EXTRA relatievorming en seksualiteit Blinden Ontslag Frustraties Intimiteit jtk maandag ÊJÊ 29 Juni 1381 VD/SCAVW Binnen de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming bestaal een landelijke wrrkgroep em&nicpatle gehandicapte mens en gemeenschap. 'De problem en worden tafel geschoven' Hoewel aan de kracht en de omvang van de zogeheten sexuele revolutie kan worden getwijfeld, is sexualiteit sindsdien toch een bespreekbaar onderwerp geworden. Dit geldt echter niet als het om de sexualiteit van gehandicapten gaat. Dat behoort ook vandaag nog tot één van. de niet opgeruimde taboe's. Dat zowel lichamelijk als geestelijk gehandicapten ook behoefte hebben aan warmte en genegenheid, wordt zoveel mogelijk genegeerd. Vooral bij het verzorgend personeel in inrichtingen dient op dit gebied kennis van zaken en begrip te worden gekweekt. „Een arts in een revalidatiecen trum zal iemand die gehandicapt is geworden wèl leren hoe hij zijn schoen vast moet maken» maar niet wat zijn sexuele mogelijkhe den zijn", zegt Hans Charlouis van. de NVSH (Nederlandse Vereni ging voor Sexuele Hervorming) in. Den Haag. De NVSH tracht op verschillende manieren een betere sexualiteit voor gehandicapten mogelijk te maken- Onder sexualiteit verstaan de leden van de NVSH-werk- groep niet enkel het bedrijven van de liefde, maar ook het leg gen van contacten, het opbouwen van een relatie en het geven van warmte en genegenheid. Sexuali teit in de breedste zin van het woord, noemen zij dat Eén van de belangrijkste activitei ten die de NVSH op dit gebied on derneemt, is het tegengaan van vooroordelen door het geven van voorlichting aan mensen van on der meer verpleegstersopleidin gen, gezinsvervangende tehuizen en van de medische faculteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht Deze laatste instelling heeft het onderwijs in sexualiteit op 23 april afgeschaft. De dekaan van de fa culteit noemde dat deel van de studie 'onzinnig, pornografisch en kinderachtig'. De NVSH betreurt het besluit, omdat gebleken is dat medische studenten dat vak hard nodig hebben om hun beroep later goed uit te oefenen. Verder organiseert de NVSH dis cussie- en thema-avonden. De dis cussie-avonden worden eens per drie weken gehouden en zijn in eerste instantie voor de invaliden zelf bedoeld. In een spelvorm, waaraan de bezoekers deelnemen, worden de moeilijkheden aange kaart en daarna besproken. De in formatie-uitwisseling en de her kenning die de gehandicapten daarbij ondervinden, moeten hel pen de problemen té verwerken. Het idee van 'ik sta niet alleen, anderen hebben dezelfde moei lijkheden', is heel belangrijk. De thema-avonden worden in in richtingen gehouden, op verzoek van de mensen die daar zitten zelf. De NVSH hangt zoveel mo gelijk -dat wil zeggen: zoveel als door directies van inrichtingen wordt toegestaan- folders op prik borden waarin op de mogelijkheid van de-thema-avonden wordt ge wezen. Op verzoek (en als toe stemming wordt verkregen) wordt dan een thema als bij voor beeld 'gehandicapten en ouder- ve. Zij ontvangt gemiddeld per maand drie vier telefoontjes van gehandicapten die relatie- of sexuele problemen hebben, „De oorzaak van de moeilijkheden kan ook bij de gehandicapte zelf lig gen. Als zij een nare ervaring in een relatie hebben gehad, of als het ze niet lukt een relatie tot stand te brengen, wijten ze dat soms te snel aan hun handicap. Maar het kan ook aan hun eigen iérughuuuei'iuheiu v£ óiiwèiiiiig- heid liggen". Hoe bereikt de NVSH de gehandi capten? De werkgroepleden geven toe dat dat een probleem is, Zij trachten via de mededelingen over thema- en discussie-avonden aan de prikborden in inrichtingen bekendheid aan hun bestaan en werk té gaven. „En via de media, als we daar de kans voor hebben", zegt Ilse Poorter. „We zijn voor een groot deel aan gewezen op een soort mondelinge reclame. Als gehandicapten naar ons komen en ze vinden daar baat bij of voelen zich hier prettig, dan vertellen ze dat door. Dan komen er een volgende keer een paar meer. Het is een sneeuwbal-effect eigenlijk". „De moeilijkheid is dat we na tuurlijk geen pasklare oplossingen voor alle problemen hebben", ver volgt zij. „Er zijn tehuizen die de inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid om raad en ad viezen hebben gevraagd over de aanpak die nodig is voor de sexua liteit van de gehandicapten en de rol van de verzorgers daarin. Maar ja, dat is moeilijk. Met richt lijnen of zo kóm je er niet Het verschilt van geval tot geval". De problemen verschillen van handicap tot handicap. Om een voorbeeld te geven: blind gebore nen hebben wel van het verschil tussen jongetjes en meisjes ge hóórd, maar hebben het nooit kunnen zien. Toch krijgen zij daar -uiteraard- op een gegeven leeftijd behoefte aan. In inrichtingen zijn er plastic of papier maché modellen van man nen en vrouwen. Die mogen de blinden dan betasten om zodoende het verschil te voelen, „Maar dat is ontzettend koud en kil. Daar schiet je eigenlijk niets mee op, want wat ze aan die modellen kunnen voelen, weten ze in feite wel. Dat kunnen ze bij zichzelf constateren en verder hebben ze de beschrijving van het andere geslacht wel eens of meermalen gehoord", aldus Hans Charlouis. Om die reden zijn er bij de NVSH een aantal mensen die naar blin den toegaan om zich te laten be tasten. Dan kunnen de blinden aan een echt, warm en levend lijf voelen hoe het in elkaar zit. Velen zullen geneigd zijn daar verkeer de ideëen over te hebben, maar de NVSH-mensen die dat doen ver tellen zelf dat, zeker de eerste keer, het „heel eng" is. De NVSH gaat nog verder in haar hulpverlening. Een aantal mensen van de vereniging neemt deel in de DSH (Directe Sexuele Hulp verlening). Gehandicapten die niet weten wat hun sexuele moge lijkheden zijn, kunnen eventueel door deze groep worden geholpen. „Nou is het niet zo dat een gehan dicapte een telefoonnummer kan draaien en dat wij dan meteen in bed duiken", stelt een DSH-lïd nadrukkelijk. „We gaan slechts naar die gevallen waarvan we denken dat er echt problemen zijn. Dan gaan we er met z'n tweeën heen en praten langdurig met de gehandicapte. Niet alleen technisch, maar ook over wie hij of zij is en wie wij zijn". orider landelijke werkgroep emancipatie gehandicapte mens en gemeenschap al een hele vooruitgang geboekt" Enkele anecdotes van de Haagse werkgroep maken echter duide lijk dat het nog lang niet 20 ver is. De werkgroep ging enige tijd ge leden naar een tehuis voor zwak- begaafden. Het doel van het be zoek was het geven van voorlich ting over voorbehoedsmiddelen aan de bewoners van het tehuis. De staf verzocht de NVSH-leden voorzichtig te zijn in hun manier van voorlichten. „Heel omstandig gingen we te werk", vertelt Hans Charlouis. „We gingen ervan uit dat die mensen niets of heel wei nig wisten. Op een gegeven mo ment hadden we het over con dooms. Maar ja, hoe leg nou zo gauw uit wat dat is? Je kunt het wel hebben over een soort kousje, maar dat is ook niet alles. Eén van ons had wat voorbehoedsmiddelen meegenomen en haalde dus een condoom uit een tas en toonde die. Je zag de staf, die er ook hij aan wezig was, verbleken". „Later zijn we met die stafleden gaan praten. Je zult het geloven of niet, maar nadien hebben drie stafleden ontslag genomen omdat zij niet in een huis wilden werken 'waar dergelijke dingen gebeur den'. Die openheid vonden zij een negatieve ontwikkeling! Bij veel inrichtingen vinden ze onze komst nog altijd een ongewenste inmenging". dom' of 'gehandicapten en sexua- litiet' besproken. Hoe zijn de ervaringen met deze activiteiten? Mieke Hoeve en Cees Groenewegen vertellen dat zij nog vaak op onbegrip en zelfs tegen werking stuiten. Vooral directies van inrichtingen zijn niet happig op de thema-avonden. Zij schui ven zeker de sexuele problemen van de gehandicapten het liefst onder tafel. Al wordt daarbij op gemerkt dat de houding van di rectie en staf per inrichting sterk verschillen, van afwijzend tot soms zelfs redelijk enthousiast toe. „Het is ontzettend belangrijk om de staf en het verzorgend perso neel te bereiken", menen Mieke Hoeve en Cees Groenewegen. „Het lijkt wellicht een omweg, maar de eerste stap op weg naar een beter begrip voor de sexuele noden van gehandicapten is het bewust maken van stafleden van inrichtingen". „Vaak merken we dat die mensen die problemen geestelijk helemaal niet aankunnen, omdat ze zelf nog problemen hebben op sexueel ge bied. Hoe kun je in vredesnaam de sexuele problemen van je 'pu pillen' aanpakken als je ze voor jezelf nog niet allemaal hebt ver werkt en doorzien? Daarom moe ten we eerst die mensen zien te bereiken. Als dat zou lukken, is er Toch meent een NVSH-lid dat er, vooral het laatste jaar, sprake is van een verbetering. Volgens zijn zeggen wordt er de laatste tijd in de zwakzinnigenzorg meer naar een tolerantere houding toege werkt Maar ook hij geeft toe dat dat nog maar de eerste kleine stappen zijn. Een verzorgster van het bovenge noemde huis voor zwakbegaafd en vertelde de NVSH-werkgroep dat zij tijdens een zondagdienst twee bewoners van het huis samen on der de douche aantrof. Zij wist op dat moment dat die twee al zeer geruime tijd een band met elkaar hadden en elkaar vaak in hun ka mers opzochten. Toch stuurde zij het stel weg. Gevraagd naar de reden, ant woordde de verzorgster eerst dat zij zelf in de douche moest zijn omdat daar de wasmachine stond. Even later zei ze 'dat ze bet ge woon niet wilde hebben en er niet tegen kon'. „En dat tekent precies de meest voorkomende mentali teit", zegt Charlouis. „Sexueel verkeer en diepere banden wor den niet echt tegengewerkt, maar de mensen die in de inrichtingen en tehuizen werken, willen er ook niet mee worden geconfronteerd. Toch zal het besef moeten groeien dat een invalide aan méér dingen behoefte heeft dan aan eten, drin ken en de normale verzorging en voorzieningen". „Ook bij dè gehandicapten zelf moet echter aan een mentaliteits- Leden van de NVSH- werkgroep gehandicapten bespreken regelmatig de problemen die z!J tegenkomen. verandering worden gewerkt", zegt Cees Groenewegen. „De so ciale controle is in inrichtingen erg groot en maakt het de mensen daar nog eens extra moeilijk. De moeilijkheden liggen natuurlijk ook niet alléén bij de staf". Het gebrek aan intimiteit is dan ook één van de grootste proble men van de gehandicapten. Soms is dat zelfs niet te verbeteren. Als bijvoorbeeld twee rolstoelers een relatie opbouwen, komt het pro bleem van de intimiteit meteen aan de orde zodra ze met elkaar naar bed willen. Hoewel ook in die gevallen de vooroordelen en problemen niet van de lucht zijn, hebben de rela ties waarbij één van beiden ge handicapt is en de ander valide dergelijke moeilijkheden niet Maar ook in die combinatie gel den dezelfde taboe's als bij sexueel verkeer tussen twee gehandicap ten. Het wordt over het algemeen 'maar raar' gevonden. Aan het feit dat een gehandicapte geeste lijk volkomen volwaardig kan zijn, of dezelfde emoties heeft, wordt voorbij gegaan. Ook dat een valide mens op een gehandicapte verliefd kan worden, wordt wei nig of niet begrepen. „Toch moet je bij het beoordelen van de problemen uitkijken", zegt NVSH-contactpersoon Mieke Hoe-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4