SCHIEDA CHE COURANT weigert proefboringen dienen klacht in bij politie Ik „neem., denroef Boer H. J. van Woerden na hartaanval overleden Beschuldigingen over en weer Wethouder boos over 'negatief' artikel speurt naar oorzaak VVV- brand Meisje gewond bij ernstige aan- rijding «5 v Aardgpin Viaardingse bodem Oplegger bijna gekanteld Relschoppers van Dr. Wibamplein: Jeugd ziet honk aan neus voorbij gaan Bewikrdag 3è juli 1981_ - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 140 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De Neder landse Aardoliemaat schappij (NAM) vermoedt dat er aardgas in de Viaardingse bodem zit. Proefboringen in Broek polder zouden moeten uit wijzen of dat vermoeden juist is. Het college B en W heeft de NAM echter verboden boringen naar de aanwezigheid van olie en gas uit te voeren. Wethouder Cees Bot heeft een delegatie van de NAM te-ken nen gegeven niets te voelen voor proefboringen op Vlaar- dings grondgebied. „Het gaat om het noordelijk deel van de Broekpolder bij de VJietlan- den. En wij staan niet te trap pelen om dat natuurgebied te laten aantasten door proefbo ringen", aldus Bot, die de NAM heeft laten weten dat de maatschappij zich maar tot de gemeenteraad moet wenden indien het met de proefborin gen ernst is. Tot op heden heeft de NAM echter niets meer van zich laten 'horen. Eén van de oorzaken van de passieve houding van de NAM schijnt de moeilijke bereik baarheid van het gas te zijn dat zich op grote diepte be vindt onder de VIletlanden. De NAM vermoedt op basis van seismologisch onderzoek dat er aardolie of aardgas in de Viaardingse bodem 21L Het af gelopen jaar heeft de NAM, een combinatie van Esso en Shell, bodemonderzoek gedaan in de Broekpolder. De eeho- meüngen wezen uit dat er in diepere grondlagen olie en/of gas zou zitten. Een woord- voerdster van de NAM zegt dat de maatschappij uitsluitend overgaat tot het nemen van de dure proefboringen wanneer er uit het seismografische on derzoek een duidelijke aanwij zing is voor de aanwezigheid van gas of olie. Over de hoe veelheid olie of gas die in de Broekpolder zou zitten kan de NAM geen mededelingen doen. Om daar achter te ko men wil de maatschappij juist over gaan tot een aantal proef boringen. Vlaardingen De heer H. J. van Woerden, de bekende boer uit de Broekpolder, is dinsdag na een hartaanval overleden. Van Woerden {54} werd door de politie levenloos op zijn land in de Broekpolder aangetroffen. Pogingen tot reanimatie mochten niet meer helpen. Henk van Woerden is in Vlaardingen vooral bekend geworden door de strijd, die hij de laatste jaren steeds heeft Henk J. van Woerden. moeten voeren tegen de ge meente om zijn landbouwbe drijf in de polder voort te kun nen zetten s![n^s zjjn jcornSt naar de Broekpolder, in 1973, waren er conflicten met de ge meente over het bedrijf, waar voor hij de grond van de ge meente had gepacht. De laatste jaren is die strijd zeer hevig geworden, omdat het Viaar dingse gemeentebestuur sinds het bekend worden van de aanwezigheid van giftige me talen in de Broekpoldergrond Ernstig conflict tussen gemeente en f ederatie Schiedam In onver dacht scherpe bewoordin-. gen zijn de gemeente Schiedam en de Schie- damse federatie voor club- en buurthuiswerk en samenlevingsopbouw elkaar in de haren gevlo gen. „Weinig visionair, spijkers op laag water zoe ken, oneigenlijk gebruik van WSW-gelden" zijn enkele van de beschuldi gingen, die de federatie jegens de gemeente uit. De gemeente van haar kant beticht de federatie ervan „vereenzelvigd te zijn met de Schiedamse si tuatie", terwijl diverse verzoeken niet zouden worden onderbouwd. De oorlogszuchtige ondertoon van de hele corresponden tie heeft nu ook de ge meenteraadsleden van de commissie cultuur, sport en jeugd (CSJ> bereikt, die zich dinsdag 4 augustus over de materie zullen buigen. Volgens Leo Herwig, coördi nator van de federatie, heb ben zowel de ambtenaren van het stadskantoor als B en W een op het beleid ge richte „verkenning" van de Schiedam De oorzaak van de grote uitslaande brand die het Proveniershuis voor een deel verwoestte, is nog niet be kend. Een deskundige van het gerechtelijk laboratorium heeft gisteren in de ashopen van wat eens het WV-kan- loortje was gezocht naar aan wijzingen over mogelijke oor zaken van de hrand. Verschil lende materialen zijn door de ■man meegenomen voor nader onderzoek. Ook de Schiedam se politie probeert te ontdek ken waardoor de brand kan Zijn ontstaan. Brandstichting wordt daarbij vooralsnog niet uitgesloten. De schattingen over de schade die door de brand zou zijn ont staat lopen nog uiteen. Bij de politie sprak men gisteren van een bedrag van zes ton. Ge meentelijke woningbeheer hield er rekening mee dat de schade flink wat hoger uit pakt Het is immers zeer wel mogelijk dat de Rijksdienst voor Monumentenzorg strenge eisen stelt bij de wederopbouw en dat zal kostenverhogend Vlaardingen Wethouder Cees Bot {sport, recreatie en jeugdzaken) heeft venijnig ge reageerd op een artikel in onze krant van maandag over de wijzigingen, die op initiatief -van de ingehuurde sportleider Hans Bijloo zijn aangebracht -in het oorspronkelijke vakan- tiebesiedingsprogramma van de afdeling sport en recreatie. In een brief aan het dagelijks -bestuur van de Viaardingse Baad voor Sport en Recreatie spreekt de wethouder zijn on genoegen uit over het stuk, dat -naar zijn mening 'negatieve -reclame' is, 'in ieder geval niet als reclame bedoeld is ge weest'. In zijn brief aan het VRSR-bestuur gaat Bot onder .meer in op het feit, dat de „Yoor de seizoenactiviteiten in gehuurde sportleider geen ambtenaar is, zoals in het stuk vermeld stond. Verder geeft Bot aan, dat hij het bedrag dat ..oorspronkelijk als deelname- .geld (ƒ25.- per deelnemer) ze ker niet te hoog vond. „In dit bedrag was begrepen onder antjere het vervoeren van de deelnemers van/naar de Broekpolder, kosten leiding, materialen enzovoort. Door sa menwerking roet genoemde wijkcentra (De Haven en Ont moetingscentrum West red.) kon een aantal kosten geza menlijk worden opgevangen," aldus de wethouder. Het was met name de ingehuurde sportleider die tegenover deze krant nogal wat kritiek op de hoogte van dat bedrag had geuit Bot merkt in zijn brief aan de VRSR verder terecht op, dat- niet alleen door middel van enkele aanplakbiljetten in de stad publiciteit aan het vakan- tiegebeuren is gegeven. Tij dens een persconferentie eind juni is over het nieuwe pro gramma gesproken, maar toen kon natuurlijk niet meer wor den voorkomen dat via het in een behoorlijk grote oplage verspreide programmaboek van 'Sportieve recreatie' het daarin gepubliceerde oude programma voor verwarring zou zorgen. •werken. Uit voorzorgsmaatregelen is de ingang van het Proveniershuis inmiddels afgezet Het zoge naamde 'kuifstuk' boven de ingang is door de brand losser te komen zitten. Directeur Piet Kulik van Woningbeheer heeft al aangekondigd het ding opnieuw te laten veran keren. Omdat ook aantallen dakpannen gisteren nog los op Vlaardingen Bij een aanrijding gister avond op de kruising Van Hogendorplaan- JVan der Duyn van Maasdamlaan is een 23-jarige Viaardingse ernstig gewond ge raakt. Ze werd met kritiek letsel opgeno men in het gemeente ziekenhuis in Schie dam. De beide perso nenauto's, die bij de aanrijding betrokken waren, werden totaal vejgtield. Bijzonder weinig bleek er bij daglicht over van wat eens het WV/SG-kantoor was. het dak lagen, is de acht bewo ners aangeraden tijdelijk een raam als uitgang te gebruiken. Ook het verhuizen acht be woners moeten het pand nog voor de restauratie verlaten moet voorlopig maar via het raam geschieden. federatie veel te zwaar opge vat. Het onderzoek naar mo gelijkheden in de toekomst wordt op het stadskantoor al geïnterpreteerd als een re gelrechte person eelsaan- vraag, hetgeen Her wig ten stelligste ontkent. Hij wil de commissie CSJ er nu voor waarschuwen geen beslissing te nemen, die de gang van zaken voor vele jaren vast legt. Op zijn minst vindt Herwig het noodzakelijk, dat federatiebestuur en Ben W eerst nader tot elkaar ko men, of .althans zulks be^ trachten. Het bestuur van de federatie is echter laaiend. In het laat ste briefje aan BenW staat niet alleen dat men slechts een gesprek met het college wil in plaats van met de ambtenaren, die een onge wenste schakel zijn, maar ook dat de ongekend scherpe toon louter door de gemeente is uitgelokt, wat door federa tievoorzitter Wil van Wijk betreurd wordt. De gemeente dreigt met overheveling van taken of anders wel verschuiving van aandacht naar de POOK, de provinciale instelling in de TuinJaan die in enige mate vergelijkbaar werk als de federatie doet, maar veel minder plaatselijk geöriën- teerd is en de nodige capaci teiten mist. POOK streeft echter zelf naar meer moge lijkheden, omdat de instel ling bij splitsing van Zuid- Holland gevaar loopt. Vol gens de federatie is er geen enkele garantie dat de POOK de noodzakelijk geachte werkbegeleiding ook daadwerkelijk kan leveren. Bovendien: tot dusver ver hinderde de gemeente dat Schiedamse instellingen naar de POOK stapten. Het ongeval gebeurde toen een auto, bestuurd door een 24-jarige Vlaardinger, plotse ling vanaf de Van der Duyn van Maasdamlaan de Van Hogendorplaan opreed zon der voorrang te geven. Door de hoge snelheid waarmee dit gebeurde boorde de wa gen zich met grote kracht aan de rechterzijde in de an dere auto, zodat het meisje op de passagiersstoel bekneld kwam te zitten. De brand weer moest er aan te pas ko men de wagen open te bre ken en om haar te bevrijden, hetgeen pas na enige pogin gen lukte omdat de appara tuur die daarvoor werd ge bruikt dienst weigerde. De bestuurder die geen voor rang had verleend verklaar de later dat hij niet goed had opgelet, omdat hij aan het zoeken was. Hij liep geen let sel op, en ook de bestuurder van de aangereden auto, de echtgenoot van de gewonde vrouw, kwam met de schrik vrij** Vlaardingen Er moest een grote kraanwagen aan te pas komen om een bijna gekantel de oplegger met 20 ton leisteen weer op een trekker te plaat sen. De op de Energieweg ge parkeerde oplegger was dins dagmiddag met zijn voorsteu- nen door het wegdek gezakt, Door de zware last dreigde de oplegger te kantelen. Het weg dek liep de nodige schade op. van alles geprobeerd heeft om het landbouwbedrijf weg te krijgen, omdat ook de gewas sen die Van Woerden ver bouwde aangetast zouden wor den door de giftige bodem en mogelijk gevaar voor de volks gezondheid zouden kunnen opleveren. Daarnaast was er het feit, dat Vlaardingen de grond van Van Woerden in de toekomst wil gebruiken voor bebossing, als onderdeel van het grote Broekpolderbos dat te zijner tijd zou moeten ver rijzen. Tot nu toe had Vlaar dingen in haar pogingen om het bedrijf uit de polder te krijgen geen succes. Nadat het gemeentebestuur enige jaren geleden had geweigerd het pachtcontract te verlengen, ging Van Woerden in beroep bij de Pacbtkamer, die hem in het gelijk stelde. Op dit mo ment loopt nog een nieuwe, soortgelijke procedure om van het pachtcontract af te komen. Ook op tal van andere terrei nen werd htj naar zijn mening gedwarsboomd. Nog vrij kort geleden was er een kwestie rond de bereikbaarheid van zijn bedrijf, die naar zijn zeg gen vrijwel onmogelijk werd nadat de gemeente bepaalde verkeersmaatregelen in de Broekpolder had genomen. In pogingen om die maatregelen te bestrijden slaagde hij niet. De felle strijd "die Van Woer den heeft gevoerd om zijn be drijfje te redden hadden van hem zeker ten opzichte van de gemeente een verbitterd man gemaakt Die strijd is niet geëindigd doordat een van de partijen in het gelijk is gesteld, maar door het overlijden van de boer abrupt afgebroken. Van Woerden was getrouwd en heeft een 2oon. Het is niet bekend of het landbouwbedrijf zal worden voortgezet Vol gens de Pachtwet bestaat de mogelijkheid, dat de familiele den om voortzetting van het pachtcontract vragen. Schiedam Bij de politie zijn gistermiddag vijf klachten in gediend tegen het optreden van agenten tegen de Nieuw- land-jongeren, die op 6 juli als gangmakers van de 'Wibaul- rellen' waren aangemerkt. Vijf van de jongeren hebben ern- Brandweer wil garage niet kwijt Schiedam De oudere jeugd van het Frans Hals plein heeft voor de tweede keer te horen gekregen dat er geen sprake is van een jeugdhonk op het plein. De jongeren wilden de opslagruimte van de brandweer gaan gebrui ken, maar hernieuwd on derzoek heeft nu uitgewe zen dat de brandweer de ruimte niet kan missen. Zolang er ruimtegebrek blijft in de brandweerka zerne aan de Breedstraat moet er een ladderwagen blijven staan op het Frans HaJsplein. Het afwijzen van het brandweerpand als jeugd honk is het resultaat van een nieuw onderzoek, waartoe de commissie voor cultuur, sport en jeugdza ken (CSJ) op 5 juni advi seerde. Alle politieke par tijen waren het er toen over eens dat er iets voor de pleinjeugd moest wor den gedaan. Desnoods moest de brandweer de ladderwagen dan maar el ders in de stad neerzetten, vond de commissie toen. Met die laatste suggestie lijkt in het geheel geen re kening gehouden. Burge meester John te Loo heeft overlegd met brandweer commandant A. Metaal, maar dat heeft geen tast baar resultaat opgeleverd omdat de garage op het plein niet kan worden ge mist. Volgens burgemees ter Te Loo ziet het er niet daar uit dat in de nabije toekomst verandering in de situatie komt. stige klachten. Peter T. zegt op het bureau geschopt en gesla gen te zijn, terwijl hij drie da gen geen eten oi drinken zou hebben gehad. Ook Marinus de J. en Wout H. zeggen mis handeld te zijn, terwijl De J, medische hulp moest ontberen. Hans A. en Peter den H. stel len in hun schriftelijk inge diende klacht, dat zij geduren de twee uur naakt zijn opge sloten, terwijl zij 's nachts op zettelijk uit nun slaap werden gehouden. Dat laatste komt in elk van de vijf klachten voor. De jongens hebben copieën van hun klachten naar de Schiedamse gemeenteraad ge stuurd. „Commissaris Van der Haagen heeft ons uitgedaagd om een klacht in te dienen, nou, die uitdaging nemen wij aan," zei den de vijf jongeren gistermid dag op het bureau. Zij hadden hun klachten eerder al via hun advocaten kenbaar ge maakt bij de Rotterdamse rechtbank, wat voor de politie in Schiedam aanleiding was een intern onderzoek te ple gen. Maar na de bevindingen van de commissaris, als zouden de jongens maar wat uit hun duim hebben gezogen, hebben zij hun kritiek kracht bijgezet. Van der Haagen liet zijn uitda ging vergezeld gaan van de aankondiging, dat hij als tegenmaatregel meteen pro ces-verbaal zou opmaken we gens valse getuigenis. Dat is gistermiddag nog niet gebeurd. Nu de jongeren zich ook tot de gemeenteraad hebben gericht, wordt daar een interpellatie over het gebeuren voorlopig overbodig. De raadsleden zul len zich nu over de kwestie buigen naar aanleiding van het agendapunt, dat de brie ven van de Nieuwland-jonge- ren vermeldt ^HL< Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. tri®* ,v p"*1 vloo^1 .Af. lmAoP

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1