SCHIEDAMSCHE COURANT Rijk onthoudt Schiedam miljoenen voor onderwijs j Drie gemeenten onthutst 1 over autoritair instituut Mm wi-hewon ers protesteren hij huisbaas Ik steent 1 proef 'Blauwe Brug kan nu wel sluiten' In beroep bij Kroon na conflict met staatssecretaris Aannemer hervat bouw Peperstraat Bevolking krijgt over geestelijke gezondheidszorg niets te vertellen9 Dollen in De Lier Met formulieren tegen huur verhoging: Man rijdt twee auto's in de prak rvveg bundelt. geestelijke gez :on d h cidszprg/j Stroom drijft verdronken man de Waterweg op oos Woensdag 12 auguslns 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de Jaargang no. 1566 PAGINA';! 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De gemeente Schiedam loopt drie miljoen gul den mis, nu staatssecretaris drs Klaas de Jong weigert de tekorten bij de Willem de Zwijgermavo te dekken. In een laatste poging om toch de gelden te krijgen, waar de ge meente recht op meent te hebben, is beroep aangetekend bij de Kroon tegen de afwijzende beslissing van De Jong. Het conflict tussen de gemeente en de staatssecretaris draait om de interpretatie van een artikel in de wet op het voort gezet onderwijs. Het rijk vergoedt volgens dat artikel de ex ploitatietekorten van mavo-scholen als er sprake is van bij zondere omstandigheden. Schiedam meent nu dat er bij de Willem de Zwjjgerschool van bijzondere omstandigheden sprake is: het aantal leerlingen loopt terug, waardoor klas lokalen leegblijven. Toch moet echter geld worden uitgege ven aan de onderhoud van die lege lokalen. Daardoor ont staan tekorten. De staatssecretaris weigert het probleem van de Willem de Zwijgermavo te rekenen onder de bijzondere omstandighe den die in de wet zijn genoemd en legde een verzoek van Schiedam om de tekorten te dekken naast zich neer. Het probleem van de Willem de Zwijgermavo is dat de school na de fusie in 1970 is verdeeld over twee locaties. Het sindsdiens teruggelopen aantal leerlingen is te klein om de scholen geheel te vullen, maar ook te groot om een van de gebouwen af te stoten. De beide gebouwen zouden plaats kunnen bieden aan 750 leerlingen. Ze bieden nu ruimte aan nog geen 500 leerlingen. Door die onderhoudskosten kamp te de Willem de Zwijger in de jaren 77, 78 en 79 telkens een tekort van meer dan een ton. Tekorten die, zoals het er nu naar uitziet, dus door de gemeente moeten worden aange vuld. Een extra moeilijkheid voor Schiedam is dat elke aanvul ling op de tekorten van de mavo ook moeten worden door gerekend aan het voortgezet onderwijs. Elke cent extra die Schiedam aan de mavo geeft gaat dus ook naar het bijzon der onderwijs. Dus als Schiedam voor de exploitatietekor ten moet opdraaien moet de gemeente ook nog eens dat be drag aan het bijzonder onderwijs geven. Een verdubbeling dus. En na 1979 moet de gemeente ook de tekorten op het gymnasium doorberekenen waardoor de extra kosten nog eens veel hoger worden. Bij elkaar zal het nadeeltje van de gemeente genomen over 5 jaar een drie miljoen gulden be dragen. Overigens is in de begroting van de gemeente altijd al reke ning gehouden met een afwijzing zoals nu door De Jong heeft plaatsgevonden. Er onstaai dan ook geen gat in de ge meentebegrotingen over die jaren. Demissionair staatssecretaris drs K. de Jong Ozn. SSSN neemt wellicht advocaat in de arm Schiedam Het débSele van de Blauwe Brug is volgens op bouwwerker Jos van der Lugt compleet, nu uit een brief van burgemeester Te Loo blijkt dat ook gewone dansavonden niet meer in het miljoenencentrum kunnen plaatsvinden in ver band met geluidsoverlast. „Dan kunnen we de Blauwe Brug wei sluiten," aldus Van der Lugt „Er kan nu niets meer! Laten we de tent dan maar dichttimmeren." Het wijkcentrum van Schie dam-Noord. dat een jaar gele den geopend werd en zes mil joen gulden heeft gekost, kwam bijna twee maanden ge leden in het nieuws, toen onze krant onthulde dat allerlei problemen nu al een verbou wing -noodzakelijk maken. Groepen jongeren waren toen al uit het centrum geweerd en kort daarna werden disco-acti viteiten door de burgemeester verboden. In een nieuwe brief van Te Loo, gericht aan BB- beheerder Jouke Post, komt volgens Van der Lugt naar vo ren dat niet alleen disco onmo gelijk wordt, maar dat ook dansavonden, die doorgaans even veel decibel veroorzaken, niet meer kunnen plaatsvin den. Van der Lugt, in dienst bij de stichting samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN), gaat zijn bestuur adviseren naar een advocaat te stappen omdat men contractueel aan de disco vastzit en het verbod op disco avonden de stichting nu geld gaat kosten. Van der Lugt vindt het onbeleefd van de burgemeester, dat de SSSN als organiserende instelling zelf niet op de hoogte werd gesteld maar een en ander moest ho ren via beheerder Post. De opbouwwerker spreekt ook van een „verbluffend slecht staaltje van jeugdbeleid". Vlaardingen De bouw van drie pandjes in de Peperstraat is hervat Nadat de werkzaam heden ongeveer tweeëneen- halve maand hebben stilgele gen door financiële problemen en vervolgens door de bouw vakvakantie, is de aannemer weer begonnen. De bouw werd enkele maanden geleden stilgelegd toen de bank de aanbetalingen aan de aanne mer staakte, omdat opdracht gever Cor Langel niet aan zijn verplichtingen zou kunnen voldoen. Langel heeft de one nigheid die hij met de bank over de financiering had opge lost Gisteren werd het hoogste punt bereikt Langel verwacht dat de pand jes drie winkels en drie woonhuizen over drie maanden opgeleverd kunnen worden. Volgens hem zijn er al diverse gagadigden voor de huizen die vanaf 125.000 gul den worden aangeboden. Ook' worden al besprekingen ge voerd met iemand die een kle- dingboetiek wil beginnen en zijn er gegadigden die in de winkelpandjes een kantoor willen vestigen. Cor Langel, exploitant van de Lijndraaier, die zich nog nooit op de bouw markt had begeven, verklaar de bij de presentatie van de plannen dat hij er zoveel mo gelijk aan hoopte te verdienen. Nu spreekt hij echter de hoop uit dat hij quitte speelt De Lier Onder het motto 'Kinderen voor kinderen' nemen ongeveer 250 scho lieren tussen de zes en twaalf jaar deel aan de va- kantiespelen in De Lier, die tot en met morgen duren. De leiding van dit kinder- evenement berust bn Stich ting Jeugdvakantïe De Lier, die ervoor zorgt, dat veertig vrijwilligers zich in en om zwembad Waterloo met de jeugd bezighouden. Dat ge beurt met tal van spelletjes, speurtochten, gewoon dol len in het zwembad en han denarbeid. De opbrengst van de zelfgemaakte spulle tjes, die donderdag na een grootsopgezette optocht bij het gemeentehuis worden verkocht, is ten bate van de Unicef, het internationale kinderfonds van de Vere nigde Naties. Het vakantiefestijn is maan dag begonnen met het bou wen van een internationaal gericht dorp. Er schitteren onder meer negerhutten, iglo's en Braziliaanse wo ningen, dan ook op de speelweide van het zwem bad. De 'huiskamers' zijn veelal opgetuigd met de niet weg te denken bloemen in vaasjes. Maassluis Een inwoner van Maassluis heeft in een paar uur tijd twee auto's in puin ge reden. De eigenaar zegt dat een bekende van hem zich beide wagens tijdelijk had toe geëigend. De man die, volgens hem, in deze auto's gereden heeft, ligt momenteel met verwondingen aan het gezicht in het zieken huis. Volgens een woordvoer der van de politie is de gehele zaak nog in onderzoek en mag nog niet geconcludeerd wor den dat deze 23-jarige Maas- sluizer inderdaad beide wa gens heeft bestuurd. De politie vond eerst een zwaar beschadigde auto op de Elektraweg, die betrokken bleek te zijn geweest bij een botsing in Naaldwijk. De be stuurder was doorgereden en had de wagen vervolgens ver laten. Kort hierna deed de politie een soortgelijke ervaring op. Een personenauto was totaal vernield na een confrontatie met een lichtmast op de Laan 1940-1945. Ook hier was de be stuurder in geen velden of we gen te zien. Belde auto's bleken eigendom van de 31-jarige Maassluizer, die tegenover de politie ver klaarde dat de nu gewonde stadsgenoot zonder toestem ming aan het rijden was gesla gen. SK9KW Vlaardingen Een delegatie van bewoners van het complex Muwi-I-woningen overhandigde gisteren aan directeur De Bakker van het gemeentelijk woningbedrijf een pakket met circa 250 formulieren om de afgelopen huurverhoging te weigeren. De bewoners van de gemeentewoningen in de Babberspolder weigeren de huurverhoging wegens achter stallig onderhoud. Zij klagen onder meer over loszittend be ton, scheurvorming in de muren en overmatige vochtigheid in de woningen. Vorig jaar weigerde een grote groep bewoners ook ai de jaar lijkse huurverhoging. Volgens de bewonersdelegatie waren er toen meer weigeraars dan de 250 van dit jaar, omdat de be- wonersgroep toen meer tijd had om de formulieren te ver spreiden en op te halen. Ook het feit dat de huurcommissie nog steeds geen uitspraak heeft gedaan over het al dan niet doorgaan van de verho ging van volgend jaar, zou veel bewoners hebben doen besluiten dit jaar de huur niet te weigeren. „Door dat lange wachten op een uitspraak zien de mensen het nut van weige ren niet meer in," aldus de de legatie. De uitspraak van de huurcom missie over de huurverhoging is uitermate belangrijk voor de bewoners. Het doorgaan van de huurrondes kan betekenen dat de renovatie van het com plex niet doorgaat. Zoais het zich nu laat aanzien is meer dan de vereiste zeventig pro cent van de bewoners voor een renovatie en de daaruit voortvloeiende huurverhoging van enkele tientjes, wanneer de huurcommissie een voor hen gunstige uitspraak doet. Gaan de twee trendmatige huurverhogingen echter acn- teraf toch door dan is het maar de vraag of er wel een ruime bewonersmeerderheid voor re novatie is te vinden. Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis Onthutsend, ti ranniek en hemeltergend, zo typeren de drie Waterweg- steden de werkwijze die de nieuwe stichting voor de am bulante geestelijke gezond heidszorg (RIAGG) voor staat. Woest zijn in Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis de colleges van B en W over de statuten, die het RIAGG heeft laten passeren bij de Vlaardingse notaris mr Jacob Deurloo. Het regionaal instituut voor de ambulante geestelijke gezondheidszorg stelt zich uiterst autoritair en ondemocratisch op, aldus de drie betrokken wethouders Riet Taverne, IJsbrand van der Velden en Elly Coenen. De drie gemeentebesturen dreigen het instituut met kei harde protestbrieven aan de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne en aan de ziekenfondsraad, de instantie die bepaalt hoeveel subsidie het RIAGG krijgt. Namens de drie hebben B en W van Vlaardingen een ultimatum gesteld. Vóór 1 oktober moet de stichting zich verantwoor den voor de uiterst omstreden statuten, die een reële inbreng vanuit de bevolking volledig in de weg staan, zoals de kri tiek luidt Alle verbijstering in de drie gemeenten is nog het felst ver woord door de Schiedamse PvdA'er Lou van der Stel, die eergisteren in een vergadering uitriep: „Mensen zijn hier zo eng bezig geweest hun eigen positie veilig te stellen, dat is zo grof en ongehoord, daar heb ik geen goed woord voor over. Die lui hebben van democratie zeker nog nooit gehoord? Ik vind het ten hemel schreiend." Ook wethouder Taverne zei „sprakeloos" te zijn geweest, toen zij met de KIAGG-statu- ten werd geconfronteerd. „Ik heb gedacht hoe Ls dit moge lijk? Ik vond het werkelijk onthutsend." Het Schiedamse CDA-raadslid Els Hellwig kon van pure verbijstering alleen nog maar uitbrengen, terwijl zij met haar platte hand op ta fel sloeg: ,,"t Is toch wat!" Psychiaters Het RIAGG, centraal geves tigd aan de Schiedamseweg 12 in Vlaardingen, geldt als kop loper in een landelijke ontwik keling om ambulante geestelij ke gezondheidszorg te verbete ren. De stichting werkt voor het hele gebied Nieuwe Wa terweg-Noord en vervangt de afzonderlijke bureaus voor WStich ting R1A GG n Uit onze krant van 7 april; toen waren de drie Waterwegge-1 meenten nog enthousiast... 1 geestelijke gezondheidszorg, die er tot begin dit jaar nog waren. De coördinatie kan be ter worden geregeld. Een cen traal aanmeldingsteam bepaalt in overleg met de c'iënt of hij voor zijn problemen terecht moet bij psychiaters, psycholo gen, maatschappelijk werkers, pedagogen of sociaal-psychia trisch verpleegkundigen, die allen bij het RIAGG in dienst zijn. Binnenkort komt er ook een sociaal-geriatrische dienst. Het grote enthousiasme in de drie Waterweggemeenten, toen de stichting werd opge richt, is nu bekoeld. De statu ten ondergraven op meerdere plaatsen op ontoelaatbare wij ze de bestuurlijke bevoegdhe den en verantwoordelijkhe den, zo laten B en W van Vlaardingen ook namens Schiedam en Maassluis weten. In een bestuur van zeven per sonen krijgen de drie gemeen tebesturen en allerlei instellin gen, die op dit vlak werken, slechts drie zetels. Bepaald is dat pas na overleg met de me- dewerkersraad (MR) van het instituut de andere vier be stuursleden benoemd kunnen worden, maar het RIAGG sluit niet uit dat dit eigen per soneelsleden zijn. „Een derge lijke technocratische bestuurs structuur, waarin uitvoering en controle op die uitvoering door dezelfde personen plaats vindt, wijzen wij zonder meer van de hand," aldus het Vlaar dingse college van B cn W. Het instituut moet duidelijk in de statuten opnemen, dat na der te noemen instellingen ook bestuursleden kunnen leveren. Ook de consumenten/cliënten zelf, om wie alles tenslotte draait, moeten in het bestuur vertegenwoordigd kunnen zijn, zo 2ijn de drie Waterweg steden van mening. Een nor- i maal democratisch functione- ren vereist dat. Conflicten De drie gemeenten willen uit sluiten dat verplegers, psy chiaters en andere specialisten L via de medewerkersraad op de I stoel van de codrdinator/direc- I teur gaan zitten. De statuten I spreken niet eens van taken' f en bevoegdheden van deze coördinator. Als de organisa tiestructuur niet statutair ver ankerd wordt, dreigt een ver- vaging in taakomschrijvingen op te treden die onherroepelijk leidt tot onwerkbare verhou- j dingen en competemieconflïc- j ten. De drie gemeenten zien de hulpverlening ten behoeve van de bevolking hier geens- zins bij gebaat. Volgens de drie gemeenten dringen de medewerkers en het coördinatorenteam zich te veel op aan het stichtingsbe stuur. De Schiedamse wethou der Taverne: „Het is gewoon een eerstelijnsvoorziemng ge worden, waar wij niets over te vertellen krijgen." Vlaardingen Het lichaam van de 26-jarige Ahmet Tekin uit Maassluis, die donderdag middag in de Nieuwe Water weg verdronk, is terecht Het stoffelijk overschot was door de bovenstroom in de richting van Rotterdam gestuwd. De Turk was donderdag tij dens het zwemmen bij oever- bos De Lickebaert in een woeste streming terecht geko men. Hij verdween in de gol ven en kon niet meer worden gevonden. Dit nieuwsblad. «f Wfl<! om< I zon j con Rot waarin u al hel nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met hel Rotterdams Nieuwsblad. QRottei Adtes- -postc YjoOtiP tc\eVooW stufGTV

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1