SCHIEDAMSCHE COURANT Keerlus voor tram komt op stadserf I Meubelfabriek tegen de vlakte Ik neem. proef de Bende inbrekers steelt voor half miljoen VÜ-r- Buurt mag zelf beslissen over speelterrein -.«J»*' Rechercheurs plukken brutale dief uit tram Vuurzee Schiekade lokt honderden Schiedammers Definitieve keuze komt aan insprekers tegemoet Sneltram rijdt niet vóór 2000 'i:-< Inspraak uitgebreid tot beslissingsrecht Trein gemist: been afgerukt Stankklachten bij Rijnmond V"UUncO^'4UeWel Dinsdag 11 augustus 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD- - 105de jaargang 110. 155 PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Rechercheurs hebben tal van on derzoeken afgerond en daarmee voor een half mijoen aan inbraken opgelost. Daarmee is een einde gekomen aan maandenlang werk van de Schiedamse recherche. Een nijpend tijdgebrek maakt dat nu pas zaken zijn afgerond, die date ren uit maart. „Hondsbrutaal" noemt politiecommissaris Cees van der Haagen de 16-jarige inbreker die zijn rechercheurs hebben ingerekend en die inmid dels al negentien inbraken en diefstallen heeft bekend. De Rotterdamse iongen die Schiedam tot zijn werkterrein maakte bleef tijdens zijn inbraken ijskoud, zelfs al werd hij verrast door bewoners die plotseling thuis kwamen. Zonder blikken of blozen vertelde de knaap dan bin nen te zijn gekomen om een slokje water te drinken, om daarna doodgemoedereerd de wo ning weer te verlaten. Bewoners bleven dan sprakeloos achter. Op die manier stal de Rotterdammer voor meer dan twintigduizend gulden bij elkaar op negen tien verschillende adressen. De politie heefl hem aan de hand van het signalement kunnen opsporen. Op het moment dat hij de tram in stapte en de gemeente dreigde te verlaten heb ben rechercheurs hem gearresteerd. De dief had een oud vestzakhorloge in zijn bezit dat eerder was gestolen in het Sint Jacobsgasthuis De rest van de buit had de Rotterdammer al ten gelde gemaakt. Vervolg op pagina drie. V Windric hting redt woonwa genk a i r ip Schiedam Burgemeester en wethouders hebben het stad serf aangewezen als definitieve plaats, waar in 1984 de trams zullen gaan keren die niet doorrijden naar Schiedam-NoorcL De keerlus verhuist van de Koemarkt naar de omgeving stadskantoor. Begin 1982 zal een begin worden gemaakt met de aanleg van de trambaan over de Broersvest en voor die tijd zal dan het precieze tracé van de keerlus bepaald moeten zijn. De lus kan lopen rond het stadskantoor en dan de route Huls te Riviereweg/Emma- straat/Overschiesestraat aan doen, zodat de kerende trams weer op hun hoofdbaan uit komen bij het Proveniers huis tegenover de Boter- straat. Maar ook is er de mo gelijkheid de keerlus rond de bebouwing van de burgerlij ke stand (oude hbs) aan te leggen. Vooralsnog wordt een keerlus op het Emma- plein niet zo wenselijk geacht, omdat hier een ge deeltelijke woonbestemming komt en de trams hier over last kunnen veroorzaken. Hoe de keerlus ook komt, het zal in elk geval consequenties hebben voor het stadserf. Een schets voor het stadserf, die anderhalf jaar geleden als ver kenning werd gepresenteerd, zal grotendeels bijgesteld moe ten worden, maar dat was volgens wethouder Chris Zij develd gistermiddag toch al de bedoeling. Hij zegt zelfs boos te zijn geworden, toen sommigen ervan uitgingen dat deze schets een definitief plan voor het stadserf was. „Als onze tekeningen meteen al zo zwaar geïnterpreteerd worden, kan het wel eens een reden zijn om dan maar minder naar buiten te brengen," sprak Zij develd dreigend. Met de keuze-stadserf komen B en W ver tegemoet aan alle kritiek, die de laatste maanden op het stadskantoor is binnen gekomen. Veel groeperingen hadden ernstige bezwaren te gen de andere keuzemogelijk heden. De marktkooplui en de verenigde Schiedamse onder nemers (VSO) hadden be-, zwaar tegen een keerlus rond de nood vestiging van de Hema. Tegen de locatie aan de Jan van Zutphenstraat in Nicuwland, dus via het korf bal veld van Succes, kwamen bezwaren van Succes zelf en ook van omwonenden alsmede de technische school die van het sportveld gebruik maakt. En dat een keerlus in het in dustriegebied 's-Graveland te duur zou worden, zag uitein delijk zelfs de VVD in die met dit idee op de proppen was ge komen. „Juist de locatie-stad- serf was zo gunstig, omdat dit gebied nog helemaal blanco is. Er kan nog van alles mee ge beuren," aldus Zijdeveld. De keerlus op het stadserf was bepleit door PvdA en CPN, terwijl de VVD ermee kon in stemmen. Deze locatie was voor CDA en D'66 echter tweede keus. Zij hadden reali satie liever op het Succes-veld gezien. Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld verwacht niet dat er vóór het jaar 2000 een sneltram zal rij den door Schiedam. Hij meent dat het ministerie van verkeer en waterstaat daarvoor geen geld over heeft en de sneltrams „minstens vijftien jaar, maar ongetwijfeld méér" uitstelt. Niettemin zal met de aanleg van de trambaan rekening worden gehouden met toekomstig sneltram- materieel. De rails zullen op een nauw bepaalde af stand van elkaar lopen en allerlei bochten in het tracé zullen ruim genoeg moeten zijn voor de sneltrams van het type T-materieel. Ook de gewone trams kunnen er gebruik van maken. Zolang er geen sneltrams rijden, zal de keerlus op het stadserf nodig blijven. Pas als dat wel het geval is, kan de lus opgeheven wor den omdat sneltrams zowel voor- als achteruit kunnen gaan. Ml> «JH Vlaardingen Nog enkele dagen en Vlaardingen heeft er weer een kaalslag bij. In de Vettenoordsepolder zijn slopers druk in de weer de voormalige meubelfabriek van Ouwen- broek in de Stationsstraat met de grond gelijk te maken. Lang zal het niet duren dat het zogenaamde Ouwenbroekter- rein braak ligt: de plannen voor nieuwbouw zijn al in een ver gevorderd stadium. De meubelfabriek aan de Siationsstraat gaat tegen de vlakte. Volgend jaar zullen op het zogenaamde Ouwenbroekterrein zo'n 75 woningwetwoningen worden gebouwd. Begin volgend jaar moet de eerste paal voor een project van circa 75 huurwoningen in de woningwetsector de grond in. De fabriek, die dateert uit 1897, staat al geruime tijd leeg. Ouwenbroek heeft zijn intrek genomen in een nieuw pand in industriegebied De Vergulde Hand. Omdat plaats is ge maakt voor de stadsvernieu wing, ontving de meubelfa briek daarvoor een verhuis premie van de gemeente. Voordat het complex echter kon worden overgedragen aan de gemeente moest het vertrek van één van de bewoners van een rijtje erbij horende huizen in de PKD-straat worden af gewacht. Ook dat rijtje zal on der de slopershamer vallen om plaats te maken voor nieuw bouw. De nieuw bouwplannen voor het Ouwenbroekterrein zijn al in een vergevorderd stadium. De projectgroep, waarin naast de gemeente, Patrimonium die de huizen Iaat bouwen, en de architect ook toekomstige be woners zitten, komt regelma tig bij elkaar om de stand van zaken te bespreken. Het plan behelst zo'n 75 huurwoningen met twee, drie, vier en vijf ka mers. Als de klad niet in de planvorming komt en het mi nisterie van volkshuisvesting akkoord gaat, kan begin vol gend jaar de nieuwbouw van start. Vlaardingen Behalve inspraak over een opknap beurt van de speelplaats aan de Willem Lodewijklaan (Holy-Zuid) krijgen buurtbe woners ook de bevoegdheid om te beslissen. Normale gang van zaken bij inspraakprojec ten is dat de bewoners wel mogen meepraten, maar dat de bevoegdheid om te beslissen ligt bij burgemeester en wet houders. Het gaat om een ex periment. Zijn de resultaten goed, dan zal het voorlopig worden uitgebreid met nog een tweetal projecten. Bij de planvorming zijn de buurtbewoners wel aan een aantal randvoorwaarden ge bonden, maar daarbinnen heb ben zij de vrije hand. Die randvoorwaarden zijn onder meer: de hoofdfunctie van de speelplek mag niet gewijzigd worden, de werkzaamheden mogen de 33.000 gulden niet overschrijden en de in Vlaar dingen geldende veiligheidsei sen. Daarnaast zal een percen tage van zeventig procent van de buurtbewoners het er mee eens moeten zijn dat het speel terrein wordt opgeknapt en moeten ten minste zes bewo ners zitting nemen in het planteam. Blijken de rand voorwaarden overschreden te worden, dan zal het experi ment worden gestopt en wordt op de normale wijze verder gegaan, waarbij de buurtbewo ners wel mogen meepraten, maar niet meebeslissen. Het college zal dan alsnog de eind beslissing nemen. Het project zal worden bege leid door eeq, bijstandsteam met ambtenaren van de plant soenendienst en de afdeling sport en recreatie. Bij de aan leg of de herinrichting van speelterreinen werkt de ge meente al jaren met inspraak. Op een inspraakavond kregen de buurtbewoners de moge lijkheden te horen en de amb tenaren keerden dan ten stad- huize met een lijstje bewoners- wensen. Er werd dan gepro beerd de wensen in de plan nen op te nemen, maar een ga rantie dat dat ook inderdaad gebeurde hadden de bewoners niet. Bij het experiment wordt ongqveer dezelfde procedure gevolgd, met dit verschil dat de delegatie behalve uit amb tenaren moet bestaan uit een zestal buurtbewoners. Vlaardingen Een 34-jarige Vlaardinger is ernstig gewond geraakt, nadat hij alsnog de trein wilde halen en tussen het perron en de trein terecht kwam. Zijn linkerbeen werd afgerukt. Het ongeval gebeurde op sta tion Vlaardmgen-öost. De man probeerde met zijn han den de deuren van de vertrek kende trein naar Rotterdam weer open te krijgen en viel toen van het perron, waarbij een been werd afgereden. Een snel ter plekke zijnde po litieagent bond het resterende deel van hel been af met een stropdas en wapenstok. Het slachtoffer liep tevens een bekkenfractuur en enkele be schadigde rugwervels op. Hij werd met spoed naar het Holyziekenhuis overgebracht, waar zijn toestand gisteren nog kritiek was. Schiedam Bij milieube heer Rijnmond zijn gistera vond vijf stankklachten bin nengekomen van Schiedam mers. die de brandlucht af komstig van de Schiekade niet meer konden harden. Gezien het gewicht dat de dienst centraal milieubeheer Rijnmond (DCMR) door gaans toekent aan één klacht een enkele klager is representatief voor gemid deld honderd inwoners moeten veel mensen in Schiedam-Oost en Rotter dam-West last van de hevi ge, pikzwarte rook hebben gehad. Schiedam Het woonwagen kamp aan de Schiekade is gis teren aan een ware ramp ont komen bij een felle brand op een aangrenzend sloopterrein. Doordat de aanhoudende wind van het kamp afstond, liepen de bewoners gisteren geen ge vaar. Was de windrichting an ders geweest, dan was brand op het woonwagenkamp nau welijks te voorkomen geweest. De brand woedde gisteravond vanaf tien over half zes in 12 oude RET-bussen die stonden geparkeerd pal naast het woonwagenkamp. Duizenden Schiedammers werden opge schrikt door de dikke 2warte rook die laag over de stad kwam te hangen. Doordat die rook zo laag hing, leek het er van een afstand op dat de brand in het centrum woedde. Honderden inwoners van de stad kwamen met de auto, met de fiets of te voet op de brand af en veroorzaakten daarmee een ware verkeerschaos op de Polderweg. Veel Schiedam mers kwamen juist uit hun werk, zagen de dikke zwarte rook en reden nieuwschierig naar de plaats des onheils. De opstopping verhinderde een brandweerauto, die via de Rol- brug naar de brand toe wilde, snel ter plaatse te komen. Burgemeester John te Loo kwam gisteren rechtstreeks uit zijn werk naar de brand en werd daarbij vergezeld door politie-inspecteur Rob Besse- ling. Ook de plaatsvervangend brandweercommandant, Ab van Leeuwen, was bij de brand aanwezig. De enorme rookontwikkeling werd veroorzaakt door een grote partij rubber autobanden die op het sloopterrein lagen opgeslagen. Die brandden al op het moment dat de brand weer ter plaatse arriveerde. Even dreigde de brandweer controle over het vuur te ver liezen, toen zich in de wrak ken van de oude bussen enke le ontploffingen voordeden en ook de bossages tussen het sloopterrein en het woonwa genkamp vlam gingen vatten. De brandweer wist het vuur echter binnen de perken te houden en kon omstreeks half acht het sein brand meester geven. Het nablussen heeft tot tien uur geduurd. Vanochtend vroeg woedde een middelgrote brand in een pand in de Stationsstraat. De bewo ner van het pand, de 25-jarige E. N. V. was laat in de nacht naar bed gegaan om tegen kwart voor zes wakker te wor den in een brandend pand. Een groot deel van de woning brandde uit. maar voorkomen kon worden dat de vlammen oversloegen naar aangrenzen de woningen. Vermoed wordt dat een nasmeulende sigaret de oorzaak van de brand is; een nader onderzoek wordt vandaag verricht. JIL Dn nieuwsblad. V/dJ I om< I zon con Rot waarin u al hei nieuws uit eigen I omgeving kun» vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in I combinatie met het 1 Rotterdams Nieuwsblad. •\oe^co fvdte* ToSK°de' •vjoo^5 >oi4nu' tn»eI 034 3000 VB

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1