SCHIEDAM SCHE COURANT 1Oppositie zout commentaar op 'Wacht maar op fensen verkeersplan gehonoreerd Wiegel ee Beelaerts redden isolatie 1403 huurwoningen Christelijke bibliotheek 'bij gemeente in het krij t Herstel kade Korte Ha ven startsein voor binnenstad Ik .neem de proef Middenstand en bewoners boos op Zijdeveld Eeddingsplan 1981 is aan felle kritiek onderhevig bewoners Schiedam verzucht: blij dat GS óók gecontroleerd wordtl Geen tolk voor bureau huisvesting Dralle-fabriek nog 'rotte plek' Kunstenaars kloppen aan bij gemeente Donderdag 13 augustus 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 157—4 pagma'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het reddingsplan voor de Schiedamse gemeentebegroting 1981 zal maandag wellicht niet on geschonden de gemeenteraad pas- seren. Drie partijen hebben al te kennen gegeven niet zonder meer met het plan van wethouder Rei- nier Scheeres mee te gaan. Het gaat daarbij om de VVD, de PPR en de jCPN. Van D'66 is nog niets verno- 'men, maar ook van die partij wordt enige kritiek verwacht, gezien ge luiden in. het verleden. Zelf noe men de partijen hun kritiek „haast socialistisch" en men kan zich niet ivoorstellen dat de PvdA er niet in mee gaat. Het reddingsplan is opgesteld omdat dc provincie nog steeds weigert de Schie damse begroting over 1981 goed te keu ren. Nieuwe wensen die de gemeente in die begroting neerlegde, kunnen daar door niet worden uitgevoerd. Om tege moet te komen aan de provincie wil fi nancieel wethouder Scheeres nu een aan tal prioriteiten in de ijskast zetten. Het meest wordt daarbij ingeleverd in de por tefeuille van wethouder Herman Post hoorn. Zowel de VVD als de PPR en de CPN hebben inmiddels hun stem voorbehou den tijdens de behandeling van het plan in de diverse raadscommissies. De VVD is tot op heden het verste gegaan in de kritiek. Cor van Tilborg heeft in de com missie voor financiën en economische za ken laten weten maandag in de gemeen teraad met wijzigingsvoorstellen te ko men. De andere partijen wachten de ver gadering van maandag af. De meeste kritiek richt zich tot dusver op het bevriezen van sociaal-culturele acti viteiten voor de tweede generatie buiten landers. In onze krant van gisteren liet de VVD-fractieleider Gerard Verhuls- donk al weten daar niet in mee te willen gaan. Zoiets zou zelfs niet stroken met de uitgangspunten van de Partij van de Ar beid, meent men in de VVD. Ook PPR-raadslid Herman Noordegraaf liet gisteren weten moeite te hebben met de verminderde prioriteit voor de buiten landers. Of hij maandag echter wijzigin gen zal voorstellen, kon hij gisteren nog niet vertellen. Hij wil zich er de komende dagen nader over beraden. Ook vana vond, tijdens de ledenvergadering van de PPR in het volkstuincomplex Thurlede, zal het onderwerp ter sprake komen. Ook CPN-raadslid Ulferd Bruseker moet ove rigens het reddingsplan nog in zijn steun- fractie ter sprake brengen. Bij de VVD broeit, behalve de wijziging op het punt van de buitenlanders, méér. Van Tilborg heeft al aangekondigd ook ingrepen te zullen voorstellen, die ingaan tegen het principe van de baatbelasting en tegen de ruimteberekening In het plan. Een afkeuring van het reddingsplan zit er in het geheel niet in. Dat zou de positie van Schiedam tezeer benadelen. Boven dien zijn de bezwaren niet tegen het be zuinigingsprincipe achter het plan, maar veeleer tegen de invulling ervan. Van daar dat de ingrepen van de verschillen de partijen tot een wijziging op punten beperkt zal blijven, zo iaat het zich ten minste aanzien. Voorlopig mag al het verkeer over de Schiedamseweg blijven rijden. Vlaardingen Burge meester en wethouders ran Vlaardingen hebben in drie gevallen negatief beslist op verzoeken van bewoners om verkeerswij- tigingen in hun straten ioor te voeren. Het colle ge stelt in twee antwoor den voor rustig op de in- tpraakronde van net ver keerscirculatieplan te wachten, die binnenkort van start moet gaan. Bij een derde (Zwaluwen laan) wordt het voorstel tot parkeerverbod reso luut van de hand gewe- Bewoners van het Van Schra- vendijkplein, de Schiedamse weg en de Zwaluwenlaan wa ren met verkeersvraagstukken èn oplossingen gekomen. De raadscommissie voor verkeer en vervoer adviseerde het Vlaardingse college van bur- Gaardingen De christelijke ipenbare bibliotheek staat bij le gemeente voor ruim 560 lulden in het krijt. De aan de Jirmensingel gevestigde bi- diqtheek heeft over het afge- opèn jaar een subsidie gekre- jen van 782,14 gulden, terwijl tet benodigde subsidiebedrag □aar 217,86 gulden was. *as onlangs is gebleken dat de 'erstrekte subsidie over 1980 e hoog was. De gemeente kwam er pas achter, toen xij van de bibliotheek de exploita tierekening over het afgelopen jaar kreeg. Om de zaak recht te trekken hebben B en W nu besloten het teveel uitgekeer de bedrag aan te merken als subsidie over het lopende jaar. Anders had het bedrag eerst teruggeboekt moeten worden op de gemeenterekening om vervolgens over enige tijd weer aan de christelijke biblio theek overgemaakt te worden. -.Vlaardingen Het ge meentelijk bureau huis vesting krijgt geen tolk om kte assisteren bij de spreek- uren. Naar aanleiding van Cde onlangs verschenen mi- "'grantennota hadden bur- gemeester en wethouders itoe gezegd de wenselijk- heid te onderzoeken om op ^bepaalde tijdstippen het 'Spreekuur in aanwezig- neid van een tolk te hou- ■:den. •;Uit gesprekken met perso- ^heelsleden van het bureau huisvesting is echter ge- ;;bleken dat er nauwelijks :-taalproblemen met buiten standers zijn. Buitenlan ders. die de Nederlandse taal niet meester zijn, ne men meestal familie of vrienden mee die wel goed Nederlands spreken, vol gens het personeel. Pro bleemsituaties ontstaan slechts in incidentele ge vallen. Deze zijn dan meestal niet een gevolg van taalmoeilijkheden, maar van de lange wacht tijden voor een woning. Ook de sociale dienst loopt niet warm voor het aan trekken van een tolk in vaste dienst. Er zou slechts in incidentele gevallen ge bruik van worden ge maakt. Mede gelet op het financiële aspect hebben B en W maar afgezien van het naar aanleiding van de migrantennota uitgespro ken voornemen. gemeester en wethouders de gedane suggesties* niet over té nemen. De bewoners waren enkele malen naar de verga dering gekomen om hun standpunt toe te lichten, maar de commissie was onvermurw baar. De bewoners van het Van Schravendijkplein willen een eind maken aan het sluipver- keer. Ze hebben vooral veel hinder van automobilisten die de verkeerslichten aan de Korte Hoogstraat trachten te omzeilen door de Groen van Prinstererstraat in te rijden. Via het plein kunnen ze dan zonder hindernissen het cen trum en het viaduct bereiken. De werkgroep van het Van Schravendijkplein stelt onder meer een afsluiting van de Ge dempte Biersloot voor. De ge meente staat echter op het standpunt „dat vooruitlopend op het verkeerscirculatieplan een dergelijk ingrijpende ver andering in de verkeerscircu- latie niet dient te worden ge realiseerd'. De bewoners van de Schie damseweg willen nog slechts bestemmingsverkeer toelaten. Sinds de afsluiting van de Van Leyden Gael voor doorgaand verkeer klagen de bewoners over toegenomen verkeers drukte in hun straat. Een an der punt dat ze dwars zit zijn de personeelbussen die 's nachts in de straat stoppen om mensen op te pikken. Maar ook hier hebben burgemees ters en wethouders eenzelfde antwoord in petto: „Spreek in bij het verkeerscirculatieplan!" De belangencommissie Zwalu wenlaan hoeft van de gemeen te niet eens te wachten op het verkeerscirculatieplan. Haar vraag om een parkeerverbod in te stellen wordt door burge meester en wethouders als 'on wenselijk' betiteld. Het zou de parkeerdrukte in de omliggen de woonstraten slechts verho gen. Van gevaarlijk overste ken in de Zwaluwenlaan zou ook zonder parkeerverbod geen sprake zijn, zo schrijft de gemeente in haar antwoord. Schiedam De demissio naire ministers van bin nenlandse zaken en van volkshuisvesting en ruim telijke ordening, Wiegel en Beelaerts van Blok land, vinden dat Schie dam wel degelijk met de isolatie van 1403 huurwo ningen moet kunnen' be ginnen. In een gezamenlij ke circulaire van beide ministeries is de provincie Zuid-Holland heftig op de vingers getikt, omdat ge deputeerde staten (GS) de Schiedamse isolatieplan nen hadden geblokkeerd. Het goede nieuws voor Schiedam werd gistera vond gelanceerd door CPN-raadslid Ulferd Bru seker. Wethouder Chris Zijdeveld verzuchtte daarna in het Schiedamse stadhuis: „Ik ben blij dat eindelijk ook eens ie mand GS controleert! Ik kreeg almaar de indruk dat de pro vincie naar believen foute we gen kon bewandelen." Het gaat om maar liefst 8,3 miljoen gulden. Het provin ciaal bestuur had het miljoe nenplan in februari geblok keerd, onder meer omdat de Schiedamse gemeentebegro ting voor 1981 nog steeds niet rond is. Aanstaande maandag zal de gemeenteraad hierop nog gaan beknibbelen, wat overigens politieke conflicten oplevert. Schiedam baseerde de door de provincie omstreden isolatie plannen echter op een rijksre geling. Op grond hiervan zou een start worden gemaakt met de isolatie van 351 gemeente- woningen aan het Johann Strau&splein. Nu de twee mi nisteries het voor Schiedam hebben opgenomen, kan die isolatie over onbepaalde tijd toch doorgaan. Zijdeveld gisteravond: „Het was een kindje waarvan wij veel hielden, maar dat door GS ten onrechte werd geabor teerd." Het communistisch raadslid Bruseker wilde naast het gegeven dat de stok, die de provincie in de wielen van Schiedam heeft gestoken, is ingetrokken, óók weten wat de circulaire van de ministe ries cijfermatig voor conse quenties zal hebben. Bruseker vroeg zich vooral af wat de be woners van de ie isoleren huurwoningen van de ge meente ermee zullen opschie ten. Bouwvakkers zijn gisteren begonnen met het herstel van de Korte Haven-kade, die op veel plaatsen afgebrokkeld Is. Schiedam Ondernemers en bewoners van de Schie damse binnenstad zijn boos op wethouder Chris Zijde veld. Zowel de organisatie van de middenstand, de VSO. als bewonersvereniging Schiedam-Centrum vindt het hoogst onbetamelijk van de bewindsman dat hij hen met heeft uitgenodigd aanwezig te zijn bij de start van het kadeherstel in de Korte Haven, gisterochtend, waar wel de historische vereniging Schiedam bij aanwezig mocht zijn. De VSO en de bewonersvereniging vermoeden dal Zij develd hiermee subtiel wraak heeft willen nemen, nadat beide instanties bezwaarschriften indienden tegen het woningbouwplan van Zijdeveld voor de kaalslag in de Schiedamse binnenstad. „Dit is nu weer typerend voor Zijdeveld," zeggen woordvoerders van beide verenigin gen. De beide clubs vinden dat een happening, zoals die van gisterochtend aan de Korte Haven, ook de bewoners en ondernemers als direct betrokkenen aangaat én dat zij dus een invitatie hadden moeten krijgen. Vlaardingen Het voorzie ningenfonds voor kunstenaars wil van de gemeente Vlaar dingen een hogere bijdrage hebben. Over 1980 ontving het fonds, dat kunstenaars bij springt die in financiële moei lijkheden verkeren, 1900 gul den van de gemeente. Dat bedrag is gekoppeld aan het aantal kunstenaars in de gemeente dat is aangesloten bij het fonds. In het verleden hielden de gemeentelijke bii- dragen gelijke tred met de contributies van de aangeslo ten leden. Het voorzieningen- fonds heeft de contributies, die jarenlang achterbleven, nu fors sommige met een paar honderd procent opgetrok- ken en vindt dat de gemeente de subsidies evenredig moeten verhogen. Gezien de weinig rooskleurige financiële situatie van de ge meente voelen B en W daar weinig voor. Het college be reidt een antwoordbrief aan het fonds voor, waarin wordt gesteld dat het in ieder geval tegen de verhoging van de ge meentelijke bijdrage is en zelfs een vraagteken zet bij een voortzetting van de oude sub- sidie. i Schiedam Als een se rieuze start van de verbe tering van de gehele Schiedamse binnenstad, zo ziet wethouder Chris Zij develd het herstel van de kademuren van de Korte Haven, waarmee hij gis terochtend om half elf een aanvang maakte. Hij sloeg gisteren met een hy draulische hamer een nieuwe stut in de dam- wand, aan de voet van de Korenbeurs. Ambtenaren van de gemeente en be stuurders van de histori sche vereniging Schiedam sloegen dit tafereel vanaf de Korte Havenbrug gade. Als de afgebrokkelde kaden straks gerestaureerd zijn, zal de Korte Haven volgens Zijde veld nog maar één rotte plek kennen: de reeds zeven jaar leegstaande Dralle-fabriek, in eigendom van een particuliere projectontwikkelaar. Maar de wethouder wees er gisteren in het stedelijk museum op, dat binnenkort andere projecten van start gaan die als verbete ring van de binnenstad kun nen worden gezien. Aanstaan de dinsdag luidt Zijdeveld de reconstructie van de Hoog straat in. Kort daarna zal het afgebrande pand aan de Lange Haven tegenover de Appel- marktbrug opnieuw gerestau reerd worden. En op iets lan gere termijn zijn de aanleg van de trambaan op de Broersvest en de woningbouw op de kaalslag te verwachten. Dat laatste punt was overigens voor Zijdeveld om, voor het eerst sinds de zeven bezwaar schriften ertegen werden inge diend, uit te halen naar de 'le veranciers' van die kritiek. De wethouder stelde zich, zoals hij dat destijds ook met het be stemmingsplan van 1974 deed. op het standpunt dat het niet aan de gemeente lag dat er niet gebouwd kan worden. Hij schoof de vertraging de indie ners van bezwaarschriften in de schoenen, waarbij het op viel dat hij geheel voorbij ging aan hun argumenten, zoals het totaal ontbreken van inspraak in die gemeenteplannen. De Korte Haven stemde Zijde veld tot groot optimisme, op de voormalige fabriek van Dralle na. Er zijn door bewoners en. bedrijven aan deze oude gracht al zoveel panden opge knapt, dat het de goede kant op gaat, zei Zijdeveld in het museum. Wat het herstel van. de kademuren betrof, was er volgens de wethouder „bij de heren technici enige angst dat elementen in de samenleving de bodem hadden verontrei nigd met fietswrakken en bed de veringen". Maar dat viel mee. De Korte Haven is ten slotte nog niet zolang geleden uitgebaggerd. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kuni vinden, word! zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad -ÏW',e' ?CSlC' ■l.teloo* la»»- - «3A 3000 .O*»"** vb

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1