-ÏÖSgS. STAD/ STREEK VVD wil wethöuderspost li ouden: 't ging toch goed met de PvdA? Gif BERAG BERAG BERAG Bezuinigingen slaan toe: Gehandicapten niet haar Holybieb ^0-40'- Leen de Zeeuwwachtgeld kost Maassluis te veel Bestuursconflict niet de oorzaak Bewonersvereniging Zuid wordt kleiner Poes veroorzaakt verkeers ongeval Politie grijpt zwijntjesjager Politie zoekt hulp Man grijpt vergeefs naar mobilofoon Hagenaars steken zich in het nieuw Steen Brons (43) Bij de dienst gemeentewerken in Schiedam heeft men tegen- over de pers geen mededelingen over de gifaffaire op het GTB-terrein willen doen. Het rapport met nieuwe gege id vens, dat Is uitgebracht door de provinciale Inspectie voor v de volksgezondheid, zou eerst naar de bewonersvereni- ging Schiedam-Zuid moeten gaan. Het zou onelegant zijn de pers in te lichten voordat de vereniging over alle gege- vens beschikt, meende de woordvoerder van gemeente- werken, afdelingschef G. van der Poel. Volledigheidshalve wees hij erop dat ook het college van B en W nog moet worden ingelicht. be uitlatingen van de gemeentelijk ambtenaar zijn niet onbe- grijpelijk. Inderdaad lijkt het netjes om direct betrokke- i nen, zoals in dit geval de bewonersverenfglng, eerst per- soonlijk in te lichten. Dat versterkt het vertrouwen tussen de gemeentelijke overheid en haar burgers; een vertrou- wen dat in de meeste gevallen toch at een uiterst wankele i basis heeft. Het minsle of geringste blijkt in de praktijk de 1 verhouding tussen de gemeente en haar burgers te kun nen verstoren. En hoewel het wantrouwen niet altijd te recht is, is het juist als ambtenaren het zoveel mogelijk proberen te voorkomen. Er Is echter meer aan dehand. In gevallen waarin de pers pas geïnformeerd wordt als anderen op de hoogte zijn, wordt zij behandeld als tweederangs-burger. Eerst moet de in formatie naar de direct betrokkenen, zoals een vereniging, en pas daarna mag de pers ervan kennis nemen. Die wijze van redeneren is niet terecht. De pers is heeftde taak om het publiek zo adequaat mogelijk voor te lichten over za ken die die burgers aangaan. Op die manier vertegen woordigt de pers hef publiek en heeft een gelijk recht op informatie. Bij de Tweede Kamer is het zelfs zo dat stukken van een mi nister ter kennisneming van de parlementaire pers komen zodra ze zijn ingediend, dat wil zeggen nog vóórdat ze naar de Staatsdrukkerij gaan om te worden gedrukt. Jour nalisten kunnen vrijelijk de griffie binnenlopen en een foto kopie van het zojuist bezorgde stuk vragen. Dat i$ nor maal. Als er gewacht zou moeten worden totdat de kamer leden zijn ingelicht, zou het nieuws dagenlang worden op gehouden. Niet de kamerleden zijn primair, maar degenen die zij vertegenwoordigen, zo is de (juiste) redenering rond het Binnenhof. Als een gifterreïn vermoedelijk moet worden afgegraven, dan betreft het een zaak die van belang is voor heel Schie dam. Afs er net op dat moment een rapport bij de gemeen te ligt waarin nauwkeurige gegevens over die gifaffaire staan vermeld, moeten die gegevens onmiddellijk open baar worden gemaakt, temeer als daarom uitdrukkelijk wordt gevraagd. Het is immers mogelijk dat uit die infor matie andere conclusies kunnen worden getrokken. Wor den die gegevens achtergehouden, dan ontstaat een sfeer van geheimzinnigheid. En geheimzinnigheid leidt al snel tot wantrouwen. Het wantrouwen dat gemeenteambtena ren Juist wilden vermijden. Het pas in tweede instantie informeren van de pers is het ge volg van een verkeerde afweging. Dat gebeurt wel meer. We herinneren ons dat het Schïedamse CDA-raadstid A. Sonneveld in januari van dit jaar vroeg of gemeenteraads leden belangrijke stukken drie dagen eerder konden krij gen dan de plaatselijke pers. Sonneveld vond het niet prettig bepaalde zaken uit de krant te moeten vernemen. Terecht stelden B en W dat hierin geen verandering be hoort te komen, gBzien het algemeen belang dat groter is dan dat van een enkel raadslid. Sonneveld toen en ambtenaren van de dienst gemeentewer ken nu vergeten dat juist de pers een communicatiemiddel naar het publiek is. De wet openbaarheid van bestuur (WOB) is ingesteld om burgers recht op informatie te ge ven. Nog te weinig blijkt dat te zijn doorgedrongen tot be paalde vertegenwoordigers van de gemeente. RS VJaardingeh Als de gemeenteraad akkoord gaat met de besluiten van B en W, zullen gehandicapten ook in de nabije toekomst niet per rolstoel de bibliotheek in de Loper kunnen binnenkomen. De directeur van gemeentewerken had het verzoek ingediend het gebouw te mogen aanpassen aan rol stoelgebruikers. Maar maandagavond besloten burgemeester en wethouders niet akkoord te gaan met het plan en zij voer den daarbij het argument aan dat er over twee, drie jaar nieuwbouw zal verrijzen in Holy, In deze 'buikriemperiode' achtte men een aanpassing van 13.000 gulden aan het oude gebouw teveel van het goede. „Begrijpelijk," oordeelt Mar- tijji de Licht van afdeling stadsontwikkeling op het stad huis, „maar wel ontzettend si\pu voor invaliden." Het fi- li^al aan de Van Hogendor- pl^an werd wel aangepast en kennelijk was het de bedoeling d^t successievelijk alle vesti gingen werden afgehandeld. Het hoofdgebouw aan de Fransenstraat wacht al een paar jaar op aanpassing, maar daarvoor zouden de kosten het zonder dermate hoog worden, dat men er liever niet eens aan denkt. Het filiaal in de Loper zou met een elektrische deuropener en een verbrede toegang hele maal aangepast zijn. Kan het dan niet goedkoper? Martijn de Licht: „Ik denk het niet, zo'n installatie kost nou een maal veel geld en aanpassen kan je toch niet voor de helft doen." De nieuwbouwplannen voor de Holybieb zijn in de maak, maar zullen pas over twee, drie jaar gerealiseerd kunnen worden. Tot zolang moeten gehandicapten in Holy 3er bibliotheek stellen. Boezem weg 136-138 Rotterdam Telefoon 010-1406»9 Freerickspfaats 9 'v.r Rotterdam- HWegersberg Telefoon 010-187700 Rubensploïn 12 Schiedam Telefoon 01O26137S ,'s maandags gesJotan, vrijdag 17 juli 1981 vo/scrtcN Maassluis De VVD-fractïe in de Maassluise gemeen teraad wil de PvdA gaan herinneren aan een schrifte lijke overeenkomst uit 1978, waarin van samenwerking wordt gesproken. De VVD heeft deze overeenkomst geïnterpreteerd als geldend voor meerdere raadsperio den, dus ook na 1982. De liberalen willen de banden verstevigen, nu in het informele circuit van de Maas sluise politiek gesproken wordt over een nieuwe coali tie na de raadsverkiezingen van volgend jaar, die uit PvdA, CDA en D'66 zou gaan bestaan. De VVD zou daarmee haar wethouderszetel verliezen. De schrik onder de liberalen er in Maassluis, Vlaardingen zit erin, na de prognose in en Schiedam in totaal elf onze krant van dinsdag dat wethouders op het spel staan. VVD-raadslid Leen de Zeeuw wijst erop dat zich de afgelopen drie jaar geen en kel conflict heeft voorgedaan tussen zijn aprtij en de PvdA. Wel was er tussen VVD en CDA een wrevelige situatie, toen de liberalen hun eigen wethouder Gré van Eek op het matje riepen en deze ver ontwaardigd aftrad om opge volgd te worden door Elly Coenen, maar de PvdA hield zich daar toen buiten, aldus De Zeeuw. Het CDA had aanmerkingen gehad. De confessionelen vonden dat mevrouw Van Eek het prima gedaan had en verbaasden zich over de ontwikkelingen in liberale kring. In Schie dam was het zelfs de voor aanstaande VVD'er Gerard Verhulsdonk, die bezorgd heid uitte over het aftreden van Van Eek. „Worden hierdoor belangrijke zaken in de regionale politiek i Leen de Zeeuw zal volgend jaar stoppen met het raadswerk In Maassluis: jongere VVD'erc zijn aan de beurt, vindt hij. met vertraagd?" had Verhuls donk gevraagd. Maar De Zeeuw wijst er nu op dat de VVD-fractie, waarvan hij lid was, goede redenen had om Van Eek tot de orde te roepen. „Zij had enkele belangrijke za ken niet tn de fractie bespro ken, maar alleen in het college doorgenomen. Daar wilden wij een verklaring voor hebben. Mevrouw Van Eek echter voelde dat het vertrouwen was geschaad er» schreef een brief, waarin zij bedankte voor het wethouderschap. Dat was haar besluit." De Zeeuw laat zich laatdunkend uit over de CDA- kritiek van destijds en ziet in de hele situatie geen enkele reden, waarom de VVD in een volgend college niet zou mo gen terugkeren. „Het hangt natuurlijk af van wat D'66 met Je verkiezingen doet," zegt hij, ,maar ik zie daar toch niet de cwaliteiten voor een wethou- door Kor Kegel Jerspost. Zo'n Manda Kapil /an D'66 zie ik toch echt niet ïp zo'n plaats functioneren." Hij acht het nochtans wel taak, dat de VVD de PvdA al bast herinnert aan de overeen komst van 1978. Goed pensioentje Het terugvallen van de Maas sluise VVD, waarvan dinsdag melding werd gemaakt, moet dan ook vooralsnog gezien worden in mentale zin. De wandelgangen Ieren dat een programcollege in de maak is en dat schokt de VVD. die ten slotte trots is op haar kleine vooruitgang onlangs bij de ka merverkiezingen en de 22Q le den die zij in Maassluis telt. „Dat is waarschijnlijk meer dan VVD-afdelingen in grote re gemeenten in de omgeving tellen," zegt De Zeeuw. Als de VVD na mei 1982, on danks de prognoses, bij de col lege-onderhandelingen betrok ken wordt, zit het er volgens De Zeeuw wel in dat Elly Coe nen opnieuw naar voren wordt gesehoven. Aan Gré van Eek wordt niet meer ge dacht. die laat zich op partij vergaderingen met meer zien en is volgens De Zeeuw alleen lid gebleven om ergens burge meester te kunnen worden („daarvoor moet je tenslotte aangesloten zijn bij een politie ke partij"), en andere kandida ten zijn er binnen de VVD Schiedam De bewonersvereniging Schiedam-Zuid is klei- .ner geworden. Maar liefst 240 leden hebben de club uit de Gorzen de rug toegekeerd sinds het einde van 1980. Daarmee is het ledental gekomen op 1365, een daling die welhaast even spectaculair is als de stijging die tot nog toe steeds plaats vond en de vereniging 1600 leden bezorgde. De terugloop wordt door het bestuur van de vereniging vooral verklaard uit verhui zingen naar buiten de wijk. Met enige nadruk wijzen be stuursleden er op dat het con flict in het bestuur, eind 1980 nauwelijks effect heeft gehad. Slechts 27 leden zouden om die reden de vereniging de rug toe hebben gekeerd. De ruzie aan het einde van vo rig jaar woedde tussen het da gelijks bestuur van de vereni ging en bestuurslid Armand van Puyvelde. De drie dage lijkse bestuursleden, Koos van der Keur, Jan Joore en Anton Konings beschuldigden Van Puyvelde van manipulatie. Bovendien zou hij de CPN van alles uitvoerig hebben inge licht waardoor het communis tische raadslid Ulferd Bruse- ker beter geïnterneerd was dan andere raadsleden. Bruse- ker stelde daardoor veel vaker vragen over toestanden in Zuid en daardoor werd vol gens het drietal de vereniging teveel geïdenficeerd met de Communistische Partij. Joore, Konings en Van der Keur stapten op toen de rest van het bestuur geen maatre gelen tegen Van Puyvelde wil de nemen. Een nieuw bestuur werd gevormd met Ton Mole naar als voorzitter. Onder zijn leiding is de vereniging nu dan dus kleiner geworden. Schiedam Een oversteken de poes heeft op de Oude Sluis een verkeersongeval veroor zaakt Een 35-jarige Schïedam se automobilist probeerde de poes te ontwijken en raakte promt vier 'Amsterdammer tjes*. De paaltjes werden de grond uitgereden en de auic raakte zwaar beschadigd. Brandweerlieden moesten ter plaatse komen om de lekkende benzine op te ruimen en een takelwagen om de auto weg te halen. Politieagenten ontdek ten dat de bestuurder had ge dronken. Voor zover bekend heeft de poes geen nadelige gevolgen aan het ongeval overgehouden. Schiedam Agenten hebben een zwijntjesjager op heter daad betrapt toen de man met een damesfiets aan de haal ging. Hij had bij de Hema op de loer gelegen en pakte op een schijnbaar onbewaakt ogenblik het rijwiel. De man is voor verhoor naar het bureau gebracht Vlaardingen -De Vlaarding se politie is naarstig op zoek naar getuigen die helderheid kunnen brengen in een duiste re tasjesroof. Een onbekende jongeman beroofde op het Erasmusplein een dame van haar tasje en nam hals over de- kop de benen. Wie er meer van weet wordt verzocht de Vlaardingse politie, telefoon nummer 342355, draaien. Schiedam Een werknemer van de dienst centraal milieu beheer Rijnmond (DCMR) greep maandag tevergeefs naar zijn mobilofoon. Het ding was er niet meer. Vermoed wordt nu dat een dief het heeft weggenomen uit een auto van Rijnmond. Een nieu we kost drieduizend gulden. Vlaardingen w iongens hebben zich bij de Twee Haagse Vlaardingse vestiging Vroom Dreesmann g van geheel tn het nieuw gestoken zonder daarvoor ook maar een cent te betalen. Het duo maakte ge bruik van de drukte in de winkel en vergaarde kleren en schoenen. Toen zij voor elf honderd gulden uit de rekken hadden weggenomen en daar mee richting uitgang liepen werden 2ij betrapt- De politie heeft de kleren afgepakt en maakte proces-verbaal op. Een Maassluizenaar was bij V D minder inhalig: hij wjlde met slechts een paar schoenen en zonder kassabon de zaak verlaten. Ook hij is gesnapt. Twee meisjes uit Rotterdam winkelden ook met veel ple zier bij V en D. Zij kozen voor tachtig gulden aan goederen uit, liepen naar de uitgang en werden op heterdaad betrapt. Een kunstwerk dat niet da- telijks onder de mensen omt, maar toch een fraai stukje gemeenschapsbezit is. Kunstenaar Joop van Kra lingen maakte in 1977 dit beeld voor de vierde ver dieping van het nieuwe Maassluise stadhuis. „Aarde en zon" is de titel van dit werk. Wie er even goed naar kijkt begrijpt de be doeling van de beeldhou wer: de doffe, droge aarde in contrast met de schitte rende zon. De aarde wordt gesymboli seerd door een knielend mensfiguurtje dat in opper ste aanbidding ligt voor dat gene waar alles op aarde van afhankelijk is: de zon. De zon staat er in al zijn glanzende glorie boven. Tot in het materiaal is de sym boliek doorgevoerd: de aar de van doffe bloempotkleu- rige terracotta en de zon in glanzend mozaïekwerk. Een kunstwerk dat zeker in deze zonarme tijd een bete re, meer publieke plaats zou verdienen. met zoveel. Van zijn fractiege noten heeft De Zeeuw de in druk dat zij niet zo staan te trappelen. Klaas de Roo heeft bijvoorbeeld als directeur van een grote drukkerij een goede baan, John Scheerstra geniet in Den Haag een behoorlijke betrekking, Sjef Evers heeft een gouden baan in Brussel en zelf heeft De Zeeuw nog drie jaar voor de boeg in het loods wezen: vorstelijk pensioentje, geen extra wensen. Hij denkt er zelfs aan volgend jaar met het raadswerk te stoppen om jongere partijgenoten een kans te geven. Wat de andere wethouders be treft, hij is ook van mening dat de kans groot is dat zij allen vertrekken van Koos Smit staat dat vast hoewel er voor hem andere problemen bij komen. De afvloeiingsrege ling voor wethouders is der mate riant, dat een gemeente bestuur ervoor moet waken om de doorstroming in het col lege al te zeer te versnellen. Komen er straks nieuwe wet houders, dan kunnen Han Hummelen, les van der Knaap en Smit nog jaren vooruit met een wachtgeldregeling van een dikke tachtig mille per jaar, en De Zeeuw acht dat niet in het belang van de bur gerij die er tenslotte voor be- taalt^Toch sluit hij niet uit dat na Smit ook Hummelen en Van der Knaap vertrekken, hoewel de gooi naar een bur gemeesterschap voor Humme len wordt bemoeilijkt door diens echtscheiding en door het feit, dat een broer van de Maassluise oud-burgemeester Theo van Dijke al eens in op spraak kwam toen hij de hand bieek te hebben in de benoe ming van Van Dyke tot burge meester van Epe. Deze broer, die in Den Haag een centrale functie bekleedt in dit soort benoemingen, zou het haast met kunnen maken nu weer een Maassluise sollicitant naar voren te schuiven. Aan de an dere kant, het zou voor Hum melen kunnen pleiten dat hij al vaker ergens voor burge meester gesolliciteerd heeft en dat hij dus nu eens aan de beurt is. Al staat daar weer te genover dat veel afwijzingen niet bepaald bevorderlijk zijn voor 's mans reputatie. De Zeeuw ziel een CDA- raadslid als Wit van Dinter niet een-twee-drie in het colle ge komen. Hy denkt zelfs, dat dit bezwaren zal oproepen in haar eigen fractie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3