lemO/STREEK 31 Heipaal moet weer buurthuis worden Fietsers willen met actie overheid aan 't werk zetten Na verbouwing: College trekt geld uit voor Koornbloemen Cursus Nederlands voor buitenlanders Zijdeveld en Posthoorn starten tweede fase aanleg park Kethel Brandweer licht voor Schiedam heeft 8210 huizenzoekers Voor betere oeververbinding: Minder activiteiten voor jongeren College bezorgd om emmer en wasmachines Armen vol groenteschaven; standwerkers in Schiedam wo«n*<Jag 2 september 1931 VD/SC/WW Boerderij La: lisbergen, krijgt educatieve functie Schiedam Burgemeester en wethouders willen ruim 129 duizend gulden extra uittrek ken voor de restauratie van molen De Drie Koornbloemén. Het college heeft besloten aan de raad goedkeuring voor dat bedrag te vragen. Het gaat om de eerste fase van de opknap beurt Bij de 129 mille zit ook het metselwerk dat was ge pland voor de derde fase van de restauratie. De restauratie zal deels worden betaald uit de saldi-reserve. Vlaardingen Onder auspici ën van het Plaatselijk Educa tief Centrum (PEC) wordt het komende seizoen in buurthuis Oost in de Oosterstraat een cursus Nederlands voor bui tenlanders gegeven. Daarbij worden buitenlandse werkne mers met de eigen landgeno ten in een groep geplaatst De cursus is onderverdeeld in groepen voor beginners, enigs zins gevorderden en gevorder den. Vanaf 7 september kunnen de deelnemers iedere maandag-, donderdag- en vrijdagmiddag terecht van 14.00 tot 16.00 uur. De cursisten betalen een eigen bijdtage van 6 gulden per Het PEC vindt het jammer dat er geen mogelijkheden zijn ge vonden om ook 's avonds cur sussen te geven, zodat ook bui tenlandse werknemers die overdag werken de gelegen heid zouden hebben om mee te doen. „We richten ons nu vooral op de continuewerkers. Belangstelling blijkt er toch voldoende te zijn," aldus een woordvoerder van het PEC. Sr fit'W Schiedam Dezelfde wethouders- Zijdeveld en Posthoorn- die enkele v-t s£ jaren geleden de eerste spa in de grond staken voor de aanleg van park 0. volgende week een officieel begin maken met de restau ratie van de boerderij van oud-gemeenteraadslid Cees Lansbergen, die middenin dit landschappelijke park woont Terwijl volgende week donderdag fase twee van de aanleg van park Kethel feestelijk wordt gevierd, gaat nog geen halve kilometer verderop do landschaps- verwoesting van Kethel gewoon door. Het CDJA, dat ooit zei acties tegen de ondergang van Kethel te gaan 'ondernemen, houdt zich at twee Jaar op do vlakte. Foto: Henk Speksneijder. Boer Lansbergen blijft wel aan ^de Harreweg 8 wonen, maar het bedrijfsgedeelte wordt verbouwd tot informatiecen trum. In de huidige stal kan men in de toekomst inlichtin gen krijgen over het boerenbe drijf en landschapsarchitec tuur. Deze verbouwing kan fezien worden als de tweede ase van het parkproject. De eerste fase betrof de aanleg van weilandjes, sloten en bruggetjes tussen de hervorm de kerk van Kethel, het Noordeinde, de Dorpsstraat en Lansbergens boerderij; hier van maken veel omwonenden in Kethel Groenoord, Woud- hoek en Spaland inmiddels ge bruik. De derde en laatste fase zal bestaan uit de aankleding van de Harreweg in noorde lijke richting en het inrichten van een groenstrook tussen park Kethel en het Prinses Beatrixpark. Met deze twee uitlopers wil de gemeente Schiedam, met volledige subsi die van CRM, bereiken dat men vanuit het poldergebied van Midden-Delfland in het groen kan blijven, tot men eel diep Schiedam is binnen gedrongen. Het is dan moge lijk om vanuit Midden-Delf land, alleen gebruikmakend van 'groene routes', de Maas boulevard in Schiedam-Zuid te bereiken - met slechts één onderbreking: de oversteek van Slachthuisbuurt naar Ju- lianalaan. bij Wilton-Fije- noord. Dit tracé, via onder an dere het Hargapark en het Sterrebos (Volkspark), wordt ook wel de 'groene long' van wethouder Chris Zijdeveld ge noemd. Deze wethouder zal, samen met zijn collega Herman Post hoorn. donderdag 10 septem ber 's middags om drie uur een officieel tintje geven aan de start van fase twee, de restau ratie van boerderij en erf aan de Harreweg. Kethel in de knel Het ministerie van CRM liet in 1974 al weten dat aanleg van het park Kethel was ge vallen binnen een selectie van objecten, die voor ruime subsi die in aanmerking kwamen. De noodzaak was er duidelijk. Schiedam zou tenslotte in de toekomst gaan uitbreiden rich ting Delft en het gevaar was groot dat het groene hart van Kethel dan geheel in de ver drukking zou komen. Nog steeds bestaat dat gevaar. Zo zal er in de toekomst een via duct over de Harreweg ko men, die de nieuwbouwwijken Woudhoek-Noord en Spaland zal moeten verbinden. Het landschappelijk karakter dreigt dan flink geschaad te worden. Niet voor niets heb ben de jongeren van het CDA twee jaar geleden actie onder nomen om Kethel te bescher men, al is hier sindsdien ver der niets van vernomen. Lansbergen blijft Boer Lansbergen, oud-raadslid van KVP en later CDA, thans veehouder in ruste, is in de plannenmakerij sinds 1974 ontzien. Hij heeft al eens een dramatische verhuizing achter de rug gehad, toen hij de hui dige boerderij Land vreugd moest verlaten wegens de bouw van Groenoord-Zuid, en aan de Harreweg heeft hij toen een heel nieuw bedrijf moeten opzetten. Men heeft het bij de gemeente altijd on verantwoord gevonden om hem nu opnieuw met 2ijn fa milie te laten verhuizen. Daar om mag hij or blijven wonen. Wel zal de rest van de boerde rij aangepast worden. Het is de bedoeling dat in de stal ook in de toekomst enig vee kan wor den gehouden, maar dat er ook een instructiemogelijkheid is. Ruimte en sanitaire voor zieningen voor educatief werk moeten aanwezig zijn. De oude karnruimte blijft zoals zij is en de voormalige wagenschuur wordt geheel gerestaureerd. De hooischelf zal behalve als bewaarplaats voor voer ook gaan dienen als schuilgelegen- heid voor publiek, dat park Kethel bezoekt. Het plan gaat uit van sloop van de verdere opstallen, ter wijl enkele kleinere verblijven worden aangebouwd. Het is noodzakelijk dat de boerderij op de riolering wordt aange sloten. Alle werkzaamheden worden zo uitgevoerd, dat de typische karakteristiek van de bperderïj wordt gehandhaafd. Tuinbezitters, pas op voor bacterieruur Vlaardingen Bij een groot aantal meidoorns en lijsterbessen in Vlaardingen is zoge naamd bacterievuur geconstateerd. De plantsoenendienst vreest dat deze schim melziekte ernstige spo ren in de beplanting van de oeverstrook van de Lickebaert, het randgroen in Holy- Noord en de begraaf plaats daar zal achter laten. De verschijnse len van deze ziekte zijn verwelkende, en later zwart wordende blade ren, bloesems en vruchtjes. Mensen die in hun tuin deze gevaarlijke ziekte ontdekken worden verzocht de aangetaste gedeelten af te zagen en zorgvuldig weg te gooien. De afdeling plantsoenen van ge meentewerken geeft graag meer informatie (34.00.44). Vlaardingen Op de nationa le brandweerdag, zaterdag 12 september, staan door het hele land brandweerkazernes open voor het publiek. In Vlaardin gen kunnen mensen die willen weten hoe de brandweer werkt terecht in de kazerne aan de Hoflaan 13. Deskundi gen lichten met demonstraties, films en stands de aanwezigen in over alle onderdelen van het brandweerwerk. Ook wordt het publiek verteld over preventie. Belangstellenden kunnen van tien tot vier uur terecht in de kazerne. Schiedam Schiedam telt weer 37 woningzoekenden meer. Het totale aantal men sen dat op zoek is naar een huis beloopt nu 82X0. Dat Iaat bureau hulsvesting we ten, waar ai die mensen staan Ingeschreven. Volgens de cijfers van Hulsvesting is vooral het aantal alleen staanden dat een woning wil hebben sterk toegeno men: dat zijn er maar liefst dertien meer binnen een maand. Het totaal aantal eenlingen op zoek naar een woning is daarmee in juli gekomen op 936. Urgenten telt Schiedam één minder sinds de maand juli, 't Zijn er nu 809. Schiedam/Vlaardingen Met de ludieke actie op za terdag 12 september hoopt de eerste Nederlandse fiet sersbond (ENFB) de auto riteiten er niet alleen van te overtuigen dat er een betere oeververbinding voor langzaam verkeer nodig is over de Nieuwe Waterweg, zij hoopt ook die autoriteiten aan het werk te zetten om een dergelijk project van de grond te tillen. Daarom wil de ENFB aantonen hoe beroerd de situatie nu is, vergeleken met de voorzieningen voor het snelverkeer. Zaterdag over een week vertrekken de deelnemen de fietsers vanaf het NS- station Vlaardingen-Oost. Daar staat om 13.44 uur een bus van de ZWN klaar (lijn 82), die de fietsers mèt hun rijwielen voor één keer door de Beneluxtun- nel zal transporteren. Deze tunnel kan nu alleen ge bruikt worden door gemo toriseerd verkeer en is slechts eenmaal, bij de o- pening vele jaren geleden, door duizenden voetgan gers gebruikt die de nieu we tunnel wel eens van binnen wilden zien. Eenmaal aangekomen bij Hoogvliet gaat de tocht per fiets verder naar Ro zenburg. Daar wordt de Nieuwe Waterweg nog maals genomen, ditmaal per veerboot naar Maas sluis, waar de ENFB op koffie trakteert. Behalve dat met de actie duidelijk wordt dat bij in krimping van het veer Maassluis-Rozenburg nie mand gebaat is, hoopt de ENFB met deze hele om weg ook aan te lonen dat er via de Beneluxtunnel een oplossing voor lang zaam verkeer zou moeten komen, bijvoorbeeld via een aangepaste versie van de bestaande lijndienst Wie mee wil doen aan de actie, doet er goed aan een fiets, de nationale strip penkaart en een kopje of mok voor de koffie mee te nemen. De organisatie (te lefoon 379203 of 731944) zou bovendien graag van tevoren weten wie mee doet. Vlaardingen In het activiteitenprogramma van het wijk centrum in Vlaardingen-Holy is dit jaar aanzienlijk minder ruimte voor de jongeren weggelegd. „Het begon de laatste twee jaar steeds meer een jongerencentrum dan een buurt huis te worden", verklaart opbouwwerker Bart Noyon. „We gaan nu proberen iedere doelgroep even veel ruimte te bie den." zijn mogelijkheden om een kaartje te leggen, te flipperen enzovoort. Elders in het ge bouw is dan de naailes aan de gang. Dit kan ook op de don derdagmiddag. Op de maan dag- en dinsdagavonden zijn er cursussen yoga. Hier kun nen zich nog mensen voor op geven. De kosten zijn vijftig gulden voor tien lessen. Op de maandagavond is er ook nog de gespreksgroep 'Verslik je niet*. Die »s bestemd voor mensen die valium of andere zware medicijnen slikken en daar langzaam vanaf proberen te komen. Dit jaar wordt voor het eerst een VOS-cursus in De Heipaal gehouden. Dit gebeurt op de dinsdagochtend, De Holyse stichting stelt echter slechts de ruimte beschikbaar en coördi neert op de achtergrond. Ook Open School is nieuw in Holy. Deze cursussen worden op de dinsdag- en donderdagmiddag gehouden. De kinderclub staat voor de dinsdagavond op het programma. Jeugd van acht tot twaalf jaar kan hier onder andere knutselen en toneel stukjes repeteren. Later op de avond gaat de handvaardig heid voor volwassenen van start Woensdagochtend van tien tot twaalf uur is de koffiebar geo pend. Om ook vrouwen met kleine kinderen de mogelijk heid te geven hier gebruik van te maken, zal een kindercrè che aanwezig zijn. *s Middags hebben de jongere scholieren vrij. Dus vindt op dat tijdstip de kinderinstuif plaats. Eens in de twee weken kan er op de woensdagavond geklaveijast worden. Vrijdagochtend is cr een tekencursus. Dit gebeurt onder leiding van mensen van de Vrije Accademie. 's Avonds tot slot is er disco voor de jeugd vanaf zestien j'aar. Deze week worden de activi teiten, waarvoor de organisatie dit jaar nog wel wat vrijwilli gers kan gebruiken, in geheel Holy-Zuid verspreid. Er zijn dit jaar iets minder ac tiviteiten. Dit komt voorname lijk omdat tijd vrijgehouden moet worden voor de aan staande verhuizing van De Heipaal aan de Reigerlaan naar de Meerkoetschool. De gemeente is nu enkele weken bezig met de verbouwing van het oude schoolgebouw en hoopt daar in december mee klaar te zijn. De stichting so ciaal cultureel- en opbouw werk Vlaardingen-Holy denkt aan het eind van het jaar met de inrichting van het nieuwe pand te kunnen beginnen, waarna de activiteiten buiten De Heipaal voortgezet kunnen worden. Programma Het programma is deze week al voor een deel van start ge gaan. Zo zijn er iedere maan dag, dinsdag, donderdag en vrijdag ontmoetingsochtenden voor mensen met een WW of WAO-uïtkering. Hier kan on der meer geklaverjast en ge hand arbeid worden. Iedere maandag- en donder dagmiddag kunnen scholieren en werkloze jongeren terecht bij de zogenaamde 'inloop'. Er Opbouwwerker Bart Noyon: doelgroepen verdelen." .Ruimte gelijkmatig onder. Schiedam Het college van burgemeester en wethouders tikt steeds meer instellingen op de vingers die uitgaven hebben gedaan zonder toe stemming af te wachten. Zo werd onlangs de Liefland- school al duidelijk gemaakt dat het een zinken emmer niet zonder meer had mogen ko pen. De school had moeten wachten totdat het stadskan toor de uitgave van de emmer zou hebben goedgekeurd. De waarschuwingen die bur gemeester en wethouders ge ven aan instellingen die te makkelijk geld uitgeven heb ben volgens gemeentelijke woordvoerders alles met be zuinigingen te maken. De ge meente gaat op de kleintjes letten en wil dan ook elke uit gave voldoende kunnen afwe gen. De tijd is voorbij dat er makkelijk kan worden uitge geven zo verteld men bij de gemeente. Nu is het de raad voor het be jaarden werk die van burge meester en wethouders een be risping heeft gekregen. Want terwijl de aanvraag nog op het stadskantoor werd behandeld, zijn mensen van de raad naar de winkel gegaan om alvast twee vaatwasmachines te ko pen voor de dienstencentra De Vier Molens en Woudhoek. In beide centra was de vorige vaatwasser kapot gegaan en zag men zich gedwongen de immense vaat met de hand te doen, of nieuwe machines te kopen. Met de gedachte in het achter hoofd dat de aanschaf van de machines toch niet op bezwa ren zou stuiten heeft de raad voor het bejaardenwerk de ap paraten vast aangeschaft: de kosten bedroegen respectieve lijk 14.550 en 3.540. Medewer kers van de dienstencentra konden daardoor de vaat weer aan. Het college heeft de twee kre dieten nu goedgekeurd, maar tegelijkertijd aan de raad een waarschuwing gestuurd dat men voortaan moet wachten tot de officièle toestemming binnen is. Schiedam De beste autowas ter wereld; horloges die in hon derd jaar geen seconde achterlopen en een groente schaaf, waar mee je zelfs dikke houten planken aan plakjes krijgt Die artike len zullen vrijdag de elfde massaal worden verkocht in de bin nenstad van Schiedam. Ook wie met die artikelen niets kan be ginnen loopt vrijdag met armenvol het Centrum van Schiedam weer uit, als het aan de marktkooplui ligt. Zij zijn het namelijk die het zesde Schiedamse standwerkerscon cours tol een succes moeten maken. Op een zo spectaculair mo gelijke manier zullen de stadswerkers elkaar de gehele vrijdag de immense bekers betwisten die zijn uitgeloofd door de Open bare Nutsbedrijven Schiedam. Een deskundige jury met wethou der Keinier Schceres zal de gehele dag door proberen de kooplui aan te horen zonder voor hun praatjes te bezwijken. Om kwart voor vier hoopt de jury een winnaar te hebben aan wie Scheeres de hoofdprijs kan overhandigen. Dat gebeurt dan voor het ge bouw van de Hema. Overigens zal het verkeer voor de standwerkers worden omge leid. De gehele vrijdag kan geen auto, brommer of motor de Lange Kerksu-aat in kunnen rijden, zaterdag kan dat weer wel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3