SCHIEDAMSCHE COURANT SG wil pop in Passage Be won ersgroep start huura Ik „neem^ de proef ZES NIEUWE VESTIGINGEN ISlr 'Buiten- lust' wil club gebouw Ook Jeugdland- disco moet uit Blauwe Brug Verkeerde daders gepakt voor inbraak Vals alarm neemt toe Wandelaar slaat autoruit aan scherven Schoolverzuim hoog onder Turkse meisjes School moet verschuiven iSU1' •loa jnsdag 30 juni 1981- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 125- PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268C91 - redactie 262566 - kiachtendienst 141144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Water sportvereniging Buitenlust heeft bij het Vlaardingse college van BenW ver gunning aangevraagd om een clubgebouw neer te zeiten aan de Broekkade. Dit pand zou regelmatig moeten worden ingezet voor de activiteiten van de vereniging. De vergunning-aanvrage is momenteel op het stad huis en bij de verschillen de diensten en bedrijven in behandeling. Het bouw plan past niet in het be stem mingsplan^ omdat de grond bestemd is voor o- penbaar groen, maar er zijn mogelijkheden hier van ontheffing te verle nen. Ook zal, als de ver gunning inderdaad wordt verleend, vrijstelling wor den gegeven van bepaalde brandbeperkende eisen. Volgens de bouwverorde ning zou het gebouw bui tenwanden moeten heb ben die brandwerend zijn. In verband met de ligging, de bestemming en de af metingen van het gebouw kan ook van deze bepalin gen ontheffing worden verleend. Schiedam De Schie- damse Gemeenschap (SG) wil meer popconcerten gaan organiseren in het Passagetheater. Daarmee zou dan tegemoet moeten worden gekomen aan de grote behoefte aan activi teiten voor de oudere jeugd in Schiedam. Die behoefte werd onlangs vergroot toen in het wijk centrum De Blauwe Brug besloten werd de oudere jeugd te weren. Disco's zouden er niet meer mo gen worden gehouden. Dat heeft nu ook zijn weerslag op het programma voor Jeugd land dit jaar. Hoewel er een disco was gepland ïn wijkcen trum de Blauwe Brug is die activiteit op het allerlaatste moment door organisator Joop van Broekhoven geschrapt. Volgens wethouder Herman Posthoorn zijn de problemen met de jeugd in het wijkcen trum niet de directe aanlei ding. Sinds kort is er in de Blauwe Brug een hinderwet vergunning en die zou het draaien van disco's in het wijkcentrum onmogelijk ma ken, Jeugdland heeft nu geen enkele activiteit voor jeugd boven de veertien jaar op het programma. In het verleden was dat wel bet geval. De jeugdlandstaf zou overi gens wel een popconcert wil len organiseren, maar dat zou dan op het Plantage-podium moeten plaatsvinden: op ande re plaatsen zou teveel moeten geregeld en daar is in de Jeugdland-periode niet vol doende tijd voor. De Plantage mag nu echter maar twee keer per jaar voor pop worden ge bruikt, zo is door de gemeente besloten. Dit jaar dreigt er al helemaal weinig voor oudere jeugd te gebeuren omdat het Open Jongeren Centrum (OJC) nau welijks meer activiteiten kan organiseren. De stichting OJC kreeg van de gemeente min der subsidie dan was verwacht en heeft de post zaalhuur voor heel 1981 al opgesoupeerd. De stichting is in beroep gegaan tegen de lagere subsidie uitke ring. Volgens Posthoorn zijn de plannen van het organiseren van popconcerten in het Pas sagetheater in een pril stadi um. „Er wordt voorzichtig over gepraat, meer is het nog niet," aldus de wethouder. Het Passagetheater verkeert volgens de commissie voor fi nanciën en economische zaken in financiöle problemen. De begroting van het theater zou alle perken te buiten gaan en in geen enkele verhouding staan tot het subsidiebedrag dat het theater ontvangt Fi nancieel wethouder Reinier Scheeres heeft er al op gewe zen dat het voortbestaan van Passage zorgvuldig zal moeten worden afgewogen tegen an dere prioriteiten in de stad. Een sluiting van het theater wordt over het algemeen ze ker niet uitgesloten. Of met popconcerten de belangstelling voor Passage belangrijk zou kunnen vergro ten wordt over het algemeen met grote twijfel bezien. De concerten die er zijn gehouden verliepen over het algemeen vrij sfeerloos. De indeling van het theater, met oplopende rijen stoelen wordt meestal ge zien als een belangrijke oor zaak. 'Centrum wordt door h<: 'eca onle sbaar' Henny van der Voort laat de kozijnen zien die volgens de bewoners nodig vervangen moeten worden. „Als je de ramen open doet vliegt do verf je om de oren." Vlaardingen Een spon taan opgerichte bewoners- groep heeft de bewoners van 138 huurwoningen aan de westzijde van het stadscentrum opgeroepen de huurverhoging te wei geren. De groep heeft een huurweigeringsactie op gang gebracht, maar voor ne huurcommïssie zich daarover zal uitspreken, dringt de groep er bij de bewoners op aan komen de maand wanneer de huurverhoging ingaat gewoon het oude huurbe drag te blijven betalen. De 138 naoorlogse woningen zijn van Patrimonium en lig gen aan de Brederostraat, Huijgenstraat, Vondelstraat. Burgemeester Pruissingel, Henriëtte Roland Holststraat en Groeneweg. Aanleiding van de bewonersgroep om een huuractie te starten vormen het achterstallige onderhoud en de ontevredenheid over het puntenwaarderingssysteem dat dit jaar voor de woningen is .ingevoerd. „Door de verrotte kozijnen tocht het in de wo ningen verschrikkelijk, 's Winters kun je aan bet Sto ken blijven. Ook hebben we ontzettend veel last van vocht Toen ik dit voorjaar de zomer kleren uit de kast haalde, za ten ze onder de schimmels," vertelt Henny van der Voort Een andere klacht is een ge volg van de verouderde elek trische bedrading, waardoor veel bewoners regelmatig met doorgeslagen stoppen zitten. Over het puntensysteem zegt de bewonersgroep dat Patri monium de woningen te hoog heeft getaxeerd, waardoor de huurverhoging die uit de bus is gekomen veel te hoog uit valt. De in de haast opgerichte be wonersgroep heeft de indruk dat het overgrote deel van de bewoners mee zal doen aan de actie. „Wij zijn nu pas een week bezig en zeker veertig mensen hebben het huurwei- geringsformulier al weer inge leverd," aldus Emmy Haas. Ja ren geleden al maakte Patri monium plannen om de wo ningen op te knappen. De puien zouden onderhanden ge nomen worden, de kozijnen en de elektrische bedrading ver nieuwd en de douches en toi letten gemoderniseerd. Vol gens de bewoners is die beurt hard nodig „Maar anderhalf jaar geleden hebben we daaro ver voor het laatst iets ge hoord", zegt W. J. van der Vliet, die lid is van de werk- commissie waarin bewoners en vertegenwoordigers van Patrimonium zitting hebben. „Omdat Patrimonium sinds dien niets meer van zich heeft laten horen, zijn we bang dat de opknapbeurt helemaal van de baan is. Maar wanneer je met klachten zit worden die minimaal verholpen, omdat volgens de onderhoudsmensen de woningen binnenkort toch worden opgeknapt. Om te la ten weten dat het ons ernst is zijn we nu met de huuractie begonnen." Schiedam Ernstig bezorgd is de bewonersvereniging Schiedam-Centrum over de vestiging van steeds meer horecabedrijven in de binnenstad. Het gemeentebe stuur legt de horeca niets in de weg, constateert de ver eniging in een brief aan de gemeenteraad. Het lijkt er volgens haar eerder op dat alle horeca-exploitanten zich nog snel in het Centrum mogen vestigen, voordat de door de raad aangenomen drank- en horecaverorde- nlng in werking treedt. Centrum doet in haar schrij ven een greep uit de ontwik kelingen van de laatste maan den. Een pizzèria vestigde zich in het Broersveld, een kroeg opende in het Groenendal, Het Lido op de Dam is weer in ge bruik, de Turkse winkel op de Dam zou worden verbouwd tot horeca-gelegenheid, een wo ning aan de Lange Kerkstraat is omgebouwd tot biljartzaal en het winkeltje van de Turk se slager aan de Hoogstraat is met het naastliggende pandje verbouwd tot eethuisje. Geen strobreedte is alle nieu we horecagelegenheden in de weg gelegd door de gemeente, meent Centrum. Zelfs is er niets aan gedaan om de nieu we overlast te compenseren. Een parkeerregeljog of een af sluiting van de Hoogstraat hadden dat in de visie van Centrum zo'n compensatie kunnen zijn, maar geen van beiden is ook maar overwo gen. Volgens Centrum is een ander beleid voor de binnenstad kei hard nodig, als nog iets van de leefbaarheid gered zou moeten worden. Nu acht Centrum het al zover dat het bewonersbe lang wordt overvleugeld door de horeca. Daarbij spelen in het achterhoofd van bestuurs leden van de vereniging de problemen die onlangs weer ontstonden met dansschool Wim Hajee op de Dam en dis co De Hoeve op de Grote Markt. Hajee stuurde briefjes rond waarin hij te kennen gaf feestavonden te verzorgen. In het verleden hebben Hajee en Centrum daarover in de clinch gelegen, met als resultaat dat de dansschool zich zou beper ken. De Hoeve bezorgde bewo ners van de Grote Markt veel overlast, volgens de bewoners- vereniging. Frustratie spreekt uit de brief van Centrum, waar de rol van de vereniging zelf ter sprake komt Letterlijk schrijft voor zitter Cecs de Graaff: „Als het de bedoeling is de bewoners- vereniging zo snel mogelijk uit te schakelen als klankbord van de bewoners, dan slaagt die opzet wonderwel. Alle ac tieve leden gooien het bijltje er zo langzamerhand bij neer". Hernieuwde vestigingen van horeca-gelegenheden, tegen de nadrukkelijke wens van bewo ners in, zou daar een van de belangrijke oorzaken van zijn. Vlaardingen Twee Vlaar dingse jongens (15 en 16 jaar) zijn enkele weken geleden on terecht door de politie aange houden voor een inbraak in school 't Kompas aan de Baarnhoeve. Zij zouden nadat bij een stoeipartij een van de ruiten sneuvelde de school zijn binnengedrongen en daar een enorme ravage heben aange richt Nader onderzoek heeft echter uitgewezen dat het tweetal wel de ruit heeft ver nield, maar niet heeft ingebro ken. Daarvoor zijn drie andere Vlaardingse jongens verant woordelijk. De in het gebouw aangerichte schade zal nu op het drietal worden verhaald. Vlaardingen De brand weer maakt zich zorgen over het aantal valse brandmeldingen. De laat ste jaren is het aantal valse meldingen fors toegeno men. Op een totaal van 479 brandmeldingen over het vorig jaar was 186 maal sprake van loos alarm. Een woordvoerder van de brandweer wijst er op dat door valse meldin gen het gevaar bestaat dat het moreel van de brand weermannen daalt. De brandweer wordt voor al geconfronteerd met vals alarm op woensdagmidda gen wanneer de scholen vrij hebben. Ook in de schoolvakanties krijgt de brandweer meer brand meldingen binnen die la ter vals blijken te zijn. Ook het steeds groter wor dende aantal gevallen van baldadigheid en brand stichting baart de brand weer zorgen. Schiedam Het geweld dat sinds jaar en dag de voetbal velden teistert lijkt ook te zijn doorgedrongen tot de wandel sport. Een van de deelnemers aan de avondvierdaagse heeft althans de achterruit van een passerende automobilist aan scherven geslagen. Geholpen door omstanders heeft de wan delaar in iets hoger tempo dan normaal de benen kun nen nemen. De autobestuurder heeft aangifte gedaan. Hij be weert rustig te hebben gere den en de wandelaars niet te hebben gehinderd. Vlaardingen Kinderen van buitenlandse werknemers ver zuimen veel van school. Voor al onder Turkse meisjes is het ongeoorloofd schoolverzuim hoog. Regelmatig moeten Turkse ouders zich voor de kantonrechter in Schiedam verantwoorden voor herhaal delijke overtreding van de leerplichtwet. Daarbij worden boetes gegeven, variërend van enkele honderden tot duizend gulden. Omdat het verzuim enige tijd geleden steeds ernstiger vor men begon aan te nemen heeft de afdeling onderwijs de ou ders nogmaals gewezen op de leerplichtwet Sinds de invoe ring van een speciale schakel klas op twee scholen voor huishoudonderwijs, waar meisjes naar toe kunnen die de Nederlandse taal niet goed be- heersen is het verzuim al flink afgenomen, Gesprekken met de ouders hebben uitgewezen dat de re denen voor verzuim nogal verschillend zijn. Sommige ou ders menen dat hun kinderen al genoeg hebben geleerd op scholen in Turkije of Neder land of vinden dat hun doch ter thuis moet blijven om hun moeder te helpen in de huis houding. Ook komt het veel vuldig voor dat de meisjes geen zin hebben om naar school te gaan en de ouders het er maar bij laten zitten. Schiedam De lagere school die in Woudhoek Noord zal wor den gebouwd, moet worden verschoven. Dat concludeert de schoolraad in een brief aan het gemeentebestuur. De school blijkt veel dichter bij de tegenoverliggende nieuwbouw komen te liggen dan eigenlijk de bedoeling was. Onderzocht moet nog worden of de architect een fout heeft begaan in zijn tekeningen of d^t de oorzaak bij de dienst gemeentewerken liggen waar mo gelijk de nieuwbouwplannen voor Woudhoek-Noord iets ver schoven zijn. Doordat er nog niet voor de school is gebouwd zou met een minder ingewikkelde ingreep kunnen worden volstaan, aldus de schoolraad. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uil eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. ^oonP'a boft „634.^°

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1