Gestar t met bouw kleine woningen in oud GSD-pand i m Ik ^neem- de proef 'Niets wijzer geworden' Paniek rond kamp in Kethel ten onrechte Socu-ambtenaar kwaad op luie insprekers hanberwaai mflreeb dam eeni SP wil eenvoudige open parkeerplaats 0 Veerplein: centrum parkje 0 Geen dure silpgarage Vlaardingen raakt na Elckerlyck op drift r"' Burgemeester Van Prooijen bij provincie: Boekesteijn: ,Niets aan de hand'' College beval sluiting van 't Sterretje SCHIEDIi* ;he courant Maandag 24 augustus 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - ,105de jaargang no. 164 8 pagina's 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De Socialistiese Partij (SP) heeft een plan gelanceerd voor een eenvoudige parkeervoorzie ning rond het Liesveldviaduct, ter hoogte van V D, ongeveer op de plek waar volgens het besluit van de gemeenteraad een van de drie parkeergarages in het centrum moet komen, op de locatie Joubertstraat De SP van Remi Poppe voelt echter niets voor een dure silogarage, waarvoor de gemeente momenteel een voorkeur schijnt te hebben, maar wil volstaan met en kele eenvoudige, open parkeerdekken, die naast en bo ven het huidige viaduct zouden moeten worden gebouwd. 0 Remi Poppe ((inks) gebogen over zijn plan nen. Een sflogarage is een ondingen ook nog veel te duur,vindt de SP. Op die manier zullen de bouw en exploitatiekosten véél lager zijn, wordt onnodig grondge bruik tegengegaan omdat het straatniveau voor andere doel einden vrij blijft, terwijl de voorziening naar de mening van de SP beter gebruikt zal kunnen worden dan het si losysteem, waartegen de auto- zou hebben. ïn zijn plannen, die vandaag worden aangeboden aan bur gemeester en wethouders en de gemeenteraad, komt Poppe ook met suggesties voor het vrijkomende Veerplein. Hier kan een aantal woningen wor den gebouwd, terwijl er tevens ruimte is voor een bescheiden centrumparkje. Door uitbreiding van de aan gegeven parkeervoorziening met nog een extra parkeerdek zou ruimte geschapen kunnen worden voor driemaal zoveel auto's, als momenteel op het Veerplein worden geparkeerd. Daarnaast heeft de SP nog een andere variant voorgesteld, waarbij het gebouw -wat opper vlak betreft kleiner zou wor den. maar wel meer parkeer dekken zou kunnen krijgen. Dan zijn er zeker 500 auto s in te stallen. In het plan van de SP krijgt het Liesveldviaduct de functie van af- en aanvoer- route, maar dit viaduct kan ook voor doorgaand verkeer worden gebruikt. In het mid den van het viaduct zou een vrije busbaan mei overdekte halte kunnen worden aange legd. Kemi Poppe gaal er van uit, dat de parkeervoorziening zo wel voor bewoners als voor het winkelende publiek zou kunnen worden gebruikt. Op die manier zou het winkelende publiek In het weekend niet mee hoeven te betalen voor de leegstand gedurende de rest van de week. Voorwaarde voor de SP voor een dergelijke voorziening is, dat het geheel in beheer van de gemeente blijft. „Een par keervoorziening is ook open bare weg en die mag je niet in handen geven van projectont wikkelaars," vindt Poppe. Zie verder pagina drie. Schiedam Jan Kemps, coördinerend ambtenaar achter het sociaal-cultureel plan (SCP) voor Schiedam, is in woede ontstoken. Hij ergert zich enorm aan de laksheid, waarmee niet al leen politici maar ook verte genwoordigers van Schie- damse organisaties de plan vorming volgen. Zo kon eind vorige week een verga dering van de centrale werk groep SCP geen doorgang vinden, omdat het vereiste aantal leden, het quorum, niet aanwezig was. Kemps heeft zijn verontwaar diging niet in het openbaar durven uitspreken, maar men sen die hem de betreffende donderdagavond spraken, be merkten een stijgende ergernis bij de ambtenaar. Eerst was het tenslotte de commissie vcor cultuur, sport en jeugd die over het soeu-plan nauwe lijks iets zei en later was het in de financiële commissie PvdA- raadslid Jan Simons, die op merkte dat de ambtenarij te veel informatie aan de bevol king had doen toekomen. „Het is toch ook nooit goed," moet Kemps toen gezegd hebben tij dens een interne meeting op het stadskantoor, „geef je al ken een samenvatting, dan klaagt men dat er te weinig naar buiten komt, nu geef je alles en dan klaagt men weer dat het te veel is. Hoe kan ie mand nu te veel weten?" Eind vorige week waren in het stadhuis slechts veertien leden van de centrale werk groep aanwezig, van wie ove rigens een aantal nog te laat binnenkwam ook. Tenminste negentien leden dienen aan wezig te zijn, en dat is dan nog maar de helft van het redelij kerwijs te verwachten aantal. Overigens heeft niet alleen Jan Kemps zich aan deze de sinteresse gestoord, maar ook ïijn collega's vinden deze situ atie onbegrijpelijk. Dan kan men nog meer sym pathie opbrengen voor bijvoor- het club- en buuithuis- I werk in Schiedam, dat ten minste duidelijk heeft laten weten waarom men niet komt. Van die kant weet men op het stadskantoor tenminste, wat men verwachten kan. Maar van mensen, die zich wel heb ben aangemeld om mee te pra ten en dan niet of nooit ko men, hebben de ambtenaren geen hoge dunk. Ook een woordvoerder van de Schiedamse Gemeenschap, die wel met alle afgezanten aan wezig was, verfoeit de laks heid. waarmee veel instellin gen de socu-planning gade- daan. m ïlftSSBlNGEH 01Q-351SU vlaarüimt in opdracht vzsv. gemeente fc.-;DflnewfergB 'W 1 Van fin. Na een korte ruk aan een touw verdwijnt het doek en onthult wethouder Goudriaan het in de muur gedecoreerde woord 'Elckerlyck'. HIJ hoopt een dergelijke handeling binnen afzienbare tijd ook bij het voormalige GSD-pand aan de Fransenstraat te kunnen verrichten. Dit nieuwsblad. waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. 7 ,e\oï ï.o« Den Haag „Ik ben hier niets wijzer geworden," Resoluut oordeel van voorzitter M. van Prooijen eind vorige week na het bezoek aan het provinciehuis in Den Haag. Samen met secretaris F. Abbas van de vereniging Vrienden van het Staelduinse bos luisterde Van Prooijen gistermiddag naar drs J. Borgman van gedeputeerde staten. Borgman legde in een per soonlijk gesprek met de bos- vrienden nogmaals uit dat de ontruiming van de munitie opslagplaats in het Staelduinse bos vastzit op de verhuiskos ten. Van Prooijen merkte op dat eerder nooit over de ver huiskosten is gesproken: „Het verwijderen van de munitie opslagplaats -werd aanvanke lijk geblokkeerd door het ont breken van een vervangende ruimte. Nu is die gevonden en dan is er weer geen geld," al dus Van Prooijen. Hoewel in de afgelopen twee jaar is gesproken, over een be drag van acht miljoen gulden, zei Borgman gistermiddag dat het zou gaan om acht tot tien miljoen. Defensie moet vol gens Borgman vier van de acht miljoen gulden voor zijn rekening nemen. Het ministe rie van CRM zou een zelfde bedrag moeten neertellen. Met de .overdracht van het stuk grond van de munitie-opslag plaats zou de provincie één miljoen meebetalen. Borgman ziet echter aankomen dat de provincie moet opdraaien voor de aankoop en de beheerskos ten van de grond. Hij voerde gistermiddag aan dat de pro vincie financieel moeilijk zit door het uit de hand gelopen project Kiltunnel. ,,AUes wat de heer Borgman hier heeft verteld, was ons al bekend," zei Van Prooijen. „Alleen een nieuw toegezegd onderhoud van de ambtelijke werkgroep biedt wellicht enig S:rspectief." e Vrienden van het Stael duinse bos zitten ondertussen niet stil Vanmiddag om vier uur overhandigen zij ter gele genheid van het tienjarige be staan op het Plein in Den Haag enkele duizenden hand tekeningen aan de uit Maas sluis afkomstige minister van defdisie, Pieter de Geus. Vlaardingen Na de oplevering van het eerste project kleine huis houdens is de gemeente Vlaardingen drie dagen later begonnen aan een volgend, kleinschalig initiatief. Wethouder Bas Goudriaan onthul de vrijdagmiddag bij de ingebruikname van twaalf één- en tweeper soonshuishoudens in pand Elckerlyck (Oosthavenkade 60), dat ook met een tweede project aangevangen kan worden. Vandaag is gestart met de verbouwing van het voormalig GSD-pand aan de Fransen- straat. Hier komen ook 35 zogenaamde Van Dam-eenheden. In september vorig jaar kraak te het Xommitee Jongeren Huisvesting het oude pand van de sociale dienst, Demonstra tief slechts voor een dag. En kele maanden later besloot de Vlaardingse gemeenteraad de wensen van de jongeren te ho noreren. Na de noodzakelijke aankoop cn planvorming kan nu daadwerkelijk met de reali sering begonnen worden. Daarnaast heeft de woning bouwvereniging Samenwer king '77 besloten haar plan voor een dergelijk project in de oude kerk aan de Binnen singel definitief door te zetten. De eerste, bouwkundige aan zet hiertoe zou ook niet lang meer op zich laten wachten. De kleine huishoudens in Elc kerlyck, met een huur van een kleine drie-tot vierhonderd gulden (inclusief stookkosten etcetera) zijn bijna allemaal verhuurd. De toch tamelijk hoge huurprijs was op het laat ste moment nog reden voor mensen .om van deze behui zing af te zien. „Het pand Oosthavenkade 60 werd in 1963 door de gemeen te aangekocht", dreunde wet houder Goudriaan (stadsont wikkeling en huisvesting) vrij dagmiddag op. De resultaten van een uurtje huiswerk ver volgend: „Het moest een jeugdhonk worden, maar al snel was het de meest beruchte nachttent van Vlaardingen. Toen al was het de naam 'Elc kerlyck* gegeven." In 1978 brandde het pand af, waarna het idee kwam er één- en tweepersoonshuishoudens van te maken. Een plan dat nu dan haar voltooiing heeft be leefd. De nieuwe bewoners hebben allen de beschikking over een eigen keuken, toilet en douche. Slechts de tuin en de ruimte voor wasmachines (die nog in gezamenlijk over leg aangeschaft moeten wor den) zijn voor gemeenschappe lijk gebruik. Leden van de stuurgroep voor één- en tweepersoons huishou dens noemen de realisering van dit eerste projectje „een druppel op de gloeiende plaat". Zo'n 5000 mensen staan ingeschreven voor een derge lijke behuizing. Zelfs de de missionaire staatssecretaris van volkshuisvesting, Brockx, begrijpt niet waarom Gou driaan zich tot dergelijke kleinschaligheden beperkt. Het is de wethouder er echter in eerste instantie veel aan ge legen de kale plekken in de binnenstad te vullen en de leegstaande panden te benut ten. Iets dat hij meer ziet zit ten dan de bouw van een grote flat in Holy, speciaal bestemd voor de kleine huishoudens. Schiedam Grote paniek is dit weekeinde ontstaan onder de inwoners van Kethel-Oost en Spaland, die zich verzetten tegen de vesti ging van een woonwagenkamp aan de Koe koekslaan. Zij zijn enorm geschrokken van het besluit van de vereniging ruimtelijke or dening Schiedam/Kethel en Omstreken om een bezwaarschrift, dat deze maand bij de raad van state zou handelen, in te trekken. De inwoners van Kethel vreesden dat de vereniging heel dom handelde en nu de weg naar een woon wagen park zelf opende. Aan de an dere kant verkneuterde men zich er al haast om, dat de gemeente Schiedam een steekje had laten vallen en het één jaar geldende voor- bereidingsbesluit voor een woonwagen locatie was ver geten. En van deze mogelijk heid hoorden de bewoners van het woonwagenkamp aan de Schiekade geschrok ken op. Er blijkt echter helemaal niets aan de hand te zijn, volgens C. P. Boekesteijn, ju ridisch ambtenaar bij de af deling stadsontwikkeling op het stadskantoor. De vereni ging behoudt nog voldoende beroepsmogelijkheden en de gemeente heeft nog moge lijkheden genoeg om het woonwagenpark te realise ren. Volgens de heer Boekes teijn is de zaak procedureel heel ingewikkeld en hij kan zich de ontstane onzekerheid dan ook goed voorstellen. De zaak is heel complex. Het voorbereidingsbesluit van de gemeenteraad, op 20 novem ber 1979 genomen, hoefde volgens Boekesteijn niet noodzakelijk te leiden tot een ontwerp-bestemmingsplan, maar moet nu eerder gezien worden als een openbaarma king van de intentieverkla ring van de gemeenteraad om aan de Koekoekslaan een kamp te stichten. Het was destijds zeer ongewoon, dat de vereniging in Kethel te gen zulk een intentieverkla ring in beroep ging. Iedereen mag tenslotte vrijelijk een intentieverklaring uitspre ken, 2ei men bij de gemeen te. Doorgaans geldt een voorbe- reidingsbesluit voor het we ren van ongewenste ontwik kelingen. Omdat echter de gemeente Schiedam eigena resse is van de driehoek aan de Koekoekslaan, heeft zij ook privaatrechtelijk nog voldoende mogelijkheden om ongewenste bestemmingen te beiemmeren. Voor het ver wezenlijken van de eigen in tentie is ook geen voorberei- dingsbesluit meer nodig. Pas als de gemeente komt met een ontwerp-bestem- mingsplan en daar een be sluit over genomen moet worden, kan de vereniging in Kethel weer beroepspro cedures ontwikkelen. Schiedam De sluiting van café 't Sterretje vori ge week is geschied op bevel van burgemeester en wethouders van Schiedam. De exploitant van 't Sterretje, Jan Brussé, kreeg schrifte lijk bericht dat hij de be drijfsuitoefening onmid dellijk moest staken. De vereiste horecapapieren ontbreken namelijk, nu een kelner van Brussé elders is gaan werken. Vergunning reeds op 14 november 1979 aange vraagd. Tot dusver was er niets aan de hand, want de betrokken kelner die bij Brussé werkte beschikte over de nodige diploma's. Nu de barkeeper van De Ster vertrokken is, kan Brussé niet meer voldoen aan het bepaalde in de drank- en horecawet, hoe wel hij vorige week naar stig op zoek is gegaan naar een andere gediplomeerde tapper. „Wegens omstan digheden gesloten" stond op de toegangsdeur van het fraaie pand aan de Buitenhavenweg 180, op de hoek van de Rotter- damsedijk. Het streven van Brussé was afgelopen weekend weer open te kunnen gaan. Burgemeester en wethou ders hebben de exploitant van café De Unie, hoek Lange Haven ^Gerrit Ver- boonstraat, bericht dat hij zijn terras wel mag hand haven, maar dat dit nog geen garantie is dat het voor de komende jaren ook het geval zal zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1