SCHIEDAMSCHE COURANT Amnesty adopteert Russische gevangene 'Taxikosten Maassluise bej aarden niet vergoed rk .aeem. d^pcoef Verkoeling Posthoorn zaagt poten onder eigen stoel vandaan' 9 \ï£5- (BDRIES Zusters willen nu niet meer I over busbaan Zigeuners krijgen woensdag tijd Tom Dammann (18) wint Wilton- prijs tot Hulpactie komt opgang Tweede Kamerlid stelt vragen U 'Tegevaarlijk9 Schiedam-Zuid slaat terug: 9 Maandag 13 juli 1981. Broersvast 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 134 4 pagina's 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen In overleg met enkele zigeuners, hun woordvoerder Paul van Eeu- wiik en de commissaris van fiolitie Ben van Toledo heeft oco-burgemeester IJsbrand van der Velden besloten, dat de groep van 140 zigeuners op de Lickebaert tot uiterlijk woensdagmiddag twaalf uur In Vlaardingen mag blijven. Daarmee volgt Vlaardingen in ruime zin net advies van de vereniging van Neder landse gemeenten (VNG) om de zigeuners niet toe te laten. De zigeuners hebben ten slotte nog enkele dagen tijd gekregen om te vertrekken. Vrijdagochtend voerde Van der Velden overleg met zo wel de zigeuners als commis saris Van Toledo. Het over leg werd tot twee uur 's mid dags opgeschort, omdat B en W van Vlaardingen eerst het advies van de VNG wilden afwachten. Toen bekend was geworden dat de landelijke vereniging vindt dat ge meenten niet hoeven op te knappen wat de rijksover heid behoort te doen, kwam Van der Velden tot het standpunt dat de illegaal in Nederland verblijvende zi geuners de gemeente weer moeten verlaten. Hij gunde de groep uitstel tot woens dagmiddag. Zoals het Rotterdams Nieuwsblad zaterdag meldde, hebben B en W van Vlaar dingen er bij de demissionai re minister van binnenlandse zaken Hans Wiegel op aan gedrongen, dat hij zich houdt aan de afspraak met de VNG om in voorkomende gevallen onverwijld de uitwijzing ter hand te nemen van illegaal in Nederland verblijvende zigeuners. lr*ul Mongolia Schiedam Adoptiegroep 65, die bestaat uit plaatselijke leden van Amnesty Internatio nal, is een hulpactie gestart voor een eenvou dige Russische timmerman, Stephan Sala maxa, die in een verafgelegen staatje ten noorden van Mongolië in ballingschap ver keert Salamaxa, getrouwd en va der van acht kinderen, is na enkele jaren gevangenschap naar de republiek Boeijaten verbannen, omdat hij in zijn woonplaats in de Oekraïne voorganger van de Pinkster gemeente was. Hoewel Am nesty-Schiedam jarenlang niet wist waar hij verbleef, heeft men nu onlangs een le vensteken gekregen. Bep Marcus, in Schiedam be stuurslid van de vereniging vluchtelingenwerk Neder land maar ook actief in Am nesty International, noemt In de nederzetting bij de pijl woont Stephan S amaxa in ballingschap. het een uniek feit dat er van een Russische politiek ge vangene zomaar een levens teken binnenkomt. Iets doen voor een Russische gevange ne is altijd erg ondankbaar werk, omdat men nooit een reactie krijgt, noch van de gevangene zelf, noch van de autoriteiten, zegt zij. Toch kwam adoptiegroep 65, waarin Bep Marcus actief is, er via een uitgeweken Rus achter waar Stephan Sala maxa zich bevindt. Het is een nederzetting nabij het Baikalmeer, die in de atlas niet terug te vinden is. Dui zenden kilometers van huis, aldus Amnesty. „Omdat Ste phan kostwinner is en hij niet meer voor zijn gezin kan zorgen, is het al helemaal on mogelijk dat zijn vrouw of kinderen hem ooit kunnen bezoeken." De Amnesty-adoptiegroep roept daarom zoveel moge lijk mensen op een steentje bij te dragen in de hulpactie. Als morele ondersteuning is hem al heel mooi als mensen hem een ansichtkaartje zou den willen sturen. Het adres luidt SSSR, Buryatskaya SSR, pos. Zaigraevo, uL Stroitelnaya 7 kv 3, Stephan Salamaxa. De kaart moet in gesloten worden in een en veloppe, ook de afzender moet vermeld staan (porto 0,85) en er mag op de kaart niet meer staan dan 'hartelij ke groeten' of 'het allerbe ste'; de bedoeling wordt vol gens Amnesty-Schiedam toch wel begrepen. Men kan ook helpen door geld over te maken op giro nummer 1896494, Amnesty International adoptiegroep 65 met vermelding van 'Ste phan Slamaxa'. Voor dat geld worden dan pakjes naar hem gestuurd met onder meer koffie, witte chocola, bouillonpoeder, balpennen en warme handschoenen en ook boeken die in Rusland wel gelezen mogen worden, maar in zulk een kleine op lage worden gedrukt dat zij vaak al snel zijn uitverkocht. Maassluis Bejaarden in Maassluis, die op medische gronden geen ge bruik kunnen maken van het'open baar vervoer en derhalve aangewezen zijn op taxi's, zullen de kosten daar van niet automatisch meer betaald zien. Aanvragen daartoe zullen voor lopig door de Maassluise sociale dienst van geval tot geval bekeken worden. Eind vorig jaar ontving het gemeentebestuur een brief van het ministerie van CRM, waarin werd gesteld dat In het door Maassluis gehan teerde systeem te weinig werd gekeken naar de be hoefte van de mensen. Het Tweede Kamerlid Ine Brou wer (CPN) heeft inmiddels Schiedam De gelukkige winnaar van de Ir Sart Wil ton-prijs is de 18-jarige Vlaar- dinger Tom Dammann gewor den. Hij ontving uit handen van de ■oud-directeur van dok- en werf. maatschappij Wilton-Fiienoord een KLM-re tourbiljet naar Man chester en zal twee weken lang in Liverpool doorbrengen voor het bezoeken van Engelse scheepswerven en om met het fraaie Wales kennis te maken. Tom Dammann was leerling pijpbewer- ken in de klas van leraar Torenvliet, die hem voordroeg als beste leerling. Wilton zelf reikte de prijs uit op de laatste dag van het cursusjaar van de bedrijfsschool De tweede plaats was voor leerling-lassen Rob Janzen, de derde prijs kreeg leerling-scheepsbouwer Ronnie Bosch. Oud-directeur Bart Wilton overhandigt de naar hem ge noemde prijs aan Tom Dammann. Op de achtergrond kijkt het hoofd van de bedrijfsschool, W. G. E. Valk, toe. I JBL Dit nieuwsblad, waarin u al bet nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. •■SU»»". Adïes' op?1' JjV»' «3A.3000 iS3*' ADVERTENTIE vakkundige schade regeling. Hypermoderne outillage voor autorichten, kwaliteitsautoplaat-en spuitwerk BBSS SS8 Bokelweg 100, 3125 AÜ SchiedamTel. (OlO)-l5d540 aan staatssecretaris Gerard Wallis de Vries gevraagd of het juist is dat mensen in een Maassluis' verzorgingstehuis voor taxikosten geen beroep meer kunnen doen op.de al gemene bijstandswet. Zij vreest dat hierdoor een 'hospitalisering' op zal treden omdat slecht ter óeen zijnde bejaarden helemaal de deur niet meer uitkomen. Volgens de directeur van de Maassluise sociale dienst, de heer J.C. Don, is de ontstane situatie niet zó absoluut te stellen. De gemeente han teerde al enkele jaren het sy steem dat zowel op zichzelf wonende bejaarden als zij die in een verzorgingstehuis zit ten hun taxikosten konden verhalen. Mevrouw Kraaye- veld-Wouters (als staatsse cretaris naast Wallis de Vries met deze zaken belast) vindt dat tussen verzorgingstehuis en eigen huis geen verschil is te maken. Scheefgetrokken verhoudingen zouden het ge volg zijn. De heer Don kan zich deze redenatie wel voorstellen, maar vindt het op een aantal onderdelen niet helemaal te recht. Er is inmiddels over leg geweest met het ministe rie, waarna de gemeente Maassluis heeft besloten be roep aan te tekenen. Dit be roep wordt voorlopig aange houden omdat Maassluis wil bekijken op wat voor wijze aan de wensen van het mi nisterie tegemoet gekomen kan worden. Voorlopig werkt de gemeen telijke sociale dienst met een interim regeling. Hierbij is het niet meer zo dat bejaar den gewoon de bonnetjes bij de dienst deponeren, maar van tevoren aanvragen in dienen. „Dit betekent wel veel meer werk voor ons," aldus Don. „We moeten veel- vuldiger het rode potlood hanteren. Maar gelukkig be reiken ons zelden onredelij ke eisen." SiwSWêlw Het warme weer van de laatste da gen had duidelijk weersdlag op het hu meur van de mensen. Van groot tot klein vermaakte men zich opperbest In de zon. Vlaardingen De zusters van Interkruis willen geen ont heffing meer om over de busbaan tussen Korhoenlaan en Wenenweg te rijden. Zij hebben hun beroep bij de raad van state tegen de ge meentelijke beslissing om de wijkverpleegsters geen ont heffing te geven ingetrok ken. De procedure vinden zij te lang duren en bovendien zijn zij tot de conclusie gekomen dat het inderdaaad te ge vaarlijk is. De wijkverpleegkundigen hadden een ontheffing ge vraagd, omdat zij soms kilo meters moeten omrijden om hun patiënten aan weerszij den van de busbaan te bezoe ken. „Vaak moeten we al leen voor een prikje aan een diabeticus dat hele eind om rijden," aldus een van de wijkverpleegkundigen. Daarom verzocht Interkruis de gemeente om een onthef fing. Zo'n ontheffing werd echter geweigerd omdat het te gevaarlijk zou zijn. Daarop gingen de wijkver pleegster in beroep bij de raad van state, maar inmid dels hebben rij dat appèl in getrokken. De zustere zijn tot hetzelfde oordeel al de gemeente geko men. Zo af en toe piepte een van de zusters wel eens over het stukje busbaan. Door taxi's, die wel van de busbaan gebruik mogen ma ken, werden zij er echter af- getoeterd of gesneden. Eenmaal kwam het zelfs tot een aanrijding omdat een taxichauffeur oprij weigerde te gaan voor een wijkver pleegkundige. „Schandalig," stelt een van de verpleeg sters. „Daarom hebben we ook maar van dat beroep af gezien. Als het niet veilig kan, zien we er maar van af." Overigens heeft Inter kruis door een andere wij- kindeling te maken zelf het probleem uit de weg ge ruimd. De wijken rijn nu zo inge deeld dat er niet meer omge reden hoeft te worden. Dat is echter pas gebeurd, nadat het aantal wijkverpleegsters bij Interkruis is uitgebreid. Toen beroep werd aangete kend kon er met het toenma lige personeelsbestand geen sprake van riin van een nieuwe wijkindeling. Inter kruis zegt de grootste moeite te hebben met het vinden van nieuw personeel. Dat komt volgens Interkruis, omdat aan nieuw personeel in Vlaardingen geen goede huisvesting kan worden aan geboden. De baby op deze foto zoekt verkoeling In een emmer. Het jongetje beleefde uitermate veel plezier In de buiten lucht. In zijn privé zwembadje kan voor hem de dag niet meer stuk Schiedam Harde klappen deelt be wonersvereniging Schiedam-Zuid uit aan wethouder Herman Posthoorn. „Dat u nu met de gebakken peren zit, is uw eigen schuld, maar dat zult u nooit erkennen," schrijft de vereni ging in een open brief naar aanlei ding van wat Posthoorn onlangs zei over het sociaal-cultureel plan. „Niet u hoeft zich in de steek gelaten te voelen, maar wij. Niet wij zagen de poten onder uw stoel vandaan, maar daar bent u zelf mee bezig." Twee uitspraken van Posthoorn er vaart de bewonersverenïgïng als een regelrechte stoot onder de gordel. „Van politiek verantwoordelijke per sonen hadden we niet verwacht, dat zij dusdanige verdachtmakingen en regelrechte verzinsels in het open baar durven uit te spreken," aldus de vereniging in de brief, die aan Post hoorn en rijn ambtenaren is ver stuurd. Posthoorn deed de gewraakte uitspraken op een persconferentie, de dato 3 juli. Dat volgens Posthoorn het club- en buurthuiswerk het maken van een sociaal-cultureel plan zou boycotten, vindt de bewonersvereni ging in Zuid een waanzinnige uit spraak. „Zeker als u maar 20 van de ruim 200 organisaties in het welzijns werk weet te motiveren om mee te doen. Vanuit Zuid hebben wij u vele malen gezegd en geschreven, dat uw sociaal-cultureel plan nooit zal luk ken. We hebben andere en veel een voudiger tegenvoorstellen gedaan, Allemaal tevergeefs; u zou en u moest uw ingewikkeld en bureaucra tisch plan doorzetten," aldus Schie dam-Zuid. De tweede uitspraak luidt' „Het ge brek aan animo van mensen is gees telijke luiheid." De bewonersvereni ging van Zuid vindt dat bij monde van voorzitter Ton Molenaar en club huiswerken And ré Woutersen een stelling die kant noch wal raakt „In Zuid rijn veel mensen op een of an dere manier actief. Hun probleem £s maar al te vaak het gebrek aan me dewerking van de gemeente. Een paar voorbeelden. Zeven jaar lang deed de gemeente toezeggingen voor een beter buurt- en clubhuis. Geen van die toezeggingen werd nageko men, zodat ten einde raad de bewo ners maar een gebouw kraakten. De bewonersvereniging wilde haar loka len opknappen en vroeg hiervoor een klein beetje subsidie. De lokalen rijn inmiddels allang door de leden gron dig verbeterd. De paar duizend gul den subsidie is door de gemeente nog steeds niet afgedragen... Zo rijn er vele voorbeelden te noemen hoe de gemeente zelfwerkzaamheid van mensen frustreert Maar ook hier heeft de gemeente boter op haar hoofd." Bewonersvereniging Schiedam-Zuid is bereid Posthoorns uitdaging aan te nemen om rich te verantwoorden voor het niet meedoen aan het so ciaal-cultureel plan. Zij nodigt de wethouder en zijn ambtenaren uit voor een openbaar debat na de zo mervakantie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1