SCH EDAMSCKI: COURANT Vandalen plunderen leegstaande monumenten Ruim 5000 kleine huishoudens zoeken een woning SI ïlc neem c dé proef VY D-initiatief tegen beunhazerij in bouw Holy heeft de allerbeste wa terfietsers van de wereld m Kleine woningen in het Voorhuis Eigen voorstel nu college hetvertikt Zelfs historische trap is verdwenen Elkerlyck- druppel op gloeiende plaat Nieuwe plannen na brand Proveniershuis Minderheden krijgen meevallertje •A01 Maandag 17 augustus 1981 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105«e jaargang no. 158 6 PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Met een zorgvuldig voorbereid Initiatiefvoor stel wil de VVD vanavond in dc Schiedamse gemeenteraad bereiken, dat er een verordening komt die beunhazerij in de bouw bestrijdt. De VVD heeft met dit voorstel het heft in eigen hand genomen, omdat burgemeester en wethouders het in een vorige raadsvergadering niet nodig vonden om het malafide bouwbedrijven moeilijk te maken. Grote man achter het ïniatief- voorstel van de VVD is Cor van Tilborg, die zelfs de minis ter van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, Pieier jonkheer Beelaerts van Blok land, erbij haalde om zijn ge lijk aan te tonen. De VVD wijst erop dat de laatste tijd ook in de Schiedamse bouw wereld malversaties en duiste re activiteiten aan het licht kwamen: behalve de relatie tussen de Raamgroep Schie dam, Kreuger en de omstre den, ter ziele gegane amuse mentsgigant Rekreon was er ook de Vogelbouw BV in Schiedam, die na zijn faillisse ment de Hobo-affaire in Vlaardingen op gang bracht. Van Tilborg meent derhalve, dat het antwoord van B en W destijds nergens meer op slaat. Wethouder Chris Zijdeveld had enkele maanden geleden namens het college geant woord dat er in Schiedam geen malafide bouwers zijn en dat het dus niet nodig was een verordening voor de registra tie van bouwactiviteiten in te voeren. Tevens heeft minister Beelaerts van Blokland laten weten, dat het niet zo is, als Zijdeveld beweerde, dat er een wetswijziging komt die beun hazerij in de bouw tegengaat dus dat gemeenten dat niet hoeven doen. Maar het is zo dat er een wetswijziging komt, als gemeenten het invoeren van een maatregel Vertikken'. De VVD vindt, dat Schiedam niet langer moet wachten. Zo lang malafide bedrijven aan de gang zijn, kan de gemeenschap voor miljoenen worden opge licht en daar moet onverwijld tegen opgetreden worden. De VVD merkt ook op, dat er bij de bonafide bouwondernemin gen, verenigd in de NVOB, geen twijfel bestaat over het nut van de door de liberalen gewenste verordening. Heel nadrukkelijk neemt Van Tilborg afstand van Zijdevelds opmerking, dat een dergelijke verordening „weinig liberaal" zou zijn omdat het mensen for meel vastlegt. Zoals ook minis ter Beelaerts al zei, het gaat hier om wetsovertreders die aangepakt moeten worden. En zo liberaal mag Schiedam toch niet 2ijn, dat overtreders van de wet maar vrijelijk hun gang mogen gaan, aldus de VVD, Cor van Tilborg: wetsover treders aanpakken... Ondanks de woningnood onder kleine huishoudens zijn er voor twee van de zes een kamerwoningen in het El- kerlyckpand, dat van de week wordt opgeleverd, nog geen gegadigden. Vlaardingen Een druppel op een gloeiende plaat, zo noemen leden van de Vlaardingse stuurgroep een- en tweepersoonshuishouden^ het Elkerlyck- pand aan de Oosthavenkade, dat van de week wordt opgeleverd en plaats biedt aan twaalf kleine gezinnen. De kans om snel aan oen huis te komen voor kleine huishoudens is vrij beperkt. Bij het bu reau huisvesting staan ruim vijfduizend een- en tweepersoonshuishoudens ingeschreven, die moeten rekenen op een gemiddelde wachttijd van twee tot tweeëneenhalf jaar. Deze groep komt er wat dat betreft slechter vanaf dan de gezinnen met kinderen. Staan die bij huisvesting ingeschre- yen, dan moeten zij anderhalf jaar wachten voordat" ze aan de beurt zijn. Die gezinnen moeten dan wel in een flatwo ning willen, want hebben ze hun zinnen gezet op een een gezinswoning, dan bedraagt de wachttijd vijf jaar. Van het to taal aantal woningzoekenden in Vlaardingen wordt 70,9 pro cent gevormd door de een- en tweepersoonshuishoudens. Wethouder Goudriaan zal vol gende week dé opening ver richten van het verbouwde El kerlyck-pand, dat enkele jaren geleden, toen er nog een hore* ca-onderneming in was geves tigd, na een wraakactie uit brandde. In het pand zes een- kamer- en zes tweekamerwo ningen, die een gemiddelde kale huur gaan doen van 240 gulden. De opening zal ge schieden in het bijzijn van een flinke hoeveelheid genodigden van het ministerie en de pro- t vincie en zal met de nodige feestelijkheden gepaard gaan. Maar volgens de stuurgroep v,oor een- en tweepersoons huishoudens is er weinig re den tot feestvieren. Volgens de heer Den Hamer van het gemeentelijk woning bedrijf, uit hoofde van zijn functie lid van de stuurgroep, wordt er nog veel te weinig gebouwd voor de kleine huis houdens. „Dat Elkerlyck-pand zet natuurlijk geen zoden aan de dijk. In ae nieuwbouw zou meer voor jonge mensen gebouwd moeten worden. Maar de meeste nieuwbouw projecten, zoals bij de Van Leyden Gael, zijn allemaal vervangende nieuwbouw en daarvoor komen jonge men sen. die op zichzelf willen gaan wonen, niet in aanmer king. De stuurgroep is ook niet zo gelukkig met eenkamerwo ningen, zoals in het Elkerlyck- pand. Het blijkt dat daar maar weinig belangstelling voor is. Van de zes gegadigden voor een eenkamerwoning zijn er inmiddels al weer twee afge- ■- haakt. Die wachten liever tot ze een wat grotere woning kunnen krijgen.*' Ook bij het bureau huisvesting ziet men de toekomst vrij som ber in voor alleenstaanden en paren, die op zoek zijn naar een woning. De heer Kalf, ook lid van de stuurgroep: „Het aantal woningzoekenden on der die groep neemt alleen maar toe. Ik wil daar wel bij opmerken dat zo'n veertig procent van die ruim vijfdui zend al over een woning be schikt. Die willen naar een an dere wijk of een grotere wo ning. Maar feit is dat steeds meer jonge mensen eerder het ouderlijk huis willen verlaten. Ook het toenemende aantal echtscheidingen speelt een rol. Want die mensen vallen na tuurlijk ook onder die groep." Ook Kalf meent dat er in de toekomst beter afgestapt kan worden van het bouwen van een kamerwoningen. „Voor starters is het wel goed. Maar de praktijk leert dat de mees ten een eenkamerwoning als een opstapje naar een grotere woning zien. Al snel, zodra ze een andere woning vinden, vertrekken ze al weer. Maar gezien de woningnood is zo'n pand als Elkerlyck toch mooi meegenomen." Hoewel beide leden van de stuurgroep verklaren niet zo gelukig te zijn met eenkamer woningen, heeft de gemeente nog zo'n plan op stapel staan: het voormalige pand van de sociale dienst op de hoek Fransenlaan/Veerplein. Daar in zullen dertig eenkamerwo- - ningen komen. Schiedam Voor een fortuin aan oude materialen is deze maand gestolen uit enkele leegstaande monumenten in de binnenstad van Schiedam. Grote partijen lood en an dere bouwmateria len, waaronder een complete historische eikehouten trap, zijn door onbekende plunderaars ont vreemd uit het Pro veniershuis en het onlangs geheel ont ruimde bedrijf van de Beveka Combina tie van oud-CHU- wethouder Theo van den Berg, aan de Westvest. Van de verpauperende Dral- le-fabriek aan de Korte Ha ven, door wethouder Chris Zijdeveld vorige week nog de „rotte appel in de mand" genoemd, is nu helemaal niets waardevols meer over. Alles wat er lag, van ijssel- steentjes tot glas-in-lood-ra- men, is door vermoedelijk kleine doe-het-zelvers ver donkeremaand. Ook bij het Proveniershuis en de Beve- ka-panden gaat het die kant op. De Dralle-fabriek aan de Korte Haven, hoek Elzen- steeg, staat al zeven jaar leeg. Keer op keer werden omwo nenden opgeschrikt, omdat zij gestommel hoorden in het pand en er voor brand werd gevreesd. Eenmaal brak er ook brand uit. Het gestom mel werd telkens veroor zaakt door jongeren op avon tuur, maar vooral ook door volwassenen die uit waren op een voordeeltie en de oude bouwmaterialen uit de fabriek sloopten. Na het vertrek van Van den Berg naar het industriege bied is het ook met zijn be drijf aan de Westvest zo ge gaan. Eerst werden alleen wat houten platen en loodar- maturen weggehaald, maar uiteindelijk was het zelfs de brede, zware trap naar de eerste verdieping die com pleet uit elkaar werd gehaald om elders, op een nog onbe kende plek, dienst te gaan doen. Het pand staat er na enkele maanden al verpau perd bij. Na de brand in het Prove niershuis, maar ook korte tijd daarvoor toen de meeste bewoners langzamerhand el ders gehuisvest waren, zagen de plunderaars ook hier hun kans schoon. Veel lood en oud ijzer en voornamelijk houtwerk zijn uit het monu ment weggesleept. De Lindenhof wordt de laat ste tijd nauwelijks meer door inbrekers of avontuurlijke jongelui bezocht: daar valt inmiddels niets meer te ha llen. Vlaardingen De stad Vlaardingen heeft z'n wereldrecordhouders. Ar jan en Renée van der Hulst, Bart Noyon en Job Gorree zullen over enige tijd in het Groot Guinness Record Boek genoteerd staan als de beste water- fietsers van deze aardbol, dankzij hun prestatie za terdag. Niet dat dit veel voorstelt overigens. Er stond op dit gebied namelijk nog nie mand geregistreerd als wereldrecordhouder. Die ruim dertig kilometer van Rotterdam naar Vlaardin gen (via Delft in acht uur» zestien minuten en twintig seconden) mag aardig lij ken, maar of het inder daad iets bijzonders is? Het ging de beroepskrachten en vrijwilligers van de bouwspeelplaats Vlaardin- gen-Holy en De Heipaal er echter uitsluitend om de aangeschafte waterfietsen op de plaats van bestem ming te krijgen. Dat zij hun streven dit meteen maar in het grote record boek van mijnheer Guin ness vastgelegd te zien, be loond zagen, dat 'ö/as al leen maar mooi meegeno men. Het had waarschijnlijk wel sneller gekund dan die ruim acht uur, maar dat maakte hen niet zoveel uit Tegenslagen onderweg hadden wellicht reden kunnen zijn een van de waterfietsen op sleeptouw nemen. Dat was de bedoe ling echter niet. „Samen uit, sarnen thuis," rede neerden ze. Als iemand de behoefte krijgt het record van de Vlaardingers le verbete ren, zal dat ongetwijfeld een fluitje van een cent zijn. Maar voorlopig waren ze wel de eersten. Zie ook pagina drie. De vier beroepskrachten en vrijwilligers van de bouwspeelplaats Vlaardingen-Holy en wijkcentrum De Heipaal op weg naar hun wereldrecord. Schiedam Ia het afgebrande voorgedeelte van het Proveniershuis komen vijf woninkjes voor kleine huis houdens. Daarmee krijgt het pand bijna geheel een woonbestemming en wordt een oude traditie in ere hersteld. Want vroeger woonden er leprozen: de func tie van het Voorhuis als kantoorruimte voor Schiedam se Gemeenschap, VVV en destijds ook de Schiedamse raad voor jeugd en jongeren (SRJ J) is slechts een tijde lijke geweest. De woningen worden iets groter dan de huisjes in de zijvleugels van het pand. De huren zullen net onder de 250 gulden komen te liggen, als de gemeente subsidie van het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning krijgt. Wethouder Chris Zijdeveld verwacht wat dat betreft overigens geen enkel probleem. De plannen voor de extra woninkjes zijn volgens Zijde veld in sneltreinvaart tot stand gekomen. Meteen na de brand is de dienst wo- ningbeheer aan de slag ge gaan. Hoewel men oorspron kelijk van plan was nog in de augustusvergadering van de gemeenteraad de bouw plannen te behandelen, kwam men net een dag te laat klaar, waardoor de be handeling een maand wordt vertraagd. Overigens is de kans groot dat ook het Achterhuis een woonbestemming krijgt, De horeca-exploitant. die al vijf jaar op het verpauperde staartstuk van het Prove niershuis aast en er een res taurant in wilde beginnen, zou zijn interesse hebben verloren. De ongunstige rentestand zou de restaurant baas hebben afgeschrokken, zo wordt verteld. Wethouder Chris Zijdeveld heeft vrijdag laten weten dat de horeca-exploitant zijn plannen tegelijk met de wo ningbouw in de rest van het Proveniershuishuis moet realiseren of anders maar helemaal moet vergeten. Wacht de ondernemer te lang, dan beschouwt de wet houder de afspraak over het Achterhuis als vervallen en is de weg vrij voor meer wo ningbouw. Als alles meezit denkt men in oktober al met de verbou wing van het Voorhuis te kunnen beginnen. Na een jaar zouden de vijf woninkjes dan opgeleverd kunnen zijn, enkele maanden na de huis jes in de zijvleugels. Voor de^ winter al wil wo- ningbeheer het zwaar be schadigde dak van het Voor huis hebben gerestaureerd. Dat is volgens directeur Piet Kulik noodzakelijk omdat een strenge winter het pand nog verder zou kunnen aan tasten. Vlaardingen Voor de uit voering van het minderheden beleid heeft de gemeente een bedrag van ruim J25.000 gul den van het rijk gekregen. De rijksbijdrage is een uitvloeisel van het onlangs vastgestelde minderhedenbeleid van het ministerie van binnenlandse zaken en betekent voor de ge meente een meevallertje. Vorig jaar kwamen de kosten voor het migrantenbeleid nog helemaal voor rekening van de gemeente. Naar alle waar schijnlijkheid maakt Vlaardin gen volgend jaar weer een kans op een rijksbijdrage. On duidelijk is nog wat erna 1982 gaat gebeuren met de rijksre geling. Een nieuw kabinet moet daarover nog een beslis sing nemen. Met de verkregen bijdrage kan een begin worden gemaakt met de uitvoering van de on langs door de gemeenteraad vastgestelde migranten nota, waarin het beleid staat uitge stippeld dat de gemeente dient te voeren ten aanzien van on- dtr meer buitenlandse werk nemers, Surinamers en Antil- lianen, woonwagenbewoners cn zigeuners en politieke vluchtelingen. JL Dit nieuwsblad, waarin u ai het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt rv.oi'e'° zonder extra Vosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. DP O1' oei I o6e ,\aA* ^ootvP' ...,en«a" -.or.dot ized^' opene dtvO"1' ,1(1®* 03* 3000 RoX«'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1