SCHIEDAMSCHE C 3URAF Nieuw ziekenhu is slaaft er niet voor het j aar 2000 Ik neem. proef GMD helpt veel anders- geschikten'aan de slag Renovatie kan voor deel Zeeheldenbuurt Van Tilborg vindt steun bij minister Schatbewaarder j enever-historie krijgt gouden plak V;v;ri^ Gemeente polst buitenlanders over vormingswerker Fusie op zijn vroegst over tien jaar voltooid Dorstige koe Keuken brandje in bejaarden centrum Honden verbieden in Hof en Heemtuin? Federatie streeft ambtenaren voorbij Woensdag 5 augustus 1981™ - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -- I05de jaargang no. 151 -4 PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De migrantenorganisaties zal worden gevraagd of zij iets voelen voor de inschakeling van vormingswerkers die zich enkele uren per week gaan bezighouden met de buitenlanders. De provincie heeft onlangs twee van deze ambulante vormingswerkers aangesteld en ook Vlaardingen komt in aanmerking. De vormingswerkers zullen hun tijd verdelen over diver se projecten in meerdere Zuidhollandse gemeentes. Binnenkort zal een gesprek plaatsvinden tussen provin cie, gemeente en Turkse en Marokkaanse verenigingen. De gemeente heeft wel als voorwaarde gesteld dat alle kosten voor rekening van de provincie komen. De ambulante vormingswer kers zullen worden belast met de opbouw van organ is- ties van Turken en Marok kanen in de stad. Doel daar bij zal moeten zijn de inte gratie van de buitenlanders, het bestrijden van achter standsituaties en het streven naar behoud van de eigen identiteit van deze bevol kingsgroepen Door middel van training*.n zullen de vor mingswerkets zowel het in tern als het extern functione ren van de roigrantenorgani- satïes in de Nederlandse sa menleving proberen te ver beteren. - v 'y'-y-yy^ f" I -f' iM - - 1 Xi' Schiedam Ook de top van de Schiedamse jeneverindustrie is met vakantie, derhalve moest A. J. Maljaars zijn jubileum gister middag onder geringe belangstel- Do schatbewaarder van ae Schiedamso historie. A. J, Mal jaars, in het trotse bezit van de koninklijke onderscheiding. ling vieren. De hoofdadministra teur van het productschap voor gedistilleerde dranken, gevestigd aan de Westmolenstraat, hoek Lange Haven, had zijn receptie aangeboden gekregen in het dichtsbijzijnde voorname etablis sement en hij ontving daar als een der eerste gasten burgemeester John te Loo, die hem een konink lijke onderscheiding uitreikte we gens het 40-jarig dienstverband bij het schap. Het ging hier om een gouden eremedaille in de orde van Oranje-Nassau. Het kwam een beetje slecht uit, dat Maljaars' jubileum pardoes in de vakantieperiode viel. Als enige bekende Schiedamse distillateur was Hollandia-directeur Frans Geerdes aanwezig, ofschoon aan vankelijk meer topfiguren uit de jeneverwereld waren verwacht. Maljaars is tenslotte bepaald geen onbekende uit 'het Schiedamse gedistilleerd'. Hij geniet welhaast een Schiedams aanzien, als schat bewaarder van de plaatselijke his torie, hoewel hij in Delft woont, aan de Piersonstraat 32. Vlaardingen Een koe, die de hitte ook teveel was gewor den, heeft de Vlaardingse poli tie nogal wat last bezorgd. Enkele agenten moesten het beest weer op het droge hel pen, nadat zij aan één slokje met genoeg bleek te hebben en met haar hele gevaarte in een sloot langs rijksweg 20 terecht kwam. Vlaardingen De Vlaarding se brandweer rukte maandag nacht met vijf wagens uit, na dat surveillerende politie brand had ontdekt in de keu ken van het bejaardencentrum Drieenhuizen aan de Willem de Zwijgerlaan. Daar gearriveerd bleek het al lemaal mee te vallen. Een pan met vlees was oververhit ge raakt op een electrisch kook- plaatje. Het brandje kon be streden worden met poeder. Het keukenmterieur liep des ondanks zware schade op. Aanwezige agenten moesten enkele wakker geworden be woners van het centrum kal- Schiedam Dat er ooit een nieuw ziekenhuisgebouw voor Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam-West komt, sluit de nieuwe directeur van Schïeland in Schiedam, Sonne veld, niet uit Maar het zal niet voor het jaar 2000 Vlaardingen De Gemeen schappelijke Medische Dienst (GMD) afdeling Vlaardingen heeft vorig jaar „een betrek kelijk groot aantal" mensen met een WAO/AAW-uitke ring aan een baan weten te helpen. In het jaarverslag over 1980 constateert de GMD dat ook dat jaar een aantal vacatures in het bedrijfsleven niet werd opgevuld, omdat daar geen geschikte kandidaten voor te vinden zouden zijn. Daar is voor een deel een eind aan gemaakt. „Want", stelt een woordvoerder van de plaatselijke afdeling in het jaarverslag, „door een grote inzet van de gezamen lijke medewerkers van de GMD-Vlaardingen is het in 1980 toch gelukt in een be trekkelijk groot aantal geval len vraag en aanbod op el kaar af te stemmen. Zo is een oplossing gevonden voor een relatief grote groep anders- geschikten." Een benaming die zij ver preferen boven het door de meesten gebruik te 'arbeidsongeschiktheid'. De GMD is blij verrast door deze positieve ontwikkeling. Immers, door inkrimping, reorganisatie en bedrijfsslui tingen neemt het aantal ar beidsplaatsen ook in deze re gio af. Dit zou betekenen dat het voor 'andersgeschikten' ook moeilijker wordt een passende werkkring te vin den. zijn dat zulks een realiteit is. Volgens Sonneveld zal het al ruim schoots 1990 zijn, als de huidige fusie tussen de Noletstichting en het ge meenteziekenhuis (Nolet en GZ) in alle bestanddelen uitwerking heeft gekregen. Vaststaande feiten zijn dat het gemeenteziekenhuis er een vleugel hij krijgt en dat voor de polikliniek van de belde ziekenhuizen één nieuw modern gebouw zal moeten komen. Eens, na het jaar 2000, en afhan kelijk van provincie- en Rijnmondstandpunten, zal echter aan nieuwbouw moeten worden gedacht. De in de wandelgangen reeds circulerende locatie nabij verpleeghuis Drie- maasstede klonk Sonne veld vreemd in de oren- Vlaardingen Bijna zeven tig huurwoningen in de Zee heldenbuurt kunnen worden gerenoveerd. Dat is de voor lopige conclusie van een ex tern bureau dat voor de ge meente bekijkt wat er met 98 woningen in de buurt in de toekomst moet gebeuren: sloop of renovatie. Eind sep tember wordt een definitief rapport uitgebracht en kan met zekerheid worden vast gesteld of de woningen ge sloopt of gerenoveerd dienen te worden. Van 208 woningen in de buurt is al enige tijd duide lijk dat ze gesloopt zullen worden, maar naar de moge lijkheid tot renovatie van de overige 98 is de afgelopen maanden een onderzoek in gesteld. Zoals het er nu voor staat zullen van de onder zochte 98 een dertigtal hui zen in de Trompstraat (1 t/m 15) en de Piet Heinstxaat (1 t/m 17 en 2 t/m 28) in de toekomst tegen de vlakte gaan. De huizen verkeren in te slechte staat om gereno veerd te worden. Ze zijn nog steeds aan het verzakken en daarom kan volgens het onderzoekteam het gevaar op nieuwe scheurvorming na renovatie niet worden uitge sloten. De 206 woningen, waarvan al enige tijd bekend is dat ze worden gesloopt om plaats te maken voor nieuw bouw in de sociale sector lig gen rond de Van Kinsber- genplaats. Voor de overige 68 woningen .n de 2e Van leyden Gael- straat, Spoorsingel en De Ruyterstraat is renovatie in principe haalbaar volgens h etf* o nderzoeksbureauMo- men teel wordt nog een nade re studie uitgevoerd en eind volgende maand kan met ze kerheid worden gezegd of renovatie al dan niet zin heeft. Overigens zijn de uitkomsten van het onderzoek niet bepa lend of de renovatie door gaat De bewoners van de huizen die op de nominatie staan gerenoveerd te worden krijgen het laatste woord. Is er geen zeventig procent van de bewoners te vinden voor renovatie, dan zijn de plan nen van de baan en zullen de woningen een kleine op knapbeurt krijgen, waarna ze nog voor een beperkte pe riode in stand gehouden zul len worden. JL. Dit nieuwsblad. waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt ronder extra kosten bezorgd m combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. _o,oei to® cbUd ■cei cnvelc Te,»»"*1'1' «dl»®1' Sonneveld sprak gistermid dag duidelijk van termijnen, ter gelegenheid van het eer ste offciële stapje tuiten - waarts' van de nieuwe Schie- land-directie, die bestaat uit algemeen directeur dr ir F. Sonneveld, medisch direc teur C. J. M. Vlootman, eco nomisch directeur A. J. Baks en verpleegkundig directrice C. de Frel-Schop, Hel zou volgens Sonneveld pas over twee drie jaar zo kunnen zijn dat er een polikilinisehe concentratie plaatsvindt Volgens hem zal eerst in 1990 maar waarschijnlijk enkele jaren later een nieuwbouwvleugel aan de lo catie BK-laan zijn gereali seerd. Pas als dat zover is, kan de integratie geslaagd worden genoemd, dan zijn ae verschillende specialismen stuk voor stuk overgeheveld naar de Iocatie-BK-laan en dan is het Nolet-gebouw rijp voor bestemming voor een ander doeleinde. Sonneveld, die in de gezond heidszorg ervaring heeft op gedaan bij een pychiatrisch ziekenhuis in het noorden des lands, sluit geenszins uit dat deze locatie-Stadhouders laan terzijnertijd bestemd zal worden voor een zogenaamd APZ: algemeen psychiatrisch ziekenhuis. Hij trad met die mededeling als eerste naar buiten over de bestemming van de Nolet-flat In het licht van de nood aan bejaardenhuisvesting is ook wel eens geopperd Nolet rond het jaar 2000 te verbou wen tot bejaardenapparte menten, maar Sonneveld zei dat dat hem nieuw in de oren klonk. Hij meent dat een en ander afhankelijk is van een advies van provincie Zuid-Holland, dat in 1982 te verwachten is, en van een 'Rijnmond iale' afweging. Hierin zou sprake zijn van een regionale functie voor een nieuw ziekenhuis voor zowel Vlaardingen en Schie dam ais Rotterdam-West en Maassluis. Het Holyzieken- huis in Vlaardingen zou in dat geval terdege in de be sprekingen over zulk een sa menwerking betrokken moe ten worden. Volgens Sonne veld zegt het genoeg dat de fusie tussen GZ en Nolet eerst eens tot in de puntjes geregeld moet zijn en dat daarna pas de functie van het Holyziekenhuis ter spra- ke Wt De nieuwe directie van het Schielandziekenhuis: Baks, Sonneveld en Vlootman. van Ünks naar rechts mevrouw De Frel-Schop en de heren 'Schiedam pakt gesjoemel in bouw niet voldoende aan Schiedam/Den Haag De missionair minister Beelaerts van Blokland (VVD) heeft het Schiedamse college van burge meester en wethouders op de vingers getikt. Hij acht de ma nier waarop Schiedam beun hazerij in de bouw wil aanpak ken onvoldoende. De minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening (VRO) schaart zich in een re cente brief achter het Schie damse gemeenteraadslid voor de VVD, Cor van Tilborg, die het dagelijks bestuur van de gemeente had gevraagd om een doeltreffende aanpak van sjoemelende aannemers. Dat kon volgens Van Tilborg het beste door het instellen van een zogenaamde bouwregistra- tieverordemng. Het college vond dat dat niet nodig was m Schiedam. Beelaerts bestrijdt dat in zijn nieuwe brief. Het college liet in antwoorden aan Van Tilborg welen de ver ordening alleen maar in te willen stellen als de beunhaze- Politie en gemeente oneens Vlaardingen Directeur Ger- ritze van de Vlaardingse dienst Gemeentewerken en de commissaris van pohtie. Ben van Toledo, verschillen van mening over het toe- en uitla ten van honden in sommige Vlaardingse parken. Gerritze adviseert aan het col lege van burgemeester en wet houders om de aanwezigheid van honden in Het Hof en 't Heempark aan de Marnixlaan te verbieden. Van Toledo vindt een dergehj.ee stap wel al te rigorteus: „Dan moeten de goeden weer onder de kwa den lijden." Als proef mogen in een ge- deel^ van het Oranjepark sinds enige tijd honden onaan- gelijnd uitgelaten worden. Het vrijgeven van deze weide heeft er echter niet toe geleid dat het aantal loslopende hon den in de rest van het park en Het Hof is verminderd. De laatste tijd zouden bij de politie ook klachten binnen zijn geko men over loslopende honden in Het Hof, die schapen en lammeren van de dierenweide de singel injoegen. De weide voor onaangelijnd uitlaten voorziet, volgens Ger ritze, wel degelijk in een be hoefte. Daarom moet hiermee doorgegaan worden en zouden ze honden in andere gebieden horen te weren. Met name de kwetsbare beplanting in Het Hof tfient bescherming, vindt mee ie maken of een regeling al dan niet liberaal moet wor den genoemd. Voorts is het volgens Beelaerts niet waar dat het instellen van een dergelijke verordening be tekent dat extra personeel moet worden aangesteld. Vol gens de demissionair minister is de taak van de gemeente ook met zo'n verordening zo beperkt dat er nauwelijks fi nanciële en personele gevol gen zijn. Volgens Beelaerts heeft de ge meente Schiedam zeker de be voegdheden om een bouwver ordening ui te stellen. De be langen van de gemeentelijke samenleving moet op doelma tige wijze worden beschermd en dat gebeurt met als de beunhazerij niet wordt aange pakt laat de demissionaire mi nister weten. ook het Vlaardingse college. VVD-raadslid Kor van Tilborg Burgemeester en wethouders j wil met de brief van Beea- gaan zich nu buigen over de i laerts in de hand de kwestie twee adviezen, waarna hun opnieuw in de gemeente ter rij verontrustende vormen aanneemt. Dat standpunt be vreemdt de demissionaire mi nister omdat fraude in de bouwwereld volgens hem al tijd verontrustend is. Maar er 2ijn voor Beelaerts meer punten van twijfel Zo is er het Schiedamse argument dat het instellen van een der gelijke verordening 'weinig li beraal' zou zijn, Beelaerts wijst dat het erom gaat wetsovertre ders van bouwopdrachten uit te sluiten en dat heeft er niets conclusies aan de Vlaardingse gemeenteraad worden meede- gedeeld. sprake brengen. Hij overweegt nu hoe en op welke wijze hij dat kan doen. Schiedam Ambtenaren zullen niet langer het medium zijn tussen de gemeente Schiedam en de federatie van Schiedamse instellingen voor sociaal-cultureel werk en samenlevingsop bouw. Gisteravond kreeg de federatie voor elkaar, dat over het te voeren beleid eerst eens een gesprek komt met de betrokken wethouder Herman Posthoorn. Federatiecoordinator Leo Her- wig hoopt dan de gemeente heel wat meer duidelijk te kunnen maken over het beleid in dezen. Het gaat Herwig erom de be langen van het Schiedamse sociaal-cultureel werk veilig te stel len. onafhankelijk van de voorrondes over een dergelijk 'zachte sector-plan'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1