SCHIEDAMSCHE COURANT Buurthuizen schorten thema-overleg op Derde parkeergarage aan Joubertstraat Politiek wil ■bezuinigen op beroepskrachten Politie bevrijdt ontvoerd meisje Twee jongerencentra in toekomst naar Maassluis-West deze krant Eerst weten of Bot voor ons wil vechten9 Bewonersverening: Zijdeveld schendt afspraken óók Man aangespoeld ^Wurth&Sk Verschoor Pakhuis uitgebrand Voetganger dood na aanrijding Raadsleden laten zich overtuigen Vrijdag 26 juni 1981 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- -105de jaargang no- i 23-4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Uachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedamse dames schamen zich voor appelbloesemkleurtje. Pagina drie. Het zout der aarde in foto's Van Soest. Pagina vier. Maassluis' comltéwerkt aan voorlichting over gehandicapten. Pagina vijf. Vlaardingen De club- en buurthuizen hebben in een brief aan de stichting Welzijn en aan het college van B en W laten weten, dat zij voorlopig niet meer deel zullen nemen aan het zogenaamde thema- overleg, dat worden gehouden in het kader van de sociaal-culturele "planning. De reden hiervoor is enerzijds, dat de huizen het nut van dit overleg nauwelijks inzien, omdat voor nieuwe initiatieven toch geen geld is en er op het sociaal- cultureel werk alleen maar bezuinigd wordt Anderzijds vindt men het bijwonen van de vele vergaderingen een veel te grote belasting, waarvoor bijna niemand meer te motiveren is. Begin volgende maand wordt een uitgebreid ge sprek over de financiële po sitie van de instellingen ge houden met de functionele wethouder, Cees Bot. Tijdens dat gesprek zullen de bezwa ren tegen het thema-overleg en andere elementen uit de sociaal-culturele planning zeker ter sprake komen. De instellingen willen het mede van dat gesprek laten afhan gen, of ze bereid zijn op de een of andere manier toch verder te praten. „De deur is nog wel op een Kier gehou den," zo drukte een van de mensen van de buurthuizen het gisteren uit. De Stichting Welzijn is op verzoek van de gemeente enkele maanden geleden be gonnen met dat zogenaamde thema-overleg; vergaderin gen over specifieke onder werpen, die in het kader van het sociaal-cultureel plan en programma aan de orde moeten komen. Zo zijn er thema-gesprekken inge steld over de accommodaties, over de eigen bijdragen die deelnemers aan sociaal-cul turele activiteiten moeten betalen en over de verhou ding tussen vrijwilligers en beroepskrachten, om slechts enkele onderwerpen te noe men. In de eerste weken werden die bijeenkomsten nog redelijk bezocht, maar dat is gaandeweg verwaterd niet alleen doordat de club- en buurthuizen niet meer zo vaak kwamen, want ook de andere instellingen lieten zich minder frequent zien. De club- en buurthuizen hebben binnen hun zoge naamde Instellingenoverleg al enkele malen over de the ma-vergaderingen gespro ken. Nu is uiteindelijk beslo ten, om de vergaderingen voorlopig maar helemaal niet meer te bezoeken. Eerst wil men wat meer duidelijk heid over de toekomst van het sociaal-cultureel werk en met name dat van de club- en buurthuizen. „We willen eerst wel eens weten of Bot nou bereid is voor ons te vechten of niet," aldus een van de mensen uit de sector. Zie ook pagina drie. Maassluis Twee van de drie in Maassluis gevestigde jongeren centra zullen in de toekomst naar het westen van de stad ver huizen. De dne centra de Toevlught, Coco en Ozobleu moeten hun huidige vestigingen verlaten om plaats te maken voor woningbouw. Voor de Toevlught en Ozobleu zal een ge meenschappelijk gebóuw komen in de Westwijk. Coco krijgt in de toekomst de beschikking over een eigen gebouw, in de buurt* van de huidige vestiging in de Lange Boonestraat, die momen teel wordt gedeeld met de Toevlught. Verantwoordelijk wethouder Koos Smit deed die mededeling deze week aan het begin van de vergadering van het jongeren overlegorgaan (JOOM) die overigens snel was afgelopen. Om dat het vereiste quorum niet aanwezig was, konden er geen be sluiten worden genomen en werd de vergadering uitgesteld. De wethouder deed de toezegging dat de jongerencentra hun huidi ge vestigingen niet hoeven te verlaten, voordat ze de beschik king hebben over een nieuwe huisvesting. Binnenkort zal een gesprek plaats vinden tussen wethouder Smit en de centra over de verdere uitwerking van de plannen. Ook zal zo snel mogelijk een bouwteam worden geformeerd dat een programma van essen zal gaan opstellen voor de gemeen schappelijke nieuwbouw van de Toevlught en Ozobleu in de Westwijk. Voor die nieuwbouw wordt gedacht aan een braaklig gend terrein aan de Burgemeester Van Reesstraat. "Schiedam De politiek wil in het vervolg minder beroeps krachten in het welzijnswerk subsidiëren, In plaats daarvan pioet subsidie worden toegekend aan activiteiten die door instel lingen worden ondernomen. 'Het gevolg daarvan zou kun- zoals wethouder Herman Post- nen zijn dat meer met vrijwil- hoorn opmerkte; „U gebruikt ligers zal worden gewerkt, alleen met deze lijst al acht zoals gisteren ook concreet miljoen gulden, denk ik zo." werd voorgesteld door D'66- raadslid Rob Hijmans op de vergadering van de commissie voor cultuur, sport en jeugdza ken (CSJ) over het sociaal-cul- turèel plan. De verschillende politieke par tijen hebben gisteravond in de commissie voor CSJ politieke keuzes gepresenteerd aan dé hand waarvan in de toekomst subsidies moeten worden ver deeld. Vrij algemeen werd ge kozen voor mensen in achter standssituaties en emancipatie groeperingen, De buitenlan ders in de stad bleken volgens alle partijen een bijzonder hoge prioriteit te krijgen bij het verdelen van subsidiegel den. PvdA-raadslid Ton de Vos en PPR-raadslid Herman Noorde- graaf gaven blijk er weinig vpor te voelen aan elk pro bleem dat zich in de stad voor doet een beroepskracht te kop pelen. Ook wethouder Post hoorn en Rob Hijmans {D'66! formuleerden gedachten in die richting. Opvallend was dat het CDA bij monde van Rita van Lam- balgen een bijzonder uitgebrei de lijst hanteerde, waar vol gens andere aanwezigen nau welijks een keuze uit bleek. Of Toch bezwaren tegen bouw in binnenstad Monster Het stoffe lijk overschot van de twintigjarige R. A- Bruckman uit de Westduitse plaats Es sen is gistermorgen op het strand van Mon ster aangespoeld. Een wandelaar ontdekte het ontzielde lichaam omstreeks kwart over tien. De Westduitser, die vakantie hield op de camping Ocken- burg in Den Haag, werd sinds vorige week vrijdag vermist, nadat hij met een surfplank de zee was opgegaan. ADVERTENTIE Nieuw bij Wurth Verschoor: de zuinige Hyundai Pony. Zuinig mét benzine, en zufni|p aanschaf, al vai^Br 11.450,-. Kwistig met ruimte en pomfort. Kwaliteit van voor- tot achterbumper. KomV- 'finnis maken met Hyundai 'i Wurth Verschooropde n[24/2^/26 "jïüöil a" 10.00-21.00 uur jjgzaterdag 10.00-15.00 uur) s-Garoge-Rekreaiie gjNinuwT^ihepeserstraiu l M 3 ,53_ScMcdami-t{i: 010^260012, 7"rr9P Vlaardingen Een leegstaand pakhuis aan de Landstraat is gistermiddag volkomen uitgebrand. Hoewel de oorzaak niet kon worden vastgesteld denken politie en brandweer dat het vuur is aangestoken door kinderen. Volgens een woordvoerder van de brandweer heeft even het gevaar bestaan dat de brand zou overslaan naar omringende woningen, maar toen met een ladderwagen het vuer van boven werd bestreden was dat gevaar snel geweken. De brandweer die met groot materieel uitrukte had nogal wat moeite om de plaats van de brand te bereiken. Een grote ladderwagen moest enkele malen voor en achteruit steken om de hoeken in de nauwe straatjes met veel (fout) geparkeerde auto's te nemen. De brand ging gepaard met een flinke rookontwikkeling, die volgens de brandweer werd veroorzaakt door verfresten in het voor de toch al voor de sloop bestemde pakhuis, dat vroeger door een meubelzaak werd gebruikt als spuiterij. Het vuur brak om omstreeks kwart over vijf uit Na een half uurtje was het vuur onder controle. Het nablussen duurde nog enkele uren. Schiedam Tot op heden zijn op het stadskantoor vier bezwaar schriften binnengekomen tegen het eerste bouwplan voor de binnen stad. De indieners zijn geen onbelangrijke: de verenigde Schiedamse ondernemers (VSO), de bewonersvereniging Schiedam-Centrum, de stichting binnenstad Schiedam (SBS) en het bureau voor alternatieve hulpverlening (BAH). De bezwaren lopen sterk uiteen. Zij richten zich kort samengevat op gebrek aan inspraak, slechte laad- en losroutes voor vrachtverkeer en bedreiging van de woninkjes aan de Laan. Wethouder Chris Zijde veld, die twee weken ge leden zei geen kritiek te verwachten, heeft zich nog niet over de bezwaar schriften willen uitlaten. Toen onze krant hem er mee confronteerde, liet hij weten zich eerst diep gaand erover te willen buigen. Maar hij was zichtbaar ontdaan, toen hij het bezwaarschrift van de bewonersvereniging Schiedam-Centrum las dat enkele uren tevoren op het stadskantoor was bin nengekomen. Er was een afspraak tussen hem en de vereniging, dat geen be zwaar zou worden aange tekend tegen het eerste deelplan van honderd wo ningen, op voorwaarde dat de vereniging volledi ge inspraak zou krijgen voor de tweede en derde fase van de bebouwing. De bewonersvereniging, toch in beroep gegaan, stelt dat Zij develd die afspraak heeft ge schonden, dus dat zij zich ook niet geroepen voelt zich eraan te houden. De bewonersvere niging heeft namelijk ervaren, dat voor de fasen twee en drie meer gegevens bekend zijn dan waar de vereniging tot nu toe inzage in kreeg. De stichting binnenstad Schie dam heeft kritiek op het ge brek aan inspraak, dat er ge weest is. Het plan, zoals dat tot vanmiddag ter Inzage lag, is nimmer aan kritiek blootge steld. Daar kampt de SBS nog al mee en zij wil beslist nog een gesprek met wethouder Zijdeveld, alvorens te beslui ten hoe verder geprocedureerd zal worden. De VSO heeft kritiek op de in frastructuur. De ondernemers vrezen dat er m de toekomst onvoldoende mogelijkheden zijn om het vrachtverkeer voor laden en lossen te rege len. Een verkeersweg door de Baanstraat en langs de Lm- denhof vindt men geen goed idee, ook niet voor gevestigde ondernemers. Zo zou Bas van der Heijden geschaad worden door de aanvoer van het bouwmateriaal. John Zwart van het BAH, ge vestigd aan het Oude Kerkhof, betreurt eveneens de gebrek kige inspraak. Pas op het laat ste moment bleek volgens hem dat de plannen er anders uit zagen dan zij aanvankelijk wa ren gepresenteerd, en was daarom inspraak alsnog nodig. Ook vreest het BAH dat door de onderheiing voor de wo ningbouw in fase één de kra- kerswonmgen aan de Laan zullen scheuren. Op die ma nier acht hij dit gebied betrok ken bij de eerste bouwfase. Ze ker nu er al een besluit had moeten zijn over de Laan (vol gens de motie van PvdA- raadslid Nikolaj Dielemans), is volgens het BAH het uitgelich te deelplan voor eerste wo ningbouw onvoldoende voor bereid. Schiedam De politie heeft gisteren bij een inval in een huis in Schiedam-Zuid een vijftienjarig meisje bevrijd. Ze bleek daar door acht Surinamers te worden vastgehouden. Een ander meisje dat daar gevangen werd gehouden wist het afgelopen weekeinde te ontsnappen. De meisjes beweren dat ze enkele malen zijn mishandeld en verkracht. De Surinamers, waaronder en kele minderjarigen zijn aange houden op verdenking van ontvoering, wederrechtelijke vrijheidsberoving, verkrach ting, vuurwapenbezit en over treding van de opiumwet Tij dens de inval waren nog vier andere minderjarige meisjes aanwezig die medeplichtigheid ten laste zal worden gelegd. De zaak kwam aan het rollen, toen het ontsnapte meisje de politie inlichtte. Het afgelopen weekeinde wisten de beide meisjes te ontkomen. Eén van hen werd in Rotterdam ach terhaald en opnieuw ontvoerd naar Schiedam. Het andere meisje wist echter te ontsnap pen en stapte naar de politie, die zij vertelde over de ont voering en de verkrachtingen- Pas gisteren besloot de politie over te gaan tot een inval in het pand. De zaak was in handen van het bureau zware criminaliteit van de Rotterdamse politie. In samenwerking met de Schie damse politie werd gisteren aan het eind van de middag de inval in het huis in Schiedam- Zuid uitgevoerd. Vlaardingen De 44-jarige A. J. Smal uit de Sperwerlaan is gisteravond laat overleden na een aanrijding op de krui sing van de Tureluurstraat en de Zwanensingel. De betrok ken automobilist is voort vluchtig. Het slachtoffer stak gistera vond laat de rijbaan over en werd daarbij aangereden door de onbekende automobilist. De klap was zo hard. dat de man op slag dood moet zijn geweest Vlaardingen De gezamenlijke raadscommissies, die be trokken zijn bij de vestiging van parkeergarages in de Vlaar- dingse binnenstad, hebben zich gisteravond redelijk gemak kelijk laten overtuigen van de onmogelijkheid, om de Jacob van der Windtstraat als parkeerlocatie aan te wijzen. De noodzakelijke reconstructie van de aan- en afvoerroutes en de financiële consequenties daarvan zijn zo ingrijpend, dat de Van der Windtgarage gezien de financiële toestand van de gemeente niet realistisch genoemd kan worden. De derde parkeerlocatie in het centrum wordt dus, overeen komstig het besluit dat al in februari door de raad werd ge nomen, de Joubertstraat. Zelfs de fractie van de Partij van de Arbeid, die de afgelopen dagen zo hevig heeft gesputterd over de kwaliteit van het onder zoek dat door de ambtenaren is afgeleverd, ging hier uitein delijk mee akkoord, nadat men tijdens een schorsing uniek bij een commissie verga dering1. de argumenten m de beslotenheid van de fractie kamer nog eens had afgewo- §en. Hoewel tijdens de verga- en ng nauwelijks nieuwe ar gumenten of gegeven* naar voren waren gekomen zei de PvdA-er Kwakkelstein na dat beraad toch: „We hebben van daag zoveel gehoord, deze ver gadering heeft ons zo'n goede voorlichting gegeven, dat we nu wel een besluit kunnen ne men." Wellicht was de PvA- fractie geïmponeerd door het verhaal, dat de Vlaardingse architect A. van den Broek, specialist op het gebied van silo-parkeergarages, in het vragenhalfuur van de verga dering had gehouden. De man hield op uitnodiging van het college van B en W, zo gaf hij later toe een gloedvol betoog voor dit parkeersys teem en gaf aan dat alle nade len die door tegenstanders ge noemd worden zwaar overdre ven zijn. Dat bet college van B en W met hem als 'spontane' spreker op de proppen kwam was een overigens zeer slimme zet. In februari had de raad zich immers in principe al uit gesproken voor een silogarage, als uiteindelijk toch de Jou bertstraat uit de bus zou ko- Het college van B en W zat gisteravond In de raadszaal wat verscholen achter de ptangroep, bestaande uit ambtenaren die bij de par- keerlocaties betrokken zijn. Het onderzoek naar de Van der Windtstraat was ook door die plangroep gedaan. men, maar over dat silosys teem bestonden bij vele raads leden nogal wat twijfels.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1