SCI IEDAMSCHE COURANT Links wil ombuiging, maar VVD eist initiatief op Ik -neem. de proef u... 1 w. Gemeente gestart met verbouwen oude school Plan voor Lindenhof moet in zes maanden rond zijn Commissies bespreken inspraak verordening voor stadsvernieuwing Schiedam moet in voorzieningen snoeien Bende verdacht van 140 kelderinbraken Brand legt discotheek 2000 in as mm Startschot voor vijfhonderd avond fietsers Gemeente vindt klachten omwonenden moskee overdreven Wijkcentrum nog dit jaar uit Heipaal :,0e Dinsdag 18 augustus 1981 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 160 -4 MO"*"8 j 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis De Maassluise gemeentepolitie heeft er nog geen idee van wat de oor zaak kan zijn geweest van de brand die gistermorgen in alle vroegte discotheek 2000 aan De Haven in as legde. Omdat de eerste verdieping van het pand geheel uit brandde wordt de politie nogal belemmerd in haar speuractie naar de oorzaak. De brand brak maandagmor gen omstreeks drie uur uit. In de discotheek was toen niemand meer aanwezig. „En dat is maar goed ook aldus een woordvoerder van de politie. Veel te redden aan de inboedel was er op dat moment niet meer voor de brandweer. De brand, die aan de voorzijde uitbrak, verwoeste de gehele etage. Ook het benedenliggende café De Moriaan liep zware schade op. Dit café brandde enkele jaren geleden ook al eens uit. i Hoeveel schade de brand aanrichtte is nog niet exact te zeggen. Volgens de politie zou dat best weieens boven de honderdduizend gulden kunnen liggen. Discotheek 2000 was een jaar geopend. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Vlaardingen De raads commissie voor stadsver nieuwing en die voor in spraakbegeleiding en voor lichting buigen zich morgen avond in een gemeenschap pelijke vergadering over de ontwerp-inspraakverorde- ning stadsvernieuwing. De verordening zal worden gehanteerd bij inspraakpro cedures voor nieuwbouw of renovatie in stadsvernieu wingsgebieden. Zo staat in de verordening onder meer aangegeven op welke wijze de bewoners bij de plannen makerij worden betrokken (projectgroepen) en de voor waarden, waaraan het in spraak-proces dient te vol doen. Tot nu toe werd bij in spraakprojecten in stadsver nieuwingsgebieden de alge mene inspraakprocedure ge bruikt, maar in bepaalde ge vallen schoot die tekort. Als de beide commissies de betrokken wethouders posi tief adviseren over de ont- werp-verordening zal de ge meenteraad zich in de eerste vergadering na de vakantie op 2 september erover uit spreken. De gezamenlijke commissie vergadering wordt morgen gehouden in het stadhuis en begint om half acht De vergadering is openbaar en een ieder heeft bij de aanvang het recht tot inspreken. m PvdA-fractfe- lefder Gé Brou wer: enkele prioriteiten tij delijk aan de zijlijn zetten... Schiedam In een volledig isole ment heeft de VVD gisteravond moe ten toezien, dat de linkse partijen zich uitspraken voor een compleet finan cieel ombuigingsbcleid in Schiedam, waarvan nu juist de liberalen zeiden dat zij zelf alleen er de politieke moed voor konden opbrengen. De VVD kwam met drastische voorstel len, die leidden tot een keiharde confron tatie met de PvdA. Een korte stonde wa ren de gemoederen in de gemeenteraad nogal verhit en sloegen beide partijen el kaar met verwijten om de oren. Schiedam Met de aanhouding van acht fietsendieven, inbrekers en helers hebben de Schiedamse en Rotterdamse politie in nauwe samenwerking 140 kelderinbraken en tien inbraken in winkels en woningen kunnen oplossen. Van al het gestolen goed, voorna melijk fietsen (144) die samen met de andere spullen een waarde van 121.000 gulden ver tegenwoordigden, zijn slechts twaalf fietsen teruggevonden. Van de acht Rotterdammers zijn er drie voorgeleid aan de officier van justitie. Zij worden beschouwd als het drietal, dat de in braken pleegde en de fietsen van straat roof de. De andere vijf worden verdacht van he ling. Zij zijn door de politie verhoord en voorlopig op vrije voet gesteld. Het oprollen van de bende begon met de ar restatie van de 29-jarige Rotterdammer L. Y., die op 18 juli op de Polderweg op heterdaad betrapt werd toen hij een kort daarvoor ge stolen fiets bereed. Sindsdien is de politie de andere zeven Rotterdammers op het spoor gekomen. Y. bekende inmiddels zeven inbra ken, te weten zes in Schiedam en één in Vlaardingen, Zijn bekentenis leidde aanvan kelijk tot de arrestatie van R. S. (21) en B. A. S. (30). Later kwam de recherche uit bij de vijf Rotterdamse helers. Van de 140 kelderinbraken werden er 25 ge pleegd in Schiedam, 54 in Rotterdam, 10 in Capelle aan de Ussel, 12 in Delft; de andere vonden plaats in diverse kleine gemeenten. Hierbij werden 120 fietsen gestolen, die sa men een waarde van 94.000 gulden hadden. Ook werden nog fietsen van straat gestolen, te weten 7 in Schiedam en 17 in Rotterdam, met een gezamenlijke waarde van 12.000 gul den. Voorts stal men uit enkele winkels in Rotter dam drank ter waarde van 5000 gulden en ontvreemdde men uit twee andere zaken goederen voor nog eens 10.000 gulden. Wethouder Cees Bot loste gistera vond het startschot in de eerste Vlaardingse Avondfïetsvïerdaagse. Vier avonden lang gaan meer dan vijf honderd stadgenoten vijfentwintig ki lometer 'wegpedaleren' om op de slotavond een fraaie medaille in ont vangst ter kunnen nemen. Het bleef zonnig en droog. De eventu eel meegebrachte regenkleding kon rustig onder de snelbinders blijven. Een kwart zit erop, nu de rest nog... Vanavond kan er dankzij de inhaal- avond ook nog worden gestart. Motie overgenomen als troost voor VVD Schiedam Wethouder Herman Post hoorn knoet binnen zes maanden plan nen op tafel leggen voor het voormalig weeshuis de Lindenhof. Een motie met die strekking is gisteren in de gemeen teraad door VVD-raadslid Kor van Til- borg ingediend en met algehele stem men aangenomen. Het VVD-raadshd legde er de nadruk op dat eindelijk eens haast moet worden gemaakt met de restauratie van het pand. ,,Als wij er politiek eindelijk rijp voor zijn, zal an ders blijken dat het pand er al niet meer staat" zo hekelde Van Tilborg het gebrek aan slagvaardigheid van het college ten opzichte van de Lindenhof. Wethouder Posthoorn was het met dat gebrek aan slagvaardigheid allerminst eens. Hij noemde de motie van de VVD beleidsondersteunend, omdat er al plannen voor de Lindenhof in de maak zijn. Het gaat daarbij om kleine wo ninkjes, gecombineerd met sociaal-cul turele en maatschappelijke voorzienin gen. Overleg vindt op het moment plaats met de rijksdienst voor monu mentenzorg over de manier waarop de woninkjes in het pand moeten worden ingepast. Bovendien is men nog bezig over de subsidie die kan worden bin nengehaald omdat het bij de woningen gaat om zogenaamde Van Dam-Eenhe- den. De motie van de WD werd gisteren zonder mankeren door alle partijen overgenomen. Wethouder Herman Posthoorn echter noemde de motie overbodig; het college was immers al met plannen bezig. Gezien de politieke nederlagen van de VVD eerder op de avond, toen het reddingsplan ter spra ke kwam en de liberalen alleen bleken te staan in de raad, wilde Posthoorn de motie echter wel overnemen, zo liet hij weten. In de raadscommissie voor cultuur, sport en jeugdzaken was al eerder om een presentatie van de plannen voor De Lindehof gevraagd door PPR- raadslid Herman Noordegraaf. Post hoorn heeft toen gezegd in een volgen de vergadering de zaak aan de orde te stellen. Dat kan nu, met de motie van de VVD, dus gewoon doorgaan. Het zogenaamde financieel reddingsplan, door FvdA- wethouder Reinier Scheeres uitgedacht om de Schiedam se gemeentebegroting voor 1981 alsnog door de provin cie goedgekeurd te krijgen, kreeg na de polarisatie-effec ten in de raadsvergadering uiteindelijk instemming van de coalitiepartners PvdA en CDA, gesteund door D'66 en PPR. Maar de VVD en, tra ditiegetrouw als het om be grotingskwesties gaat, de CPN stemden tegen een stemverhouding derhalve van 29 tegen 5 (alleen PvdA'er Nikolaj Dielemans was absent). Of nu ook het reddingsplan inderdaad de redding voor de Schiedamse gemeentebe groting zal betekenen, dat moet overigens nog blijken, want het kan in theorie zijn dat gedeputeerde staten (GS) van Zuid-Holland nog meer wijzigingen eisen. De provin ciale goedkeuring van de be groting '81 is nodig om poli tieke wensen ook In daden om te kunnen zetten. Het geld is er wel, zoals men zei. maar het kan niet uitgege ven worden zonder fiat van GS. Maar aan deze vraag kwam de gemeenteraad niet toe. De discussie bleef steeds steken op de ruwe botsingen tussen VVD-raadslid Cor van Til borg enerzijds en de PvdA'ers Gé Brouwer, Jan Simons, Aad Wiegman en wethouder Scheeres ander zijds. In de wandelgangen sprak men van een massale wraakactie van de PvdA te gen VVD-leider Gerard Ver- hulsdonk, die vorige week woensdag in een interview in onze krant zei de socialis ten het liefst uit het college van B en W te willen 'weg- bonjouren'. PvdA'er Aad Wiegman en PPR-raadslid Herman Noor degraaf spraken zich uit voor een ingrijpende ombuiging van het financieel beleid, waarin men het schrappen van bestaande uitgaven niet moet schuwen. Een speciale werkgroep zal hiertoe inge steld moeten worden. De VVD echter liet zeer na drukkelijk weten zulk een politieke moed als eerste op te brengen. Van Tilborg: „Wij durven impopulaire maatregelen te nemen. Wij praten de mensen niet naar de mond door v6ór een ska- teboardbaan te kiezen en té gen de opvang van de twee de generatie buitenlandse gastarbeiders te stemmen." Met die voorbeelden wilde Van Tilborg aangeven hoe de verschillen lagen. De VVD wilde structurele pro blemen voorrang verlenen boven eenmalige uitgaven. Van Tilborg stelde bijvoor beeld voor de wielerbaan In het Hargapark, de bouw speelplaats Zuid en de ver harding van zeven handbal- velden op de lange baan te schuiven. „Ik ben mij ervan bewust dat zulke initiatieven veel impopulairder zijn dan het schrappen van socialisti sche stokpaardjes zoals een open jongerencentrum in de oude wijken, waar de PvdA nu om onbegrijpelijke rede nen vóór is," aldus Van Til borg. De PvdA-raadsleden kwa men gezamenlijk in verweer. Zij verweten de VVD wille keurige prioriteiten te stellen en benadrukten, mèt Aad van Lïngen van het CDA, dat er een mogelijkheid was bepaalde prioriteiten op een aparte 'koelkastlijst' te plaat sen, zodat deze niet echt ge schrapt worden en bij de vol gende meerjarenbegroting daadwerkelijk naar voren kunnen worden geschoven. De PvdA en ook de andere partijen vonden de VVD „mugge2iften" over enkele prioriteiten. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen wil niet ingaan op de klachten die bewoners van de Emmastraat hebben over de Turkse moskee al daar. Volgens burgemeester en wethouders zijn de door de bewoners gesignaleerde verkeersproblemen overdre ven. Volgens de wijkagent hou den de leden van de Turkse gemeenschap zich redelijk aan de afspraak zoveel mo gelijk op de Binnensingel en Julianasingel te parkeren, De bewoners zouden ook bang zijn voor brand. Aan de gebruikstoestemming voor de moskee zijn echter door de gemeente een aantal voorwaarden verbonden. Zo moeten de buitendeuren van de gebedsruimte draaien in de vluchtrichting; mogen op de eerste verdieping in iede re gebedsruimte niet meer dan 25 personen gelijktijdig aanwezig zijn; en geldt voor de begane grond een maxi mum van 225. De Vlaardingse politie zal nauwlettend op de naleving hiervan toeïien. Vlaardingen De verbou wingswerkzaamheden aan het voormalige schoolge bouw aan de Meerkoetstraat zijn gisteren van start ge gaan, Dit betekent dat het wijkcentrum van Vlaardin gen-Holy haar onderkomen in de Reigerlaan waarschijn lijk nog dit jaar zal kunnen verlaten. Het werk wordt uitgevoerd door Gemeente werken Vlaardingen. De stichting sociaal cultu- recl-en opbouwwerk Vlaar dingen-Holy zetelt al jaren in gebouw De Heipaal. De eige naresse hiervan, de stichting gereformeerd jeugdcentrum Vlaardingen, heeft het pand nodig voor de eigen activitei ten en daarom moest een an dere locatie voor het wijk centrum gevonden worden. Die noodzaak kwam vijf jaar geleden al voor het eerst aan JL Du nieuwsblad, waarin u al het nieuws uil eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met hel Rotterdams Nieuwsblad. jvdi®4' •vJoomA"*"' '~„de'V°s' 5ueq' ,e\. t>exe bon* vn&s,: 3<)00 vb Gemeentewerken Vlaardingen is gisteren gestart met de verbouwing van het oude school- gebouw aan de Meerkoetstraat. Eind dit jaar moet hier het wijkcentrum van Vlaardingen-Holy s zitten. het licht Steeds weer gaf de eigenaresse hen echter toe stemming nog wat langer te blijven. De laatste termijn liep op 1 juli af. De stichting Vlaardingen-Holy had goede hoop dat dan de werkzaam heden aan het oude schoolge bouw, een paar honderd me ter verderop, afgerond zou den zijn. Toen er opnieuw vertraging optrad, besloot de stichting gereformeerd jeugdwerk nog éénmaal over het hart te strijken. Het wijkcentrum mag nog in De Heipaal blijven tot de werk zaamheden aan het 'nieuwe* gebouw achter de rug zijn. Gisteren is de Vlaardingse dienst Gemeentewerken met het werk gestart. De ge meenteraad heeft een kre diet van 150.000 gulden be schikbaar gesteld. Meer mag het niet kosten, of de stich ting moet dit voor haar reke ning willen nemen. De nieu we eigenaren zullen in ieder geval al moeten betalen voor de inrichting, maar daar is geld voor gereserveerd. Voor het door de gemeente beschikbaar gestelde bedrag moeten enkele vloeren ver stevigd; wanden afgebroken en vervangen door schuif wanden worden; het sanitair aangepast (waaronder een invalidentoilet); de electri- sche installatie uitgebreid; en de buitenwand vernieuwd worden. Geld voor het aanbrengen van geluidsisolatie is er niet. Dit betekent dat het houden van disco- en dansavonden in de toekomst hoogstwaar schijnlijk uit den boze zal 2iin. Ais Gemeentwerken zich weet te houden aan de plan ning, dan kan het nieuwe wijkcentrum van Vlaardin gen-Holy begin december opgeleverd worden. U' ht>\

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1