SCH1IDA fISCHE COURANT Muwi-hewoners lijken akkoord met renovatie Beschuldigingen tegen politie absolute nonsens Wethouder wil massaal protest naar Den Haag 'Jeugd moet betalen9 mm Vakantie- feest in volle gang W aarborgsommeii ten dele afgeschaft Politiebezoek voor Kieboom 'Rijk traineert bouw crematorium' Commissaris daagt jeugd uit tot klachten Dinsdag 28 juli 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 145—4 PAGINA'S 31U EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De renovatie van 694 gemeentewoningen in de Babberspolder maakt steeds meer kans. Jarenlang al twistten de bewoners van het zogenaamde Muwi-I complex en gemeente over de huurverhogingen ten gevolge van de groot scheepse opknapbeurt. Maar nu ziet het er naar uit dat de bewoners akkoord gaan met de plannen zoals die nu op tafel liggen. Uit voorlopige uitkomsten van een door de gemeente gehouden schriftelijke enquê te blijkt dat een ruime meerderheid van de bewoners akoord gaat met een gemid delde huurverhoging van 93 gulden na de renovatiebeurt. Momenteel bedragen de huren van de woningen die vlak na de oorlog zijn gebouwd gemid deld 170 gulden. Tot nu toe retourneerde onge veer tachtig procent van de bewoners het enquêteformu lier; meer dan zeventig pro cent van de inzenders stemde in met de renovatie en de daaruit volgende huurverho ging. Hoewel de inzendtermijn van de enquête al is verstre ken wil de gemeente nog geen definitieve conclusies aan de uitslag verbinden. „De vakan tieperiode is nog niet afgelo pen. Daarop willen we eerst wachten. Misschien krijgen we binnenkort de overige twintig procent nog binnen", aldus Emma Forsten van het bureau stadsvernieuwing op het stad huis. Bij de enquête is de gemeente er van uitgegaan dat de huur- commissie de bezwaren van de bewoners tegen de huurverho gingen van de afgelopen twee jaar onderschrijft. De huur- commissie heeft echter laten weten dat zij zeker niet eerder dan eind van deze maand een uitspraak zal doen. Beslist de commissie dat de huurrondes terecht zijn doorgevoerd, dan zullen de bewoners opnieuw worden gevraagd met de reno vatie in te stemmen. De toe- komstige huur zal dan echter i[ een paar tientjes per maand hoger uitvallen. De verwach- ting is dan dat zeker zeventig procent van de bewoners zal instemmen met de renovatie, j En dat percentage wordt geëist door het rijk dat de renovatie- 'i kosten grotendeels voor zijn rekening neemt. De bewoners betalen in totaal tweeëneen- 5 half procent van de kosten via huurverhogingen. Voorlopig gaat de gemeente er echter 5 vanuit dat de huurcommissie l de huurrondes ongegrond zal j verklaren. De bewoners vin- den dat zij geen huurverhogin- - gen over de afgelopen jaren i hoeven te betalen wegens het achterstalige onderhoud aan de woningen. Enkele jaren ge leden werd dat ook onder schreven door de minister, maar over de jaren '80 en '81 moesten de huurrondes van het rijk plotseling wel worden doorberekend. Ook in het overleg over de renovatie heb ben de bewoners zich altijd op het standpunt gesteld dat een flink deel van de werkzaam heden is onder te brengen on der de noemer achterstallig onderhoud. Op een wijkbijeen komst vorige maand met wet houder Bas Goudriaan lieten de meeste bewoners zich ech ter overtuigen dat het wel de gelijk om een renovatiebeurt gaat. De wethouder stelde toen dat de huren van het complex Muwi-I te laag zijn om goed onderhoud te plegen. Een dozijn politiemannen uit zes verschillende landen bezocht gistermiddag burge meester Wim Kieboom op het Vlaardingse stadhuis. De vertegenwoordigers van de sterke arm, vergezeld door hun gezinnen, bivakkeren een week in Vlaardingen op camping De Hoogkamer. Zij zijn allen lid van de Interna tional Police Association, een soort 'social club' voor poli tiemensen. Dit jaar is het al de vierde keer dat een internationaal gezelschap van de IPA zijn tenten in Vlaardingen heeft opgeslagen. Vanuit De Hoog kamer worden dagtochtjes ondernomen naar diverse be zienswaardigheden in ons land. Behalve uit Nederlan ders bestaat de groep uit Westduitsers, Denen, Zwe den, Britten en Amerikanen. Ook In andere landen worden dergelijke politieweken ge houden. Votgens politieman Blauw uit Vlaardingen die de organisa tie van de week op zich heeft genomen speelt naast het toeristische aspect het slui ten van vriendschap met poli tiemensen uit verschillende landen een grote rol tijdens de weken. „Daar komen de mensen juist voor. En na af loop kost het ze vaak de grootste moeite om afscheid te nemen. Vorig jaar waren er Denen bij die gewoon in tranen uitbarstten bij het af scheid. Toen hebben we ge woon het autoportier dicht moeten gooien en tot ziens geroepen." rnmmm Ein delijk debat over agressieve j ongerren |iiiiiiiiraiiraiiiiiinimiiiraiin/iiinrai/iimmmiiirimii!iffliiim(iiiiinimiiiniiiiiiiniiiiminmiiBiiiimiiiimiuraiiiHiiiiiiiiniiiiiiiiiatr!iiiiiiiiiii11111:1 Het vakantiefeest van de afdeling sport en recreatie van de gemeente Vlaardingen Is nu toch op gang gekomen. Deze. week zijn er in het centrum van de stad volop activiteiten, terwijl men volgende week in samenwerking met twee buurthuizen de Broekpolder intrekt om aardige dingen op touw te zetten. Gisteren begonnen de mensen van sportieve recreatie met een spelciruit, dat was uitgezet in het winkelcentrum onder het Liesveldviaduct. Dat winkelcentrum blijft deze hele week de belangrijkste ontmoetingsplaats. Schiedam Eindelijk, na meer dan een jaar, gaat de gemeente Schiedam proberen een 'buitenkansje' van enkele tonnen binnen te halen voor de opvang van agressieve jongeren. Op ZO augustus gaat de com- missie welzijn, jeugd en jonge ren in het stadskantoor in de bat over de inmiddels één jaar oude nota van CRM-staatsse- cretaris mevrouw Kraaijeveld, waarin een extra subsidie van 125.000 gulden per accommo datie in het vooruitzicht wordt gesteld aan die gemeenten die een pand voor moeilijke jeugd willen neerzetten. In de nota zijn geen termijnen gesteld, zo dat niet direct haast was gebo den. Maar volgens opbouw werker Jos van der Lugt heeft Schiedam toch risico's gelopen. Commissaris Haagen. Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld wil dat de politieke partijen hun vrinden in Den Haag inschakelen om toch goedkeuring te krijgen voor de bouw van een crematorium in Schiedam. De wethouder voor ruimtelijke ordening is tot een dergelijke stap gekomen om dat het rijk de bouw bewust zou traineren. De wethouder spreekt in dat verband van een onbehoorlijke wijze van werken van het rijk, een kwa lificatie die maar een paar centimeter zou afliggen van 'onbehoorlijk bestuur', het zwaarste verwijt dat Zijdeveld gisteren kon bedenken. De wethouder wil de Schïe- damse politiek mobiliseren omdat alle partijen destijds achter he- besluit tot bouwen van een eigen crematorium hebben gestaan. Nu het rijk opnieuw het besluit tot het bouwen van een crematorium heeft geschorst is de maat vol gens de wethouder vol. Schor sing volgt op schorsing, alleen om de zaak te vertragen. Dat is niet netjes meer, aldus een boze wethouder. De diverse instanties hebben een tweeledig bezwaar tegen de bouw van een Schiedams crematorium. Allereerst zou Schiedam het crematorium Hofwijk (op nog geen zes kilo meter afstand) moordende concurrentie aandoen (Hof wijk zit nog steeds in de rode cijfers). Bovendien zou een Schiedams crematorium niet kostendekkend kunnen draaien. Beide argumenten worden door Zijdeveld afge daan als onzin. Vervolg op pagina drie. Schiedam De beschuldigingen die door de rellen- schoppers van het Wibautplein zijn geuit aan het adres van de politie zijn absolute nonsens. Dat heeft politie commissaris Cees van der Haagen gisteren na een eer ste intern onderzoek meegedeeld. De korpschef van de Schiedamse politie meent dat de verdachten „een stun- tje hebben uitgehaald om de rechtbank aan het lachen te brengen." gif te tegenover", aldus Van der Haagen, die zegt te zullen wachten op de klachten. Een van de jongens heeft zich be klaagd omdat hij zou zijn ge duwd op het politiebureau, omdat hij tijdens zijn arrestatie tot opschieten werd gemaand De korpschef daagt de jonge ren uit om een klacht in te dienen als zij nog steeds vin den verkeerd behandeld te zijn. „Maar als dan blijkt dat die klacht niet terecht is, dan stel ik daar meteen een pro ces-verbaal wegens valse aan- Schiedam De gemeente moet de schade die is ontstaan tijdens de rellen op het Dr. Wibautplein verhalen op de jongeren die die schade hebben aangericht. Politiecommissaris Cees van der Haagen zal een dergelijk advies brengen aan burgemeester John te Loo. De commissaris noemt het niet aanvaardbaar dat de maatschappij moet opdraaien voor het vandalisme van de opge schoten jongeren. Eerder werd de Nieuwlandjeugd al door de rechter veroordeeld tot het betalen van de gesneuvelde ruiten bij de apotheker en de juwelier op het Wibautplein. n omdat tijdens bet fouilleren e knopen van zijn overhemd wouden zijn gescheurd. Van der Haagen: „Er is door de vage geruchten een stukje sfeer gemaakt door de ver dachten, waardoor een ander accent op de zaak is gelegd." De commissaris kon niet be oordelen of dat invloed had gehad op de straf die door de rechter mevrouw mr. Wild schut aan de verdachten werd opgelegd. Hoewel het onderzoek binnen het Schiedamse politiekorps nog niet is afgerond is het voor commissaris Van der Haagen wel duidelijk dat de rijksrecherche niet zal worden ingeschakeld. Volkomen zeker weet hij nu dat er niets is voorgevallen, dat niet in de haak is geweest. Het onderzoek heeft ook uitge wezen dat de verdachten voor hun rechtzaak wel degelijk contact met elkaar hebben ge had. Zowel in de cellen op het Schiedamse bureau, ais tijdens het vervoer naar de rechtszaal zouden de jongelui hebben overlegd om hun verhalen met elkaar in overeenstemming te brengen. Politieagenten zou den .daarvan getuige zijn ge weest De vijf advocaten van de verdachten beweerden juist het tegendeel. Tijdens de rechtzitting ver klaarden de acht verdachten dat zij op het Schiedamse poli tiebureau allemaal minstens drie kwartier naakt in hun cel hebben moeten zitten, dat een van hen zou zijn mishandeld, dat medische behandeling zou zijn onthouden en dat zij water hadden moeten drinken uit de toiletpotten. Van het naakt in de cel zitten kijkt de Schiedamse korpschef allerminst vreemd op. Ver dachten die aggressief zijn worden altijd tot op het vel ge fouilleerd. Dat gebeurt heel voorzichtig omdat politiemen sen bij het fouilleren makke lijk in een naald kunnen grij pen. Daardoor kan zo'n onder zoek, als er verschillende ar restanten tegelijk zijn, inder daad drie kwartier duren. Water drinken uit het toilet is volgens Van der Haagen iets geweest wat een van de jon gens zelf heeft gedaan en waarover hij later luidruchtig tegen zijn kameraden opschep te. Van mishandeling zou vol gens de commissaris geen sprake zijn geweest Medische behandeling zou de arrestant die daarom vroeg wel hebben gehad. Wanneer dat dan ge beurde was volgens de com missaris minder belangrijk. „Een huisarts komt ook niet onmiddellijk als je hem belt" Er zijn meer gemeenten die geld nodig hebben voor de op vang van agressieve jeugd en als die Schiedam straks voor blijken te zijn, kan wel eens blijken dat de speciale CRM- pot leeg is. Verschillende Schiedamse wij ken zouden het geld kunnen gebruiken. Moeilijke jeugd zorgt in diverse wijken Noord, Nieuwland, Oost, Zuid en de Slachthuisbuurt her haaldelijk voor overlast, Niet in elk geval zou aparte accom modatie nodig zijn, maar Van der Lugt vindt het wel laks dat er nog niet geprobeerd is op de nota-Kraaijeveld in te haken. Hii zit zelf in de com missie welzijn jeugd en jonge ren en is van plan dit dralen aan de kaak te stellen. Het kan tenslotte gaan om enkele tonnen, te weten 125.000 gul den per voorziening, aldus de opbouwwerker van Schiedam - Noord. Tot nu toe zag Schiedam ook al niet de verzoeken om twee straathoekwerkers gehono reerd, hoewel geld hiervoor al lang geleden werd aange vraagd, en ook dat vindt Van der Lugt een reden om aan deze problematiek wat harder te trekken dan momenteel ge beurt- Vatenhandel de Kok BV weg uit Vlaardingen Vlaardingen Vatenhandel de Kok BV kan Vlaardingen verlaten. De demissionaire mi nister Ginjaar van volksge zondheid heeft op de valreep een bedrag van 582.6Q0 gulden subsidie toegezegd, om het be drijf aan de Gosthavenkade te verplaatsen. De omwonenden ondervinden al jarenlang enorme overlast van het be drijf, dat stank en geluidsbin der veroorzaakt en waar ex plosiegevaar te duchten zou 2ijn. Het bedrijf daarentegen kan door alle beperkende be palingen nauwelijks meer goed functioneren. De vaten handel zit al geruime tijd te wachten op een mogelijkheid, het bedrijf naar elders over te brengen. De verplaatsingssubsidie is door Ginjaar gegeven in het kader van een proefproject sa nering hinderlijke bedrijven in de woonomgeving. Behalve Vlaardingen zijn er nog 77 an dere gemeenten, waar een dergelijke subsidie aan toege kend is. De directie van de vatenhan del, reageert in eerste instantie verheugd op het bericht van de subsidie. Directeur Prins: „Hoewel ik nog niet alle aan vullende voorwaarden ken is het toch goed nieuws, We wil len al jaren weg: er is in Vlaardingen door alle bepalin gen eenvoudig niet meer te werken. Dat is ook de reden waarom we al een jaar of drie, vier niets meer in het bedrijf hebben geïnvesteerd en geen nieuw personeel meer hebben aangenomen." De vatenhandel blijft niet in Vlaardingen. De bedoeling is dat het bedrijf naar Dordrecht wordt verplaatst, waar op het terrein van het moederbedrijf nog ruimte is voor de vaten handel. Vlaardingen Het college van B en W voelt er veel voor, voor een belangrijk deel tegemoet te komen aan de bezworen die. door vele Vlaardingse ondernemers zijn geuit tegen de waar borgsommen, die betaald moeten worden voor de le vering van gas, water en licht door het GEWB. Als in de toekomst een nieuw sy steem var» incassering van energiebetalingen kan wor den ingevoerd, dan zullen die waarborgsommen voor kleine commerciële gebrui kers kunnen worden afge schaft. Vele middenstanders en an dere ondernemers hebben de afgelopen tijd bij diverse gelegenheden laten horen, dat zij het nut van die waar borgsommen totaal niet in zien en dat ze er zeker niets voor voelen, de door de ge meente gevraagde verhoging van die bedragen te betalen. De waarborgsommen had den de bedoeling om de be taling van -de energiereke ningen min of meer te ga randeren. In een ontwerp-brief aan de Organisatie van Vlaardingse Ondernemers schrijft het college nu echter, dat de be doeling is om het ineasse- ringssysteem over enige tijd drastisch te veranderen. Commerciële gebruikers zouden dan per maand voor uit een twaalfde deel van het geschatte jaarverbruik moeten etaJen, terwijl huis houdelijke verbruikers eveneens per maand, maar dan achteraf, hun GEWB- rekening zouden moeten voldoen. Als dat systeem ar is, kunnen de gehate waar- borgsommen verdwijnen. In de periode tot de invoe ring van dat systeem, waar voor een nieuwe computer op het GEWB-kantoor nodig is, zullen de waarborgsom men worden gesteld op het bedrag van het geschatte verbruik over twee maan den. Op het ogenblik wordt vier maanden als norm ge bruikt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1