STAD/ STREEK 3 Gezellig om de hoek kamperenhet kan De Hoogkamer vooral bij Vlaardingers populair Monsters kasteel bloot gelegd Groeten uit De - Hoogkamer maandag 13 Jun 1981 VD/SC/WW Monster Aan de Ma- deweg in Monster zijn de fundamenten blootge legd van. het huis Pola- nen. De resten van een versterkte toren uit de veertiende eeuw zijn on der leiding van een stu dent in de pré- en proto historie E. Bult zorgvul dig uitgegraven. Het huis Polanen is een van de belangrijkste kaste len die in het Westland hebben gestaan. Gehoopt wordt dat aan de hand van de opgravingen een beeld ontstaat van de wijze waarop de samenleving zich ontwikkelde tot het tijd stip dat het complex tot stand kwam. Te zien zijn ondermeer de blootgelegde resten van een vierkante toren, waarvan de muren ongeveer anderhalve meter dik moeten 2ijn ge weest De bebouwing is opge trokken uit zogenaamde kloostermoppen, een soort bakstenen uit de middeleeu wen, De toren heeft zich, e- venals een oude boerderij en een statig landhuis dat in de archiefstukken 'Oude Hof' wordt genoemd op een kunstmatig eiland van dertig bij dertig meter bevonden. Om dit eiland bevond zich een slotgracht van zo'n elf meter breed. Op een steen worp afstand zijn scherven gevonden die dateren van de Romeinse tijd. In de buurt van de plaats waar huis Po- lanen heeft gestaan moet zich in een eerder stadium ook een Romeinse nederzet ting hebben bevonden. Verwoest Het kasteel, dat in feite slechts uit een waarschijnlijk drie verdiepingen tellende woontoren van ongeveer Oude Hof dertien meter hoog bestond, is tussen 1295 en 1305 gebouwd door Philips van Duivenvoorde, die zich later Van Polanen liet noemen. Archeologen graven fundament Polanen op met keien van zo'n vijftig kilo. Eén van deze projectie len, waarmee hele stukken muur konden worden weg geslagen, zijn in de 'slot gracht' teruggevonden. In 1393 werd het kasteel de finitief verwoest door graaf Albrecht van Beieren. De oorzaak hiervan was de be trokkenheid van Philips II van Polanen bij de moord op Aleid van Poelgeest —de concubine van Albrechtin Den Haag. De stenen van de ruïne zijn later overgebracht naar Den Haag, alwaar ze werden verwerkt in een van de gebouwen van het Bin nenhof. De fundamenten van het huis werden reeds in de ja ren dertig ontdekt bij het graven van een vaars]oot Dr. G. N. Renaud, lector aan de universiteit van Utrecht, stelde er 1940 een proefon derzoek naar in. Hij werd geassisteerd door soldaten, Slotgracht die in de omgeving waren gelegerd en met hun Vrije tijd' nauwelijks raad wisten. Hof vind, zou ik erg tevre den zijn. Maar het is de vraag of we het bouwwerk vinden. Het is de bedoeling dat een kraan nog een paar proefsleuven komt graven. Ook vanuit deze put gaan we meter voor meter de grond weggraven. Aan de hand van de ouderdom en de situ- door Leen Preesman en Pleter Harcksen ering van de aangetroffen scherven, kunnen we nagaan uit welke periode de gevon den kasteelonderdelen stam men. Zoiets geschiedt even eens met de palen van de be- schoeïng van de voormalige slotgracht We zijn voorne mens aan de hand van de jaarringen in het hout te be rekenen wanneer de bomen, die daartoe zijn gebruikt, zijn gerooid". Tot tweemaal toe is het 'sta tussymbool' van de familie Polanen verwoest. Dat ge beurde de eerste keer in 1351 tijdens de Hoekse en Kabel jauwse twisten, waarin Van -v Polanen de kant van de ver kiezende Hoeken had geko- - zen. Aan de verwoesting ging de belegering door En- gelse huursoldaten vooraf, die het gebouw door middel van de blijde' (een giganti sche katapult) bestookten Het onderzoek van Bult richt zich voornamelijk op het vinden van de Oude Hof. Dit gebouw bevond zich in de di recte omgeving van de woontoren. Het boerderij- complex moet volgens Bult van een voor die tijd giganti sche omvang zijn geweest, te weten 120 morgen ofwel ruim honderd hectare. Aan de hand van de overblijfse len van de boerderij ver wacht hij een indruk te krij gen van de ontginnfngsge- schiedenis en de ontwikke lingen die leidden tot de tot standkoming van het kasteel. Bult: „Wanneer ik deze Oude Meer dan een woontoren is het huis Polanen nooit ge worden. In de middeleeuwen pleegde men aan zo'n toren - veelal een statussymbool - vleugels te bouwen al naar gelang de financiële moge lijkheden van de bewonei. De graaf bepaalde dat aan de toren geen vestingachtige muren meer mochten wor den gebouwd. In de opgra- vingsput is dat te zien aan een smallere muur aan de zijde van de fundamenten. Of de geplande aanbouw ooit is gereedgekomen is (nog) niet bekend. Voor Bult is ook de locatie factor van groot belang. „We vragen ons af waarom het kasteel op deze plaats is ge bouw en nergens anders. Wel weten we, dat het hier De blootgelegde fundamen ten van het huis van Polanen. een relatief laag liggende terrein was. Bij de bouw van een kasteel ging men daar van uit omdat de slotgrach ten dan gemakkelijker kon den worden gevuld met wa ter. De grond, die vrijkwam door het graven van de slot gracht, werd aan weerszijde gegooid, waardoor het maai veld weer hoger kwam te liggen. De boerderij wilde men juist weer wel op een hogere plek hebben", legt hij uit. Aan de hand van de gevon den stenen, waarmee men de muren van de woontoren be kogelde, hoopt men te bepa len waar- en hoe de muren precies hebben gelopen. „Maar we kunnen ons daar niet absoluut op blindstaren", zegt de onderzoeker, „want het verhaal gaat dat er zelfs mensen werden ingehuurd om de dure kogels uit de slotgracht te vissen en terug te brengen, zodat ze opnieuw konden worden gebruikt". De onderzoekers hebben vooral ook belangstelling voor de beerputten en de plaatsen waar men het afval weggooide. In deze putten worden namelijk vaak voor werpen gebruiksgevonden uit die tijd. Het is volgens Bult niet ondenkbaar dat in de buurt van het Huis Pola nen overblijfselen worden gevonden van nog oudere leefgemeenschappen. Eerder heeft men in het Westland pré-historische vondsten ge daan. In principe hebben de onder zoekers tot september de tijd om antwoorden te vinden op al hun vragen. In deze maand wordt het terrein na- .ha. Jg melijk omgeploegd ten bate van de tuinbouw. Volgens Bult is de tijd krap. „Wat we nu gevonden hebben is ei genlijk nog maar een fractie van wat hier werkelijk in de bodem zit Dat is erg jammer. Maar als we de Oude Hof hebben gevonden en alles is geïnventariseerd en op pa pier gezet, ben ik tevreden", zegt hij. Om iedereen, die belangstel ling voor de opgraving heeft, in de gelegenheid te stellen de resultaten te komen bekij ken, voor ze bedolven wor den, wordt zaterdag een open dag gehouden. Vanaf twee uur tot vijf uur kan men terecht op het terrein. Deskundigen zullen dan uit leg geven over het onder zoek. ^iiuimmnmiiiniiinmiunniiiiihtnuiimiuiimiimtiimnimmuinniintmnniHnnmiiimiiiiiiimimniiiiiiiitmnriiimiiHnniiiiinniniimminuiimiiitninuiminmiiiiinmiNiiiiiiiiiintriitiiMiMitiiiiniiiirriitJiiiiimiiEiniriniifiiiiinriiinifumu Vlaardingen Iedere vrijdagavond verlaten twee gezinnen uit de Vlaardingse Van Baerle- straat hun flatje om naar de camping te gaan, lo pend.... Kampeercomplex De Hoogkamer is name lijk slechts honderd me ter verderop. Zo'n 25 ca ravans staan permanent op het NIVON-centrum, voor ongeveer de helft in bezit van Vlaardingers. „Ik woon in een flat in Holy," zegt een van hen, terwijl hij naar zijn dob ber tuurt. „Hier ben je er lekker uit. Ik heb geen auto, dus als het even kan pak ik de fiets en rij naar de camping. Het is een mooi gebied en je kunt er fijn vissen." In 1963 opende het Neder lands instituut voor volksont wikkeling en natuurvrien- denwerk (het NIVON) een kampeercentrum aan de Van Baerlestraat, vlak achter de Vlaardingse Westwijk. Voor de leden (die reductie krij gen). Maar niet-leden zijn evengoed welkom. Met kam- peermogelijkheden voor tent of caravan en een aantal ka mers, dat afgehuurd, kan worden. Al vrij snel fungeerde De Hoogkamer als trekkerscam ping. Mensen op doorreis ko zen Vlaardingen als slaap plaats. „Maar," zegt huis- wacht Piet Vrijenhoek, ,je ziet veel buitenlanders een keertje overnachten, verder trekken om vervolgens op de terugweg nog een weekje hier te blijven." Naar de Deltawerken Zelf zou hij niet naar De Hoogkamer gaan voor zijn vakantie („Ik hou niet van vissen"), maar de beweegre denen van anderen om het wel te doen, die kan hij zich goed voorstellen. „Kijk eens om je heen. Aan de ene kant is alleen maar groen dat je ziet en aan de andere kant heb je de stad. Je zit overal dichtbij: het strand, Rotter dam. Den Haag, de Deltawer- Kamperen In Vlaardingen. Het Is nu nog betrekkelijk stil op De Hoogkamer, maar daar komt verandering In. De bezoekers schijnen overigens toch voor hun rust te komen. •Huiswacht Plet Vrijenhoek In de trekkerskeuken in aanbouw. „Het zal nog wel een jaartje duren eer het klaar Is," vreest hij. ken, ga zo maar door. En wat natuurlijk ook belangrijk is: je bent hier heel goedkoop uit" Naast Rijnmondbewoners die hun flat met balkonnetje ont vluchten, bezoekt ook een groot aantal buitenlanders het NIVON-centrum. Soms wel van tien verschillende nationaliteiten, „En dat is vaak geen pretje," bekent Piet Vrijenhoek. „Zolang ze nog Frans, Duits of Engels praten is het wel te doen. Maar van de week bijvoor beeld, kwam er een Noorse. Probeer die maar eens wat duidelijk te maken." Geen flipperkasten Vrijenhoek (57) speelt overi gens, samen met zijn vrouw, maar een weekje voor huis- wacht Normaal is dit werk in handen van Cock Sparre- boom, maar die is met va kantie. Piet Vrijenhoek, die ook in de beheerscommissie zit, neemt wel vaker waar en weet zodoende hoe het reilt en zeilt op De Hoogkamer. Weet normaliter ook wat voor vlees hij in de kuip heeft „Het is een bepaald slag mensen dat hier komt Die duidelijk geen verwarm de zwembaden en flipperkas ten zoeken, maar van de na tuur houden." Vorige week was het nog be trekkelijk rustig op de cam ping. Acht gezinnen met een vaste standplaats verblijven door John Bunte er nu ook doordeweeks. Pa gaat vissen, de kinderen zijn aan het spelen en ma is bood schappen doen of zit op de zon te wachten. Daarnaast waren er zo'n twaalf tijdelij ke kampeerders: uit Neder land, Duitsland, Zwitserland en Noorwegen. Enkele Vlaardingse jongens oefen den op dat moment op het fe nomeen kamperen, ter voor bereiding op een echte va kantie. Anderen komen hier voor hun rust, ontvluchten het balkonnetje of rijn op doorreis. „Het is hier hard- stikke gezellig," zegt een Vlaardingse die al jaren met de caravan op De Hoogka mer staat, „vooral in de wee kenden als haast iedereen er is. We zijn net één grote fa milie." Aanvragen weigeren Het vakantiehuis is nog zo goed als leeg. Van de zestien kamers waren er dinsdag slechts twee bezet. Daar komt echter verandering in. Piet Vrijenhoek: „Dit week end zit ie zeker weer voor meer dan de helft vol. De ko mende weken wordt het he lemaal druk. We hebben nu ai aanvragen moeten weige ren. Er is straks gewoon geen kamer meer vrij." 's Avonds duikt een groot deel van de campinggasten, ook die uit het vakantiehuis, dc trekkerskeuken in. Va kantiespreiding werkt echter niet door tot tn de keuken. Het is veelal spitsuur bij de gascomforts. Het geringe aantal hiervan en de te krap pe ruimte zijn er de oorzaak van dat mensen vaak elders gaan eten of hun vaste le venspatroon wijzigen door op eigenaardige tijden hun war me maaltijden te bereiden. Nieuwe keuken Kampeerboerderij De Hoog kamer voert al jaren actie voor een nieuwe en aanmer kelijk grotere trekkerskeu ken. Aanvankelijk ontbraken hier de financiële middelen voor. Op 3 april jongstleden ging echter symbolisch de eerste spade de grond in. Realisering was haalbaar ge worden door een subsidie van de gemeente Vlaardin gen (die 30.000 gulden be schikbaar stelt), een bijdrage uit de landelijke NIVON-kas en de opbrengst van diverse rommelmarkten. In april werd de voorzichtige hoop uitgesproken, dat nog deze zomer de nieuwe trekkers- keuken (met vu vierpitsgas- 6tellen) in gebruik genomen kon worden. Het wil echter maar niet vlotten. Een gedeelte van de stenen muren is inmiddels opgebouwd, vlak naast de boerderij. Een eigen potje daar koken is er duidelijk nog niet bij. „Dat zal nog wel een jaartje duren," zegt Piet Vrijenhoek nu. Het werk wordt voor ongeveer zeven tig procent uitgevoerd door vrijwilligers, de rest is uitbe steed. Fijn viswater Op de camping zelf lijkt niet veel te beleven, maar daar komen de mensen ook niet voor. Wat De Hoogka mer te bieden heeft is een beetje buitenlucht, een gun stige ligging en fijn viswa ter. Een campingwinkel is er niet Is ook niet nodig met het winkelcentrum van de Vlaardingse Westwijk op loopafstand. Wat de NI VON-boerderij wel heeft is een kantine, waar ontbeten kan worden, met een ter ras. In de kantine geen flip perkast of fruitautomaat Zelfs het woord *bier* ont- breekt op de prijslijst De mensen komen voor hun rust en om te vissen, het is eerder gezegd. Het va ter ligt centraal op het campingterrein. Grasveld- jes, met daarop tenten en s caravans liggen om de vij- 2 vers heen. Hengels en vis- s netten voor de tent verra- den hoe de mensen hun tijd 2 doorbrengen. Nu zijn er nog 2 tal van open plekken op de veldjes, maar dat is snel af- j= gelopen, weet de plaatsver- 2 vangend huiswacht uit er- varing. Naast de 25 cara- gs vans kunnen er nog zestig =j tenten worden hijgeplaatst, 5 die dan oveial op het ter- S rein kris-kras tussen de ca- ra vans een plekje moeten 2 vinden. Vrijwel alle be- 2 schikbare ruimte gaat dan 2 benut worden. Iets dat ook S nodig zal zijn, weet Vrijen- hoek. Want de bezoekers 3 zullen komen, weer of geen s weer. Fijn vakantie vieren 3 in Vlaardingen. [iiimiijnitnuiitiuiumlf Benidonn, - v .Ga.rda, -Tórrëmolinosi Zand- voort, Rimini, yiaarr dingen, '-1-Valkenburg en Nice. Welke vakan- -tléplaats hoort in; dit rijtje niet thuis? „Vlaardingen natuur lijk/' zou ieder wel denkend mens terecht opmerken.s Toch héb je ze ér tussen zitten:, personen die- een - stad orider de weinig; benij denswaardige v- rook vain het Botlekgebied als vakantiedomicilie- kiezen. Die - gezellig gaan kamperen in Vlaardingen /bijvoor- beeld. V Kampecrcén- trum. De Hoogkamer,' vlak achter de -Vlaar dingse VIV Westwijk,; herbergt ieder, jaar een aantal vakantie gangers: En dat zijn zeker niet alleen lie- dén die riet van de boot uit Engeland ko men en even een tukje doen voordat ze ver der trekken. Wat biedt .Vlaardin gen voor moois, dat door, een groot deel' van de inwoners ken nelijk nog.niet is. ont dekt?. .Het aantrekke lijke klimaat zal 't ze- ker niet zijn. Het brui sende uitgaansleven waarschijnlijk ook niet. - Wat 1 dan wel?- Deze krant probeerde er achter tt; komen eri sprak met de beheer-/ der (de huiswacht) en/ enkele V, kampeerders. Dié hétstadium van 'melkfles' inmiddels gepasseerd zijn.' Het halstarrig binnen handbereik houden van de familieflacon Nivea'; heeft succes ge-' kad. Vlaardingen heef t dc^eersjlé;:zonni ge zomerdagen" 'met veel plezier, verorberd. Een verslaguit~ De Hoogkamer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3