SCHIEDAMSCHE COURANT H oofdsted enbuurt kan weinig doen Schiedam moet met u i tkering stoppen Hoge accijns brengt distillateur in nood Bewoners bezorgd over CAI Vijf Belgen gepakt na klop j acht m "Posthoorn heeft niets te zeggen over Ipi Tombi' Rijk verbiedt studiehulp aan bij stands - kinderen De Deel zit vol Produktschap voor gedistilleerde dranken: Ook paarden genieten De Kabel nu vereniging Ook helicopter ingezet Donderdag 6 augustus 1981* - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -- 105de jaargang no. 152 -«pagina's 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Staatssecretaris Kraaile- veld. Vlaardingen De jonge wijkvereniging Hoofdste- dcnbuurt zou graag een ac commodatie hebben, waar regelmatig activiteiten kun nen plaats vinden. De enige mogelijkheid die zijl daar voor hebben is gebouw De Deel. Hier kunnen zij echter niet of nauwelijks terecht, omdat de zalen al verhuurd zijn, Kuim van tevoren moet geboekt worden, en zolang bestaat de vereniging nog niet. De collega's uit De Hoeven- buurt kennen deze proble men niet. Zij maken regel matig gebruik van De Deel, maar zijn er toch ook niet over te spreken. Samen wil len ze proberen het gebouw als een soort wijkcentrum van beide verenigingen te laten functioneren, waarbij het commerciële aspect van De Deel in ieder geval niet op de beide clubs van toe passing zal zijn. De Hoevenbuurt probeerde enige tijd geleden nog de verantwoordelijke wethou der Wijnstok zo gek te krij gen toestemming te geven voor het gebruik van een woonhuis als verenigings ruimte. In het licht van de huidige woningnood, vond Wijnstok dit plan wat al te ingrijpend. Een wijkcentrum verdient prioriteit, vindt de voorzitter van de wijkvereniging Hoofdstedenbuurt, Arie van de Vlies. De Deel zou voor dit dool best geschikt ge maakt kunnen worden, oor deelt hij. Het gebouw is voor de in april opgerichte vere niging in dit hele jaar nog maar twee avonden vrij. Tal van bruiloften, partijtjes, maar nauwelijks echte wij- kactiviteiten. En twee keer iets organiseren is wat wei nig voor een club, waarvan 75 procent van de bewoners lid is en die dolgraag van al les willen doen. De Hoofdstedenbuurt weet in ieder geval hoe het vol gend jaar moet. Dan kunnen de bewoners in ieder geval rekenen op meer avondjes bingo, klaverjassen, etcetera. Voor de groep van veertien tot aebtienjarigen verandert er weinig. Zij kunnen in De Deel toen niet terecht en een oplossing hiervoor dient zich nog niet aan. Schiedam Het produktschap in de problemen zullen ko- voor gedistilleerde dranken in men. Het is volgens het pro- Schiedam vreest dat door ductschap toch al moeilijk nieuwe accijnsverhogingen voor de minder kapitaalkrach- nog meer kleine distillateurs tige distilleerderijen om het paard achter de wagen. hoofd boven water te houden. Het alcoholconcentraat in de de concurrentiestrijd. „Het heeft al enkele bedrijfjes de kop gekost," aldus het schap. „Zo spant de overheid het Schiedam Staatssecretaris Kraaye- veld-Wouters heeft de Schiedamse so* eiale dienst verboden nog langer stu diekosten te vergoeden aan bijstands kinderen. Het gaat om kinderen van twaalf tot vijftien jaar. van wie de ou ders van de bijstand afhankelijk zijn. De aanvulling van 55 gulden op de bijstand, die Schiedam voor die kinderen gaf, moet onmiddellijk worden stopgezet. Wei kunnen kinderen die al van de de extra uitkering profiteerden hun uitkering behouden. Daar toe bestaat nu een" speciale overgangsrege-" ling. Nieuwe aanvragen mogen echter niet meer worden gehonoreerd. Volgens CRM namelijk worden de studiekosten al meege rekend bij het vaststellen van de normale bijstandsuitkering. Schiedam is de tweede gemeente in het Rijn mond-gebied die een verbod tegen zich ziet uitgevaardigd nog langer bij te dragen in de studiekosten van bijstandskinderen. Eerder werd tegen Rotterdam een zelfde maatregel genomen. Volgens CRM is de aanvullende uitkering die oeide gemeentes verstrekten in strijd met de wet. Het uitkeren van extra geld voor studie is destijds overigens een be sluit van burgemeester en wethouders ge weest. In Schiedam is de maatregel van Kraaijeveld hard aangekomen. Men wijst erop dat de bij drage in de studiekosten juist voor kinderen in het voortgezet onderwijs vaak hard nodig is. Mensen is de bijstand kunnen in de pro blemen komen als de bijdrage van 55 gulden komt te vervallen. Ook op landelijk niveau worden die problemen ingezien en men is daarom van plan aan een verhoging te den ken van de algemene bijstandsuitkering. Wanneer die heroverweging moet plaatsvin den is nog niet bekend. Volgens sociale-dienst-directeur Gérard Smits dreigen er moeilijkheden nu rond de start van het nieuwe schoolseizoen aanvra gen binnenkomen voor de 55 gulden. Duide lijk is immers dat het bedrag niet kan wor den betaald, en dat een nieuwe regeling nog ontbreekt. Daardoor dreigen de nieuwe aan vragers tussen de wal en schip te vallen. In individuele gevallen, waarin kan worden aangetoond dat bijstandsgezinnen hun kinde ren niet kunnen laten studeren, kan een uit zondering worden gemaakt. De sociale dienst kan dan wél bijspringen, maar CRM heeft duidelijk gemaakt dat zoiets alleen inciden teel mag plaatsvinden. De gemeentelijke sociale dienst adviseert het college nu CRM te volgen en de regeling die er bestond in te trekken. Dan kan de dienst bekijken welke gezinnen zo erg in de moei lijkheden komen dat hen toch een aanvul lende uitkering kan worden gegeven. Nu al wordt door ambtenaren met de dienst beke ken welke kosten de studie aan het voorge zet onderwijs met zich meebrengt. De zaak kan eventueel opnieuw worden bekeken als uitspraak is gedaan in het beroep dat de ge meente Rotterdam wellicht bij de Kroon aanspant. Ook paarden genieten van het strand. Hier galopperen ze over het nog warme 's- Gravenzandse strand. Nadat de zonaanbidder en de vakantieganger de kuststrook heeft verlaten, krijgen deze edele viervoeters tegen de avond de gelegenheid zich uit te leven en van hun portie dagelijkse beweging te genieten. Boze SG-leden: Schiedam Verontwaardigd vragen leden van de Schiedamse Gemeenschap (SG) zich af, hoe wethouder Herman Posthoorn durft in te grijpen in hel pro gramma van het Passagetheater. De uitspraak van de cultuurwethouder over het mogelijk schrappen van de Zuidafrikaanse musical Ipi Tombi is bij de SG in het verkeerde keelgat geschoten. „Posthoorn heeft daar het recht niet toe," aldus twee SG-leden die er op 17 augustus in een vergadering van de stichtingsraad op terug zullen komen. „Niet Posthoorn maakt het programma, maar dat doet de SG. Die taak is overgenomen van de stichting Passagetheater." Posthoorn is als wethouder behalve SG-lid ook voorzitter van de stichting Passa getheater. Vlaardingen Bewoners van 93 woningen in de Zeehelden buurt zijn bezorgd over het uitblijven van een aansluiting op het kabeltelevisienet B en w hebben besloten de wonin gen niet op de CAI aan te slui ten, omdat ze in de toekomst gesloopt of gerenoveerd wor den. De bewoners van huizen die waarschijnlijk gerenoveerd zullen worden vrezen nu dat ze over enkele jaren meer zul len moeten betalen voor een aansluiting, omdat de aanleg van de CAI dan buiten de op gestelde planning van het ge meentelijk energiebedrijf valt. Van ruim 200 woningen in de Zeeheldenbuurt is reeds be kend dat ze gesloopt zullen worden. Die zullen dan ook niet worden aangesloten op het kabelnet. Naar de moge lijkheden van de 98 wordt mo menteel een onderzoek uitge voerd door een extern-advies bureau. Volgens voorlopige conclusies kunnen daarvan 68 worden gerenoveerd en zullen de overige 30 in de toekomst waarschijnlijk tegen de vlakte gaan. Eind volgende maand worden de definitieve conclu sies verwacht. B en W hebben besloten met het aansluiten van de huizen op de CAI te wachten tot een eventuele renovatie. Het colle ge is bang dat wanneer de CAI nu wordt aangelegd de ge meente over enige tijd op ex tra kosten wordt gejaagd, om dat in de buurt gebouwd gaai worden. De kabelloop m de grond zou dan mogelijk veran derd moeten worden. Ook sluit het college niet uit dat bij renovatie er achteraf aanpas singen aan de kabels binnens huis gedaan moeten worden. Daarom wachten burgemees ter en wethouders liever met de aansluiting op het kabelnet tot de ren ovatie beurt. De projectgroep stadsvernieu wing Oostwijk, waarin bewo- nersvertegen woord tgers en ambtenaren zitting hebben heeft het college laten weten dat de bewoners van de wo ningen die zullen worden ge renoveerd niet de dupe mogen worden van het uitstel. Door dat zij niet op de CAI worden aangesloten worden ze al ach tergesteld op de overige bewo ners m de wijk die wel een aansluiting krijgen, meent de projectgroep. Voorts bena drukt de projectgroep dat de aanleg tijdens de renovatie en na het vorstlijken van het door de gemeente opgestelde tijdschema voor de CAI-aanleg met mag leiden tot extra kos ten voor de bewoners. Deze stichting wordt tn de re gel beschouwd als papieren in stelling, die er louter is^voor het beneer van de filmvergun ning van de Nederlandse bio scoopbond. De Schiedamse Ge meenschap zou de program mering e a exploitatie verzor gen. In de praktijk echter is dat er voor het komende sei zoen nog niet van gekomen. Gebrek aan personeel (de pro vincie wees een extra staf kracht voorlopig af) heeft daarmee te m, ken. Overigens zou daardoor ook te laat met de programmering begonnen zijn, waardoor niet meer dan tien voorstellingen konden worden geboekt. Van deze tien zou Ipi Tombi wellicht verval len. als Posthoorn de opgewor pen bezwaren over apartheid in de musical deelt. Vooral Schiedam, als oude je- neverstad, heeft dat kunnen bemerken. Op het ogenblik telt de gemeente nog geen tien distilleerderijen meer: ook de laatste drie jaar is het aantal nog afgenomen. Een woordvoerder van hel productschap, gevestigd op de hoek van Lange Haven en Westmolenstraat, noemt de ac cijnzen een gemakkelijk mid del voor de overheid om geld binnen te krijgen. Zo moet op één fles jenever gemiddeld al negen gulden aan rechten worden betaald. Vooral enkele jaren geleden met stuntprijzen van twaalf gulden per fles was het voor de kleine distillateurs ondoenlijk om bij te blijven in voorraad van de distilleerde rijen bepaalt mede de borg, die zij moeten stellen om aan de accijnsverplichtingen te kun nen voldoen. Blijft echter de verkoop achter bij de ver wachtingen, dan wordt het heel moeilijk om de banken ook de rente te betalen, aldus het produktschap. In Schiedam noemt het pro duktschap als voorbeelden van bedrijven, die op deze wijze hun zelfstandigheid moesten opgeven. Piet van Gent en P. Melchers. Ook de failliete Arie Bitter BV (Vrijmoed, Haze- xamp) zou hierdoor in moei lijkheden zijn gekomen, al sluit het produktschap een ge brekkige bedrijfsvoering niet uit. Spectaculaire achtervolging in Maaslandse polders Maasland Na een spectaculaire en urenlange achtervolging heeft de rijkspolitie van de groep De Lier in samenwerking met de Vlaardingse politie gistermiddag in de polders bij Maasland vijf Belgische inbrekers van tussen vijftien en twintig jaar gear resteerd. Bij de achtervolging werd een grote politiemacht inge zet en ook gebruik gemaakt van een helicopter. Om de vijf uit eindelijk te kunnen aanhouden zijn ook enkele waarschuwings schoten gelost. De politie werd gealarmeerd toen er 's middags rond half twee op de Kerkweg te Maas land een aanrijding plaats had. Een personenauto met Bel gisch kenteken en vijf inzit tenden reed vanuit een uitrit ineens de Kerkweg op en bot ste tegen een passerende wa gen bestuurd door een dertig jarige man uit Maasslu;s.De Belgische wagen belandde toen in de Vliet. Er werd nie mand gewond bij de aanrij ding. De vijf inzittenden van de Bel gische auto die naderhand in Antwerpen gestolen bleek te zijn) namen met een nat pak ogenblikkelijk de benen rich ting Trekkade de polder in. Omdat in de polder geen ge bruik gemaakt kon worden van auto's, zette de rijkspolitie Het werklozenproject De Kabel heeft tegen woordig de status van vereniging, voorheen viel het project dat Vlaardingen woordig de s zich inzet voor mensen zonder werk onder de gemeente, maar doordat die de handen ervan aftrok door de subsidie te stoppen, zocht het project een rechtsvorm. De Kabel slaat nu ingeschre ven als 'vereniging voor mensen zonder werk'. Behalve informatieverstrekking aan mensen zonder werk van uit de caravan op het Liesveld, biedt de vereniging tal van cur sussen en worden pogingen ondernomen werklozenprojecten te starten. Nu de status van vereniging is verkregen, zal weer een subsidie-aanvraag de deur uitgaan. De gemeente draaide vorig jaar de subsidiekraan dicht omdat te weinig mensen van De Ka bel gebruik zouden maken. De Kabel heeft dat altijd fel bestre den. Doordat aan zoveel ambtelijke voorwaarden moest worden voldaan, kwam men nauwelijks toe aan het het op poten zetten van activiteiten voor werklozen. Als één van de grootste nade len van het intrekken van de subsidie wordt gezien het wegval len van de beroepskracht, waardoor vrijwillig* rs al het vaak ingewikkelde werk moeten doen. te voet en met door particulie ren afgestane bromfietsen de achtervolging. Het vijftal had zich inmiddels gesplitst in groepjes van twee en drie. Om een citer beeld van hun posi ties ie krijgen werd assistentie gevraagd van een op vliegveld Zestien hoven gestationneerde politiehelikopter. De helicopter-bemanning sig naleerde eerst het groepje van drie man nabij de Maaslandse dam. Na het lassen van enkele waarschuwingsschoten kon dat drietal worden ingere kend. Wat later werden ook de andere twee mannen van uit de lucht gezien en door de Vlaardingse politie gearres teerd. De hele achtervolging duurde ruim vier uur. In de auto van het vijftal werd een bedrag aan geld en een aantal sieraden aangetroffen- ,die volgens de politie gestolen waren. Nog niet bekend is waar het vijftal, dat ongewa pend was, hun buit vandaan had. Volgens de politie hebben de vijf in België een strafregis ter. De Frans sprekende man nen zijn in afwachting van het onderzoek bij de politie in De Lier in verzekerde bewaring gesteld. Terwijl buiten de kle ding van de Belgen hing te drogen kregen de inbrekers poli tie-overalls aangemeten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1