4 EXTRA mm Spil wkm. mÈÊÊÊ yijdrag&^M^'J-' '*fSF ê&ÊM M iüL.'>r s®5>. <Un*dag 11 augustus 1881 VD/SC/WW In Maassluis maakt da Deltadijk officieel "Delflandse- dijk" geheten- enkele dingers. Op de achtergrond de wijk 't Hoofd en de veerstelger (foto G.Jansen, Delfland). Het geduld van de inwoners binnen de grenzen van het hoogheemraadschap Delfland, die nu eindelijk eens 'storm- vloedveilig' willen zitten, wordt danig op de proef gesteld. Want schreef de Deltawet voor dat de nieuwe hoogwa terkering langs de Nieuwe Waterweg in 1972 gereed moest zijn, nu negen jaar la ter is het nog altijd niet zover. Het ziet ernaar uit dat pas in 1986-1987 de laatste hand aan de Deltadijk kan worden ge legd. „En ik vraag me nu zelfs af of dèt tijdstip wel gehaald wordt," zegt mr A. P. van den Berge, dijkgraaf van het hoogheemraadschap Delf land. Dat de langverwachte wa terkering wel gestaag maar bij zonder langzaam zijn voltooiing nadert, schrijft hij toe aan de traag vrijkomende bijdrage van het rijk, dat de aanlegkosten volledig sub sidieert. „Door wisselende rege ringen zijn steeds andere prioritei ten gesteld," legt de dijkgraaf uit In de teruglopende economie ziet hij een nieuwe belemmering voor het afwerken van het huidige aanlegschema. Dichtstbevolkt Nog steeds ontbreken een aantal schakels in het dijklichaam dat al lereerst de 40.000 hectare moet be schermen van Delfland, met 1,2 miljoen inwoners het dichtstbe volkte waterschap van Nederland. Delfland telt bijzonder lage plek ken, waaronder een punt van 6,30 meter onder de zeespiegel ten door Leen Preesman noordoosten van Pijnacker. „Juist daarom kunnen we het ons niet permitteren risico's te nemen. Weliswaar hebben we in ons ge bied zo'n zeshonderd kilometer aan boezemkaden, maar die zijn vrij licht en dienen meer om het water in de boezem te houden dan om zeewater te keren," aldus de dijkgraaf. De gevolgen van een fatale dijk doorbraak zouden overigens niet tot Delfland beperkt hlijven. Vol gens Van den Berge bestaat de mogelijkheid dat een belangrijk deel van Holland tot aan de Utrechtse Heuvelrug onder water komt te staan, een gebied van en kele honderdduizenden hectare. „Daarbij hoeven niet per se slachtoffers te vallen, maar het zou wel een ontwrichting van het maatschappelijk bestel beteke nen," legt hij uit. Bij de waterramp van 1953 bleek opnieuw dat de Maasdijk de uit de elfde eeuw stammende hoofd waterkering langs de Waterweg de voornaamste bron van zorg moet zijn. Terwijl de dijk gemid deld zo'n 4.5 meter boven NAP uitrijst, steeg het water toen tot 3,90 meter plus. Dat de 'buiten dijks' gelegen spoordijk van onge veer 4 meter toen voor de daad werkelijk waterkering zorgde, deed aan de kritieke situatie van destijds weinig af; een spoorbaan met zijn poreuze kruin van stort- steen is nu eenmaal niet gemaakt om water tegen te houden. Dat SZ'/. Deltadijk niet vóór 8 7 dicht dat in '53 wèl gebeurde was echter het behoud van Delfland: in het oude centrum van Vlaardingen ligt het laagste punt van de Maas dijk op niet meer dan 3,20 meter boven NAP 1 Nieuw tracé Niet onlogisch dat in de Deltawet werd geconstateerd dat de Maas dijk als veilige hoofdwaterkering niet voldoet En dat ondanks het •feit dat Delfland vijf eeuwen lang gespaard is gebleven voor over stromingen, terwijl honderden an dere waterschappen vele malen met inundaties te kampen had den. Vanwege de provinciale weg en de aanwezige bebouwing kwam de Maasdijk zelf niet voor ophoging in aanmerking, een nieuw tracé moest ontworpen worden. Van de nieuwe hoofdwaterkering van 24,5 kilometer de globale plannen dateren van 1958 Is voor het grootste deel gereed. Dat betekent dat vóór de spoorbaan een dijklichaam ligt van 6 meter boven NAP en een voet van 20 meter breed, uitlopend in een 5,5 meter brede kruin. Een dijk die bescherming moet bieden aan een stormvloed van 5 meter plus, die theoretisch eenmaal in de tiendui zend jaar optreedt Ongeveer 100 miljoen gulden, zo'n 80 procent van de geraamde aanlegkosten, is inmiddels opgesoupeerd. „Afhan kelijk van de resultaten van de onderhandelingen over het ne men van de resterende obstakels, verwachten we nog 10 tot 50 mil joen te moeten uitgeven," aldus Van den Berge. Knelpunten Drie knelpunten, waarvan het grootste in Vlaardingen ligt, moe ten nog opgelost worden. Nog steeds open ligt de vraag of de keersluis in de Oude Haven moet worden vervangen door een ande re keersluis of een (aanmerkelijk duurdere) schutsluis. De gemeente Vlaardingen blijkt aan de laatste de voorkeur te geven, maar kan daarvoor waarschijnlijk niet reke nen op een rijksbijdrage. Delfland neemt aan dat binnen een jaar de knoop kan zijn doorgehakt Tussen het station Vlaardingen- Oost en de Oude Haven moet 1.100 meter spoorlijn naar het noorden verlegd worden om de aanleg van de dijk mogelijk te maken. De spoorlijn, die volgens ir J. van der Kolff van Delfland maximaal negen meter omgaat, komt op de aangrenzende spoors- loot te liggen. Waarschijnlijk zal hierdoor een aantal woningen moeten verdwijnen. „Wat ons be treft hoeven er echter geen hui zenblokken tegen de vlakte," zegt Van der Kolff. Momenteel be raadt de gemeente Vlaardingen zich over de meest wenselijke in richting van de wijk langs het be wuste spoorwegtracé. Overigens is het laatste karwei er één van lange adem. Van der Kolff rekent erop dat vóór 1982 niet gestart kan worden met het verleggen van de spoordijk. Nadat die drie jaar de tijd heeft gekre gen voor de noodzakelijke zetting, kan pas aan de aanleg van de Del tadijk worden begonnen. Het lijkt L.- Keizerstraat In Schevenlngen (achterlangs de kerk) wordt als een betrekkelijk zwakke schakel in de zeewering beschouwd (foto G. Jansen, Delfland).. niet waarschijnlijk dat 'die vóór 1987 gereed zal zijnu Maassluis Ten oosten van de Maassluise keersluis zit ook een probleem stuk. Daar moet nog een oplossing worden gevonden voor de verbin ding met het veer naar Rozenburg en de woonwijk 't Hoofd, die door de Deltadijk wordt onderbroken. Hetzelfde geldt voor de aftakking van het gemeentelijk havenspoor. Bovendien moet de nieuwe ver binding ook de doorgaande spoor lijn kunnen kruisen. Voor de dijk moesten ter plaatse, direct of indi rect, 156 woningen en een meu belfabriek wijken. Ir Van der Kolff verwacht dat het overleg, dat met vier verschillende instan ties moet worden gevoerd, even eens binnen een jaar kan worden afgesloten. In totaal moeten hier nog slechts enkele tientallen me ters Deltadijk worden gereali seerd. Bij windmill moeten nog zeven bedrijfswoningen het veld De duinenrij tussen Ter Heijde en 's- Gravenzande behoort tot de smalste delen van de zeewe ring van Delf land. Deson danks voldoet ze aan de Del tanormen (foto G. Jansen, Delfland). ruimen voor het zware dijkli chaam, bij de Schenkeldïjk is in middels een tot koelhuis ver bouwde bunker gesloopt, In uitvoering is momenteel het dijkvak Schenkeldijk-Westland (3,5 kilometer), dat nog dit najaar gereed moet komen. De aanleg van de stukken Oude Haven- Windmill in Vlaardingen (1.700 meter) en gemaal Westland-De Kulk (1.300 meter) wachten alleen nog op rijksgoedkeuring. Het laat ste tracé omvat onder meer een kruising met de spoorlijn, die eindigt bij het (buitendijkse) sta tion van Hoek van Holland. Medewerking „De bij de operatie betrokken ge meenten en bedrijven verlenen hun volledige medewerking. Hoe wel ze niet om de dijk gevraagd hebben, zijn ze wel doordrongen van de noodzaak daarvan," meent dijkgraaf Van den Berge. En mi lieutechnische bezwaren be kend uit het grote rivierengebied tegen de dijkaanleg ontbreken in dit geval, vervolgt hij. Ten aanzien van de te kleine geldstroom van rijkswege blijft Van den Berge vrij nuchter. „Hoezeer ik het belang van een veilige waterkering vooropstel, moet ik begrip kunnen opbrengen van de gigantische andere belan gen waarmee de regering heeft te maken. Niet onder alle omstan digheden is vol te houden dat de dijk, die de eens in de tienduizend jaar verwachte vloed moet keren, er vóór 1986 moet komen. Maar ik zou het echter zeer betreuren wanneer de regering de geldkraan verder dichtdraait. En ik ben blij dat ik de verantwoordelijkheid niet hoef te dragen," 2egt hij. Het is trouwens niet alleen de Deltadijk die het lage Delfland te gen extra hoog water moet be schermen, de zeewering in het westen is in dit opzicht niet min der belangrijk. In de jaren zestig werd de hier en daar nogal smalle duinenrij al op tenminste 8,20 me ter boven NAP gebracht bij een minimale breedte van 130 meter. Daarmee voldoet ook de zeewe ring aan de Deltanormen. „In tegenstelling tot Rijnland met zijn tot zeven kilometer brede duinen, hebben wij altijd een moeilijk te behouden zeewering had. Tussen het jaar 1000 en 1600 is door de toen overheersende noordwestenwinden ongeveer een kilometer duin weggeslagen. Daarom zijn vanaf het einde van de achttiende eeuw de Delflandse Hoofden aangelegd, die de stro ming uit de kust moeten houden. Langs het Westland hebben we eigenlijk niet meer dan een kunst matige duinenrij," aldus de dijk graaf. Zwakke schakel Hoewel de zeewering op Delta hoogte is, is hij nog steeds voor verbetering vatbaar. „Zo beschou wen we de Keizerstraat in Sche- vingen nog altijd als een zwakke schakel," vertelt rar Van den Ber ge. Een smal stukje achter de bou levard ligt op slechts vier meter boven NAP. Aan het eind van de jaren zestig is de boulevard ter plaatse tot 8,60 meter verhoogd maar voor het hoogheemraad schap is dat niet meer dan een voorlopige oplossing. Om de smal le zeewering hier meer steun te geven wil het schap aan de land zijde een zandlichaam aanbren gen. In verband daarmee wordt gewerkt aan het successievelijk verwerven van een tiental pan den die in de weg staan. Van der Kolff: „We proberen de opstallen niet te snel op te kopen om specu lanten de wind uit de zeilen te ne men." Hij gaat er daarom van uit dat het nog wel tien jaar duurt voordat het project Keizerstraat kan worden aangepakt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4