SCHIEDAMSCHE COURANT "Mensonterende behandeling op Schiedams politiebureau" Kwaliteit water laat Ws^SfStmm nog te wensen over Landmacht schermt staatssecretaris af in Ik ïteesst^ proef de li Politie or derzoekt besch uldigingen Zeehaven- noïa op stads kantoor Speelterrein in september klaar Jaarverslag Hoogheemraadschap: Bij over dracht tank: Van der Houwen herstelt goed krant Pagina drie. Hinderwetsaanvragen liggen ter inzage Dinsdag 21 juli 1981 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 140 -«pagina's I Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Relschoppers komen vandaag weer vrij Schiedam De Schïedamse jongeren, die vorige week werden opgepakt na de rel len op het Dr Wibautplein, zeggen op een mensonteren de manier door de Schïe damse politie te 2ijn behan deld. De acht jongens moes ten naar hun zeggen een uur of langer naakt in de cel blij ven zitten en zouden in een enkel geval zijn mishandeld. Voor de Rotterdamse recht bank beweerden zij gisteren ook, afzonderlijk van elkaar, dat zij water hebben moeten drinken uit de toiletpotten van het Schiedamse politie bureau en dat zij zich vier dagen lang niet mochten wassen. Bovendien zou een jongen twee dagen lang me dische verzorging zijn ont houden, nadat hij door mis handeling het bewustzijn had verloren. Dat hebben de acht jongens en hun vijf advoca ten gisteren verklaard. In de wandelgangen van het Rot terdamse gerechtsgebouw werd door advocaten gespro ken van 'fascistische en Rus sische toestanden.* De acht Schiedammers, die allemaal rond de achttien jaar oud zijn, stonden terecht wegens openlijke geweldple ging tegen politieagenten tij dens de rel op het Dr, Wi bautplein, twee weken gele den. Ze zijn de ochtend na de rellen van hun bed gelicht en hebben sindsdien vastge- daag op vrije voeten worden gesteld, omdat de rechter, mevrouw mr. M. Wilschut, hen veroordeelde tot onvoor waardelijke gevangenisstraf fen die gelijk staan aan het voorarrest. Daar bovenop zijn enkele voorwaardelijke straffen geëist en hebben en kele jongens een vrij lange proeftijd gekregen. De officier van. jus C. Lo-Sin-Sjou, nad icier van. justitie, mr. bedui dend meer'geëist. Tegen de grootste raddraaiers vroeg hij zes weken onvoorwaardelij- Waterweg In de diverse stadskantoren ligt sinds gis teren het Structuurschema Zeehavens voor iedere bur ger ter inzage. Om van de beschikbare ruimte aan zeehavens in ons land efficiënter gebruik te kunnen maken heeft de rijksoverheid alle voorzie ningen geïnventariseerd en vastgelegd in deze nota- Alleen al uit het oogpunt van ruimtebesparing komt het vaak merkwaardig over als de ene zeehaven zijn capaci teit vergroot terwijl een an dere met leegstand te kam pen heeft Om daarin regelend te kun nen optreden en om bepaal de regioprojecten te kunnen stimuleren is een groot plan opgezet, waarin ook de visie van de burger wordt ge vraagd. Naast het grote havengebied rond Rotterdam, een gebied dat meerdere havensteden telt, wil men ertoe ove?gaan een tweede centrum te vesti gen aan het Noordzeekanaal. Wie daarover wil meepraten moet de publicaties in de dagbladen in het oog houden, want daarin verschijnen bin nenkort oproepen voor de inspraakrondes. Van de exacte plannen kan men tot half augustus kennis nemen in de stadhuizen van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis en de deelraadsse cretarie van Hoek van Hol land. ke gevangenisstraf. Mr. Lo den. De officier zei best be- ontstaan. „Maar we moeten diging van hun handelingen, constateerde dat stenen grip te hebben voor de om- oppassen dat we de jeugd Zoiets mag nooit een excuus gooien naar de politie steeds standigheden waaronder rel- niet vergiftigen met een worden om stenen te gaan meer folklore dreigt te wor- len ais op het Wibautplein semi-ïntellectuele rechtvaar- gooien naar de politie." Schiedam Bij de Schie damse politie werd gisteren verbaasd gereageerd op de uitlatingen van de acht Nieuwlandse jongens over hun behandeling op het hoofdbureau van politie. Wel zegde hoofdinspecteur Piet van den Hengel toe dat er een onderzoek zal worden ingesteld. Ingaan op de verschillende be schuldigingen kon Van den Hengel gisteren niet Dat onderzoek zal voorals nog alleen intern worden gevoerd en gaat minstens een maand duren. De va kantieperiode is daar mede debet aan. Mochten er fei ten boven tafel komen, dan kan er alsnog een onder zoek van een onafhankelij ke instantie worden ge vraagd. Dat zou dan de rijksrecherche moeten zijn, die ook kan worden inge schakeld als er klachten over het politieoptreden komen. Die klachten zijn er overigens nog niet Waterwee De kwaliteit van de oppervlaktewateren in het werkgebied van het Hoogheem raadschap van Delfland, waar onder ook het Waterweggebied valt, laat op veel ponten nog te wensen over. Hoewel hier en daar wat verbeteringen te con stateren zijn ten opzichte van enkele jaren geleden, is de situa tie nog lang niet rooskleurig te noemen. Het boezemwater vol doet op de meeste pun ten nog niet aan de ge wenste kwaliteit, terwijl in het polderwater te veel kwik wordt aange troffen. Ook de kwaliteit van het oppervlaktewater In stede lijke gebieden (met name Schiedam en Vlaardingen) voldoet nog niet aan de ge stelde normen. Dat wordt vermeld in het jaarverslag over 1980 van het Hoogheemraadschap van Delfland, dat ook de zorg heeft voor de kwaliteit van het oppervlaktewater in haar werkgebied. In het boezemwater, waar wekelijks kwaliteltsmonsters worden genomen, werd in het afgelopen jaar steeds vol doende zuurstof aangetrof fen. Het zogenaamde bioche mische zuurstofverbruik, een toestand die onder meer te maken heeft met algengroei, baart wel wat zorgen, vooral in water dat een geringe doorstroming heeft. Een zon der meer slechte waterkwali teit werd aangetroffen in de Schiedamse Schie, nabij doe Koopmansbeurs. Deze slech te waterkwaliteit wordt vol gens het Hoogheemraad- Deze fo1o Is door de vrijgegeven na de ceremonie met staats secretaris Van Eekelen De pers was gevraagd zelf foto s te maken. Schiedam/Rotterdam De demissionaire staatssecretaris van defensie dr. W. F. van Eekelen is door de koninklijke landmacht en de Rotterdamse Droogdok Maatschappij/Wil- ton-Fijenoord afgeschermd van de nieuws media, die aanwezig hadden willen zijn bij de overdracht van een tank. Ook de onderne mingsraad is hierbij niet aanwezig geweest, wat zeer ongebruikelijk is. De landmacht en RDM/WF zagen er geen heil in de pers en de OR uit te nodigen voor deze ceremonie, die vrijdag 10 juli op de Rotterdamse werf plaatsvond. Hoewel gis termiddag in Schiedam Wil ton-voorlichter mr. Marius van Vliet niet wilde zeggen welke overwegingen hieraan ten grondslag hebben gele gen, zei defensievoorlichter Verbeten later in de middag dat er niets geheimzinnigs achter stak. „Als de pers ge komen was, was zij welkom geweest," aldus de defensie woordvoerder. Volgens hem is de pers alleen niet op het optreden van de staatssecre taris attent gemaakt, „omdat er geen nieuws in zat". Van Eekelen heeft wel een toe spraak gehouden. De inhoud daarvan is niet bekend ge maakt. Er zou geen sprake van zijn, dat de landmacht de plech tigheid uit de openbaarheid heeft willen houden uit angst voor sabotage of demonstra ties tegen de levering van oorlogstuig, zoals in het ver leden bij Wilton-Fijenoord wel eens is gevreesd. Ook zou geen rol hebben ge speeld, dat vertegenwoordi gers van de pers wellicht te veel details van de tank kon den fotograferen, „Waarom zouden we?" aldus de defen sievoorlichter in antwoord op de vraag, of publiciteit op zettelijk is uitgebleven. De aan Van Eekelen overge dragen tank is de eerste van een reeks van 86 gemechani seerde vuurmonden M 109 A2 op rupsonderstel, die bij de veldartillerie de verou derde 105 mm houwitsers AMX gaan vervangen. De nieuwe houwitsers hebben een lichte modernisering on dergaan. De oplevering van de tanks zal in de loop van de komende maanden en in 1982 plaatsvinden. Bij de overdracht van het eerste 155 mm-geschut was naast Van Eekelen ook aanwezig de directeur materieel van de koninklijke landmacht, generaal-majoor A. J. Beers- ma. Hierover heeft RDM/WF wel achteraf een bericht doen uitgaan. Van Vliet vindt op deze handel wijze niets aan te merken. Hij stelt dat de werf niet ver plicht geweest is de media vooraf in te lichten. ,.Ik laat mij niet vertellen dat ik het anders had moeten doen," zegt hij, erop wijzend dat over deze kwestie overleg met de koninklijke land macht heeft plaatsgevonden. De landmacht heeft wel een redacteur van de Defensiek rant van tevoren ingelicht Vooral de kwaliteit van de Schiedamse Schie, ter hoog te van de Koopmansbeurs aan de Lange Haven, is slecht. Oorzaak: lozingen van ongezuiverd afvalwater van plaatselijke bedrijven. schap veroorzaakt door de lozingen van ongezuiverd af valwater op de boezem. De gemeente Schiedam doet po gingen om die lozingen in de toekomst te saneren. In de maanden mei tot en met september van het vorig jaar werd een onderzoek verricht naar de bacteriologi sche verontreiniging van en kele recreatiewateren binnen Delfland. Er is vooral onder zocht of in de betreffende watermonsters afvalwater werd aangetroffen. Met name voor de Ylaardinger Vaart geldt, dat de situatie nog wel aanvaardbaar is, al is verbetering van de water kwaliteit wel wenselijk. Ge lukkig is hier echter geen sprake meer van een ernsti ge verontreiniging, zoals die in 1977 was geconstateerd. De kwaliteit van de boezem wateren werd in het Delf- landgebied in zijn algemeen heid iets beter gevonden dan in 1979, hoewel nog steeds 80% van de genomen water- me nsters niet aan de gewen ste kwaliteit voldoet. Ook voor het polderwater geldt nog steeds, dat het water bij veel van de monsterpunten niet in de gestelde kwaliteits klassen valt. Bij het onder zoek van het boezemwater binnen Delfland naar zware metalen bleek op alle onder zochte punten teveel kwik in het water te zitten. Andere zware metalen bleven onder de gestelde normen. In de gemeenten Den Haag, Rotterdam, Delft, Schiedam en Vlaardingen werden iede re twee maanden monsters genomen van oppervlakte water in enkele parken of plantsoenen of in singels in woonwijken. Nergens werd water aangetroffen, dat op de kwaliteitsschalen als 'bio logisch gezond' kon worden aangemerkt. Ook hier laat de kwaliteit dus nog veel te wensen over. Hoek van Holland De leem te die de plotselinge ziekte van deel raadsvoorzitter van der Houwen heeft veroorzaakt op het Hoekse bestuursniveau wordt langzaamaan weer op gevuld. Voorzitter L. van der Houwen werd twee weken gelden met spoed naar het zie kenhuis gebracht ten gevolge van een hersenbloeding. De gevolgen daarvan vallen mee en Van der Houwen denkt zelf alweer aan zijn come-back in de Hoekse politiek. Tot het zover is neemt dr. ir. P. J. A. L. de Lint de functie van voorzitter waar. „Gelukkig is dit een betrekke lijk rustige periode." is zijn commentaar. Deelraadsvoorzitter van der Houwen herstelt goed. De loop- en spraakmoeilijkheden die 2ich aanvankelijk ernstig voordeden, blijken minder ge volgen te hebben dan men aanvankelijk dacht Van der Houwen bracht het afgelopen weekeinde alweer in gezins verband door. Vlaardingen Het speelterreintje aan de Malusdreef zal eind augustus, begin septem ber helemaal klaar zijn. Tegen die tijd heb ben de mensen van gemeentewerken het ter- reinlje overeenkomstig de wensen, van de be woners aangepast. De eerste werkzaamheden hebben inmiddels plaatsgevonden. Over de herinrichting van het terreïntje, dat hard aan een opknapbeurt toe was, is on langs overleg gevoerd tussen ambtenaren van de plantsoenendienst en belangstellende omwonenden. Na enige discussie werd toen besloten dat de glijbaan zou moeten worden hersteld en dat er ook het een en ander aan de zandbak verbeterd zou worden. Tevens zouden er wat speelwerktuigen voor jongere kinderen bijgeplaatst moeten worden. Die glijbaan is inmiddels aangepakt De an dere werkzaamheden zullen binnenkort plaatsvinden, zodat het terrein er na de va kantieperiode weer keurig bijligt _L Manredtbuurmanuitbrandendhuis. Fortuna wil oefenen tegen Ipswich Town. Pagina vier. Vlaardingen Een viertal bedrijven in Vlaardingen is bezig met de procedure voor het verkrijgen van een hinderwetver gunning. Het gaat om de grillroom van de heer S. Sobki aan de Oosthavenkade 1, waarvoor zo'n vergunning nodig is, als mede voor drukkerij Nieuwe Waterweg aan de Callenburg- straat 53. Verder is er een aanvrage van de firma E. K. Ver hoef voor een banketbakkerij aan de Westhavenplaats 27, en tenslotte heeft bakker Frans Hazenberg, Hoodstraat 13/Ha- venstraat 8 zo'n vergunning nodig. De aanvragen voor de vergunningen liggen momenteel ter inzage op de Vlaardingse gemeentesecretarie en op het kan toor van Rijnmond in Rotterdam. Tot 27 augustus kan men ook op zaterdag tussen 14,00 en 17.00 uur terecht in de ge meentebibliotheek aan de Fransenstraat. Belanghebbenden kunnen tot die datum schriftelijk in beroep gaan tegen het afgeven van de hinderwetvergunningen. Op verzoek is er ook gelegenheid om mondeling protest aan te tekenen. JUL Dit nieuwsblad, wad orai zon con Bol waann u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd m combinatie met hel Bolt er doms Nieuwsblad. oei weinCC'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1