Maatschappelijk werk wil meer de wij k in Geen richtlijnen voor lichtreclames Ik - steent^ dêproef Nieuw conflict bij stichting voor opbouwwerk W'ooncaravans Koko Petaio uitgebrand krant Zakenlui komen af op veiling Musis Sacrum Stichting staat reorganisatie te wachten Bestuurslid loopt kwaad weg uit SSWO Dahlia- vereniging hoopt op Schieland 9 PSP stelt vanavond vragen Kort geding op 10 september Op tijdelijke standplaats Lickebaert- oeverbos: Welstandscommissie adviseert: Aandelen Windmill deels in franse handen !fl s ihiedamsche courant Woensdag 2 september 1981*" - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 171 s PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Het maat schappelijk werk in Schie dam zou heel anders geor ganiseerd moeten worden. Te veel moeten de maat schappelijk werkers zich conformeren aan twee in stanties: het bestuur van de stichting maatschappelijk werk Schiedam enerzijds en allerlei wijkgroepen waarmee samengewerkt wordt anderzijds. Dit dua lisme is duidelijk naar vo ren gekomen bij het twee jaar durende experiment in Schiedam-West, waar de werkers in het veld zich he lemaal op de wijk konden gaan richten. Als het streven naar klein schaligheid in het maat schappelijk werk (dus wijkgericht werken, mid den tussen de mensen in staan) wordt doorgezet, dan wordt het volgens het beleidsplan 1981 een be- ïangrijk probleem dat de huidige bestuursstructuur is geënt op wezenlijk ande re uitgangspunten. Er zit ten bijvoorbeeld kerkelijke groeperingen In, die tegen de hulpverlening vanouds anders aankeken dan nu in de praktijk geschiedt. Ook de gemeente Schiedam zit als subsidiegever op twee stoelen. Wordt gekozen voor wijk gericht werken, dan zal dat gevolgen moeten hebben voor de hele organisatie. Zoals het in het beleids plan staat: „Het aan de hui dige stichtingsvorm ten grondslag liggende verte- genwoordigings- en coöpta tiesysteem is niet in over eenstemming met een fun damenteel gedecentrali seerde aanpak van het werk." De raadscommissie voor sociale zaken spreekt zich maandag om acht uur 's a - vonds over het beleidsplan van de stichting maat schappelijk werk uit. In het beleidsplan komt de drang naar de kleinschalig heid onmiskenbaar naar voren. Zo blijkt er behoefte te zijn aan nieuwe steun punten, in Nieuwland en in Zuid. En ook zullen de maatschappelijk werkers hun deelneming in andere wijkorganen continueren. Overleg blijft bestaan met onder meer de sociale in stellingen, het stedelijk overleg buitenlanders, de werkgroep uithuisplaat sing minderjarigen in Schiedam en de sociale dienst (GSD). In de contacten met de GSD moet komen vast te staan, welke duidelijke taakafbakening er komt tussen maatschappelijk werk en sociale dienst. Zo wil de GSD zich meer gaan bewegen op het terrein van de hulpverlening en de be geleiding, terwijl andere groepen vinden dat de so ciale dienst alleen een 'uit- keringsfabrlek' moet zijn met hooguit een signale rende functie. Schiedam Bestuurslid Gerard Kolner is gisteravond kwaad weggelopen uit een vergadering van de SSWO, de stichting die de 'papieren werkgever' is van drie Schiedamse opbouwwerkers. Kolner overweegt zijn werk in de SSWO neer te leggen. Opnieuw is daarmee een conflict in de stich ting naar buiten gekomen, nadat eerder een jarenlange strijd werd gevoerd tussen deze stichting en Schiedam-Zuid, omdat de SSWO weigerde Armand van Puyvelde als opbouwwer ker in Zuid te benoemen. Het huidige conflict binnen hot SSWO-bestuur heeft alles te maken met de volgens som migen ongelofelijk ingewik kelde vergaderwijze van het stichtingsbestuur. Gerard Kol ner bekritiseerde met name de oneindige discussies over de tails, die binnen het bestuur telkens weer werden gevoerd. Zo is het voorgekomen dat urenlang over de notulen van een vorige vergadering werd gepraat. De kritiek van Kolner richtte zich gisteravond met name op de inbreng van extern advi seur Wim van Meenen, die op' tal van detailpunten aanmer kingen had en in de ogen van Kolner de vergadering op die manier enorm ophield. Boven dien ergerde de vertegenwoor diger uit Oost zich aan de tijd die werd besteed aan een kwestie die alleen voor de wijk Centrum van belang zou zijn, „Ik hou het niet meer uit, ik ga weg," sprak Kolner en hij verdween van de vergade ring. Nog voor de afloop van de vergadering liet hij telefo nisch weten niets meer in de SSWO te zien. als op de huidi ge manier wordt doorgegaan. Op de agenda stond gisteren juist het jaarverslag over 1980 van de SSWO. Dat jaarverslag komt over twee weken aan de orde op de jaarvergadering van de stichting en men vroeg zich gisteren af hoe men zo veel mogelijk mensen daar voor zou kunnen interesseren. Voor Gerard Kolner is duide lijk dat op de huidige manier niemand kan worden geïnte resseerd. Hij kreeg gisteren enige bijval van de nieuwe op bouwwerker voor Oost, An- toon van Bijnen, die als toe hoorder bij de vergadering aanwezig was. Er zijn meer mensen binnen de SSWO die wijzen op de on mogelijke gang van zaken. Over het algemeen wordt daarbij gewezen op het falen van de wijkoverleggroepen in Schiedam. Het was oorspron kelijk de bedoeling dat die groepen zich met het werk van de opbouwwerker bezig houden, maar in de praMïrfs zijn die groepen nooit vatS grond gekomen. Daardoor is de SSWO niet op de hoogte van wat er in de wijken ge beurt en moet tijdens vergade ringen op onnodige details worden ingegaan, zo wordt ge redeneerd. Schiedam De dahliavere niging Schiedam is hoopvol gestemd na een gesprek, dat gistermiddag plaatsvond met een vertegenwoordiging van het Schielandziek en- huis. Volgens dahlia-voorzit ter Bertus de Graaf „weten we officieel nog van niets", maar de vooruitzichten om de jaarlijkse bloementen toonstelling in het zieken huis te mogen houden zijn gunstig. Er is nog een forma- liteitje, waaraan de vereni ging moet voldoen: een ver zoekschrift wenden tot de directie en dan lijkt de zaak rond en is de dahlia club met haar expositie niet langer dakloos. Gem eente sleept krakers voor rechter in De tweede fase van de aanleg van park Kethel is van start. Pagina drie. Heipaal moet meer 'buurthuis'worden. Pagina drie. InekeTelleraarop de bres voor SW. Pagina vijf. Vlaardingen Vier grote wooncaravans van de zigeunerfamilie van Koko Petaio zijn gisteravond tegen twaalf uur in het oeverbos De Lickebaert tussen Vlaardingen en Maas sluis geheel uitgebrand. De brand ontstond na een kleine aanrijding, die op de stand plaats die de familie sinds enkele dagen heeft ingenomen plaatsvond. Een van de fa milieleden reed met een VW-bus tegen een van de caravans aan. Een brandehde oiieka- chel in de caravan viel om en zette binnen enkele seconden de zaak in lichterlaaie. De brand bleef, omdat de zigeuners het vuur niet snel zelf wisten te bestrijden, niet be perkt tot die ene caravan. Het vuur sloeg over naar drie andere wagens die vlak in de buurt stonden, en die eveneens in vlammen opgingen. De bewoners konden zich op tijd in veiligheid stellen. Men is niet verzekerd. De familie Petaio heeft sinds het afgelopen weekend weer een (illegale) standplaats in het oeverbos ingenomen. In eerste instantie ging het om vier of vijf wagens, maar later groeide dit aantal aan tot negen. Gistera vond laat zijn drie families in verband met de brand en vanwege familie-omstandighe den naar Amsterdam vertrokken. De bewoners van de vier overige wooncara vans hebben gistermiddag van de politie de aanzegging gekregen, dat zij de gemeente binnen enkele weken moeten verlaten. Ze waren overigens zelf al van plan, om uiter lijk vrijdag verder te trekken. Schiedam Vanochtend om elf uur is Musis Sacrum ge veild. In gebouw Arcade kwamen makelaars, zaken lieden en ook enkele figuren uit de Schiedamse onderwe reld tezamen om er mee te 'naken hoe het bowlingcen- trum van eigenaar zou ver anderen. Het stond toen al vast, dat de minimumprijs 750.000 gulden zou zijn, "een bod dat vorige week gedaan was door de makelaardij van Vastgoed Van Dorst op de Rotterdamsedijk. De veiling verliep vanochtend bij afslag. Ondanks het faillissement ven de Musis Sacrum BV en ondanks de veiling wil de huurder en exploitant van het pand, de BV Frans van Rijsbergen, het bowlingcen trum aan de Lange Haven wel open houden. Wie ook de nieuwe eigenaar wordt bij het ter perse gaan van deze krant was de veiling nog niet afgelopen Van Rijsbergen wil zich opwer ken uit alle narigheid en el lende die hem de laatste maanden overkwam. De zwendelpraktijken rond de Raamgroep Schiedam en Rekreon, waaraan hij niet schuldig was maar waarbij hij door zijn vennoten An dreas Krol en Dick (Daniël) Kreuger wel betrokken was, heeft hem veel negatieve re clame opgeleverd. Daar wil Van Rijsbergen nu eens van af. Vlaardingen Burge meester en wethouders hebben gistermorgen be sloten door middel van een kort geding de kra kers uit het pand Westha- venkade 95 te krijgen. Vooruitlopend op dit be sluit hadden zij al eerder, om tijd te winnen, dit ge ding al bij de rechtbank aangespannen. Het staat voor donderdag 10 sep tember om 10.30 uur op de rol. De bezetters zullen nu in ieder geval trachten het definitieve ontrui- mingsbesluit uit te stellen. Leo Zeef (PSP) doet vana vond in de gemeente raadsvergadering hetzelf de. Zeef heeft elf punten op pa pier staan voor het vragen- halfuur. Hij wil weten of het college met hem van mening is dat de voormalige detail handelschool qua ligging ui termate geschikt is voor een cultureel centrum. Het raadslid verzoekt de gemeen te voorts de plannen om hier een bejaardencentrum van twintig verdiepingen te laten verrijzen, opnieuw in over weging te nemen. Daarnaast vraagt hij onder meer of het college bereid is een eventu ele ontruiming uit te stellen totdat de gemeenteraad een besluit heeft genomen over de definitieve bestemming. Ondanks dat de gemeente druk werkt aan de planvor ming en de Algemene Stich ting voor Huisvesting en Verzorging van Bejaarden al een architect aan het werk heeft gezet, 2ijn de plannen nog niet in de gemeenteraad behandeld. Volgens één van de krakers worden de raads leden straks voor een vol dongen feit gesteld. Wethou der Goudriaan zou hen al verteld hebben dat een wijzi ging van de plannen de ge meente op een schadeclaim, ingediend door de architect, van zeven ton komt te staan. De beeldend kunstenaars, le den van theatergroep Kriit, medewerkers van de stich ting Assurance to urix en pop muzikanten kunnen dus waarschijnlijk nog een week in het voormalige schoolge bouw aan de Westbavenkade blijven. Ook zij zullen vanavond in de raadsvergadering pleiten voor een opschorting van de ontruiming en daarmee ge paard gaande sloop van het in prima staat verkerende pand. Maandagavond peilden de bezetters de mogelijk steun van politieke partijen in de gemeenteraad. Ze bezochten de in de vergadering zijnde fracties van PvdA, CDA, WD, en D'68, en merkten dat de meningen nogal ver deeld zijn. Slechts D'66 schaarde zich onvoorwaardelijk achter de realisering van een cultureel centrum op deze plaats. De Vlaardingen De vraag of lichtreclames en andere reeïa- meuitingen aanvaardbaar zijn moet betrokken worden in de beoordeling van bouwplannen; er hoeven geen aparte richt lijnen voor te komen. Die bouwplannen mogen het karakte ristieke gezicht van het betrokken stadsdeel niet aantasten. Dit staat in een adviesnota van de afdeling algemene zaken aan het college van burgemeester en wethouders van Vlaar dingen. De welstandscommissie, waar aan hierover advies werd ge vraagd, meent dat algemeen geldende richtlijnen voor lichtreclames onmogelijk en onnodig zijn. Onmogelijk om dat er een grote verscheiden heid in deze reclames bestaat en onnodig omdat er toch bij na nooit klachten over worden gehoord. Wel heeft de welstandscom missie een aantal uitgangspun ten waarop elke afzonderlijke reclame beoordeeld wordt Ze analyseert de afmeting van de reclame in verhouding tot de gevel en kijkt ook in wat voor soort omgeving de waren met neonletters worden aangepre zen. In een winkelstraat kan veel meer dan in een rustige nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunl vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. »C*oWe 0 Vlo<=WU* te\Op. i DeZ' .pon tiaar*- Ko™00' „Ati»' 03" •3000 o»° Vlaardingen Om een betere positie op de wereldmarkt te krijgen heeft de kunstmest- en veevoederfabriek Windmill Holland BV veertig procent van zijn aandelen verkocht aan de grote franse kunstmest- producent Cofaz. Deze veran dering in de samenstelling van de aandeelhouders heeft geen gevolgen voor het personeel, zegt Jo Schriel, hoofd van de algemene dienst van Wind mill. Van 1970 tot 1978 was de ame- rikaanse Central Resources Corporation aandeelhouder. Vanaf het moment dat deze verbintenis werd verbroken is Windmill op zoek geweest naar een andere internationale partner. Schriel: „Ons draag vlak is nu eenmaal te gering om het als nationale onderne ming te redden. Op de grond stof fenmarkt staan we nu ook' sterker." Tegelijk breidde de Cebeco, een verkoopcoöperatie van landbouwartïkelcn, haar be lang in Windmill uit tot veer tig procent. Door dit alles ver andert er niets in het beleid en de leiding van de kunstmest- producent Windmill blijft een onafhankelijk bed rijl kwestie zaait vooralsnog tweespalt binnen PvdA en VVD. woonstraat. De reclame mag niet te veel hinder voor de omwonenden veroorzaken en ook de vormgeving moet vol gens de welstandscommissie in orde zijn. Gemeentewerken Vlaardingen onderschrijft deze criteria van de Welstandscommissie, en acht het eveneens onjuist en onmogelijk exacte richtlijnen op te stellen. Hieraan voegt di recteur J. Gerritze nog toe, dat het aanbrengen van lichtrecla mes ter beoordeling en goed keuring aan bouw- en woning toezicht moet worden voorge legd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1