ÜÜÏ/SM1I Karin Duymel tussen dream en imagination tussen haakjes) 1 i E Bankwerker Revolverdraaier hoekloos Afslag (2) Afslag (3) Revolver Milieu-idee Afslag (1) Puzzelaar Een Vlaardingse in Minnesota- USA Ambtenaren verbaasd over zwijgzaamheid g Met auto tegen boom Onthulling van Schieland-borden Congres over Jezus leidt tot expositie Subsidie voor de Botenbuurt Sigaretten- dieven betrapt OcnótóéQ I 9 tuguttut 1S81 VD/SC/WW I Wandelen door de historie van Maassluis Maassluis Een wande ling die voert langs de historische monumenten van Maassluis aan Zuid- dijk, Markt, Veerstraat en op het Kerkeiland, Zie daar de inhoud van een piepklein foldertje, uitge geven door de afdeling Voorlichting/VVV van de gemeente en voor 50 cent te koop aan de balie van het stadhuis. De wande ling begint en eindigt bij het station van Maassluis. Makkelijk voor de steden- schocnliefhebbers van el ders. Maar bij veel Maas- Uit de familiewapens in de geve! van het het Gemeenlandshuis blijkt de ijdelheid van de toenmalige Dijkgraaf en Hoogheemraden. De enige afslag die men ooit in Schiedam zal vinden is de uiterst gevaarlijke afslag van rijksweg 20 naar Schiedam-Ccntrum. Een toeristische trekpleister kan je dat toch nauwelijks noemen. Gladiolen zouden daar trouwens geen lang leven beschoren zijn. Vis evenmin. Het Schiedamse bedrijf Hoek Loos zoekt een revolverdraaier. De man moet een LTS-opleiding hebben en enige ervaring in het automaatdraaien. Enige ervaring in het automaatdraaien? Is dat net zoiets als Russische roulette? Onlangs maakte de Schiedamse VVV-di- recteur bekend dat Rotterdam voorlopig toeristische tips over Schiedam zal geven, nu de Schiedamse vestiging is afgebrand. Gezien de ervaringen met de visafslag in Stellendam/Schiedam kan dat nog leuk worden. Toeristen zullen bijvoorbeeld vooral op de schitterende Schiedamse stranden worden gewezen die bovendien zo veilig zijn voor kleine kinderen. De Kïnderdijkse molens in hartje Schiedam zijn ook niet te versmaden, zo hoorden wij. En wat dacht u van het landelijk bekende scheepvaartmuseum vlakbij de Schiedamse Maas-sluis? Schiedam schenkt, kortom, beduidend méér dan u denkt. Bnalto, blnnansted 10 00—18 00 Teven» tussen 1330 en 17 30 rondventen mat het Giuzmachlp {kearten va I augustu» bij VW Snelle) Visafeleg, Schiedam 10 00—22 00 Oalu Flora; glediolententooniVMliag S,-—,Pag 6S f kinderen f 2,— Analoog aan het succes dat Hollebollegijs heeft in de Efteling, is er misschien ook binnen de vervuilde Rijnmond iets te be ginnen. In een straal van twee-, driehon derd meter rond Hollebollegijs ligt er geen snippertje papier op de grond. De „pratende prullenbak" maakt, dat mensen zich juist nog eens extra moeite getroosten om het milieu schoon te houden. In het stadscentrum van Vlaardingen, Schiedam of Maassluis zou zoiets natuurlijk ook nooit weg zijn. Een bandrecordertje in de prullebakken waarmee de wethouder voor gemeentereintging met sonore stem 'Papier hier* roept zou wonderen doen. Als variant op de Efteling-vondst zou hier de burgemeester een vrolijk klinkend 'Dank jewel' kunnen laten horen bij ieder stukje afval dat in de bak terecht komt. agend nauwgezet alle activiteiten binnen het Rijn mondgebied op een rijtje. Een keurig, over zichtelijk boekwerkje onder de veelzeggen de titel 'This month Ce moin Diesen Monat Rotterdam Holland' is het resultaat. Een vreemdeling die in de agenda leest dat er op 5 augustus op de Schiedamse visafslag een gladiolen tentoonstelling zal worden ge houden wordt echter teleurgesteld. De bloemenminnende toerist zal in de jenever- stad tevergeefs zoeken naar een visafslag. De tentoongestelde gladiolen staan op dat ogenblik te pronken op de visafslag van Stellendam en dat ligt toch ruim veertig ki lometers verderop. Een klein foutje. „Ach," denkt een Rotterdammer „wat maakt het ook uit, het platteland is toch overal het zelfde." De heer J. Scheffer, wonend aan de Luxemburgsweg in Vlaardingen, verdient er wat bij. De redactie van het wijkorgaan van de Hoofdstedenbuurt mag hem steeds een tientje uitkeren. Tegen de beste puzze laar van de buurt kan niemand op. Ze pro beren het niet eens! De redactie van het blad wil zo graag een loting gebruiken om een winnaar aan te wijzen. Dat zit er echter niet in. Ook deze maand was Scheffer, die tevens contactper soon in de vereniging is, weer de enige in zender. Maar wel zonder fouten. Scheffer valt bij de kleurplaten uit de boot. Hieraan mogen slechts kinderen tot en met twaalf jaar meedoen. Nog een extraatje van vijf gulden kan hij daarom, horizontaal dan wel verticaal, op zijn buik schrijven. sluizers 2al een licht ge voel van weemoed niet te onderdrukken zijn als ze de illustraties van Wim van de Spek in het gidsje bekijken en ontdekken dat hij het oude vertrouw de stationnetje nog een keer heeft weergegeven dat een paar jaar geleden verdwijnen moest om plaats te maken voor de efficiënte, betonnen der- tien-in-een-dozijn archi tectuur van de Nederland se Spoorwegen. De nostal gie slaat meteen al on barmhartig toe terwijl de eigenlijke wandeling door het verleden nog moet be ginnen! Met het boekje in de hand de kleine ontdekkingstocht ge maakt door het oude hart van de stad. Langs de korenmolen „De Hoop" (1792) waar het oude stiel opnieuw wordt uige- oefend en waar je op zaterdag niet alleen de molen in wer king kunt zien maar waar ook het molenmeel gekocht kan worden om zelf brood te bak ken. Langs de Bloomhofjes: de paradepaardjes van de stads- vernieuwers van nu dte de voormalige hofjes sloopten maar in oude stijl herbouw den. Langs de gerestaureerde 16e en 17e eeuwse deftige pan den aan. de Hoogstraat. Langs het monumentale pronkstuk op de M kt het voormalige politiebureau langs punt- en trapgeveltjes. langs gebeeld houwde poortjes en fraaie ge velstenen en langs de Grote Kerk op het Kerkeïland waar een verhaal apart over te schrijven zou zijn. Een wandeling langs de monu menten van Maassluis: het onthult minstens zoveel over de mensen van vroeger als over hun architectuur. Het eenvoudige huisje van het Zakkendragersgilde (1765) op de Zuiddijk toont een sjouwer in de gevelsteen, gebogen on der zijn last. Maassluis was van oudsher een vissers- en havenstad en turf, graan, steenkool en andere goederen werden door de leden van het Gilde gelost nadat er eerst om gedobbeld werd wie dit keer het brood op de plank mocht verdienen. Het overdadig ver sierde pand op Markt no.18 gebouwd in het midden van de 18e eeuw, zal zeker geen zak kendragers gehuisvest hebben maar wel een rijk koopman uit de Pruikentijd. De overdadige krullenmode van toen vindt men terug in de rijk bewerkte deurpartij en in de lijsten van de ramen. Het schitterend mooie Gemeenlandshuis van Delfland aan de Hoogstraat (1626) is tevens kenmerkend voor de ijdelheid van de toen malige Dijkgraaf en Hoog heemraden. Hun familiewa pens in de gevel zijn moeilijK over het hoofd te zien en de oplettende wandelaar zal deze wapens meerdere malen te rugvinden op sluizen, bruggen en waterkeringen in en rond om Maassluis. Het van oudsher diepgewortelde geloof van de vissers wordt vertolkt door de gevelversiering van een wo ning aan de Ankerstraat op het Kerke:1<nd: „De mensch die seilt sijn coerse wel, die God neemt tot sijn metgesel" staat onder het loggerschip De Jonge Piet. De wandeling voert tevens langs de havenkaden waar het niet moeilijk ia om je de leven digheid en de bedrijvigheid van vroeger in te denken toen loggers, botters en buizen in- en uitvoeren: toen er volop werd geladen en gelost. Met de rug naar het veel bezongen Kerkeïland kun je de ontsie rende en uitgebrande oliefa- briek De Ploeg even vergeten en volop genieten van de hui zen aan de Hoogstraat die aan de achterkant minstens zo mooi zijn als van voren. De sfeer van oud Maassluis: het wordt niet alleen vastge houden door gerestaureerde en tot monument verheven kerken. koopmanswoningen en gildehuizen maar evenzeer bepaald door de talloze kleine, oudere huizen waar mensen van nu met eerbied voor de leeftijd van hun woning en lol in hun zelf-doe-hobby hun ge veltjes zorgvuldig schoon maakten en daklijsten in. stijl restaureerden. Zoals ook de sfeer bepaald wordt door een binnenschip dat de haven bin nenkomt, gepavoiseerd met een lijn hagelwit wasgoed, door de geuren van zeewater en creosoot, door het gekrijs van meeuwen boven het water en de klanken van het caril lon. Een wandeling langs de s Y- V: 0 De haven met op de ach tergrond het veelbezongen Kerkeiland. monumenten van Maassluis: méér dan alleen maar huisjes kijken! door Mari Timmermans Karin Duymel: „Ik denk dat Nederlanders het ongezellig zullen vinden." hfD?Ê Vlaardingen Met het opnemen van de telefoon laat Karin Duymel mer ken dat ze lang genoeg in de Verenigde Staten heeft gewoond om de onprakti sche, maar zeer karakte ristieke gewoonte van het alleen maar „Hallo"-zeg- gen, over te nemen, Karin kwam twee weken gele den terug van een verblijf van een jaar in de Noor- damerikaanse staat Min nesota. In het kader van een uitwisselingsprogram ma voor jongeren heeft ze de ervaring van haar le ven opgedaan. Ze heeft haar ogen goed de kost gegeven en kan met recht zeggen dat zij de Ameri kanen een beetje kent. „Ik begin er nu weer lang zaam aan te wennen, maar Nederland kwam zo klein en zo benauwend op me over. Ik ben een jaarlang gewend ge weest de ruimte te hebben. Al les is daar groot: de prairie- vlakten, de afstanden, de hui zen, de auto's, alles." Karin vierde haar achttiende ver jaardag in het gezin van George en Luetta Harder in het kleine stadje Mountain Lake (2500 inwoners, in buurt van Minneapolis/St.Paul). Ka rin, die thuis in Vlaardingen geen broers of zusters heeft, kreeg in haar pleeggezin twee broers en een zus: Anthony, Keith en Brenda. Uitgeloot Vorig jaar deed Karin Duymel met goed gevolg eindexamen voor het Atheneum. Ze wilde verder gaan studeren aan het N.W.I.T. (het Nederlands We tenschappelijk Instituut voor Toerisme) in Breda maar werd daarvoor uitgeloot. Jam mer, volgend jaar beter. Karin zat met een plannenloos jaar en omdat ze graag naar Ame rika wilde besloot ze de gele genheid te baat te nemen. Via een vriendin was ze lid gewor den van „Youth for Under standing", een organisatie die jeugduitwisseling regelt met de nieuwe wereld. ,,Ik heb het wel bijzonder goed getroffen met rn'n pleegou ders." vertelt Karin terwijl ze twee plakboeken openslaat. Ze laat een foto van een huis zien dat tn Nederland waarschijn lijk meer dan een miljoen zou kosten. Een bizar bouwwerk met pagodeachtige torentjes en rotsblokken. Speciaal ontwor pen. De familie Harder bezit een grote kalkoenkwekerij en verbouwt daarvoor zelf het voer op een gigantisch stuk land. Ongewoon „Nog voor ik daar aankwam waren er al vier kranteartike len over mij verschenen. Mountain Lake is tenslotte maar een klem plaatsje en de komst van een buitenlander levert genoeg slof voor maan den nieuws." Karin heeft zich mede daardoor een jaarlang mogen verheugen m de pu blieke belangstelling. Ze was de eregast bij hele sjieke clubs, bij sportverenigingen en bij huisvrouwengroepjes. Het af steken van een speechje kost Karin na zoveel oefening geen moeite meer. Het devies van de Mountain Lake Highschool luidt: „Life is no smaller than your imagina tion, no bigger than your dreams". Op die school is Ka rin een jaarlang bezig geweest met ongewone, maar hoogst interessante vakken. „Een vreemde taal leren is daar heel ongebruikelijk. Soms kan je er wel eens Spaans leren, maar dat is dan nooit een hoofdvak. Ik heb me bijvoorbeeld bezig gehouden met de geschiedenis van de Noordamenkaanse in dianen en met psychologie. Sport is daar ontzettend be langrijk: haast nog belangrij ker dan alle andere vakken. En iedereen heeft ook wel iets waarin hij goed in is. Ik heb in het Footballteam van Moun tain Lake gespeeld. Ik geloof dat ik best wel goed was..." Alledaags Door de vele vrienden die ze daar opdeed werd Karin uitge nodigd om bezoeken te bren gen aan bijna alle staten van „the Mid-West" en Califorme. De Grote meren, de natuurre servaten, de grote steden en onafzienbare prairievlakten; Karin heeft het allemaal ge zien en er er een uitstekend overzicht in haar plakboeken van gemaakt. „Ja, anders is het wel. Ameri kanen zoeken de gezelligheid met binnen de familie of bin nen het huis. Iedereen heeft zijn eigen vrienden. Terwijl de een zit te eten, kijkt de ander naar de televisie en is de derde aan het studeren. Ik denk dat veel Nederlanders het erg on gezellig vinden. Ze zijn wel erg gemakkelijk. Zelfs de huis deur gaat nooit op slot. Je kan 2omaar overal binnenlopen. Ik denk dat dat m de grote steden wel anders is, maar voor bijna tweederde van de amen kanen is dat de alledaagse manier van leven," Karin is deze keer wel toege laten tot de Bredase „Toeris- me-accademie". Daarom gaat ze volgende maand op kamers wonen in Breda. Er zullen niet veel Nederlanders zijn die het leven van de doorsnee-Ameri kaan zo grondig hebben leren kennen. „Een hele ervaring" zegt Karin, „ik zal er nog heel lang over kunnen praten." gllllllIlllllülllillllllIiltllMlllllillltlUllillllllllllllIIIIIIIIIIIHIIIIlllllllUIIIIIIlUllHinillilllflitlül Schiedam Het heeft de betrokken ambtenaren in j§ hoge mate verbaasd, dal het sociaal-cultureel plan H vrijwel zonder discussie door de commissie voor cul- H ii tuur, sport en jeugdzaken (CSJ) is heen gekomen, g „Wij hebben er een enorme kluif aan gehad, tiental- §j len mensen uit Schiedam hebben zich ermee bemoeid 1 en wat zeggen de raadsleden in die commissie? Niets! h Althans, nauwelijks iets. Merkwaardig eigenlijk." al- dus een van de CSJ-ambtenaren. S Het soeu-plan komt nu alleen nog in de gemeente- 2 S raad aan de orde. Het staat al vast dat volgend jaar s |j een ongewijzigd beleid wordt gevoerd ten aanzien s van het sociaal-cultureel werk. g= Ctoit oyer andere interessante agendapunten heeft de §j commissie opvallend weinig gezegd. Adviesnota's J§ over het M. C. M. de Groothuis, de Lindenhof, ver- J= s= goeding voor gebruik van sportaccommodaties en de H museumnota 'Kunst is het zout in de pap' gingen zo goed als onbesproken langs de commissie. Een lijst S van twintig agendapunten werd dan ook in één uur H H vergaderen afgewerkt. Er waren dan ook slechts vijf 5 raadsleden aanwezig (Ulferd Bruseker, Ad Sonne- veld, Huub de Ruiter, len de Jong en Herman Post- s hoorn), hetgeen geweten wordt aan het nog niet op H 5 gang gekomen seizoen. s ^iiiiiNitiiirniiiiiiiiHiiuiiiiniiiiiiiiiitiHuiiiiinuiiHiiiiiauiJiiiimiuuuiiiiiuiitumiiiiiiiiiiim^ Vlaardingen Twee Vlaar- dingers belandden in het 'Holy-ziekenhuis nadat zij op de Julianasingel met de auto een boom hadden geramd. Een in het ziekenhuis geno men bloedproef bleek dat de bestuurder, een 34-jarige Vlaardinger, onder invloed van alcohol verkeerde. Schiedam Bij de ingang van de twee ziekenhuizen zullen op 27 augustus gelijktijdig de nieuwe naamborden onthuld worden. Dat gebeurt tijdens een feestelijke plechtigheid ter viering van de fusie van de twee ziekenhuizen tot Schie- land. Na de symbolische ont hulling bij de ingangen van beide gebouwen aan Stadhou derslaan en Burgemeester Knappertlaan is er in de aula van het voormalige Nolet een receptie. Schiedam In de Sint Marti- nuskerk wordt zaterdagavond en zondagochtend een kleine expositie gehouden over het in juli in Lourdes gehouden con gres 'Jezus Christus, gebroken brood voor een nieuwe we reld'. In het kerkgebouw aan de Willem Andriessenlaan in Groenoord zullen vooral op het congres gemaakte foto's te bezichtigen zijn. Organisator is W. M. J. Du Hens uit Groe- noord. Schiedam Alleen op voor waarde dal de bewonersvere- nigmg Botenbuurt nauw gaat samenwerken met toekomstige organisaties in Woudhoek- Noord, krijgt zij subsidie. Met deze regeling heeft de commis sie voor cultuur, sport en jeugd (CSJ) ingestemd. De bewo nersvereniging in de Boten buurt vindt de gestelde voor waarde geen enkel punt. De enige instelling die er tot dus ver in Woudhoek-Noord is, is de vereniging van huiseigena ren Woudhoek-Noord deel- plan 1-B en daar bestaat een uitstekende samenwerking mee. Vlaaardingen De politie heeft twee Schiedammers betrapt bij een inbraak in een benzinestation aan de Floris de Vijfdelaan. Toen de politie arriveerde had het tweetal al een tas met siga retten gevuld. Omwonenden hadden alarm geslagen, om dat zij glasgerinkel hoorden. Een van de mannen bekende nog meer inbraken gepleegd te hebben. DIVERSEN PERS. GEVRAAGD Gevraagd SCHEEPSJONGEN pim. 17 jaar. Vaat© vaart op Vlaardingen. Tel. 010-343444 tst 234, na 18.00 uur. KENNISMAKING ALLEENSTAANDEN v.a. 30 jr., gezellige dansavond in MkldeL huyao, Konlnginnelaan 403. Vlaardingen. Entree 2.50, za terdagavond, aanvang 8 uur. InL dhr. Vla. tel. 015-56706A ONDERHOUD EN B REPARATIE Voor hot LEVEREN. SCHOON MAKEN EN REPAREREN van uw geisers naar Smederij Oaub. Callenburgstr, 80. Vlaardingen. Tel. 34.30.96.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3