STAD/STREEK 3 Antoon van Bij nen werpt zich op stadsvernieuwing DIPPEN Kelderboxen erg moeilijk afdoende te beveiligen Morgenavond groot openingsfeest Nieuwe opbouwwerker mijdt voetsporen van voorganger Diefstallen uit flats schering en inslag L&V- senioren in the Mood Wist u, dat de énige Zuid-Afrika in Schiedam Kinderen op beat-ballet Bij uw exclusieve Rippen-adviseur: QUISPEL* HOUTMAN MUZIEK PIANO'S donderdag 27 auguatua 1981 VD/SC/WW Krakers voelen zich thuis in schoolgebouw Vlaardingen Het is woens dagochtend even voor zeven uur, Een twintigtal Vlaarding- se jongeren heeft zich verza meld hij een koffiezaak vlakbij het station. Doel van de bij eenkomst: het kraken van de voormalige detailhandelschool aan de Westhavenkade. Pop muzikanten, kunstenaars, le den van de theatergroep Krijt en enkele 'emotioneel betrok kenen' zijn het wachten op een fatsoenlijke ruimte zat en nemen het heft in handen. Even later is iedereen in het pand. De gemeente wil het ge bouw tegen de vlakte gooien, maar de cultureel-georienteer- de Vlaardingse jongeren zijn er maar wat blij mee. Direct na het betreden van het pand wordt met de inrichting begonnen. De inhoud van een bestelauto (stoelen, pannen, slaapzakken, een radio, etcete ra) vindt haar tijdelijke be stemming. Iedereen is meteen druk in de weer. Zijn alle spullen naar binnen geladen, dan i3 er even tijd de nieuwe behuizing te bekijken. Ze zijn allemaal onder de indruk. „Oh, wat mooi. Moet je zien wat een ruimte", het weer klinkt veelvuldig en hol door het inmens grote gebouw. Ook is er teleurstelling over de vele vernielingen die, in die enkele maanden sinds de sluiting van de detailhandelschool, zijn aangericht. Een groot aantal ruiten is gesneuveld en ook de trapleuningen zijn niet meer wat ze geweest zijn. De uren die volgen wordt er stevig doorgewerkt Voorlopig richt de aandacht zich op en kele lokalen. Dat moeten de plaatsen zijn waar de eerste activiteiten plaats vinden. Morgenavond bijvoorbeeld, wanneer een groot openings feest wordt gegeven. Ondertussen komen er nieuwe sympathisanten bij („Eerst de kinderen naar school ge bracht"), en gaan anderen naar hun school of werk. Om twee uur 's middags is een groot deel van het gebouw schoongeveegd. Felgekleurde platen op de grond verraden dat hard aan de muurdecoratie wordt gewerkt Fanatiek wordt getracht zo snel moge lijk electriciteit en water te krijgen. Het eerste zal iets makkelijker gaan. In de bene dengang brandt al licht en overal loopt geaarde bedra ding. Iets dat vooral handig is voor de popgroepen, die zo door John Bunte snel mogelijk willen repeteren. Eén lokaal is ingericht als keu ken. Tenminste, daar staan ta fels, stoelen, melk, en ligt brood en kaas. De stereo-in stallatie is inmiddels aangeslo ten en de Au Pairs galmen door dat wat eens een gymnas tiekzaal was. In de 'keuken' licht een aantal krakers het doel van de actie nogmaals toe. Namen hoeven niet in de krant Ze operen na drukkelijk als greep en zien uitspraken dan ook liever 'als zijnde uit de mond van de groep' terug. Een stukje geschiedenis voor af. Popgroepen, beeldend kun stenaars en leden van de to neelgroep Krijt zijn al enige tijd op zoek naar een fatsoen lijk onderkomen. De sinds eni ge maanden gesloten detail handelschool leek hen bij uit stek geschikt. Ze kregen van de gemeente echter nul op re quest Die heeft hier namelijk andere plannen voor. De Be jaarde nstich ting heeft een claim op de grond en de ge meente wil het pand daarom snel slopen en er een bejaar dencentrum neerzetten. De ac tievoerders stellen nadrukke lijk dat hen er niet om te doen is de realisering van een be jaardencentrum te dwarsbo men. De groep: „Maar waarom zou je als gemeente dubbele kosten gaan maken. Het pand slopen zou waanzinnig veel geld gaan kosten en ze moeten toch voor een voorziening voor ons zorgen. Waarom zou je dan geen twee vliegen in één klap slaan?" De door de bejaardenstichting gekozen locatie lijkt hen so wieso ongeschikt De plek ligt een eind van het centrum af (aan het eind van de Westha venkade vlak bij Het Hooft) en een busdienst gaat die rich ting niet uit. Daardoor zouden die bewoners toch geïsoleerd van de binnenstad komen te zitten, net als in Vlaardingen- Holy. Alleen rijdt bus 52 daar nog wèl langs. Sociëteit B'bwana is momen teel Vlaardings 'cultuurtem per. Het pand aan de Hoflaan is echter veel te klein en is bo vendien in slechte staat De gemeente wil dat het gebouw brandveilig gemaakt wordt, eerder zou de sociëteit niet opengaan. Zoiets zou echter 50.000 gulden gaan kosten. In het licht van de sloop van de Hoflaan (over ongeveer twee jaar) een zinloze uitgave. „Dan kunnen ze dat geld beter in gebouw aan de Westhavenka de stoppen", zegt één van de krakers. Een ander voert een volgend argument aan. Niet zo belang rijk als het ruimtegebrek, maar wel iets waar de ge meente gevoelig voor zou kun nen zijn. Hij: „Het is een heel mooi pand dat gewoonweg niet gesloopt mag worden. Het ligt huiten het binnenstad, ei genlijk een beetje in een dode „We zitten hier toch prach tig", zeggen de krakers, die zich ai helemaal thuis voelen. hoek. Zou hier nu een cultu reel centrum komen, dan krijg je een hele stroom mensen deze kant op en komt 't weer tot leven." Een laatste voordeel is volgens hen de tamelijk geïsoleerde ligging. De eerste flat op hon derd meter afstand en slechts één huis (dat van de voormali ge concierge van de school) daar binnen. Als alles goed verloopt kan dit weekend al een test voor omwonenden zijn. Dan moet het programma van start gaan met een ope ningsavond (vrijdag), het op treden van een popgroep (za terdag) en een filmavond. Schiedam Schiedam-Oost heeft met Antoon van Bijnen (28) een nieuwe opbouwwerker. Meer dan een jaar nadat Jan Poort overspannen met opbouwen stopte is de vacature dus weer vervuld. Maar het probleem dat Jan Poort teveel werd, dreigt ook nu ween er is nog steeds slechts een functie voor halve dagen. Uitbreiding tot een hele opbouwwerker is door ingrijpen van de provincie voorlopig bevroren. Pas als de Schiedamse begroting over 1981 is goedgekeurd, kan die uit breiding plaatsvinden. Zoals bekend is inmiddels een red dingsplan gemaakt om die goedkeuring te verkrijgen. Maar tot die tijd heeft üost an dermaal slechts een halve op bouwwerker. En dat is totaal onvoldoende, meent het be stuur van de bewonersvereni ging Schiedam-Oost. „Er is aangetoond dat een opbouw werker in een week wel voor zestig uur werk week heeft liggen in Oost" zei de tweede voorzitter Aad de Wolf al. Toch denkt de nieuwe op bouwwerker zelf dat hij zich voor overspanning kan behoe den. Lekker brood nik denk dat ik veel minder zal proberen overal tegelijk op in te springen. Het lijkt mij veel beter met één ding te be ginnen en te proberen daar re sultaat te bereiken. Dat is be langrijk om mensen in de wijk te laten zien dat je met iets goeds bezig bent Je moet je zelf bekend maken door goed werk te leveren. Het is net als niet een bakker; als die bui tengewoon lekker brood bakt neeft hij voordat hij het weet veel klanten en een groot con cern." Een groot concern hoeft het voor Antoon in Oost niet te worden. Wel maakt hij duide lijk dat het pandje van de be wonersvereniging aan de Franklins tra at nummer 1, waar hij ook in is onderge bracht uitbreiding behoeft De bewonersvereniging en de op bouwwerker moeten er samen een kamertje delen en dat maakt goed werken tot een moeilijke zaak. De nieuwe op bouwwerker zelf heeft overi gens al een idee om het ruim teprobleem afdoende op te los sen. „Je zou in de wijk twee centra kunnen gebruiken: een tje waar naar behoeven lawaai kan worden gemaakt en alle activiteiten in die sfeer kun nen worden ondergebracht en een centrum waar de informa tie te halen is en waar de hulpverleners zitten. Dat laat ste zou dus een plek zijn voor ander meer de bewonersvere niging, de opbouwwerker en het maatschappelijk werk," Voordeel Volgens Antoon heeft het con centreren van al die activitei ten in een gebouw een groot voordeel: de bezoekers van het pand zien meteen welke infor matie in de wijk te halen is. Anloon van Bijnen, de nieuwe opbouwwerker in Oost. „De meeste mensen weten maar de weg naar een of twee organisaties of hulpverleners." De gebrekkige ruimte voor op bouwwerker en bewonersve reniging is een van de belang rijkste punten die de opbouw werker wil gaan aanpakken. Maar van nog meer importan tie vindt hij de stadsvernieu wing die in Oost op stapel staat. Woningen zijn op som mige plaatsen zo erg aan het verkrotten, dat snelle ingreep meer dan noodzakelijk is. Het meest bekende voorbeeld van die situatie is te vinden in de omgeving van de Stations straat. Nog steeds echter hebben be woners van Oost niet te horen gekregen wat er precies in de wijk zal gaan gebeuren. Van Bijnen meent dat snelheid noodzakelijk is. „Als de ge meente niet op redelijke ter mijn met plannen komt, kan er misschien vanuit de bewo ners druk op de gemeente worden uitgeoefend", zegt de opbouwwerker nog voorzich tig. Het heeft volgens Antoon van Bijnen de voorkeur om voor Oost eerst een globaal plan op te stellen. Alle ele menten moeten goed worden afgewogen en dan moet wor den bekeken wat je met de wijk van plan bent. Antoon van Bijnen heeft zijn eerste weken gebruikt om zich in de wijk te oriënteren. „Je moet te weten komen wat de geschiedenis van de wijk is, je moet de huidige situatie bekij ken en uitvinden wat er in de wijk moet worden aangepakt Met de gemeente heb ik al meteen kennis kunnen ma- door Richard Stomp ken. Toen de SSWO op het stadskantoor ging vertellen dat ik de nieuwe opbouwwer ker voor Oost zou worden, werd pas verteld dat het niet door kon gaan. Hoewel ze op het stadskantoor die informa tie al veel langer hadden, kre gen we het pas op het aller laatste moment te horen. Ik heb dan ook niet de indruk dat het een bestuur is dat de boel stevig in de hand heeft en voldoende rekening houdt met de belangen van de burgers. Dat is me wel een beetje te gengevallen. Het stadsbestuur komt niet inspirerend en sti mulerend op mij over." Juist een goede start voor een opbouwwerker zou je zeggen. Hij wordt bij de eerste de beste ;enheid al met een van de lemen geconfronteerd. Hii w gelegi probl' Dat c at maakt duidelijk dat er in ieder geval nog voldoende te doen zal zijn. Antoon van Bij nen lacht: „Ja, zo kun je het ook bekijken, maar van een goede start kun je natuurlijk niet direct spreken; ik ben im mers maar voor halve dagen benoemd terwijl het de bedoe ling was hele dagen bezig te gaan." Zes jaar strijd Antoon Van Bijnen is afkom stig uit Brabant Uit het dorpje Haarsteeg om precies te zijn, in de buurt van Den Bosch. Ziet daar op het moment juist een strijd van zes jaar beloond worden. Samen met wat jeugdvrienden voerde hij al sinds 1975 strijd voor het be houd van een wiel (kolk na een dijkbreuk of overstroming ontstaan, red). Pas met de komst van een nieuwe burge meester kregen de strijders voor het wiel hun zin: zes jaar nadat men besloot het water voor recreatiedoeleinden te bestemmen is er pas uitzicht op behoud van het rustieke karakter. Antoon van Bijnen wijst op dat voorbeeld: „Je ziet dat het soms nodig is je ergens hele maal in vast te bijten. De tijd is vaak de grootste tegenstan der van acties die bewoners ondernemen. Het tijdwapen wordt door overheden gehan teerd, al gebeurt dat niet altijd bewust Bewoners brengen het meestal niet op om zes jaar met een zaak bezig te zijn. Dat hebben wij ook in Haarsteeg gezien. Steeds meer mensen van de de oorspronkelijke groep vielen af. Als opbouw werker is het je taak te voor komen dat acties daardoor stuk lopen." Vlaardingen Weer zijn enkele flatbewoners het slachtoffer geworden van diefstallen uit hun kelder boxen onder het flatgebouw. Het is een delict dat te genwoordig vrijwel iedere dag wel ergens wordt ge pleegd. Fietsen en bromfietsen, kampeeruitrustingen en andere spulletjes die 'even' in de keldertjes zijn op geborgen, zijn de meest gewilde objecten. Een dezer dagen is bij de haast ideale ruimte. Er ko- Vlaardingse politie weer aangifte gedaan van inbra ken in kelderboxen aan de Holysingel. Een bewoner raakte op die manier een complete kampeeruitrusting, een koffer met winterkle- dïng en een partij 78-toeren grammofoonplaten kwijt. Een en ander had een totale waarde van zo'n 3000 gulden. Een andere Holysingelbewo- ner raakte een draadloos be stuurbare raceauto, een da mesfiets, een koffer met kle ding en een matras kwijt. Volgens rechercheur De Vries van de Vlaardingse po litie is het inbreken in kel derboxen dikwijls een 'fluitje van een cent'. „Die boxen zijn nauwelijks afgesloten. Vaak gaat het alleen maar om een stukje gaas, dat je met een scherp tangetje zo hebt doorgeknipt. Sommige bewoners proberen hun spul letjes wel wat beter te bevei ligen, door goede sloten te monteren of planken voor hun box te timmeren, maar dat helpt ook niet altijd. Het zijn meestal niet al te stevige houten deurposten, dus wie een beetje moeite doet met een breekijzer of er een flin ke trap tegen geeft, is meest al zo binnen," aldus de poli tieman. In sommige flatgebouwen probeert men toch een betere beveiliging te kweken door de toegangsdeuren tot de ruimte waarin de kelder- boxen zich bevinden af te sluiten, en iedere bewoner een sleutel te geven. Maar ook dat is niet de ideale op lossing. De Vries: „Ach, hoe gaat dat: de kinderen krijgen ook een sleutel, en iemand verliest er wel eens een, of men stopt even een spons tussen de deur als men in zijn kelderbox wil wezen, zo dat de deur helemaal niet dicht meer is: het zijn alle maal zwakke plekken in het systeem." Natuurlijk is zo'n kelder ruimte voor inbrekers een men in de praktijk niet zo veel mensen, terwijl de be woners van de flatgebouwen elkaar nooit allemaal ken nen, 2odat een vreemde nau welijks opvalt. „En soms heb je van die lange gangen, waarop allemaal zijgangetjes uitkomen, zoals onder de flats aan de Holysingel. Ze ker in die zijgangetjes kun je vrijwel ongestoord je gang gaan," aldus de rechercheur. Toch kunnen flatbewoners best een heleboel doen, om hun vaak kostbare spullen wat beter te beveiligen. In de. handel zijn diverse materia len verkrijgbaar, die het in brekers een stuk moeilijker maken. Daarbij dient men er echter wel op te letten of het ondanks al die mooie sloten en beter hangwerk voor in brekers niet eenvoudig is, om met domme kracht een deur in zijn sponningen te forceren. Want dan zijn al die dure beveiligingen nog voor niets geweest- Schiedam Donderdag zal worden gepoogd in Schiedam een plaatselijke afdeling op te richten van het landelijke comité Zuidelijk Afrika. Daartoe wordt een bijeen komst gehouden in zaal Irene waarop onder meer de Zuid-Afrikaanse balling Da vid de Beer zal spreken. Nog voor het comité is opge richt heeft het al een eerste actiepunt: het plaatselijk or ganiseren van de landelijke collecte die voor Zuid-Afri kaanse bevrijdingsbewegin gen zal worden gehouden. De avond in zaal Irene be gint om acht uur. Vlaardingen Voor kinde ren van acht tot twaalf jaar bestaat dit jaar de mogelijk heid ïn buurthuis De Haven een cursus modern beat-bal let te volgen. In tien lessen kan hen de kunst van het beat-ballet bij gebracht worden. De eerste bijeenkomst is op woensdag 2 september. Er kunnen twin- tig kinderen deelnemen. Voor de groep van twaalf tot vijftien jaar zijn ook nog en kele plaatsen beschikbaar. Voor een hele cursus moet 12,50 betaald worden. Opga ve is al mogelijk bij buurt huis De Haven, telefoon 34.45.39. Vlaardingen Oud-leden en ouders van leden van- Liefde en Vrede zijn donder dagavond weer welkom ïn- hun eigen sociëteit AU-In. Beneden in gebouw Triangel aan de Franssenstraat wor den de L V-senioren ver wacht in de oude sociëteit van In the Mood. Daar staan koffie en andere drankjes klaar om de conversaties nat te houden en de spelletjes te veraangenamen. Het begint om 20.00 uur. ADVFRTFMTIF mnooinr mlrnn De "Largo" uit de nieuwe Fi pp en-koliektic is uitgevoerd in hand- bewerkt, massief eiken. In rustieke of in donkergelakte uitvoering. De bijpas sende bank heeft 'n echt lederen acting. De "Largo" heeft 'n superieure toon kwali teit: op de zangbodem freft Kippen liefst 5 jaar garantie! U bem welkom om bij ons te komen kijken es luisteren. Singel 116 - Schiedam - Tel. 010-268871

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3