SCHIEDAMSCHE COURANT Fr ankeland vecht voor uitbreiding Zigeuners nu in De Lickebaert Ik -neem. dêptoef V isser i j museum ook gratis op haringfeest Gesloten vitrine geen belemmering voor winkeldief Delfland: bezwaar leeftijdsgrens hoofdingelanden i££-- In beroep bij de Kroon Groep wil registratie in Vlaardingen mmM. Diefstal opgelost Winkeliers Hoogstraat: vóór Sint alles klaar Vrouw (83) overleden na ongeluk o*°«e!4 Politie voelt meer jongeren aan de tand Vrijdag 10 juli 1981- Broerevast 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - - 105de jaargang no. 133 Paawvï 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Behalve een gratis busritje naar het stadscentrum tijdens het haring- en bierfeest kan men op die dag ook een gratis bezoek aan het Visserijmuseum brengen. Directeur Van Dorp heeft van B en W toestemming gekregen om op die vijfde september geen toegan- sprijzen te heffen. In het museum zullen diver se demonstraties worden ge geven zoals netten boeten en kuipen. Om de parkeerproblemen op de haring- en bierfeesten tot een minimum te beperken zullen bussen van de RET met grote regelmaat vanaf de Galgkade en de Koningin Wilhelmïnahaven gratis naar de binnenstad rijden. De voorbereidingen voor het negende haring- en bierfeest zijn inmiddels in een ver ge vorderd stadium. Er is dit jaar een aantal at tracties aan de reeds bekende programma-onderdelen toe gevoegd. Zo zijn er dit maal in de stad elf plaatsen aange wezen waar muziek wordt gemaakt. Daarnaast is er in de Lijn baanhallen een speciale kin- derkolderrevue. Het deel van de stad waar de diverse verenigingen zich op 5 september aan de bevol king zullen presenteren ligt tussen de Julianabrug en de Oude Sluizen. Schiedam De Sint Li- duina-stichting wil haar plannen voor uitbreiding van bejaardenhuis Fran- keiand tot voor de Kroon verdedigen. Nu zowel het provinciaal bestuur als het dagelijks bestuur van de Rijnmond raad de forse uitbreiding van het com plex aan de Sint Lïduina- straat hebben afgewezen, wil de stichting in hoger beroep duidelijk maken dat andere oplossingen minder goed zijn. Het pro vinciaal beleid berust vol gens destichting slechts op opvattingen en mist elke feitelijke grondslag. De stichting wil niet mee werken aan wat zij noemt een prijsverhogende am putatie. Waar het op neer komt, is dat de stichting en de gemeente Schiedam van mening zijn dat Fran keiand moet kunnen uit breiden in de directe omge ving van het huidige tehuis.' Hiertoe zouden het kerkje aan de Warande en enkele verou derde bejaardenwoningen af gebroken moeten worden. De provincie Zuid-Holland en de gecommitteerden van Rijn mond vinden echter dat het bejaardencentrum dan veel te groot wordt De normen laten dat in Zuid-Holland niet toe. Frankeland zou daarom de uitbreiding (de beoogde capa citeit is 270 verzorgingsplaat sen) in de onmiddellijke nabij heid moeten indammen: een capaciteit van 150 plaatsen •wordt door de provincie als' maximum gezien. Eventueel kan de stichting wel overgaan tot vestiging van een bejaar denhuis elders in Schiedam, dat plaats biedt aan 86 perso nen. De gemeente Schiedam heeft echter laten weten dat hiervoor geen plaats is in de stad en dat de door Franke land aangedragen suggestie de' beste is. Dat lijkt Rijnmond sterk. De Rotterdamse gecom mitteerden L. J. Dijkers en Jo- han de Jong vinden het niet aannemelijk d3t er in een stad als Schiedam geen andere lo catie zou zijn. Zij hebben het Zuidhollandse college van ge deputeerde staten (GS) laten weten dat het provinciale be leid door Rijnmond wordt on dersteund. Miljoen duurder De Sint Liduina-stichtmg, die huize Frankeland bestuurt, stelt zich op het standpunt dat één complex van bejaarden- voorzieningen beter tn stand te houden is dan twee afzon derlijke. Vooral ook met het oog op de bewoners wil men vasthouden aan het uitbrei-' dingsplan met aanleunwonin gen, waarvan het ontwerp in middels is aangepast door ar chitect G. Gelderblom. „Wij hebben aan de Liduina- straat al een ruim terrein,1' stelt de stichting in het giste ren verschenen jaarverslag, „en waarom zouden wij dan verder zoeken? Ons terrein ligt aan het centrum van de stad, nabij de voor ouderen vanouds vertrouwde voorzie ningen: het kan niet gunstiger. Splitsing over twee terreinen maakt de exploitatie een mil joen gulden per jaar duurder. Wat koop je daarvoor^" Ook stelt het Liduma-bestuur in zijn jaarverslag, dat de praktijk leert dat twee geogra fisch gescheiden eenheden door fysieke en psychologische afstanden slechts zeer beperkt kunnen samenwerken. „De mensen van het ene huis zul len in het andere 'vreemden' zijn. Het ontstaan van twee ge meenschappen is onvermijde lijk. Deze zullen veel kleinere meer beperkte wereldjes vormen dan het huidige Fran keland is. Ze hebben de bewo ners dus ook minder leefmoge- Iijkhedcn te bieden: een stad heeft nu eenmaal meer dan een dorp!"' ■~y. jfewat Vlaardingen De 140 zigeuners die aruim een week. door ons land trek ken hebben gistermiddag hun kamp opgeslagen in het recreatiegebied De Lickebaert langs de Nieuwe Water weg. De zigeimergroep wil een voor lopige standplaats en zich bij de vreemdelingenpolitie laten registre ren, waarna de groep een asielaan vraag wil indienen om in Nederland te blijven. In de loop van de dag heb ben loco-burgemeester Van der Vel den en politiecommissaris Van Tole do een gesprek over de situatie gehad. Wethouder Van der Velden, die de burgemeester vervangt omdat die op vakantie is, verwachtte gisteren dat de groep morgen de gemeente moet verlaten. De zigeuners verkeren ille gaal in ons land. Ze zeggen statenloos te zijn en willen na registratie bij de vreem delingenpolitie, een verblijfs vergunning aanvragen. Daarna zijn ze van plan asiel in ons land aan te vragen op grond van humanitaire gron den. Volgens het ministerie van justitie hebben de zigeu ners weinig kans om in Ne derland te blijven. Volgens een woordvoerder van het ministerie zullen de meesten waarschijnlijk k over de grens worden gezet. De zigeunergroep arriveerde gisteren in Vlaardingen na dat *s morgens tevergeefs was geprobeerd het interna tionale gerechtshof in Den Haag om bemiddeling te vra gen voor een standplaats in ons land. Volgens het inter nationale gerechtshof is het echter een zaak die alleen de Nederlandse overheid aan gaat en kon het in het Vre despaleis gevestigde hof daarom geen stappen onder nemen. Eerder bivakkeerden de zi geuners op het Malieveld. De Nederlandse zigeunerleider Koko Petaio verzocht minis ter Wiegel toen om een on derhoud om de situatie, waarin de groep verkeert, uiteen te zetten en aan te dringen op officiële registra tie en aanwijzing van een standplaats. Wiegel weigerde dat echter. Op de daaraan vooraf gaande dagen heeft De zigeuners verlieten gistermiddag Den Haag. Hoeel ze daar tot zes uur blijven mochien blijven, vertrokken ze plotseling via het Westland naar Vlaardingen. Bij de afslag Maassluis zag het er nog naar uit dat ze tot een wegblokkade zouden overgaan. De politie kon de zigeuners echter niet beletten de rijksweg af te gaan en via een 'achterdeur' reed da groep Vlaardingen binnen. Den Haag Met de aanhou ding van drie mannen in Schiedam denkt de Haagse po litie de diefstal van vijfhon derd boormachines met een to tale waarde van 650.000 gul den te hebben opgelost. Op 10 januari werd in Den Haag een geparkeerde vracht wagen met daarin vijfhonderd boormachines gestolen. De vrachtwagen werd een dag la ter leeg aangetroffen in Mon ster. Gewaarschuwd door huurtbe- woners gingen politie-agenten in Schiedam afgelopen woens dag poolshoogte nemen in de Hoogstraat. Daar werden een 25-jarige Schiedammer, een 44-jarige inwoner van Baarle Nassau alsmede de 26-jarige bewoner van een pand aan die straat aangehouden, terwijl ze de boormachines vanuit dat pand in een auto aan het Iaden waren. Schiedam De verenigde Schiedamse ondernemers (VSO) heb ben de eis gesteld dat de herbestrating van de Hoogstraat vóór de Sinterklaastijd is afgerond. Hoewel door toedoen van het mi nisterie van economische zaken vertraging is ontstaan, willen de winkeliers van de Hoogstraat niet de dupe worden. De VSO vreest afname van het klantenbestand, als de'Hoogstraat rond Sinterklaas nog steeds opgebroken ligt. Met de herbestraling van de Hoogstraat is 1,2 miljoen gulden ge moeid. Dat is zeer veel. maar van dat geld worden ook alle zijs- tegen naar Lange Haven en naar Nieuwstraat en Lange Achter weg aangepakt Zo wordt bij de afrol naar de Lange Achterweg een gezellige hoek gecreëerd. Het ministerie zorgde voor vertraging, toen bleek dat de subsi- dïepot waarop Schiedam aanspraak wilde maken leeg was. Dat moest eerst worden aangevuld. Later had het ministerie de eis dat de gemeente het werk zou uitbesteden aan een aannemer in plaats van de Hoogstraat in eigen beheer te laten herbestraten. Deze aannemer nu wil de Hoogstraat m één werkfase uitvoeren en niet in etappes, waardoor de winkeliers in staat waren ge weest eventuele renovatie af te stemmen op de nieuwe inrich ting van hun straat. Vlaardingen De veilig heidsmaatregelen die het filiaal van V D heeft ge nomen op de foto-afdeling, waar kostbare camera's in' een afgesloten vitrine staan opgesteld, blijken niet geheel afdoende te zijn. Een 26-jarige inwoner van Steenbergen werd een de zer dagen door het perso neel van de afdeling op heterdaad betrapt, toen hij twee dure camera's aan het stelen was. De keurig afgesloten vitrine had hij daartoe met een valse sleutel geopend. Tijdens het onderzoek door de politie bekende de man, dat hij zich al twee maal eerder aan een der gelijke diefstal had schul dig gemaakt. In totaal nam hij voor zo'n 3500 gulden aan foto-appa- ratuur mee. Hij kreeg een proces verbaal. Een dergelijke diefstal is binnen het V D-concern wel eens eerder voorgeko men, hoewel men het in Vlaardingen nog nooit had meegemaakt. Herhaling van deze vorm van winkeldiefstal zal in de nabije toekomst uitge sloten zijn. Volgens bedrijfsleider Zondag van het Vlaar- dingse filiaal worden bin nen de V D-keten alle vitrines successievelijk voorzien van magnetische contacten, die verbonden zijn met een alarminstalla tie. ,,Over enige tijd wordt dat systeem ook bij ons aangebracht en dan hoef je die glazen deuren zelfs niet meer af te sluiten. Als die contacten tegen el kaar zitten, is de beveili ging al voldoende," aldus de bedrijfsleider. Met een valse sleutel hoe ven dieven dan niet meer aan te komen. Schiedam Op weg van het Noletzïekenhuis naar Dijkzigt in Rotterdam is de 83-jarige Schiedamse Cornelia van den Boogert in een ambulance overleden. Op de Burgemeester Knappertlaan was zij aangereden door de 45- jarige automobilist J. B. die niet tijdig meer kon stoppen, toen de oude vrouw onverwachts overstak vanaf de verhoogde middenberm. In het Noletziekenhuis trachtte men aanvankelijk de vrouw te behandelen aan ernstige verwondingen aan het hoofd en het bovenlichaam, alsmede aan een gecompliceerde beenbreuk, doch de aard ervan bleek veel ernstiger dan verwacht en Dijkzigt werd ingeschakeld. Vlaardingen Het hoog heemraadschap Delfland zal bij de Tweede Kamer een bezwaarschrift indienen te gen het besluit van de pro vincie dat de hoofdingelan den op 65-jarige leeftijd uit het bestuur van het schap moeten stappen. „We zijn fel tegen die beslis sing, die ons zelfs grondwet telijk onjuist lijkt", zei dijk graaf mr. A.P.van den Berge, gisteren." bij het bereiken van het hoogste punt van de wa terzuiveringsinstallatie De Groote Lucht te Vlaardin gen. Volgens hem is het de mocratisch niet verantwoord een bestuurscollege zo'n leef tijdsbeperking op te leggen. Hij refereerde daarbij aan het gegeven dat de leeftijd van raadsleden, leden van provinciale staten en Kamer leden ook niet aan een maxi mum gebonden is. Dit nieuwsblad, waarin u al Het nieuws uil eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. Tostcod® de groep op enkele verkeers knooppunten opstoppingen veroorzaakt om de aandacht te vestigen op hun wens om in ieder geval geregtstreerd te worden, zodat ze later eventueel een verblijfsver gunning kunnen krijgen. Bij hun omzwervingen door het land is de groep al in diverse plaatsen geweest, maar tot nu toe hebben alle gemeente besturen geweigerd ze te hel pen. De groep heeft zelf voorgesteld voorlopig op een leeg woonwagenlerreïn in Heemskerk te gaan staan, maar volgens de stichting Rom die opkomt voor de zi- geunerbelangen is dat onmo gelijk gemaakt Een woordvoeder van Rorn verklaarde gistermiddag dat de groep 2eker niet lang m Vlaardingen wil blijven. Het gaat de groep er om geregi streerd ie worden, zodat ze een verblijfsvergunning kunnen aanvragen. De groep kwam gistermid dag via Maassluis in De Lic kebaert aan. De Maassluise politie deed nog een poging de afrit van de rijksweg te versperren, maar kon de groep met enkele tientallen auto's en caravans niet te genhouden. Via het indu striegebied er» de Maassluise- dijk kwamen de zigeuners eigenlijk via een achterdeur op De Lickebaert aan dat is gelegen op Vlaardings grondgebeid. Schiedam De politie heeft nog twee jeugdige bewoners van Nieuwland aangehouden in verband met de relletjes, die zich maandagavond voordeden in de omgeving van het Dr Wïbautplein. Acht personen worden nu op het hoofdbureau aan de Lan ge Nieuwstraat vastgehouden en zij zullen aan de officier van justitie worden voorge leid. Het zit erin dat de poli tie van nog meer jongeren het relaas wil aanhoren. Commissaris Cees van der Haagen verklaart de arresta ties als volgt: „Ik heb geen moeite met een beetje balda digheid, daar treden wij niet zo gauw tegen op. Is er eens een vechtpartijtje, dan zeg ik, ach, jongens, daar word je groot van. Maar ruiten in gooien, straten openbreken en anderen overlast bezor gen, zoals dat maandag ge beurde, dat gaat te ver en daar moet tegen opgetreden worden." De twee laatst aangehouden jongeren zijn de 17-jarige P. M. B. en de even oude E. van

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1