SPORf ob Hoogendijk: 'Hopen pp een gunstige loting' EXTRA Gehandicapte vaak als kind behandeld' John Lorié naar VUC i^MIl IP3PI SPORTAGENDA Commissie wil mentaliteitsverandering \VJaardingse judoka's naar WK in Maastricht Martinit ook naar Zeist Rijnmond houdt Duinentocht vrijdag 17 Juii 19B1 VD/SCAVW llaardingen De Vlaardingse judoka's Rob en Hans Hoog- Indijk zijn geselecteerd voor de wereldkampioenschappen lido die begin september in Maastricht worden afgewerkt, ktadgenoot Leo van Oosten is eveneens geselecteerd, maar lij moet voorlopig genoegen nemen met een plaats als reser- 2 in het keurkorps van bondscoach Peter Snijders. Iman ars (Mahorokan) is ook opgenomen in dè selectie. Evenals «o van Oosten is de judoka uit Rozenburg reserve. Rob Hoogendijk toont zich blij verrast met zijn selectie. ..Na de de goede prestaties tijdens het toernooi in Leonding (Oos tenrijk! had ik wel rekening gehouden met een eventuele door Chris Woerts selectie, maar het is toch altijd een verrassing", zegt hij. In hel begin van het judosei2oen had de Vlaardingse judoka die uitkomt in de gevichts- klasse tot 60 kilogram te kampen met een vormcrisis. De Vlaardingcr: „In het begin ging het inderdaad niet erg best. Na de affaire rond de be noeming van David Starbrook als bondscoach ging het plotse ling stukken beter. Ik ben blij dat Peter Snijders terug is ge komen." Rob Hoogendijk is momenteel zeven dagen in de week bezig om zich zo goed mopgelijk voor te bereiden op de wereldkampioenschappen. Hij wil zich voor eigen publiek laten gelden: „Het Is natuurlijk voor ons een extra stimulans Hans Hoogendijk: „Het be sten hopen voor de WK" dat de kampioenschappen in Nederland worden gehouden. Het publiek staat achter je, het zelfvertrouwen groeit dan enorm." Blij ais Rob Hoogen dijk is met de terugkomst van Peter Snijders, verwacht de ju doka tot een goede prestatie te komen tijdens de WK. „Veel zal natuurlijk afhangen van de loting. Als die gunstig uitpakt, kom je misschien wel een heel eind. Voor mij is hei goed dat Snijders terug is. Hij weet wat ik kan en hij doet et alles aan om het er ook uit te krijgen. Peter Snijders als bondscoach betekent voor mij veel zelfvertrouwen." Leo van Oosten Leo van Oosten reserve in de gewiehtsklasse tot 86 kilo gram werkt hard aan zijn come-back nadat hij een tijd lang met een vervelende bles sure heeft getobd. Tijdens het toernooi in Leonding maakt hij op bondscoach Peter Snij ders zo'n goede indruk dat hij alsnog werd opgenomen in 'de selectie voor de wereld kam- Leo van Oosten: „Vorm nog steeds in opgaande lijn" pioenschappen. Weliswaar als reserve, maar dat vindt Van Oosten niet erg. „De vorm", meent hij. „is nog steeds in opgaande lijn. Ik weet dat ik reserve ben, maar dat vind ik lang niet erg. Het is natuurlijk nog maar de vraag of Bert Verhoeven op tijd blessurevrij is voor de wereldkampioenschappen. Als dat inderdaad het geval is zal ik genoegen moeten nemen met een plaats als reserve. Ik probeer me zo optimaal moge tijk voor te bereiden op de WK. De trainingen zijn nooit weg. Is het niet voor de WK. dan zeker voor het volgend seizoen. Ik heb nu nergens last meer van, dus de vooruitzich ten zijn zondermeer goed". De centrale trainingen worden momenteel goed bezocht dooi de judoka's. Leo van Oosten gaat er met plezier naar toe en traint vol overgave: „Die trai ningen zijn goed voor de moti vatie van dc ploeg. Ik stel me beschikbaar als trainingspart ner voor de jongens en die we ten dat best te waarderen." Hans Hoogendijk Voor Hans Hoogendijk kwam do selectie niet als een verras sing. De sterke judoka uit Vïaardingen uitkomend in in de gewichtsklasse lot 65 ki logram ging er al vanuit dat hij door de bondscoach zou worden geselecteerd. „Ik ben al een hele tijd met de wereld kampioenschappen bezig. Nu ik definitief gekozen ben, ga ik me nog intensiever voorbe reiden". ,tVolgende week trainen we met de gehele selectie op Pa pendal. Peter Snijders is ont zettend good met ons bezig. Zo wel in psychologisch als peda- gogiscvh opzicht. Zeker na het conflict heb ik het idee dat er nog harder wordt gewerkt. De jongens zijn veel gemotiveer der bezig en dat kan alleen maar positief werken op de prestaties. Ik wil niet zeggen dat alle conflicten de wereld uit zijn. maar de lucht is wel voor een groot deel opge klaard." Over zijn eigen kansen is Hans Hoogendijk reëel: „Ik weet dat ik geen wereldkampioen kan worden, dat zit er gewoon niet in. Dc laatste twee jaar heb ik maar aan weinig internatione- le wedstrijden deelgenomen. Alleen de open Nederlandse Kampioenschappen kan ik als graadmeter nemen. Ik werd daar tweede". „Joh, veel hangt af van de lo ting. Er wordt gewerkt met een afval systeem, dus na de eerste ronde kun je uitgescha keld zijn. Dat de kampioen schappen in Nederland wor den gehouden geeft natuurlijk een extra kick. Laten we er het beste maar van hopen." ardingenHet aantal fcpelers V3n het onlangs geli quideerde FC Vïaardingen dat nog geen andere vereni ging heeft gevonden, is nog Jiltijd aan de forse kant. IVoor hen geldt overigens piet de bepaling dat zij tot jU» juli de gelegenheid had pen terug te keren naar dc k-ijen der amateurs. Door de Viernietigïng van hun con tacten mogen zij ieder mo- nent van club veranderen, onder club zijn de Gouwe naar Herman den Haag, die heel even heeft overwogen naar Hong Kong te vertrek ken. Toon Eggers, Ron de Vos van Steen wijk. Bertram Tab- bernee, Dick Hoogmoed, Joop van Dop, Frans Stans en René van Elleswijk. De laatste was overigens geen A-speler, maar maakte deel uit van de C-se- tectie. Het merendeel van de 'Haagse' Vlaardingers heeft inmiddels wel onderdak gevonden. Dc* middenvelder John Lorié, komt dit seizoen uit voor de Haagse hoofdklasser VUC. Frans Ludwig en René den Os blijven FC Den Haag trouw, zij het als amateur in het twee de elftal. Voor Den Os is het seizoen slecht begonnen. Hij brak dit weekeinde een enkeL Elftalleider Jan Schellevis keert terug naar z'n oude lief de ADO en wordt daar leider van dc regionale jeugd. Ook Hans Schellevis en Henk Bag german hebben voor deze amateurelub gekozen. Johnny Jansen, die van FC Den Haag geen contract meer kreeg aan geboden, verhuisde naar hei Belgische KFC Germinal. Schiedam Ook de selectie van Martinit bereidt zich en kele dagen in het KNVB- sportcentrum te Zeist voor op de naderende competitie. De selectie van trainer Joop Schop reist vrijdag 4 sep tember af naar de bosrijke omgeving in het midden des land, speelt zaterdag aldaar een oefenwedstrijd tegen Ncerlandia en keert in de loop van zondag terug naar Schiedam, waar in de mid daguren een wedstrijd tegen HOV wordt gespeeld. De voorlopige keuzegroep van Schop, die woensdag 5 augus tus op Thurlede met de trai ning begint, bestaat uit Blan ker, Blom, Den Brinker, C. Gouka, A. Gouka, Hermans. Hoogwerf, Holster, C. van der Horst, F. van der Horst, H. van der Horst, R. van der Horst, de Jong, Klerks, Kooi man, Van Kralingen, Van Lam baart, Löke, Lupker. Moe wis, Nagelhout, Van der Pluym. Quadt, Rook, H. Rui- grok. J. Ruigrok, Van Rijswijk. Sehewe, Schop, Van der Tas. Voets en Van der Water. Het oefenprogramma van de Schiedamse derdeklasser luidt: 12 augustus Excelsior M-Marti nit, 16 augustus WRW-Marti- nit, 19 augustus Hellevoetsluis- Martinit. 26 augustus Martinit- HWD, 29 augustus Martinit- Lyra, 5 september Neerlandia- Martinit (in Zeist) en 6 sep tember Martinit-HOV. Tips voor deze rubriek kunt u doorgeven aan de sportredaktie van deze krant, Brede Haven straat 6 (3131 AC) of Postbus 110 <3131 BC) te Vla3rdingen. De sportre daktie is telefonisch te bereiken onder de num mers 010-345209 en/of 010-350557. Vrijdag 17 juli: Voetbal: Trainingsskamp SVV in sporthotel Bosschenhoofd te Oudenbosch; Zwem men: 17.00 uur Nederland se kampioenschappen in Amersfoort met deelne ming van VZC-afvaardi- ging, Zaterdag 18 juli: Voet bal: Trainingskamp SVV in sporthotel Bosschen hoofd te Oudenbosch: Zwemmen: 09.00 uur Ne derlandse kampioenschap pen in Amersfoort met deelneming van VZC-af- vaardiging. Zondag 19 juli: Voetbal: Trainingskamp SVV in sporthotel Bosschenhoofd te Oudenbosch, 14.00 uur Blauw Wit Roosendaal- SVV in Oudenbosch: Zwemmen: 09.00 uur Ne derlandse kampioenschap pen in Amersfoort met deelneming van VZC-af- vaardiging. Schiedam De fietstoerclub Rijnmond-Woermeijer uit Schiedam heeft voor zondag 25 juli een toertocht over hon derd kilometer uitgeschreven. Deze tocht, die de naam Kat- wijkse Duinentocht draagt, wordt gereden achter voorrij ders. De snelheid bedraagt on geveer 25 kilometer per uur. Vanaf de wielerbaan aan de Olympiaweg in het sportpark Harga wordt die zondagoch tend om 10 uur gestart. In de kantine op de wielerbaan kun nen belangstellenden zich vanaf 9 uur laten inschrijven. De kosten voor toerboekjehou- ders bedragen 1.50 gulden zon der herinnering en 6,50 gulden met. Niet toerboekjehouders betaken één gulden meer. fewijndrecht „Er moet een mentaliteitsverandering ko rten ten opzichte van de gehandicapten. Als gehandicapte word je vaak als kind behandeld. De mensen praten over je hoofd heen met degene, die achter je wagen loopt. In wïn- jkels spreken ze mijn man aan met u en mij met jij. Als ik ■ets wil kopen vragen ze aan mijn man wat ik wil hebben". Aan het woord is mevrouw M. C. de Waal )en op de tien Nederlanders is bp de een of andere wijze ge- jhandicapt, lichamelijk of ver standelijk. Het normaal func tioneren van deze mensen jwordt vaak erg moeilijk, of helfs onmogelijk gemaakt kdoord at bij de meeste voorzie ningen wordt uitgegaan van Intet-geharidicapte mensen. Veel winkels, kantoren en ■theaters zijn niet of nauwelijks toegankelijk voor rolstoelen en pok op de openbare weg leve ren bijvoorbeeld trottoirs pro blemen op. Stoepje op. stoepje door Hans van Vessem laf is voor een rolstoelgcbrui- |ker geen pretje, volledig meedraaien in de maatschappij op basis van ge lijkwaardigheid is het streven f/an de Nationale Commissie Internationaal Jaar van Ge handicapten- De door me vrouw Dc Waal noodzakelijk keachte mentaliteitsverande ring is dan ook het streven Ivan deze Nationale Commissie. [.Gehandicapten en niet-ge- pandicapten moeten het als pen vanzelfsprekende zaak iaan beschouwen, dat gehan dicapten volledig en in gelijk waardigheid meedoen in de samenleving. Pas vanuit een diergelijke mentaliteit zal de Eamenleving als vanzelfspre kend de maatregelen treffen, pie nodig zijn. willen de ge- pa ndica pi <?n een volwaardige plaats in de samenleving kun- fjen innemen". Zo formuleert Nationale Commissie het in pe uitgangspunten en doelstel lingen. TJeze commissie denkt dit te (runnen bereiken wanneer ge- jandicapten en niet-gehandi- fcapten elkaar ontmoeten in de ■directe woon-, werk- en vrije- fcjdssfeer. „De Commissie zal paar om in het bijzonder stimu- Eeren dat plaatselijke activitei- Tten tot stand komen en dat Jdeze worden opgezet door ge- Ihandicapten en niet-gehandi- apten samen", aldus de com- ■missie. Regionaal ■Mevrouw De Waal vertegen- woordïgt de gehandicapten in ■de regionale commissie, die ■voor Ijsselmonde, de Hoek- Bsche Waard, de Alhlasser- waard en het Eiland van ■Dordrecht uitvoering geeft ■aan de plannen en ideeën van ■de Nationale Commissie- Deze ■regionale commissie is samen- Igesteld uit mensen, die in de breedste z>n Van het woord te I maken hebben met gehandi- Icapten. Deze regionale com missie houdt zich bezig met een aantal projecten in de re- gio. Er is een werkgroep die zich door middel van bijvoorbeeld lesbrieven richt op de scholen in het gebied. In die lesbrieven wordt dan de problematiek van het gehandicapt zijn uitge legd. Er is een werkgroep die zich beijvert voor de integratie van de sportbeoefening voor gehandicapten. Een derde werkgroep houdt 2ich bezig met de problematiek van ge handicapten in de derde we reld. De media worden door de werkgroep Pers en Voor lichting „bewerkt" om de le vensomstandigheden van de gehandicapten duidelijk te ma ken en inzicht te geven in het werk van de commissie en een werkgroep probeert een per manent informatiecentrum in het leven te roepen in Dord recht. „Daar moeten mensen met een handicap en hun ver zorgers terecht kunnen voor informatie, want als leek kom je er niet uit. De wethouder wordt benaderd en we zoeken nu naar een onderkomen. Aanvankelijk was het onze be doeling om dit centrum te voe gen bij een bestaand informa tiecentrum. maar daar is van die zijde weinig belangstelling voor. Daar zeggen ze: We zien eigenlijk nooit een gehandi capte". aldus mevrouw De Waal. Onbegrip Informatie voor, door en over gehandicapten is v.' groot be lang voor wederzijds begrip. Vaak is er een kloof tussen ge handicapten cn hun niet-ge- handicapte medeburgers die louter en alleen ontslaat door onwetendheid en onbegrip. „Veel mensen denken dat, als je in een rolstoel zit. je ook verstandelijk gehandicapt bent. Ze zien je niet voor vol aan. Je wordt behandeld als een kind", aldus mevrouw De Waal. De gehandicapte wordt door de omgeving als een zielig mens beschouwd, terwijl deze zichzelf helemaal niet als een zielig persoon wil zien, maar als volwaardig deelnemer aan het maatschappelijk gebeuren. Toch wordt meestal vreemd gereageerd als op straat ie mand in een rolstoel voorbij komt „Het gebeurt erg veel, dal de mensen naar je omkij ken als je voorbij komt. Hier in de buurt is dat wel minder, omdat er meerdere aangepaste woningen zijn en de buurtbe woners aan dit beeld gewend zijn". SÉf&fjj Het is al eerder gesteld ïn dit verhaal. Gehandicapten kun nen vaak niet volwaardig meedraaien in de maatschap pij. omdat er bij diverse voor zieningen erg weinig rekening met ze wordt gehouden, Vaak uit onwetendheid. „Ik heb in winkels nogal eens problemen. De paden zijn te smal om er met een rolstoel door te kun nen en de toonbanken zijn zo hoog, dat ik er niet bovenuit kom. Hier bij de Vendit zit een draaïhekje. waar ik natuurlijk niet met mijn wagentje door kan. Daarnaast zit een opklap baar hekje voor moeders met kinderwagens en rolstoelge bruikers. Je moet dan echter eerst naar de informatiebalie toe om te vragen of ze dat hek van het slot halen. Het is me al een paar keer overkomen, dat er bij de informatiebalie nie mand was, dus kon ik niet naar binnen. Ik kan ook ner gens naartoe waar treden voor de ingang zijn en ik heb het in Dordrecht in het ziekenhuis meegemaakt, dat ik niet bij de dokter kon kamen, omdat de deur naar zijn spreekkamer te smal was voor mijn rolstoel. Als ik weg wil, moet ik echt eerst naar gelegenheden zoe ken waar ik naar binnen kan. Naar andere ga ik gewoon niet, maar ik vind dat je over- Mevrouw M. C. de Waal al in moet kunnen". Zelfs voor mensen, die regel matig met gehandicapten te maken hebben is het nog moeilijk om zich de situatie van de gehandicapte te kun nen indenken. Dit heeft me vrouw De Waal ervaren bij het aanpassen van haar wo ning. Zij woont in een zoge naamde rolstoelwoning, die deel uitmaakt van een rijtje eengezinswoningen. De inte gratie met niet-gehandicapten wordt hier in principe nage streefd, omdat deze woning niet afzonderlijk bij andere in- validenwoningen staat, maar in de wijk is opgenomen. Haar buren zijn dan ook niet-gehan- dicapten. Er zijn geen drempels binnen, alles is gelijkvloers en de deu ren zijn breed genoeg voor een rolstoel. De overige aanpassin gen leverden echter nogal wat problemen en strijd op. Zo zat er in de keuken bijvoorbeeld een kraan, die wel was aange past, maar door haar specifie ke handicap niet door me vrouw De Waal te bedienen was. Zelf heeft ze toen een an dere kraan uitgezocht, die wel door haar te bedienen is. Dit werd haar zeker niet in dank afgenomen door het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, de instantie die de aanpassing in dit geval moest adviseren. Ook de douche en het toilet werden door deze instantie volgens het boekje voor haar aangepast. Alleen de realiteit voor me vrouw De Waal is anders dan in het boekje van het ABP staat. „Ze wilden me zelfs ver tellen hoe ik naar de wc moet gaan. Maar op de manier zoals zij het zeggen kan ik het niet. Als ik een douche wilde, moest ik van hen een douchebak ne men. maar dat is voor mij te hoog. Alles bij elkaar heeft het twee jaar geduurd, voordat de woning zo was dat ik hem op* timaal kan gebruiken", aldus mevrouw De Waal. Actieplan „Er is vooral een andere op stelling van gehandicapten en niet-gehandicapten in hun om gang met elkaar nodig. Beide categorieën dienen het volle dig en in gelijkwaardigheid deelnemen van gehandicapten aan de samenleving te gaan beschouwen als een vanzelf sprekende zaak. Gezamenlijk dienen zij te bevorderen dat de samenleving daarop mentaal raakt ingesteld en. uitgaande van die mentaliteit.^ daarvoor voorwaarden schept", aldus de Nationale Commissie, die er nog met nadruk op wijst, dat er alleen een beroep op de mentaliteit van de Nederlan ders wordt gedaan en niet op de portemonnee. Er wordt door de commissies niet gecol lecteerd. In de loop van het jaar moeten er beleidsvoorstellen worden aangedragen door de diverse werkgroepen, waarop een ac tieplan voor de tachtiger jaren wordt gebaseerd. Het Interna tionale Jaar van Gehandicap ten is dan wel op 31 december 1981 afgelopen, de gedachte erachter moet blijvend zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 6