STAD/STREEK 'Andere zalen hebben meer mogelijkheden' mum r Welstandcommissie vindt "BetheP-plan te massaal «ïassü»r& Openluchtconcert van Ambassadors Verhuur centrale accommodaties valt zwaar tegen Johanna van der Toorn maakt van trouwen haar werk Maatregelen tegen parkeren van autotransporters Kleine kerk wijkt voor grootstedelijk gebouw Hl Bijna 24 uur achter 't stuur Bromfietsers botsen frontaal Koe op rij ksweg maandag 3 augustus 1881 VD/SC/WW I Vervolg van de voorpa gina. Vlaardingen Het leek allemaal zo aardig, des tijds bij de opzet van de nieuwe wijkcentra in de VOP en de Oostwijk. De nieuwe buurthuizen zou den echt 'huizen voor de buurt' moeten worden: ruimten die niet alleen door de vaste gebruikers zoals de wijkverenigingen zouden moeten worden gebruikt, maar ook door allerlei andere wijkbewo ners, die de een of andere activiteit hadden waar voor op gezette tijden een goed onderkomen nodig was. Zo ontstond, gestimu leerd door de rijksover heid, ook in Vlaardingen de term 'centrale accom modatie'. Een begrip dat slaat op ruimten die in principe voor iedereen die er huur voor wil betalen en die past in de opzet van de beheerscommissie, ge bruikt kunnen worden. In die opzet is men voorlopig nog niet geslaagd. Buiten de wijkverenigingen zelf en eventuele andere vaste gebrui kers, zoals in de Oostwijk, maakt bijna geen enkele orga nisatie gebruik van de moge lijkheden. Bram Vlasblom, voorzitter van de beheerscom missie in de VOP, geeft aan dat tot nu toe de bovenzaal slechts incidenteel is J. Loch-Brökling De heer en mevrouw J. M- Loch en J. E. Loch-Brökling vieren dinsdag 4 augustus hun 60-jarig huwelijksfeest Enkele dagen later, 7 augustus, komen burgemeester J. van Es en zijn vrouw bij hen op bezoek om de gelukwensen van het ge meentebestuur over te bren gen. Het echtpaar, dat woont aan de Vloot 166, trouwde op 4 au gustus 1921 in Schiedam. L. Prins-Troost De heer en mevrouw L, Prins en J. Prins-Troost zijn donder dag 6 augustus 50 jaar ge trouwd. Mevrouw Van Es-Ha moen zal hen op die dag be zoeken om namens het ge meentebestuur te feliciteren. Het echtpaar woont aar. het Willem Pijperplein 6, Het hu welijk werd op 6 augustus 1931 gesloten. S. Zwaard-van de Rij ke Het Vlaardingse echtpaar Zwaard-van de Riike van de Willem de Zwijgerlaan 30 is 4 augustus vijftig jaar getrouwd. Burgemeester Wint Kieboom kwam het gouden paar van middag feliciteren in de Meer paal. Simon Petrus Zwaard is geboren op 27 november 1895 in Maassluis en zijn echtgenote Maria van de Riike op 7 maart 1900 te Drimmelen. Een halve eeuw geleden trad het paar in het huwelijk te Maassluis. 'ADVERTENTIE Vlotte, vakkundige schade regeling. Hypermoderne outillage voor autolichten, kwakteitsauloplaat- en spuitwerk Bohelweg 100. 3125 AD Schiedam.Tel. <0101-154540. verhuurd, bijvoorbeeld voor vergaderingen van de vereni gingen van woningeigenaren van het Mendelssohnplein en een feestavond van het Nood- opvangcentrum. „Er is via onze eigen VOP-krant wel de nodige publiciteit gegeven aan de mogelijkheid, ruimte in ons buurthuis le huren, maar dat loopt helemaal niet. Het zal er ook wel mee te maken hebben dat we aan kandidaat-huur ders de nodige eisen stellen. Voor bruiloften en partijen kunnen we die zaal niet ver huren, want dan zouden we de commerciële zaalverhuurders in de wielen rijden. En politie ke avonden houden we ook zoveel mogelijk buiten de deur. Verder bieden andere zalen, zoals Triangel, meer mogelijkheden, omdat daar veel meer voorzieningen zijn: dat zal ook wel meespelen." Volgens Vlasblom zou er in de toekomst meer belangstelling voor de zaal kunnen komen, als de aanpassing die momen teel plaatsvindt is afgerond. De bovenzaal wordt met een betere aankleding een stuk aantrekkelijker gemaakt en heeft straks, ook al door een betere akoestiek, grotere ge bruiksmogelijkheden, zo wordt in de VOP verwacht. Mogelijkheden In de Oostwijk wordt het feit dat er tot nu toe nauwelijks ruimte aan derden wordt verhuurd vooral geweten aan het feit dat de zogenaamde ar tikel 61-commissie, die het ge bouw namens het gemeentebe stuur beheert, pas sinds enkele maanden functioneert en dat er sindsdien eerst heel wat af spraken en regelingen moes ten worden gemaakt, voor men aan het verhuur toek wam. Roel Pieterman, lid van die beheerscommissie: „Bin- door Paul Houkes nenkort komt er wat publici teit over de mogelijkheid, om zaalruimte in ons buurthuis te huren. Wij hebben in tegen stelling tot de VOP ook wat kleinere ruimtes die verhuurd kunnen worden, zoals zaaltjes waar allerlei vormen van creativiteit kunnen plaatsvin den. Ik denk dat er wel moge lijkheden zijn om die ruimte te verhuren, ja. Al zal het je nooit lukken om de volledige capaciteit te halen en de zaak constant te verhuren; dan 20U je alleen al een beheerder no dig hebben die daar de hele dag mee beïig was." Dat er dit jaar een fors tekort ontstaat in de verhuringen aan derden noemt Pieterman echter on vermijdelijk. Een woordvoerder van de af deling algemene zaken van de gemeente, waaronder ook het beleid rond de club- en buurt huizen valt, geeft toe dat men op het stadhuis ook in de gaten heeft dat het met het verhuren van de centrale accommoda ties erg slecht loopt. Men heeft daar echter nog geen gedach ten over een mogelijke oplos sing van het probleem. Buiten de wijkverenigingen en enkele vaste gebruikers bestaat er nauwelijks belang stelling om ruimtes te huren in de wijkcentra, zoals hier bij de Buurthuis Oost, De vrij bescheiden Betheïkerk dreigt te worden vervangen door eeri grootstedelijk opgezet bouwwerk, zo is de angst van de welstandscommissie. Schiedam Het bouw plan voor woningen en een kerkelijk centrum op de plaats van de vroegere Betheïkerk is nog niet naar tevredenheid van de welstandscommissie. Vrij dag besloten de commis sieleden eerst nog eens met de ontwerper, het Vlaardingse architecten bureau Nuyt en Heikens BV, te gaan praten, want er blijkt vanuit het oog punt van welstand het een Het openluchtconcert van The American Musi cal Ambassadors in het Prinses Beatrixpark trok gistermiddag flink wat belangstelling. Het zon netje had heel wat men-, sen uit hun huizen ge haald om getuige te zijn van het optreden van het neusje van de zalm op muziekgebied, dat is sa mengesteld uit leerlingen van alle highschools In d© Verenigde Staten. De groep bestaat uit zo'n 120 leden en werd zon dagmiddag in Schiedam versterkt met vijf leden van de Rijnmondband. The Musical Ambassa dors waren dit Jaar voor de vierde achtereenvol gende maal in Schiedam. Het gezelschap onder lei ding van dirigent Julte- lliiil nant-kolonel Dale Harp- ham is bezig aan de laat ste dagen van een lange toernee op het Europese vasteland en doet alleen Hoek van Holland nog aan voordat het de over steek maakt naar Enge land. Voordat de groep weer naar huis gaat zal daar nog een reeks van concerten worden gege ven. en ander aan de plannen te schorten. Erg vreemd keken de deskun digen van de commissie aan tegen de grote schaal waarop de plannen zijn uitgevoerd. Waar eens een bescheiden kerkje stond dreigt nu een im mens bouwwwerfc te verschij nen op de hoek van Oude en Nieuwe Maasstraat. Daardoor kan heel snel een verkeerde suggestie ontstaan. Wie in de toekomst op het bouwwerk komt aanrijden verwacht erachter meer hoge en grote gebouwen, een stedelijk gebied zelfs, maar komt bedrogen uit als hij inderdaad doorrijdt. In de commissie werd vrijdag ge sproken van een stedebouw- kundige opvatting uit de derti ger jaren. De manier waarop de architect zich het bouw werk heeft gedacht schijnt, vooral door de omvang van het plan, volkomen traditio neel. Oorspronkelijk waren de plan nen van de vereniging voor volkshuisvesting, de opdracht gever voor de bouw, meer aan de bescheiden kant. Al snel zou echter zijn gebleken dat het plan op die kleinere schaal niet haalbaar was en dus is er een laag bovenop de oorspron kelijke plannen geplaatst. Het is juist dat waar de leden der welstandscommissie moeite mee hebben. De woningen die pal in de omgeving staan zijn veel lager en de bewoners er van zullen het niet prettig vin den om plotseling tegen zo'n massaal bouwwerk aan te kij ken. Bovendien bestaat er in de commissie bezwaar tegen de 'puist', die de architect op de hoekpunt van het pand had aangebracht en die vrij groot was uitgevallen. Omdat er ook nogal wat kleinere onduide lijkheden in de bouwtekenin gen waren gesignaleerd wil de commissie eerst nog eens met de architect van gedachte wis selen en hem op de bezwaren wijzen. Eerdere bezwaren tegen de bouwplannen waren al naar voren gebracht door de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid die graag een medisch cen trum in de plannen zag opge nomen. Schiedam Schiedam telt een inwoonster die van trouwen haar beroep heeft gemaakt. Het is Johanna van der Toorn, ambtenares van de Burgelijke Stand die elf jaar geleden speciaal werd ingehuurd voor het verbale gedeelte van ae huwelijksvoltrekking ten stad- huize. „En ik blijf dat werk doen totdat de mensen be ginnen te roepen: „Moet die Oma me trouwen", dan is het tijd om op te stappen. Zolang ik echter achteraf verzoeken krijg de gehouden speech voor de mensen op papier te 2etten, weet ik dat ik op de goede weg ben en de mensen niet alleen met een standaard praatje het huwelyk in stuur", getuigt de 63- jarige Johanna van der Toorn haar enthousiasme voor het „praatwerk". „Zelf heb ik het meegemaakt bij het huwelyk van mijn zoon, dat de ambtenaar haastig binnenkwam om de sluiting .van de verbintenis, die toch voor een heel leven moet gel den, in enkele minuutjes af te raffelen. Dat mocht me geen tweede keer gebeuren, zodat ik de volgende drie kinderen zelf onder handen heb geno men op het stadhuis. Er zijn niet veel moeders die het voorrecht hebben hun eigen kinderen te kunnen trouwen. Juist daarom voel ik de ver antwoordelijkheid om voor ie dere plechtigheid een gemeen de toespraak te houden." Vol overgave om haar professie toe te lichten vervolgt de uiteraard vlot babbelende Hoek van Holland Het da gelijks bestuur van de deelge- meenteraad wil maatregelen ncmeji tegen de overlast die Vlaardingen De politie heeft een 26-jarige Maassluise vrachtwagenbestuurder aange houden die in 38 uur 22 uur achter het stuur had gezeten. De man die enkele binnen landse ritten plus een rit naar West Duitsland had gemaakt had in de 38 uur slechts een paar pauzes gehouden, waar van de langste nog geen vter uur had geduurd. Toen hij aangehouden werd, ze» hij op weg naar huis te zijn. Maassluis Na een frontale botsing tusssen twee bromfiet sen belandden in de nacht van zaterdag op zondag drie Maas- sluizers in het Holy-zieken- huis. De botsing, op het fiets pad langs de Maasdijk, ont stond doordat een achttienjari ge jongen met zijn brommer niet goed rechts hield. Een 37 jarige tegemoetkomende bromfietser kon hem niet meer ontwijken. De jongeman liep knie-letsel op. De 37 jarige man had een gebroken kaak en zijn 36-jarlge duopassagiere een gebroken enkel. In dezelfde nacht maakte de politie proces-verbaal op tegen een 50-jange bromfiesier die te diep in het glaasje had geke ken. De man trok de aandacht toen hij slingerend over de Ro- zenlaan reed. worat veroorzaakt door de au totransporters, die dagelijks van en naar de Harwichkade rijden. Het transport van nieu we auto's per transporter van en naar Engeland is de laatste tijd enorm toegenomen. Het uitbreiden van de contracten met de Stoomvaart Maatschap pij Zeeland noemt het deel- raadsbesiuur op zich een ver heugende zaak, maar er ont staan vaak gevaarlijke ver keerssituaties omdat de trans porters in grote aantallen tege lijk arriveren, elk geladen met meestal acht personenwagens. Op enkele knelpunten zullen daarom maatregelen worden genomen. Op een groot gedeel te van de Lange weg, gerekend vanaf de Strandweg, zal aan beide zijden een stopverbod worden ingesteld omdat het verkeer en met name de lijn bussen van West-Nederland hier regelmatig problemen on dervinden. Ook het gedeelte van de Harwichweg tussen de Prins Hendrikstraat en de spoorbomen zal worden voor zien van een stopverbod aan beide zijden. Dit gedeelte van de weg is vaak zondanig ge blokkeerd dat automobilisten niet eens meer kunnen zien of de spoorbomen eventueel ge sloten zijn. Met de Stoomvaart Maatschap pij Zeeland is overleg gepleegd over de te nemen maatregelen en van die zijde heeft men be grip getoond in het belang van de verkeersveiligheid. Vlaardingen De politie heeft vrijdagavond rond een uur of negen een koe van de rijksweg gehaald die was uit gebroken. De politie was ge waarschuwd door de wegen wacht ambtenares: „De inhoud van zo'n toespraak varieert van keer tot keer. Ik heb in de loop der jaren 25 verschillende toespraken gemaakt. Bij mijn keuze daaruit let »k dan op leeftijd, beroep en famil»e-om- standigheden van het bruid spaar. Bijvoorbeeld als de ou ders gescheiden zijn dan moet je dat gevoelige onderwerp in de acte niet de revue laten passeren". Ook komt het nog wel eens voor dat er een bui tenlands huwelijk moet wor den gesloten in Schiedam. Het Engels, Frans of Duits is geen probleem voor de ambtenares, die zelf de toespraak in deze taal voorbereidt. Johanna van der Toorn:,, Ik doe dit met be hulp van de liturgie, die ge bruikt wordt bij een kerkelijk huwelijk. Zo sluit ik een En gels huwelijk altijd met de woorden:That you may be clo se together for better, for wor se, for richer, for poorer in health and in sickness, to love and to cherish, till death only do you part', wat zoveel wil zeggen als: eeuwige trouw, tot de dood ons scheidt. Dit is heel herkenbaar voor Engelsen en geeft ze het gevoel thuis te zijn". Haar inzet getuigt van de ge drevenheid, waarmee zij werkt. En dat dit ook mogelijk moet zijn na niet minder dan 4500 huwelijken te hebben ge sloten licht zij toe met het vol gende: Ik vergelijk mijn werk met dat van Toon Her mans, die honderden keren per seizoen dezelfde mop moet vertellen op een manier, dat hij hem voor het eerst vertelt". Elf jaar Wat de bruidsparen zelf be treft heeft de ambtenares geen verandering kunnen constate ren in de elf jaar, dat ze het ambt bekleed. Johanna van der Toorn:„De bruidsparen van vandaag zijn niet anders dan die uit het begin van de zeventiger jaren. De bruid is overwegend lang en m het wit gekleed en de bruidegom blijft volgens de eeuwenoude tradi tie net zo zenuwachtig als de bruid. „Laatst maakte ik het zelfs mee dat de bruidegom flauw viel tijdens de huwe lijksvoltrekking, toen ik hem voor dc tweede maal het ja woord vroeg uit te spreken, omdat ik hem de eerste maal niet kon verstaan en dat ben ik formeel verplicht. Met wat vlugzout konden we het man nelijke deel van het koppel op kalefateren, zodat alles weer op zijn pootjes terecht kwam". Een grote wens van Johanna van der Toorn is, dat ze ooit nog eens de mogelijkheid krijgt de bruidsparen in toga toe te spreken. Nu is het nog noodzakelijk bij haar thuis aan de Schie een speciale kleding kast aan te houden voor de lange jurken, die ze aan heeft tijdens haar werk. Zelf vertelt ze hierover:,, Ik vind het erg belangrijk, dat het een stijlvol geheel is. Daarom draag ik al tijd een lange jurk of rok. Maar het zou natuurlijk nog meer cachet aan het geheel ge ven, wanneer we een zwarte toga zouden dragen. Helaas is hierover geen overeenstem ming bereikt met mijn colle ga's, die weinig trek hebben in dit ambtskleed."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3