren met het fietscrossen gaan beginnen. Maar op dit moment hebben wjj al zeker 50 jeugdigen moeten teleur stellen, omdat wij geen ter rein voorhanden hebben. Het middenstuk van de wieler- 'baan Harga zou uitermate ge schikt zijn, maar ja..".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5