STAD/ STREEK Jeugdkampen CJV: nog steeds ijzersterk stuk jeugdwerk r De 9dubbelrol9 van staatssecretaris Koning *u^p°o/o berag BERAG BERAE --"aéS*. mi» dlR«t?«Q 28 juli 1981 VD/SC/WW Schiedam Er wortit vrolijk gegniffeld in de wandelgangen der poli- tiek, als de houding van demissionair staatssecreta ris Hendrik Elle Koning (Binnenlandse Zaken) ter sprake komt. Koning, niet te verwarren met de CDA-er De Koning, die zich bezig houdt met de kabinetsinformatie, pro beert al jaar en dag de bouw van een crematori um in Schiedam tegen te gaan. En de staatssecreta ris heeft daarbij belangen die al langer terug gaan dan zijn staatssecretaris schap, wordt in politieke kringen beweerd. Daar door zou hij allerminst ob jectief een oordeel kun nen vellen. Wat is er aan de hand? Wat zijn de banden met het verle den, waaraan Koning vast zou zitten als een spin aan zijn ei gen draad. Het verhaal dat po litieke kringen elkaar met veel graagte vertellen gaat te rug tot de vroege jaren zeven tig, Het is de tijd dat Koning fractievoorzitter was van de VVD In Rotterdam. Precies de tijd waarin het besluit tot bouw van crematorium Hof wijk in Botterdam de gemeen teraad passeerde. En Koning was een van de warme voor standers van een crematorium in het noorden van Rotterdam, zes kilometer van de Schie- damse grens. Nou zijn er altijd mensen ge weest die de locatie van Hof wijk als bijzonder ongelukkig hebben bestempeld. En dat is dan nog een minder ernstige kwalificatie door de tegenstan ders van Hofwijk. Want het crematorium in Noordelijk Rotterdam schijnt bijzonder slecht met het openbaar ver voer bereikbaar te zijn. De te genstanders vinden dat er dus met die locatie een slechte De bus benadeelt het cremeren in Schiedam keus is gemaakt Koning Feiten bet is al eerder gezegd een van de voorstanders van de locatie geweest Haverklap Aan het bouwen van een cre matorium in Schiedam ligt ten grondslag dat Hofwijk (Rotter dam) ongunstig is gelegen. Wethouder Chris Zijdeveld krijgt om de haverklap tele foontjes van Schiedammers die hun overleden kennissen niet de laatste eer kunnen bewijzen omdat het openbaar vervoer .zo slecht is. Zij missen de bus en moeten een half uur wach ten voordat de volgende komt Daarom: Schiedam een eigen crematorium. Zo geef je je ei gen burgers de gelegenheid af scheid te nemen van hun ge liefden- Een crematorium in Schiedam moet dus gebouwd worden omdat Hofwijk slecht gelegen is en dat is iets dat staatssecre taris Koning als oud-voorstan der van Hofwijk nooit zal wil len toegeven. Zo wordt in de politiek en in ambtelijke krin gen de houding van Koning verklaard. Een verklaring die weliswaar verrassend, maar zeker niet onlogisch klinkt Maar laten we de feiten eens nader beschouwen. In 1978/79 neemt de Schiedamse gemeen teraad het besluit een cremato rium te gaan bouwen. De bouwkosten zullen de drie miljoen gulden dicht naderen. In de toelichting op het raads besluit wordt echter gesteld dat het crematorium in Schie dam kostendekkend kan gaan draaien. Dat kan al bij negen honderd crematies per jaar, maken burgemeester en wet houders duidelijk. In de toelichting op het raads besluit wordt verwezen naar de prognose van de Stichting Voorlichtingscentrum Crema- toriumbouw, dat de behoefte aan crematies in het verzor gingsgebied rond Schiedam sterk zal groeien. Dat zal zelfs boven de 1500 crematies per jaar uitkomen; toevallig de ca paciteit van Schiedam. In de toelichting vergeet men te vermelden dat hetzelfde voor lichtingscentrum niets wil we ten van een crematorium in Schiedam, (bron: Spreidings plan Crematoria in Nederland tot 1990). De reden: Hofwijk heeft overcapaciteit en daarom moet er niet nog een cremato rium worden gebouwd. Daér staat de staatssecretaris dus niet alleen en blijkt de eerder genoemde verklaring voor zijn gedrag (de genoemde dubbel rol) niet helemaal sluitend. Rode cijfers Dan de slechte locatie van Hofwijk. Zijdeveld meent dat onder meer door die slechte busverbinding het crematori um in de rode cijfers is terecht gekomen. Er zijn mensen die door Richard Stomp een duidelijk andere mening zijn toegedaan én dat zijn dan niet de eerste de besten. Zo is er de directeur begraafplaat sen en crematoria van de ge meente Rotterdam, F.C.Jon- gepier. Hij noemt de opmer king van Zijdeveld dat de bus de mensen iuist van Hofwijk weghoudt leuk gevonden'. Veel waarheid blijkt er vol gens hem echter niet in te zit ten. Hofwijk heeft namelijk om een heel andere reden een slechte aanloopperiode gehad. Daarvoor moeten we even naar een ander crematorium: het crematorium Zuid aan de Maeterlinckweg in Rotterdam. Dat crematorium bestaat al veel langer; draaide volle ca paciteit en zelfs meer dan dat. „Bijzonder goede relaties on derhield het crematorium met de begrafenisondernemers. Zo goed zelfs dat de ondernemers bij de achterdeur het koperen beslag dat van de doodskisten was afgesloopt weer konden kopen. Die onderhandse han del maakte dat de elke begra fenisondernemer crematorium Zuid bleef aanprijzen bij de nabestaanden en het gemeen telijk crematorium, dat zoiets niet deed, nauwelijks clandizie kreeg" (bron: F.CJorgepier, directeur begraafplaatsen en crematoria van de gemeente Rotterdam). Het is een ander verhaal dan dat van de slechte bereikbaarheid. Overigens valt volgens dezelfde Jongepier die bereikbaarheid enorm mee. Moeilijke bus Toch baseert wethouder Zijde veld zijn crematorium groten deels op die moeilijke bereik baarheid. De gemeentewet gaat er vanuit dat begraven en crematie gelijkgesteld moeten zijn. Zijdeveld interpreteert dat vrij letterlijk als hij zegt dat een moeilijke busverbin ding het cremeren benadeelt. Je moet dan als gemeente maar een crematorium bou wen meent de wethouder. De staatssecretaris heeft zich diverse malen over een derge lijke denkwijze uitgelaten. Bij voorbeeld op 24 augustus 1978 tijdens de overhandiging van het eerder genoemde spreidingsplan voor cremato ria. Hij zei toen: „Een wild groei dreigt in de crematoria- bouw. Nogal wat gemeenten laten zich uit prestige-overwe- gingen tot de bouw van cre matoria verleiden, die in feite overbodig zijn. Was het creme ren enkele jaren geleden nog een taboe, nu leidt het soms tot een verspilling van gemeen schapsgelden. Ik ben dan ook gelukkig dat er nu een sprei dingsplan is." Aldus de staats secretaris over het plan, dat in Schiedam géén crematorium wenst. Een verantwoorde spreiding van crematoria lijkt eerder een afweging om Schie dam tegen te houden dan Ko- ning's persoonlijke verleden. Skandinavisch Dan de financiéle kant van de zaak. Allereerst stelt wethou der Chris Zijdeveld dat het crematorium kostendekkend kan ztjn. Daarbij wijst hij op de vierhonderd mensen in Schiedam die zich per jaar la ten cremeren. Het crematie percentage ligt daarmee op on geveer vijftig procent. Daar mee is het crematorium nog niet kostendekkend. De wet houder is er echter van over tuigd dat het Schiedamse per centage zal toenemen. Hij noemt daarbij het voorbeeld van zijn geliefde Skandinavi- sche streken. „Daar ligt het crematiepercentage op zo'n ne gentig procent. Nederland heeft veel meer dingen uit Skandïnavië als eerste overge nomen. Er is geen reden om aan te nemen dat dat ook hier bij niet het geval zal zijn. Rijnmond gecommi teerde Jo- han de Jong acht het bijzonder onwaarschijnlijk dat Schiedam inderdaad die richting uit zal gaan. „Daar is de religieuze aard van de bevolking niet naar. Wij gaan er veel eerder van uit dat het zich op vijftig procent zal consolideren. Als er een Schiedams crematorium zou komen zit er misschien een hele lichte groei in; maar niet tot zestig, zeventig, tachtig procent." Over blijft dan het argument in de crematorium- wereld, dat Schiedam niet kos tendekkend zal zijn- Gewoon omdat negenhonderd crema ties per jaar niet haalbaar zul len blijken. Een getal dat in 1979 wel naar de raad toe is gehanteerd. Verlies Maar ook daar maakt de wet houder zich geen zorgen over. „We moeten ook maar van crematoria accepteren dat ze met verlies draaien. Iedereen accepteert dat van begraaf plaatsen, niemand doet dat bij crematoria" meent de wethou der die vindt dat Schiedam landelijk baanbrekend moet gaan optreden. Schiedam moet landelijk bereiken dat elke ge meente een eigen crematorium kan beginnen, niet afhankelijk is van de „waanzin van de spreidingsplannen" en dat cre matoria best met tekorten mo gen draaien. Dat Schiedamse standpunt probeert Zijdeveld er landelijk door te krijgen. „Ik steunt daarbij op de voltal lige raad en dat zal toch in druk moeten maken in den lande," aldus Zijdeveld. Hij vermeldt daarbij niet dat de raad heeft gekozen voor een crematorium als dat kosten dekkend zou zijn. Dat Schie dam ook voor een crematori um moet kiezen als dat verlie zen maakt, valt in het ge noemde raadsbesluit niet terug te vinden. Rijnmondgecommiteerde Jo- han de Jong gaat met Zijde veld toch nog een heel eind mee. „Ook Rijnmond vindt dat elke gemeente vn principe een eigen crematorium zou moeten kunnen starten." „Maar" zo meent de gecommiteerde, „dat is een principe hè. De huidige sociaal-economische situatie is anders." Eerbeek/VIaardingen De jeugdvakantiekampen van CJV 'Liefde en Vre de^ vormen ook anno 1981 nog een ijzersterk stuk jeugdwerk, waarvan nog steeds vele kinderen en jongeren dankbaar ge bruik maken. Al vele ja ren is het kampwerk een van de belangrijkste on derdelen van het functio neren van de Christelijke Jeugd Vereniging. Tijdens die vakantieweken kan de Vlaardingse jeugd zich he lemaal uitleven, want tij dens die karr/pen kan bij na idles. Het vaste adres van 'Liefde en Vrede' is de Herminahoev* in Eerbeek, een beU«?kke<ijk kleine boerderij, die ieder jaar ruimte ter beschikking stelt van 'Liefde en Vrede': een ruimte die in de winter wordt gebruikt om de koeien te stal len. maar die in het voorjaar door vrijwilligers van de Vlaardingse vereniging hele maal wordt schoongemaakt en opgeknapt, om dienst te kun nen doen als vakantie-onder komen. In het seizoen gaan een aantal weken achter el kaar groepen jonge Vlaardin- gers naar die sfeervolle accom modatie: in verschillende leef tijdsgroepen, alleen jongens kampen of bij de jongere kinderen jongens en meisjes door elkaar. Klaas van Vliet, CJV's voor zitter, mag gerust de grote man achter de vakantiekam pen worden genoemd. Hoewel er veel meer vrijwilligers zijn die ieder jaar weer meegaan is het kampwerk toch vooral zijn grote liefde. Hij geeft overi gens ronduit toe dat er in de loop van de jaren heel wat veranderd is in dat kamp werk. „De jeugd is tegenwoor dig heel anders, en daar moet je terdege rekening mee hou den. Dat betekent ook dat de programmering die je in zo'n kamp week gebruikt heel an ders is dan enige jaren geleden het geval was. Je moet je er bij aanpassen. Vroeger kon je het nog wei eens maken, bijvoor beeld, om op zondag met zo'n groep naar de kerk te gaan, maar dat is er natuurlijk nu niet meer bij." Hij geeft niet echt de indruk, er gebukt on der te gaan. Geen lieverdjes We vallen wel met onze neus in de boter. Als we een mid dagje in Eerbeek op bezoek zijn, is er juist een kamp aan de gang van een groepje jon gens in de leeftijd van 13, 14 tot 17 jaar. Het zijn geen lie verdjes; dat is duidelijk. Niet voor niets wordt er, ook door de jongelui zelf, gegrinnikt: „De wijkagent in de Westwijk heeft het nog nooit zo rustig gehad." Wat juist aan deze groep enorm opvalt is het feit, dat aan die vakantiekampen zelfs jongeren meedoen waarvan je interesse voor een dergelijk gebeuren helemaal niet zou verwachten. Klaas van Vliet: „Dat is juist het rare. Je krijgt soms gasten mee, die zich in Vlaardingen heus niet netjes gedragen. Dan denk je bij net vertrek wel eens: nou, dat zal wat worden, maar dan blijk je in de praktijk geen centje last met die jongens te hebben. Maar het is ook wel eens an dersom, hoor." Veel van de deelnemers aan de CJV-kam pen blijken meegetroond te worden door vriendjes, die al eens eerder zijn meegeweest of die weer van andere kamera den van de kampen hebben gehoord. „We moeten het toch vooral hebben van mond op mond-reel a me," weet Klaas uit zijn jarenlange ervaring. De jongeren vermaken zich tijdens ons bezoek opperbest. Op een van de weilandjes van de boerderij is een soort trim- ADVERTENTiE baan opgesteld: een circuit waarop ze allerhande behen- digheïdstoeren moeten uitha len en ook nog moeten probe ren, in de snelste tijd 'rond' te komen. Eerst een flinke duik onder een wat wankel poortje door, waarop een bakje water staat in de loop van de strijd zal het onder dat poortje een modderige boel worden dan een ritje met een kruiwagen vol stenen, die er eerst in- en later uitgeladen moeten wor den, vervolgens een duik on der een op de grond liggend zeil, een wandeling over een evenwiebtsbalk, een snoek- duik door een oude autoband, een stukje dribbelen met de bal aan de voet door een par cours dat is afgezet met pion nen, een tocht over-onder- over-onder achter elkaar op gestelde houten banken, 'tijge ren' onder een L-vormige houten constructie door de meeste jongens zijn op dit punt al een groot deel van hun adem kwijt slalom kruipen door een op zijn kant staande alluxninium ladder, een sprong over een soort springschans en tot slot pfff! nog tien keer touwtjepringen. Het blijkt een slopend parcours te zijn. Slechts weinigen blijven onder de drie minuten; een prestatie die de vrijwillige leiding, die na afloop natuurlijk ook het slachtoffer is, maar net kan evenaren. door Paul Houkes Het publiek reageert enthou siast- Publiek, dat hoofdzake lijk blijkt te bestaan uit een groepje meisjes van ongeveer dezelfde leeftijd als de deelne mers aan het kamp; meisjes Een snoekdulk door een autoband en een stukje ver derop in het parcours een springschans: het hindernis- senclcruit op volle toeren. die in Bierbeek wonen en die vriendschap gesloten hebben met de vakantievierende Vlaardmgers. Er ontstaan aar dig wat prille liefdes in korte tijd, zo valt op te merken. „Vroeger was het andersom. Toen gingen die jongens het dorp in, naar de meisjes toe, maar tegenwoordig zie je die meisjes hier bij de ingang van de boerderij rondhangen. Maar dan loop je het risico dat de helft van je jongens er maar bij gaat staan, dus die ben je dan zo kwijt. Daarom halen we ze maar binnen, zolang het niet te gek wordt," zegt Klaas van Vliet. Ook dal aspect van de moderne tijden hoort erbij, vindt hij, zo lang het allemaal nog een beetje in de hand te houden is. Het verbaast helemaal nie mand dat de jongens er na af loop uitzien als Turken (hoe wel daarmee niets onaardigs over deze groep buitenlandse werknemers gezegd wil wor den.). De jongelui die de route als eersten afleggen hebben nog een beetje geluk: het par cours ligt er dan nog redelijk bij. Naarmate de strijd vordert wordt het echter modderiger en ruller en er wordt aan het eind van de middag dan ook heel wat modder afgevoerd via het rioleringsstelsel, waar op de douches juist sinds dit voorjaar zijn aangesloten. 'Liefde en Vrede' heeft ieder jaar weer heel wat werk om de kampaceommodane ge schikt te maken voor het nieu we seizoen. Juist omdat de ruimte waar een deel van de kampen in slaapt tijdens andere weken wordt het ten tenkamp gebruikt dat op het terrein wordt neerzet en waar bij slecht weer m gege ten en gespeeld moet worden 's winters door de boer wordt gebruikt, is het in het voorjaar een heidens karwei om de Dit beeld Is regelmatig te zien In Eerbeek, want zwart worden mogen ze, tijdens de CJV-kampen. De douche wast het er wel weer af. Klaas van Vliet (midden, net bril): en moeder op vakantie gaan..." ,Dat beleven ze niet als ze met hun vader mM ;-:>c *SUï t» zaak op te ruimen. Klaas van Vliet: „Daar zien we altijd weer enorm tegenop, ja. Je bent echt dagen bezig voor je het weer een beetje op orde hebt. En het frustrerende is wel dat je vantevoren weet, dat je een jaar later, bij het nieuwe vakantieseizoen, hele maal opnieuw kunt beginnen. Maar ja, dat heb je nou een maal als je een ruimte hebt die niet van jezelf is." Het is een van de redenen, waarom er binnen 'Liefde en Vrede' al enige tijd gedachten zijn om een eigen kamphuis te stichten. Dat is echter niet zo eenvoudig, want zoiets vergt een enorme investering en veel werk, terwijl het ook niet zo gemakkelijk is om een ge schikte locatie voor een derge lijk kamphuis te vinden. „We zitten hier zonder meer ideaal; overal vlakbij, met het bos bij de hand, zwembad noem maar op." Toch is het id'-- van een eigen onderkomen nog lang met verworpen. Het is zoals een andere vrijwilliger het uitdrukt: „Als we alle werkzaamheden en investe ringen in een eigen kamphuis hadden kunnen steken, dan zaten we nu in een paleisje. Want het is hier hartstikke mooi. maar je blijft wel con stant bezig. Nu hebben we in het voorjaar de hele boerderij op de riolering aangesloten; daar profiteert de boer zelf nu ook van mee. Ook zijn alle sa nitaire voorzieningen verbe terd: helemaal betegeld en zo. Het is allemaal wel leuk, maar je blijft bezig op die manier." Teveel vrijwilligers Het blijkt helemaal geen pro bleem te zijn om voldoende vrijwilligers te krijgen om de kampweken van 'Liefde en Vrede' te runnen. Volgens Klaas van Vliet zijn het er eer der teveel dan te weinig, die een of meerdere weken mee- wülen. In verreweg de meeste gevallen zijn dat mensen, die een aantal jaren geleden nog zelf als deelnemertjes meegin gen; een tendens die altijd al is waargenomen. „Je ziet nu on der de deelnemers al jongeren, waarvan je haast zeker weet dat je ze straks als leiding mee kunt nemen. Er is een goede doorstroming en dat maakt het juist zo plezierig. Dat betekent toch dat die kinderen het hier altijd enorm naar hun zin heb ben gehad... En dat is heus niet zo gek. want wat ze hier kun nen doen, dat beleven ze ge woon niet als ze met hun va der en moeder op vakantie gaan." Boe«m weg 136-138 «.SA Or Antf»' Rotterdam Freericksplaats 9 Rotterdam- Hitlegersberg Telefoon 010-187700 Rubensplcfn 12 Schiedam Telefoon 010-261975 'a maandags gesloten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3