STAD/STREEK 3 'Vergaderen en wachten word j e moedeloos van' m Welstandscommissie: I eigen advies onjuist Veel informatie maakt het raadsleden moeilijk Vrachtverkeer zal alternatief voor Koemarkt moeten krijgen Vereniging voormensen zonder werk: QUISPEL-HOUTMAN PIANO'S MUZIEK Socu-plan te dik voor de raad Meisjes gaan elkaar te lijf Magirus Deutz zonder muziek Politie schrikt van 'levens gevaarlijk spel' Jongen schopt hoofdagent hersen schudding donderdag 13 augustus 1991 VD/SC/WW Glasfabriek laat oude Vrom-terrein schieten Schiedam Nu de Vere nigde Glasfabrieken niets meer van zich hebben la ten horen, staat niets de parkeervoorziening op het belendende, voormalige Vrom-terrein meer in de weg. De NV heeft al tien jaar geen aanspraak meer gemaakt op een deel van dit terrein, zodat de ge meente aanneemt dat de glasfabriek niet meer wil uitbreiden. Wel is nog een hoogst onzeke re factor, hoe in de toekomst dé Buitenhavenweg met de Nieuw-Mathenesserstraat ver bonden zal moeten worden. Ooit is geopperd dat er achter de huizen op de Rotterdamse- dijk een rijweg zou komen pa rallel lopend aan die dijk, en nog steeds is deze weg in het verlengde van de Couwenho- venstraat een mogelijkheid. Maar ook alternatieven heb ben zich aangediend. Nieuwe wegverbindingen kunnen er ook komen via Bakkerehaven of Nieuwsticht (de verlengde Van Deventerstraai) of via de toekomstige buitenwaterke ring (Maasdijk). Een keuze is bij lange na nog niet te maken, maar het is een vaststaand feit dat er een nieuwe route zal moeten komen die de Rotter- damsedijk en de Koemarkt ontlast. Tenslotte maakt recon structie van de Koemarkt (die voor meer dan de helft voet gangersgebied wordt en waar ook een klein busstation komt) een verdere afknijpmg van het verkeer in dit deel van het centrum noodzakelijk. Vlakbij VVV Wethouder Chris Zijdeveld reageerde gisteren heel ver rast, toen hij op de hoogte werd gesteld van het oude voornemen van de Verenigde Glasfabrieken NV om uit te breiden naar het aangrenzen de Vrom-terrein aan de Bui tenhavenweg. De glasfabriek zou in de jaren zestig zelfs hebben gedreigd helemaal uit Schiedam te vertrekken, als men geen ruimte mocht inne men op het Vrom-terrein. waarvan toen al bekend was dat het vrij zou komen. Ten slotte dateren de plannen om de gemeentelijke vervoer-, rei- nigings-, ontsmettings- en marktdienst (Vrom) te her- door Kor Kegel huisvesten in industriegebied 's-Graveland al van vele jaren her. Echter, zolang Zijdeveld wet houder is, en zeker sinds de ïe jaar dat het Vrom-terrein daadwerkelijk verlaten is. twee j ook heeft men op het stadskantoor niets meer van de glasfabriek vernomen, althans wat uit breiding betreft Men ver moedt dat dit te maken heeft met een reorganisatie bij de glasfabriek zelf. die reeds in Leerdam tot uitbreiding over ging. Zijdeveld wijst erop, dat rond de jaarwisseling de eerste versie van de parkeernota voor het centrum aan de in spraak onderhevig was en dat de glasfabriek daar geen enke le reactie op leverde. In die nota was het voormalige Vrom-terrein voorbestemd voor parkeerruimte. Had de fabriek willen uitbreiden, dan had de directie dat toch kun nen laten weten, meent de wethouder. Ook al enkele jaren geleden maakte Zijdeveld er geen ge heim van dat het Vrom-ter- Vlaardingen „De ge meente stuurt er telkens maar op aan de activitei ten voor werklozen onder te brengen bij het club- en buurthuizenwerk. Maar dat willen we hele maal niet Ook de club- en buurthuizen voelen daar niets voor. Ze zijn niet toegerust voor een aantal speciale activiteiten voor werklozen. Daar kan je veel beter een aparte organisatie voor hebben, die zich uitsluitend richt op mensen die zonder werk zitten". Aan het woord is een viertal mensen achter de voormalige Kabel, het project voor men sen zonder werk dat sinds kort in een veïenigingsvorm is ge goten. „Kijk", zegt Henk Kars- sies. „Alleen de eigen bijdra gen die je kwijt bent voor veel cursussen bij de club- en buurthuizen zijn voor de mees te werklozen al een probleem. Als je een heel jaar een cursus volgt hakt dat er flink in. En veel werklozen vinden het nu eenmaal prettig om met lotge noten iets samen te doen. Als je op een cursus zit van bij voorbeeld de club- en buurt huizen kun je beter doodzwij gen dat je werkloos bent, an ders gaat de aardigheid er snel af. Ondanks het grote groeien de aantal werklozen hebben ontzettend veel mensen er to taal geen begrip voor. Die den ken dat werkloos zijn een lol letje is. Nou vergeet het maar. Op zo'n manier raak je juist in een isolement, terwijl wij vin den dat v^erklozen daar juist uit moeten komen. Daarom vinden we dat er eigen cursus sen moeten zijn die betaalbaar zijn en waar mensen zonder werk contacten door opdoen. Er zijn wel plannen om samen •net de club- en buurthuizen cursussen te gaan geven, maar daarnaast willen we ook onze eigen cursussen, speciaal voor tnensen zonder werk." Een ander punt waarom ze vinden dat de activiteiten voor Werklozen los moeten staan van de club- en buurthuizen is de voorlichting aan mensen zonder werk. Sinds de oprich ting beschikt het project over een caravan, waar een ieder terecht kan met problemen die voortkomen uit zonder werk Zjtlen; met vragen over ont slag. uitkeringen etc. Daar zijn de club- en buurthuizen niet rein op den lange duur zou gaan fungeren als parkeer ruimte. Nog steeds is de bouw van een parkeergarage alhier niet uitgesloten. De bestem ming van het terrein heeft een rol gespeeld bij het een week geleden genomen besluit van B en W om de VVV onder te brengen in de oude politiepost aan de Buitenhavenweg 7. Toeristen kunnen dan vlakbij de VVV gaan parkeren. Het parkeerplan, waarin onder an dere over het Vrom-terrein wordt gesproken, staat op de agenda voor de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening, volgende week woensdag. Drie varianten Het vele vrachtverkeer op de Buitenhavenweg zal in de toe komst zoveel mogelijk van de Koemarkt geweerd moeten worden. De rotonde wordt op geheven en het autoverkeer zal alleen gebruik kunnen blij ven maken van de rijbanen die nu lopen aan de kant van café 't Sterretje en C A. Maar de rijbanen aan de kant van Passage en 't Vierkantje verdwijnen om plaats te ma ken voor een groot voetgan gersgebied. Voor vrachtver keer wordt het dan moeilijk vanaf de Koemarkt de boent naar de Buitenhavenweg te maken en daarom is een nieu we wegverbinding nodig. Zijdeveld: „Waar die komt is met te zeggen. Dat is puur kof fiedik kijken. Ik weet wel dat er met drie varianten reke ning wordt gehouden, maar die zijn nog niet eens op papier geconcretiseerd." Deze drie varianten zijn de Maasdijk, de Bakkerehaven en de route die een stuk afsnijdt van de achtertuintjes aan de Rotterdamsedijk. De meest voor de hand liggende lijkt de Maasdijk, Zijdeveld: „Die zal opgehoogd moeten worden tot Delta-niveau. In het techneu- tenoverleg beziet men voort durend de mogelijkheid over deze toekomstige dijk een rij weg aan te leggen" vroeger genoemd als onderdeel van de gevreesde Randweg Zuid „maar wij gaan daar als Schie dam niet te hard aan trekken. Tenslotte, de ophoging zal voor honderd procent door het rijk gefinancierd moeten wor den en wij gaan daar echt niet op vooruitlopen. Hier wordt trouwens een hevige strijd over geleverd met het rijk, want daar vlot men niet zo met de plannen. Terwijl de op hoging wat Schiedam betreft binnen enkele maanden zou kunnen. Maar wij zijn niet van plan ons onder druk te laten zetten, wij gaan geen dingen bekostigen die het rijk dient te betalen." Met andere woorden: als de ophoging van de Maasdijk (waarvoor 181 panden moesten worden gesloopt) nog lang op zich laat wachten, dan zal De glasfabriek heeft al tien jaar geen aanspraak meer gemaakt op het voormalige Vrom-terrein aan de Buiten havenweg, dat nu als par- keerlocatie gaat dienen. Schiedam niet zelf het initia tief hiertoe nemen, want dat kost de gemeente geld, maar dan zal men kiezen uit de twee andere varianten. De meest wenselijke is dan de verlengde "Van Deventerstraat, ofwel via de gesloopte Bak kerehaven en het Nieuwsticht. Op dit tracé staat de bebou wing van de oude koffiehan del van Ijsendijk nog m de weg, maar een voordeel kan zijn dat het bedrijf is opge doekt en dat beheerder J. van de Berg uit Schiedam is verhuisd. De derde variant zal ongetwij feld protesten uitlokken van de bewoners van de Rotter damsedijk, maar wellicht ook van de glasfabriek, die dan m de laad- en lesruimte aan de zijde van de Nieuw-Mathenes- seretraat beknot dreigt te wor den. Voordeel van deze route langs de achterkant van de panden aan de Rotterdamse dijk is wel, dat zij djrect uit komt op het voormalige Vrom-terrein, die over enkele jaren het Emmaplein als par- keerlocatie zal vervangen. Zoals bekend wordt het Em maplein te 2ijner tijd volge bouwd. Ondanks het dichtdraaien van de gemeentelijke subsidiekraan draalt hel werklozenproject nog steeds. De naam De Ka bel is overboord gezet, want er kwamen veel te veel mensen naar de caravan op het Veerplein om jets te vragen over hun kabel-tv-aansluiting. op ingesteld, terwijl wij dat juist wel zijn, zo argumenteren de mensen achter de kersverse 'Vereniging voor mensen zon der werk'. Een van de redenen om vere- niging te worden was voor de mensen van de Kabel de wan kele positie ten opzichte van de gemeente. Sinds de stopzet ting van de subsidie, verleden jaar, was de Kabel geen offi ciële gesprekspartner meer van de gemeente. Alle contac ten verliepen op advies van de gemeente via de club- en buurthuizen. Gevolg: lang wachten op brieven die uitgin gen. „Nu kunnen we ons rechtstreeks tot de gemeente wenden zonder tussenkomst van de club- en buurthuizen", zegt Meindert de Klerk. „De gemeente kan niet meer om ons heen. Daardoor staan we sterker." Geen WC Een van de eerste daden van de vereniging was een verzoek aan de gemeente voor een ei gen ruimte. Martin van der Hoeven, al lang bij het project betrokken en momenteel als TAP-kracht (tijdelijke arbeids plaats) werkzaam bij de vere- niging:„We hebben die cara van wei, maar dat stelt eigen lijk nauwelijks iets voor. We hebben hier niets. Geen WC, geen water, geen licht, geen verwarming. Als je hier met een paar mensen binnen bent, zit het al vol. Een behoorlijke vergadering kun je hier niet eens houden." Ondanks het wegvallen van de gemeentelijke subsidie zijn de activiteiten het afgelopen jaar gewoon doorgegaan. Met de gemeentelijke subsidie werd onder meer een vaste be roepskracht gefinancierd, maar voor de cursussen en ac tiviteiten gaf het rijk een bij drage. Er kon worden gekozen uit een flink aantal cursussen, waar het afgelopen jaar zo'n tachtig mensen aan meededen. Ook na de vakanties wordt weer gestart met een uitge breid cursus-pakket. Er kan onder meer gekozen worden uit volksdansen, stijldansen, engels, spaans, sociale verzeke ring, fotografie en gitaarles. De vereniging verwacht dat het aantal cursisten ten op zichte van het afgelopen cur susjaar zal verdubbelen. Door het wegvallen van de gemeen telijke subsidie moest verder nog worden gestopt met het uitgeven van de 'Kabelkrant'. „Jammer", meent Miguel ADVERTENTIE WEES ZUINIG MET BENZINE BLIJF THUIS MAAK MUZIEK SINGEL 116 - SCHIEDAM - TEL 010-268871 Hlborja. „want daardoor is het steeds moeilijker de mensen te bereiken. Terwijl we juist zo veel mogeLijk mensen willen laten weten wat ze via de ver eniging kunnen doen. Een van de argumenten om de subsidie te stoppen was namenlijk dat niet genoeg mensen van de Kabel gebruik zouden ma ken." Praten, praten Ondanks alle problemen is de groep toch blij dat het intrek ken van de subsidie is over leefd. Want vlak daarna zagen ze het niet meer zitten om, zonder vaste beroepskracht die thuis is in de materie, door te gaan. „Volgens ons heeft de gemeente gedachttdaf project bloedt dood zonder subsidie. „Maar dan hebben ze het aan het verkeerde eind gehad. Want, al gaat het met de nodi ge moeilijkheden gepaard, we draaien nog steeds met een kleine twintig vrijwilligers", verkondigt het viertal. „Voor het komende jaar zullen we dan ook zeker weer een subsi dieverzoek indienen. We heb ben idecen genoeg. Maar dan moet het wel een beetje snel gaan. Ongeveer een half jaar geleden hebben we een plan ingediend voor een alternatie ve fietsenwerkplaats, waar werklozen met behoud van hun uitkering aan de slag kun nen, maar het enige wat daar mee gebeurd is praten, praten. In Rotterdam en in nog heel wat andere steden draaien zul ke projecten uitstekend. Waar om zou dat hier niet kunnen. Met al dat praten en wachten schieten we niets op. Daar worden we moedeloos van. Wij willen juist iets doen." Schiedam De commissie voor ruimtelijke ordening (RO) heeft gisteravond op een unieke manier een ad vies van de welstandscom missie naast zich neerge legd. Door tegen het ad vies van de welstandscom missie in te gaan, volgde de RO-commissie toch de geest van het welstandsad vies op. Die kryptische conclusie kwam er giste ren op verrassende wijze uitrollen tijdens de RO- vergadering. Het ging gisteren om een bouwplan van S.Akboga uit de Groenelaan. Twee dakkapellen wilde de man plaatsen en hij diende er een tekening voor in, die de heren van de welstand niet voldoende vonden. Met de tekeningen die er lagen kon geen advies worden gegeven, zo meen de de welstandscommissie. Er moesten daarom nieu we tekeningen komen. Het advies werd alleen wat ongelukking geformu leerd. De commissie schrijft niet akkoord te gaan. Even verder meent men betere tekeningen nodig te hebben voor een juiste beoordeling. En dat bracht Hans van Kleef, het PvdA raadslid in RO, tot de opmerking dat het advies van de wel standscommissie nu dus niet juist was. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiJiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiüifuiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimnHJiiiiiiiiiininiiKmiiiiimifiiiiiuiiimiinmir Schiedam Het falen van de inspraak op het sociaal-cultu reel plan heeft leden van de commissie voor financiën en economische zaken niet ver baasd. PvdA-raadslid Jan Si mons noemde het zelfs logisch dat die inspraak niet van de grond is gekomen. Hij noemde de slechte presentatie van de plannen als belangrijkste oor zaak. Er zou teveel informatie zijn verspreid, waardoor nie mand meer geïnteresseerd bleek in het plan. De grote hoeveelheid gege vens, die door het stadskan toor verspreid is, is volgens Si mons nauwelijks door te wor stelen. Ook raadsleden zouden daar grote moeite mee hebben gehad en daarom is er ook Hoek van Holland Twee Rotterdamse meisjes zijn op het Hoekse strand mishandeld. Ze waren in zee aan het baden toen zes andere meisjes zand en modder naar hen gooiden. Nadat daar iets over gezegd werd, stortte het halve dozijn tegenstandsters zich op de twee Rotterdamse meisjes. Er ontstond een grote vechtpartij, waarbij veelvuldig van de na gels gebruik werd gemaakt Andere badgasten wisten de vechtenden te scheiden en het zestal ging er vandoor. Beide meisjes moesten zich onder dokterebehandeling stellen. Eén van hen moest zelfs in het ziekenhuis worden opgenomen met letsel aan de hals. Schiedam Magirus Deutz, de handelaar in bedrijfswa gens uit het industriegebied, mist drie cassetterecorders die klaar stonden om in wagens te worden ingebouwd, Vermoed wordt dat een inbreker met de geluidsapparatuur aan de haal is gegaan. De onbekende zou een afgesloten raam open heb ben weten te krijgen en daar na regelrecht op de apparatuur zijn afgegaan die een waarde vertegenwoordigde van 1500 gulden. nauwelijks op het sociaal-cul tureel plan ingegaan in de commissie voor cultuur, sport en jeugdzaken. Vorige week meldde onze krant nog dat de ambtenaren teleurgesteld wa ren over de geringe aandacht voor hun werkstukken. Si mons speelt nu de bal terug en legt de 'schuld' bij de ambtena ren. Volgens Simons moet er in het vervolg nauwgezet in het col lege worden overwogen welke informatie wordt verspreid. Hij noemde het een zaak van efficiency. Een te dik pakket zou zelfs niet bevorderlijk zijn voor de besluitvorming in de raad, meende Simons, die uj- dens de vergadering van de commissie financien als enige wat over de rapportage zei. Si mons beperkte zich overigens tot opmerkingen over de on duidelijkheid van de rapporta ge. De plicht om een grote hoe veelheid rapporten op te hoes ten voor het ministerie van CRM is volgens Simons nog geen reden om al die rappor ten dan ook maar te versprei den. Beter zou het zijn een exemplaar van het hele pak ket ter inzage te leggen, om mensen die wel alles willen doornemen daartoe gelegen heid te gevet.. Maassluis „Uiterst ^r- antwoordelijke lieden" hebben een draad gespannen over de rijbaan van de Fenacohuslaan. De Maassluise pohtie spreek van „een levensgevaarlijk spel, waarbij de gevolgen voor motorrijders en (brom)fietsers zelfs dodelijk hadden kunnen zijn." De politie waarschuwt dan ook ernstig tegen deze praktijken, waar hij de schade 'beperkt' is gebleven tol een auto. Een Honselersdijker bemerkte de draad niet tijdig, waardoor zijn auto beschadigd werd aan voorruit, antenne en ruiten wissers. Maassluis Een 32-jarige hoofdagent van de politie in Maassluis heeft aan een hard handige confrontatie met een 20-jarige inwoner van deze stad een hersenschudding overgehouden. De politieman hield de jonge automobilist aan omdat hij dacht dat de2e teveel gedron ken had. De automobilist ver zette zich fel en schopte de agent tegen het hoofd. Er is proces-verbaal tegen hem op gemaakt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3