SCHIEDAMSCHE COURANT Ipi Tombi principieel strijdpunt in Passage CDI: Bro ekpoldervee mag ;egeteiii worden! Koningshof twee weken jeugddomein Boemerang wil locale omroep Ik neem. proef VVV stuurt toeristen weg wegens gebrek aan hotels Schiedam raakt 10.000 inwoners in 10 jaar kwijt Commissaris betreurt foutieve beschuldiging Stadsgehoorzaal heeft er geen moeite mee Na alarm over vergiftigde hazen en konijnen: Welsh koor in Stedelijk •o*°ne" Diasdag 4 augustus 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - - 105de jaargang no. 150- 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De VVV moet per jaar enkele honderden mensen naar buur steden sturen die naar hotelruimte informeren. Vlaardingen telt slechts één hotel Delta dat voor de meeste toeristen echter te duur is. Volgens horeca-ondememers ligt het aantal van enkele honderden toeristen die uitwijken naar de buursteden echter veel hoger. Zij wijzen er op dat ook zij veelvuldig worden geconfronteerd met naar hotels zoekende toeristen die zich niet tot de VVV wenden. De stad loopt daardoor flinke inkomsten uit toerisme mis, omdat toeristen die op zoek zijn naar een hotel hun bezoek maar beperken tot enkele uurtjes. Vlaardingen is door zijn ligging, vlakbij het Noordzeestrand en op enkele kilometers van Rotterdam, tamelijk populair bij toeristen. Behalve het dure Deltahotel beschikt kampeerboerderij De Hooghkamer in Vlaar- !<iingen-West nog over enige -«kamers, waar men kan over nachten. Voor veel mensen is dat echter te primitief. woordvoerster van het VVV vertelt dat het Deltaho tel, waar prijzen worden be rekend van 107 gulden voor eenAéctj persoonskamer en 151 Voor een dubbelkamer (incl. óntbijt), voor de meeste toeristen die naar overnach tingsmogelijkheden informe ren te duunis. Voelen de w vreemdelingen niets voor de kampeerboer derij dan worden ze doorver- Wezen naar hotels in Schie dam, Rotterdam en Delft. Volgens de VVV konten In het hoogseizoen gemiddeld drie mensen per dag naar een hotel vragen. Maar het aantal mensen dat Vlaardingen aandoet en hier wil overnachten moet veel hoger liggen. Want ook hore ca-ondernemers zeggen re gelmatig geconfronteerd te worden met toeristen op zoek naar een hotel. In het Scheele Hoekje op de Markt laat men weten dat het regelmatig voorkomt dat mensen informeren naar een hotelletje voor een redelijke prijs in Vlaardingen. „Als ze niet naar de VVV gaan, trek ken ze naar het centrum van de stad en zijn dan stomver baasd als ze te horen krijgen dat er behalve het Deltahotel niets is." Ook de horeca-on dememers zeggen de mensen meestal te verwijzen naar de buursteden. SchieïTatn In tien jaar tijd is SÉlhifedani 10.000 inwoners ongeveer ICAV<jners genoteerd. Dat staat in geen verhouding jfot het tien jaar geleden nog .^verwachte aantal van f 100.000, waar de politiek in 1971 nog van uitging: dat was het piekjaar, Schiedam was tot *71 almaar gegroeid en men dacht dat die tendens Zich zou voortzetten. De ommekeer kwam bij een inwoneraantal van 83.313 be gin 1971. Sindsdien is de Schiedamse bevolking kleiner gewonden, wat zich tot op heden door zet Als belangrijkste oorzaak wordt het achterblijven van de woningbouw op de Rijn mond-planning gezien. Echter, volgens een drie jaar oude nota van wethouder Chris Zijdeveld en gemeen telijk sociograaf Frans Grif fioen zou ook bij vorderingen in de woningbouw het inwo neraantal blijven hangen rond de 75.000. In die nota stond ook dat Schiedam waarschijnlijk niet onder de 74.000 inwoners zou komen. Vorige maand juli daalde het aantal tot onder 73.700. Dat betekent dat Schiedam in de eerste helft van dit jaar 511 inwoners is kwijtgeraakt Walter van Ginneken directeur van de Vlaardingen/Schiedam De omstreden Zuidafrikaan- se musical Ipi Tombi wordt wellicht uit het programma van het Passagetheater ge schrapt. De Schiedamse wet houder Herman Posthoorn, voorzitter van de stichting Maassluis De komende twee weken zal het Maassluise ontmoetingscentrum De Koningshof aan de Uiverlaan zijn omgevormd in een waar domijn voor de jeugd van vijf tot dertien jaar. De jaarlijkse speelinstuif die iedere zomervakantie wordt gehouden ging gisteren van start Onder leiding van drie ambtenaren van de afdeling jeugdzaken, die hun bureau hebben verruild voor de speelinstuif en worden bijgestaan door meer dan veertig vrijwilligers, kunnen de kinderen in de Koningshof on der meer leerbewerken, schminken, emailleren, solde ren, kleren naaien, bloemschikken, poffertjes en brood bakken, schilderen, houtbewerken. Buiten het gebouw worden sporten gedaan. De speelinstuif in Maassluis ging gisteren van start. Tot volgende week vrijdag kunnen vakantievierende kinderen in en om De Koningshof op alle werkdagen van tien tot vier uur terecht. Vlaardingen In schapen in de Broekpolder zijn geen verontrustende hoeveelheden zware metalen aange troffen. Het centraal diergeneeskun dig instituut (CDI) in Rotterdam heeft vastgesteld dat geen van de on- derzochte dieren een abnormale belas ting vertoont met zware metalen. Alleen de loodgehalten van lever, nier en bloed van één van de drie onderzochte dieren lagen iets hoger dan normaal. An dere zware metalen waren echter niet in verhoogde concentratie aanwezig. Het CDI wijst er op dat schapen zeer ge voelig zijn voor koper, maar dat dat me taal niet is bespeurd. Volgens het CDI geven de onderzoeksresul taten geen aanleiding het vlees voor con sumptie te verbieden. Alleen het loodgehalte van de lever en de nier van een van de die ren lag op de tolerantiegrens. Die orgaanaf wijkingen zijn volgens het CDI echter toe te schrijven aan andere oorzaken. Naar aanleiding van het tweede verschenen rapport van het CDI zal de gemeente Vlaar dingen bekijken of het verbod op consumptie van vlees en melk van de schapen kan wor den ingetrokken. Het consumeren van geschoten wild in de Broekpolder zal in ieder geval verboden blij ven, nu is gebleken dat het inderdaad ernstig is vergiftigd met zware metalen. Het CDI vermoedt dat nauwelijks gif in de schapenlichamen is aangetroffen omdat hel gras dat de dieren eten vooralsnog geen zwa re metalen heeft opgenomen uit de bodem. Daarbij wordt in het onlangs uitgebrachte rapport verwezen naar de resultaten van een onderzoek dat het insxituut voor bodem vruchtbaarheid te Haren heeft gehouden naar de gesteldheid van de bodem in de Broekpolder en de er voorkomende gewas sen. Met name lood dat voorkomt in het in de polder gedumpte Rotterdamse havenslib werd niet in buitensporige mate aangetrof fen. Andere gewassen dan gras in de Broekpolder zijn wel ernstig verontreinigd met zware me talen. Dat zou de hoge concentraties gif in hazen en konijnen verklaren. Enige tijd gele den leverde het CDI een uiterst somber rap port af over vergiftiging van klein wild in de Broekpolder. Tien jaar geleden al werden voor het eerst bij kleine dier- en plantensoorten lichte af wijkingen geconstateerd die in verband wer den gebracht met de aanwezigheid van zwa re metalen in de in de polder gedumpte bag gerspecie uit de Rotterdamse havens. Overigens plaatst het CDI een voorbehoud bij de onderzoeksresultaten. Het onderzoek heeft zich beperkt tot drie dieren die slechts op beperkte plaatsen in de Boekpolder heb ben gestaan. Tevens wijst het instituut erop dat de dieren zijn onderzocht terwijl of kort nadat zij op stal stonden. Zijn de dieren in de winterperiode niet ge voerd met hooi uit de Broekpolder, dan zal dal zeker tot een lager gifgehalte hebben ge leid, aldus het CDI. 9Criminelen9 bedreigen helpende winkeliers Schiedam De voormalige zendpiraat Radio Boemerang wil een lokale omroep gaan staren. 'Criminelen' proberen die pogingen echter volgens de voormalige piraat te boycot ten. Winkeliers op de Hoog straat die meewerkten aan het initiatief zijn al bedreigd en 15 handtekeningenlijsten schij nen te zijn gestolen. Twee ne gentienjarige jongens die zich uitgeven als medewerkers van het radiostation zouden daar voor verantwoordelijk zijn. Onduidelijk is nog of het daar bij om een concurrentiestrijd gaat tussen verschillende zen ders. Die suggestie doet in Schiedam veelvuldig de ronde. Boemerang heeft bij het minis terie van CRM een aanvraag voor een zendmachtiging inge diend. Bovendien heeft de ge meenteraad een volledig plan, compleet met begroting en ontwerpstatuten ontvangen. De mensen van Boemerang hopen, bij voldoende mede werking, over een jaar te kun nen starten met plaatselijke radio. De begroting van Boe merang gaat ervan uit dat elke Schiedammer een gulden meer per maand voor het ka belnet betaalt en in ruil daar voor lokale radio krijgt voor geschoteld. Het zou daarbij gaan om informatie en mu ziek. Op 3 mei was de illegale zen der Radio Boemerang voor het laatst in de lucht. Op die dag deed de politie samen met de radio-controle-dienst een inval in drie verschillende panden en werd het belangrijkste deel van de apparatuur van Boe merang in beslag genomen. Hoewel de men»en achter de plaatselijke piraat allerminst tevreden waren met het poli- tie-optreden werd besloten niet meer illegaal de lucht in te gaan. Een lokale omroep was het nieuwe ideaal van de medewerkers. Zelf heeft Tim Scheenloop, een van de mannen achter de schermen van de omroep in oprichting, goede hoop dat lo kale radio mogelijk zal blijken. Tienduizend Schiedammers hebben volgens Scheenloop al laten weten achter een legale Boemerang te staan en de ac ties voor een locale omroep gaan nog door. Een belangrijk voordeel is volgens Scheen loop dat de locale omroep geen subsidie nodig heeft en de commercie buiten de deur kan houden. De zendenthousiastelingen wijzen in hun enthousiasme op een uitspraak van een hoge ambtenaar van het ministerie voor CRM, Ir. Reynolds, in het Veronica-televisie-programma 'De Grote Verwarring. Rey nolds zou daarin hebben ge zegd dat locale radio binnen een jaar mogelijk is. Men hoopt dat nu inderdaad te kunnen verwezenlijken. Passagetheater, wil de racis tisch genoemde musical nog eens kritisch bekijken. Hij sloot gistermiddag niet uit dat Ipi Tombi uit Schiedam geweerd zal worden. Eveneens gistermiddag zei Walter van Ginneken, direc teur van de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen, niet zoveel moeite met Ipi Tombi te heb ben: „„Het is een zuivere amusementsshow. Het heeft geen politiek geëngageerde inhoud en dat hoeft voor mij ook niet. Welk land ook ach ter het Ijzeren Gordijn stuurt theater naar hier, waarom kan dan dit niet?" Wethouder Posthoorn; „Waarschijnlijk zijn wij wat meer geëngageerd dan Van Ginneken, want ik wil dit nog wel eens bekijken." Over het programma van Ipi Tombi wilde Posthoorn nog niet oordelen, want hij kende de musical eigenlijk niet ver der dan via kranteartikelen. Daaruit bleek een commer ciële opzet, die apartheidsbe ginselen verhulde. Post hoorn, die nauw te maken had met het Schiedamse co mité Olieboycot Zuid-Afrika, vindt dat hiervan een princi pekwestie kan worden ge maakt Van Ginneken: „Je kunt overal wel tegen protesteren. Ik persoonlijk heb er geen bezwaren tegen, het is puur amusement Ik verwacht er zelfs veel van." Schiedam Het studen tenkoor uit het Britse Cardiff geeft vanavond een concert in het stede lijk museum van Schie dam. The Anglican Cha plaincy Choir onder lei ding van Heller Johns begint om kwart over acht met zijn program ma. Het concert zal bestaan uit koorwerken van Weelkes, Byrd, Gibbons en anderen. Toegang tot de aula van het museum aan de Hoogstraat 112 bedraagt voor leden drie en voor niet leden vijf gulden. Nieuwe brief aan 9Wibaul-jongeren9 Schiedam Politiecommissaris Cees van der Haagen heeft zijn beschuldiging dat politiepersoneel door de groep 'Wibaut-jonge- ren' is bedreigd ingetrokken. Politiemensen zijn, getuige een nieuwe brief van de commissaris, door slechts één lid van de groep bedreigd en niet door de gehele groep, zoals eerder door de commissaris in een brief werd gemeld. De korpschef van de Schiedamse politie beeft aan een van de Schiedamse jongeren laten weten dat hij de verkeerde weergave der feiten in zijn brief betreurt. Bij de jongeren was grote verbazing ontstaan over de eerdere brief van de commissaris, waarin werd gerept over een bedrei ging door de gehele groep jongeren in het bijzijn van het ge meenteraadslid Hans Komngs. Konings noch de jongeren waren zich van een bedreiging door de groep iets bewust. Op de dag dat aangifte werd gedaan had het gemeenteraadslid met de wachtcommandant overlegd en waren de Wibautjongens een voor een bi] de wachtcommandant geroepen om hun klachten te verwoorden. Voor zover Konings en de jongeren konden vast stellen was er niets bedreigends gebeurt Overigens zal commissaris Van der Haagen eerst na het bezoek van de vijf 'Wibaut-jongeren' op zaterdag 8 augustus bezien of hij een proces-verba al wegens valse aangifte zal opmaken. Dat hangt ervan af of zij in hun klachten tegen het politieoptreden jegens hen volharden. Van der Haagen noemt dat een logische stap: „Ik kan met zoiets niet vooruitlopen op het onderzoek, dat ingesteld moet worden." Als in de klachten wordt volhard, zal de commissaris namelijk eerst moeten overleggen met de offi cier van justitie en burgemeester John te Loo. De vijf jongeren komen niet allemaal uit de omgeving van het Dr Wibautplein, waar op 6 juli de relletjes aan de gang waren in verband waarmee zij werden gearresteerd. Twee van hen. Hans O. en Peter T., wonen in de schilderswijk van Schiedam-West en Marinus de J. woont in het oude westen van de stad. Wout H. komt zelfs uit Rotterdam en zegt alleen op de relletjes afgeko men te Zijn „als verzetje", maar dat hij geen gangmaker was. De enige van de vijf jongeren die bij de politie een klacht hebben ingediend en die uit de directe omgeving van het Wibautplein komt, is Peter den H. Volgens hem zijn er raddraaiers geweest, die nu vriiuit gaan. „Alle narigheid wordt op een paar van ons verhaald,' zegt hij. JL Dit nieuwsblad, u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie mei hei Rotterdams Nieuwsblad. fcd,eS' ~i o0s*c0' sW<«0 env« e\oP« C34. 30CO Rotte1' dat*1-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1