3 Vlaardingse reders klaar voor haring vangst bij Schotland Botsen met burgemeester HISTORISCH Synres wil uitbreiden Schiedammers zworen Philips de Tweede af Verkeer kent nog geen 'milieupact' Kaif en bok aan clewandel tS&W,Ongewenst cafébezoek Ook Van Es ontvangt politie kam peerders Vechtpartij: man krijgt klap met krik Protest tegen huurverhoging wegens lelijk uitzicht té Voorlopig afzonderlijke strijd voor langzaam verkeer en openbaar vervoer 31 juD 1961 VD/SC/WW Maassluis Ook burgemees ter Jan van Es van Maassluis heeft de groep politiemensen van de International Police Association een officiële ont vangst gegeven. De politie mensen, die voor de vierde keer kamperen op de Vlaar- dingse camping De Hoogka- mert werden eerder deze week al door het Vlaardingse gemeentebestuur verwel komd. Gisteren was het de beurt aan Maassluis, waar de groep werd ontvangen m de foyer van de burgerzaal. Na wat toespraken en het uitwisse len van geschenkjes kreeg de groep politiemensen, afkom stig uit Denemarken, Duits land, Zweden, Engeland en Nederland, een lunch aange boden in het personeelsres- taurant. Schiedam Bij een vechtpartij die dinsdag avond plaatsvond op de Hoogstraat, op de hoek met de Koemarkt, is een 27-jarige Schiedam mer gewond geraakt doordat hij een klap met een krik had ge kregen. Toen de politie arriveerde waren zijn belagers al vertrokken, terwijl de man met bloedende hoofdwond op de Hoogstraat was achtergebleven. Ook heeft hij waarschijnlijk een hersenschudding opgelopen. De man werd m het Nolet-zie- kenhuis opgenomen. Vlaardigen Met spanning wachten de twee Vlaardingse visserijbedrijven op officiële toestem ming om op baringvangst te gaan ten westen van Schotland. De Europese Commissie heeft de Neder landse vissersvloot beloofd voorlopig tweeduizend ton haring bij de Hebriden te mogen vangen. Een officiële toezegging van de minister van landbouw en visserij is er echter nog niet Zodra die er is zul len de twee schepen van de Vlaardingse bedrijven Hoogendijk en Kwakkelstein richting Schotland koersen om sinds jaren weer eens op haringvangst te gaan. Hoek van Holland Een bewoner van de Vergulde Draeckweg in Hoek van Holland heeft bij woningbouwvereni ging Rotterdam aan Zee geprotesteerd tegen de huurverhoging per 1 juli. Tot de toeslagen op de huur die door de bewo ners moeten worden be taald hoort een extra be dragje voor een blijvend vrij uitzicht. Daarmee is de bewoner het met eens: tegenover zijn huis staat een transformatorhmsje van het GEWB, dat sinds de laatste kamerverkie zingen is volgeplakt met verkiezingsbiljetten. De woningbouwvereni ging heeft een afschrift van de brief dooige stuurd naar het dagelijks bestuur van de deelge- m een te raad, dat op haar beurt de directie van het gemeentelijk energiebe drijf heeft ingelicht. Vlaardingen De politie moest er aan te pas komen om een kalf en een bok die samen op de secundaire weg langs rijksweg 20 liepen weer in de wei terug te krij gen. De dieren waren woens dag uitgebroken via een ver vallen bek. Om de escapades van het duo in de toekomst te voorkomen zou het hek een. beurt krijgen, 2o werd de politie verzekerd. Beschikte Vlaardingen in vroeger jaren over een om vangrijke haringvloot, sinds het vangstverbod voor de Noordzee is de vloot uitge dund tot twee schepen, een van Hoogendijk en een van Kwakkelstein. Beide schepen hebben IJmuiden als thuis haven. Verwacht wordt dat de eerste schepen morgen kunnen uitvaren. Over een week of twee worden ze dan in Nederland terugverwacht Voorlopig zouden de Neder landse vissers tweeduizend ton haring mogen vangen. Aan het eind van de zomer zal worden beslist of dat quo tum kan worden uitgebreid met nog eens duizend ton. Hoewei dat flinke hoeveel heden lijken, wordt ver wacht dat niet alle 25 haring trawlers die ons land mo menteel telt hun geluk zul len beproeven bij de Hebri den. Daarvoor is het contin gent van tweeduizend ton veel te klein. „Wij alleen hebben al zo'n veertig vijf- tigdu zend ton nodig", ver telt directeur Kwakkelstein. „hidT het is in ieder geval iets." De beide Vlaardingse bedrij ven tonen zich toch ver heugd over het besluit van de Europese Commissie. Di recteur Hoogendijk bena drukt echter dat hij de zaak pas serieus neemt, wanneer de haringvissers van de Ne derlandse minister toestem ming krijgen. „De afgelopen jaren zijn er telkens geruch ten geweest dat we weer ha ring mochten vangen. Ik ge loof wel dat er zo langzamer hand verandering begint op te treden. Het zou voor ons in ieder geval weer een leu ke uitbreiding zijn. Want als je altijd uitsluitend op mak reel vist loop je toch ook het risico dat daar piotsteling contigenteringen worden ge steld. Vanavond vergadert de Nederlandse vereniging van haringreders en dan ho pen we meer te horen. Vor- lopig wachten wij laconiek af." Geen nieuwe Hoewel het contingent niet al te groot is, is ook directeur Kwakkelstein blij met het besluit van de Europese mi nister. Hij zegt dat de haring bij de Hebriden van mooie kwaliteit is. Nieuwe haring is het echter niet De gevangen haring zal zeker niet via de bekende haringkarren en stalletjes bij de consument te recht komen. „Daarvoor is de vis totaal ongeschikt", stelt Kwakkelstein. „Het is een mooie haring om bok king van te maken. Holland se nieuwe zal het echter niet worden. Daarvoor is het te laat in het seizoen. Nu vang ie grote vette haringen met hom en kuit Nieuwe haring moet je begin juni al gaan vangen." Om die reden hoopt Hoogen dijk dat volgend jaar de con- tigentering tijdig wordt gere geld, zodat de vis kan wor- CÊat&v ftsfie k» S HSlÖtMIC Zo zag Claudia Roso do kermis in Schiedam: haar tekening was goed voor een van de tien hoofdprijzen. Schiedam De twee zusjes Sally en Claudia Roso van de Lange Haven zijn blijkens de tekenwedstrijd rond de opening van de kermis bijzonder taientvol. Allebei werden zij in de wedstrijd bekroond met een hoofdprijs: ze mogen met nog acht andere Schledamse kinderen de kermis morgen tussen een uur en half twee gaan openen. Samen met burgemeester Te Loo zullen de zusjes als eersten genieten van wat de kermis op het Emmaplein te bieden heeft. Zo zullen ze botsen In de botsautootjes, zullen ze poffertjes gaan eten en gratis gebruik maken van de overige kermisattracties. De tien prijswinaars van de tekenwedstrijd zijn: Mare Monster, Misja Nobet, Mike i Kruys, Martin van Rees. Linda i Wark, Irma Deiana, Sally Roso, Claudia Roso. Rats Stok en Mireille Immerzeel. te vissen van een goede kwa liteit voor de export „De vis zal waarschijnlijk naar Duitsland gaan. De huisvrou wen daar bakken ze veel en ook voor de Industrie is ze zeer goed geschikt", aldus Hoogendijk. Vlaardingen Bij een inbraak in een café aan de Fulton- straat is een bedrag van 1300 gulden buitgemaakt Van de daderfs) ontbreekt ieder spoor. Wel op het spoor kwam de politie twee Vlaardingse scholie ren de voor ruim honderd gulden winkeldiefstallen hadden gepleegd bij V&D. Tegen het tweetal, dertien en veertien jaar, is proces-verbaal opgemaakt Op 22., juli was het vierhon derd jaar geleden, dat de sta- ten-generaal Philips de Tweede bedankten. De rSpaanse koning, die door de ^huwelijkspolitiek van zijn 'voorouders onder andere in het bezit was gekomen van de Nederlanden, werd niet langer geaccepteerd. Reeds jaren trachtte dit gebied zijn zelfstandigheid te behouden in het grote Spaanse rijk. Philips de Tweede, die geen moeite deed om de Neder landse taal te leren en de mensen te begrijpen, ging hier hard tegen in. De ge loofsvervolgingen, die onder Karei de Vijfde begonnen waren, werden nog fanatie ker voortgezet. In de jaren zestig kregen de Nederlan den bovendien te kampen met inflatie, werkloosheid en hongersnood. De edelen bo den de landvoogdes het smeekschrift aan, waarin zij verzochten de vervolging van de hervormden te staken en de sta ten-generaal bijeen te roepen. Zij werden uitge maakt voor gueux, bedelaars, een kreet die de verzetsgroep later met ere droeg. Een en ander leidde tot de beelden storm in 1566. Nog strengere vervolging van de calvinisten was het gevolg. Velen, onder wie Willem van Oranje, vluchtten naar bet buitenland, toen bekend werd dat Philips de Tweede Alva zou sturen om orde op zaken te stellen. Van hieruit deden de Nassaus en hun broer Oranje invallen in de Nederlanden. De aanwezig heid van Alva deed het ver zet alleen maar groeien. Zo wel de Nederlandse protes tant als de katholiek keurde door Albert Brouwer en Ingena Vellekoop zijn handelwijze af. Immers met de hoge belastingtarie ven, die hij invoelde, had ie dereen van doen. Philips de Tweede en de Paus steunden het optreden van Alva. Zijn wapensucces sen werden in Rome gevierd met plechtige processies. Des ondanks ging hij eind 1573 terug naar Spanje. De grote man achter net verzet was Lode wijk van Nassau, door tastender dan Willem van Oranie, die lange tijd pro beerde de partijen te verzoe nen. Toen hij in 1574 sneu velde, verloor het verzet in hem een groot strateeg. Aanvankelijk hadden de ac tiviteiten van de Geuzen weinig resultaat, maar na de inname van Den Briel in 1572 ging het de goede kant uit. Stad na stad koos voor Oranje, die in 1576 erkend werd als Hooft en Hoogste Overheid' in Holland. Door de pacificatie van Gent leek het erop, dat de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden de banden in elkaar zouden slaan om de Spanjaarden te verdrijven. Paus Gregorius XIII echter verbood de ka tholieken op straffe van ex communicatie alle steun aan de opstand. Hierdoor werden de katholieken gedwongen te kiezen tussen geloof en ver zet. Binnen enkele jaren be tuigde het zuiden zijn trouw aan de koning. In het noor den ging de opstand verder. In januari 1579 volgde de te genzet van de calvinisten door de Unie van Utrecht te sluiten, waarbij een aantal noordelijke provincies zich aaneensloten. Het idee om Philips de Tweede niet lan ger te erkennen begon vaste vormen aan te nemen. Het initiatief van Oranje om de souvereiniteit over de Neder landen aan Anjou, een jonge re broer van de Franse ko ning. aan te bieden, was te vens een poging om Frank rijk in de oorlog te betrek ken. Schiedam had in 1572 de Spaanse zijde verlaten. In de vergaderingen van de Staten van Holland werd de stad vertegenwoordigd door enke le afgevaardigden en de pen sionaris, die net woord deed namens hen. Schiedam was dus, zij het op bescheiden schaak betrokken bij de af- IBiUcm .?,yrut* inm ?>rouje. Ridderbeeld Willem van Oranje. zwering van Philips de Tweede. Op 4 juni 1581 ont ving de stadsregering het rapport van Arien Comelisz Duijst van Zanten over de op handen zijnde veranderin gen. Nadat het 'Placaert van Ver- lathinge* op 22 juli door* de sta ten-generaal was aan vaard, vertrokken op 24 juli de Schiedamse afgevaardig den naar Den Haag. De pen sionaris, mr. Willen van der Meer. verbleef hier al enige tijd. In de namiddag van 24 juli legden de edelen en steden hun eed van trouw af in han den van de Prins van Oranje. Zolang Anjou nog niet was gearriveerd, berustte de rege ring bij hem. Onder degenen, die verklaarden 'gehouw ende ghetrouw te wesen' aan Oranje, waren Barent Pïe- tersz. (Guldeknecht), Lenaert Jorisz. en mr. Willem van der Meer, allen afkomstig uit Schiedam. Hoek van Holland Synres Nederland B.V, wil zijn vestiging in Hoek van Holland belangrijk uitbreiden. Het bedrijf is voornemens te zijner tijd een zogenaamd tech- nicum, een toepassingslaboratorium te vestigen op het terrein aan de Kulkweg dat eigendom is van Synres. Verder ligt het in de bedoe ling de administratie van Synres Internationaal en de afdeling personeelszaken eveneens op dit terrein on der te brengen. In de drie or ganisaties zijn 70 personen werkzaam. Om dit te verwe zenlijken zijn wat verande ringen in de bebouwing no dig. Op de bestaande lokatie zal een nieuw administratief gebouw geplaatst worden voor alle ondersteunende diensten van Synres Neder land. Schiedam/Vlaardingen De milieugroepen voor langzaam verkeer en openbaar vervoer blijven voorlopig liever afzon derlijk van elkaar werken. Maar wellicht kan over onbe paalde tijd een bundeling van acties wel wenselijk zijn. Mi lieugroepen zoals de eerste Ne derlandse fietsersbond (ENFB), de stichting reizigers openbaar vervoer (Rover), de actiegroep betaalbaar open baar vervoer (Betover) en de Nederlandse vereniging be scherming voetgangers (NVBV) zouden dan op lange re termijn de handen meen kunnen slaan en bijvoorbeeld een gezamenlijk tijdschrift gaan uitbrengen, zoals op het vlak van volksgezondheid en milieuhygiëne door andersoor tige actiegroepen wordt ge daan. Van deze actiegroepen is het kwartaalblad Milieu-Actief de spreekbuis. Hoewel in dit milieutijdschrift diverse actiegroepen elkaar vinden (waaronder de stich ting centrum milieubeheer Zuid-Holland, de vereniging tegen milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied, de samenwerkende milieu groepen Midden-Delfland en de stroomgroep Stop Keme- nergie/Stop Kalkar), is er op het gebied van langzaam ver keer en openbaar vervoer zulk een samenwerking nog met voorhanden. Vooralsnog zien de ENFB, Rover, Betover en de NVBV er meer heil in om hun belangen afzonderlijk van alkaar te behartigen, omdat onderdrukte en ondergewaar deerde stromingen ui deze sec tor van de ruimtelijke orde ning aldus beter uit de verf kunnen komen. Tenslotte staat men elkaar niet in de weg, men njdt elkaar niet m de wielen. Daarom wordt ver wacht dat pas op het moment, iat blijkt dat zij elk afzonder lijk te weinig gehoor bij de Dverheden vinden, er een bre de samenwerking van de zrond zal komen. Wel valt te denken aan een gezamenlijk, regionaal perio diek, omdat dit een flinke kos- en bes paring tan betekenen. 1 Een loods voor de opslag van vaten zal daarvoor moeten worden verplaatst en er komt eer, nieuw terrein voor de opslag van vaten bij d«e loods. j Aan de dienst van Domeinen is gevraagd om de bestaande1 huur van het terrein om te 1 zetten in erfpacht Het dage- lijks bestuur van de Hoekse deelgemeente raad stelt voor' om aan de plannen mede werking te verlenen en voor het terrein een voorberei- j dingsbesluit te nemen. ErJ geldt hier namelijk nog geen j bestemmingsplan. Ook Syn- res Almoco B.V., een doch- j terondememing van Synres! en Philips, heeft uitbrei dingsplannen. Dit bedrijf fa- 1 briceert poders ten behoeve- j van de elektronische indu-j strie en om op de huidige lo- j katie te kunnen blijven fel uitbreiding noodzakelijk. J i Die uitbreiding kan plaats- t vinden op het bestaande par- keerterrein en op een stukje l grond dat nu als volkstuin in gebruik is. Met de eigenaar j van dat laatste perceel is al j overeenstemming bereikt. De direktie van Synres doet verder pogingen om de be schikking te krijgen over een aangrenzend stuk grond dat in gebruik is bij de Konink lijke Marine. De gronden in de aanvraag van Synres Almoco vallen onder het bestemmingsplan industrieterrein langs de Nieuwe Waterweg van 9 de cember 1947 een voorberei- dings besluit fe hier niet noodzakelijk. Ook in dit geval wil het deel- raadsbestuur medewerking verlenen aan de uitbrei dingsplannen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3