SCHIEDAMS IF COURANT Ik neem de proef Krakers houden open dag met popmuziek 'W oon wagencentrum moet nu snel komen' 'Gemeente discrimineert geestelijk gehandicapten' Frans van Rijsbergen gelukkig met Corndon Winkeliers schrikken van plannen Hoogstraat Bedrijven meer betrekken bij stadsvernieuwing Verbouwing postkantoor Ondervoorzitter kamer van koophandel: Gemeenteraad waarschuwt: Recherche rolt jeugdbende op GJVWschrijft alarmerende brief: Spoedcursus voor buiten-: landers van de baan 'Geen verdere actie tegen verdiepen geul' Vvlo^^U' Vrijdag 4 september 1981- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 'Broersveld achter muur weggestopt' Schiedam Winkeliers De herinrichtingsplannen van het Broersveld zijn fel voor de Hoogstraat gaan on- totrpn de plannen voor de der meer uit van een terras herinrichting van de naast het koffiehuis de Kof- tt Rii die herin- fiepot, pal aan het begin van Hoogstraat. Bij die het BrcJersveld. Voor dat ter- richting wordt »ras zou de straat belangrijk veld achter een pismu snoeten worden opgehoogd, weggestopt, zo vrezen dieBovendien zou een muurtje winkeliers. worden geplaatst om het ter ras af te bakenen en 2ou er een trap naast het terras ko men om het Broersveld toch nog enigzins te ontsluiten. En die ingrepen zijn slecht gevallen op het Broersveld, „Die muur daar gaat iederen tegen aan staan wateren, dat wordt de pismuur van Schie dam", heette het gisteren. De muur en de trap aan de kop van de winkelstraat ma ken dat niemand meer vanaf de Hoogstraat zal afslaan naar de Broersveld. Daar door vermindert de klandizie van de middenstand. Boven dien is men bang dat bij uit voering van de plannen de Broersveld onbereikbaar wordt voor brandweer en andere hulpverlenende in- VIaardingen Het postkan toor aan de Floris de Vijfde- laan is vanaf 7 september twee weken gesloten wegens ver bouwing. In het gebouw wor den veiligheidsvoorzieningen aangebracht. Om de dienstver lening toch te laten doorgaan worden die weken twee spe ciaal ingerichte postcaravans bij de personeelsingang in de Graaf van Hoornestraat gezet De caravans zijn zo klein dat de klanten, als het druk is, buiten op hun beurt moeten wachten. Om hen niet in de (eventuele) regen te laten staan zijn er luifels aange bracht. Alle posthandelingen worden in de caravans ver zorgd, maar voor het afhalen van postpakketten en brief - pakjes moet men aan de deur van de personeelsingang bel len. Tijdens de verbouwing kan niet vanuit het kantoor gebeld worden. De caravans zijn wel telefonisch bereikbaar onder nummer 34.80.11. Vlaardingen Er moet worden opgepast voor een te zelfstandig optreden van projectgroepen stadsver nieuwing, aldus de onder voorzitter van de kamer van koophandel voor Rot terdam en de Beneden- Maas, P. Th. Biersma. Hij zei dit deze week in een toespraak op de jaarverga dering van de kamer, waar in hij onder meer de stads- vemieuwingsprojecten in de Oostwijk en Vettenoord- sepolder in. Vlaardingen noemde. Zelfstandig optreden van de projectgroepen leidt volgens Biersma tot ongelijke be handeling van bedrijven per gebied. Projectgroepen moeten veel met gemeente besturen en ondernemers onderhandelen, vooral over de gewenste omvang van winkelconcentraties. Het bedrijfsleven wordt dikwijls te laat bij het maken van de plannen betrokken en op hoorzittingen krijgen on dernemers vaak te horen, dat ze 'hinderlijk' zijn en weg moeten, zo zei de on dervoorzitter. Over het feit, dat de ge meente Vlaardingen onder nemers niet permanent zit ting wil laten nemen in de projectgroepen stadsontwik keling, is volgens Biersma „het laatste woord nog niet gezegd." iiniiiniiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinjiijniiiiiiiiiiniinninmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHmmiiiiiiiiiiiiiiijmiiii stanties. In noodgevallen kan dat dramatische gevolgen hebben volgens de winke liers. „Het hele boeltje kan afbranden, zonder dat de brandweer ons kan berei ken", zei patatboer Jan Ste vens gistermiddag. De winkeliers op "de *HoI\ de afrol waar terras en muur zijn gepland, zijn duidelijk van de plannen geschrok ken. In de werkgroep die de herinrichting ter hand heeft genomen waren zij tot hun grote verbazing niet verte genwoordigd. Een van de woordvoerders van de Broersvelders, Jan Schrijver, heeft naar aanleiding van de plannen een enquête onder de winkeliers gehouden. Daaruit bleek dat 87,5 pro cent tegen de plannen was. Schrijver: „Als de plannen van de gemeente worden doorgevoerd wordt het Broersveld een steeg net als alle andere stegen. Begrijp me goed, ik heb er niets te gen dat er een terras aan het begin komt, maar als dat het geval is kan ik beter ergens anders een winkeltje gaan beginnen." Ook een in allerijl geprodu ceerd compromis dat gisteren door de gemeente werd ge presenteerd, kon de goed keuring van de Broersveld- winkeliers niet wegdragen. „Het is weliswaar minder slecht, maar slecht blijft het", aldus de winkelieijs. - 105de jaargang no. 173 "8 pagina's 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Winkeliers van de 'Hol' aan het Broersveld: „De hol op met die plannen!" Vlaardingen De gemeenteraad heeft het college van B en W duidelijk la ten weten, dat men nu prijs stelt op een snelle realisering van het woonwagencen trum in Holy-Noord. De raad stemde deze week in met het voorstel, het woonwa genschap regio West- land waarin Vlaar dingen participeert maar op te heffen, omdat anders de kans dat net woonwagen centrum snel wordt gerealiseerd vrijwel nihil is. Over dat centrum, waarvoor naast de begraafplaats in Holy al geruime tijd grond gereserveerd is, heeft de laatste tijd heel wat touw trekkerij plaatsgevonden. Daarbij ging het met name om de vraag, wie de finan ciering van dit centrum voor zijn rekening zou nemen. Schiedam Muziekcol- leetief Het Slachthuis heeft aan de bezoekjes van enkele gemeente raadsleden te weinig hou vast gekregen om de kraakactie in de oude dis tilleerderij van Piet van Gent zomaar voorbij te la ten gaan. Daarom houdt het collectief, dat enkele weken geleden de voormalige distilleerderij kraakte, zaterdag 12 septem ber een open dag in het ge«- bouw aan de Noordmolen straat Er wordt opgetreden door twee bands van het col lectief, Waste Of Time en Slaughterhouse Five (S5), en bovendien zullen enkele films en video-tapes worden afge draaid. De krakers vonden het, volgens woordvoerder Jan van Velzen, weer eens tijd om wat te gaan doen. Wel was woensdagavond Her man Noordegraaf van de PPR nog langs geweest, en ook had den zich eerder al andere raadsleden laten zien, maar veel meer dan vage toezeggin gen kregen de krakers niet Men neigde zelfs nog tot een f;root respect voor CDA-raads- id Luud Snel, omdat deze ten minste eerlijk zei, aldus Van Velzen, dat hij niet achter kra ken kon staan. Niettemin zou Snel proberen een goed woordje voor de muziekactïe te doen. De krakers hebben de indruk, dat hun probleem (ge brek aan oefenruimte) in elk geval heel goed aan de orde is gesteld. Hoewel volgens Van Velzen „moeilijk te peilen is, of de raadsleden echt wel zo positief tegenover de actie staan, als sommigen zich voor doen". iiiiiiiriniijiiiiniiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiniiiiiJiiiiiriiiiuiiJtiHifiiiriiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiitiiiiniiiiiiiifHiitiiiiriiiiiiifiifiimtnintiiiiraimiiu» Vlaardingen De afde ling recherche van de Vlaardingse politie heeft veertien ingraken opge helderd, die alle gepleegd waren door een groepje jongelui van omstreeks 20 jaar, afkomstig uit Vlaar dingen. Sinds begin dit jaar was dit viertal op het dievenpad, waarbij de aan dacht vooral op de plaatse lijke middenstand was ge richt. De inbraken werden ge pleegd bij een zaak in huishoudelijke artikelen en een slagerij aan de Dr. Wiardi Beckmannsin- gel, bij een slagerij, een bloemenhandel, een Chi nees restaurant, enkele su- permarkts en een sigaren winkel aan de Van Hogen- dorplaan, een Chinees res taurant aan de Kraanvo gellaan en tenslotte een bloemen zaak in Schiedam. Naast deze inbraken in winkels werd ook een be zoek gebracht aan het Holy-zwembad en een fa briek en een autohandel in de Merciriusstraat. Aan geld en goederen werd in totaal voor bijna 9000 gul-" den weggenomen. In to taal werd voor zo'n 4000 gulden schade aangericht. Schiedam Het werk voor geestelijk gehandicapten in Schiedam komt in groot ge vaar. Dat concludeert de GJVW, de stichting die zich voor geestelijk gehandicapten inzet, in een brief aan de ge meenteraad. In dat schrijven wordt zelfs gesproken van een discriminatie van de geestelijk gehandicapten omdat de aan dacht van het gemeentebe stuur voor hen zeer summier Vlaardingen Het college van burgemeester en wethou ders heeft besloten het Plaat selijk Educatief Centrum (PEC) geen subsidie te geven voor een zogenaamde intensie ve cursus Nederlands voor buitenlanders, waarbij in korte tijd erg veel van de taal ge leerd kan worden. Het minis terie van CRM liet weten al leen enkele grote steden een rijksbijdrage voor dit soort cursussen te geven. Het plan van het PEC voor de cursus hield in dat aan werk loze buitenlanders drie maan den lang vijftien uur per week les zou worden gegeven in de Nederlandse taal. Op een voorlichtingsbijeenkomt op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Schiedam was gebleken dat aan zo'n cursus in Vlaardingen behoefte was. Op die ene bij eenkomst zegden zo'n dertig buitenlanders toe de cursus te willen volgen. Deze mensen waren zonder werk en omdat ze het Nederlands niet beheer sen is het voor hen moeilijk om aan de slag te komen. Door het afwijzen van de sub sidie gaat de cursus niet door. Dit betekent dat de buitenlan ders een normale cursus van zes maanden of langer moeten volgen om Nederlands te le ren, waardoor ze waarschijn lijk nog langer zonder werk zullen ziften. De overige alfabetiserings- plannen voor zowel buitenlan ders als Nederlanders worden wel volledig gesubsidieerd, e- venals alle andere educatieve activiteiten van het PEC. Bo vendien stellen B en W ^20.000 extra beschikbaar voor de al fabetisering, Dit extra geld was nodig, omdat na een tele visieuitzending van het IKON over analfabetisme negentien nieuwe aanmeldingen bij het PEC binnenkwamen. De GJVW legt de schuld ge heel bij de gemeente. In de brief geeft men als voorbeeld het overleg rond het sociaal- cultureel plan. Slechts na grote moeite kreeg de stichting het voor elkaar dat zij mocht mee praten in dat overleg. En dat terwijl op het stadskantoor werd geklaagd over de geringe bereidheid tot inspraak, zo verbaast men zich bij de GJVW. De rol van de afdeling cultuur, sport en jeugdzaken (CSJ) van de gemeente wordt door de GJVW allerminst rooskleurig afgeschilderd. Van enige sti mulans vanuit die afdeling is nauwelijks iets gebleken, meldt de brief. De stichting maakt zich vooral sterk voor het behoud van be roepskrachten. Uit krantenpu blicaties had men opgemaakt dat de aanstelling van beroeps krachten in het sociaal-cultu reel werk erg moeilijk zou worden. Toch pleit men voor tenminste een halve beroeps kracht, die voor de nodige pro fessionele begeleiding zou kunnen zorgen. Als die bege leiding er niet komt dan zullen de vrijwilligers onder te grote druk komen te staan, en kan het werk voor geestelijk ge handicapten kapot gaan. Frans van Rijsbergen In 'zijn' Musis Sacrum. Schiedam Naar het zich Musis Sacrum-directeur Frans van Rijsbergen laat aanzien, hoeft hij niet in de put te zitten met de verkoop van het pand aan de Rotter damse Corndon Group BV. Gisterochtend heeft hij een zakenonderhoud gehad met de Vlaardingse gebroeders W. Don en J. Don, die sa men met hun vader de di rectie van Corndon vormen, en het resultaat ervan neemt de grootste pijn bij Van Rijsbergen weg. De door zijn van zwendel ver dachte vennoten lange tijd geplaagde directeur van Musis Sacrum is zeer te spreken over het zakelijk instinct van de gebroeders Don. Vooral hun opmerking dat zij ook zelf bij een goede exploitatie gebaat zijn, doet Van Rijsbergen zijn oude werklust langzaam maar ze ker weer toenemen. Niets wil Van Rijsbergen liever dan zijn bowlingcentrum aan de Lange Haven weer zonder zorgen in de popula riteit te brengen. Hoewel spijkers met koppen nog geslagen moeten wor den, schijnt het Van Rijs bergen toe dat bowling Mu sis weldra weer als vanouds zal kunnen opereren. Hij wijst erop dat hij door alle publiciteit rond de affaire tussen de Raamgroep Schie dam en amusementsreus Rekreon, waarin hij onge wild. door toedoen van zijn partners betrokken raakte, ongeveer dertig procent van zijn klandizie is kwijtge raakt. Eergisterentoonde Van Rijsbergen zich, korte tijd na de veiling van het pand Musis Sacrum, een geschokt man. Hij kende de Corndon Group nauwelijks, eigenlijk alleen van naam. en hij vreesde opnieuw met lastige partners in aanraking te ko men. Die vrees is gistermid dag tijdens het gesprek met de heren Don geheel weg genomen. Het woonwagenschap, waar in ook Maassluis en diverse gemeenten in het Westland deelnemen, vormde een for se belemmering voor de tot standkoming van de voorzie ning in Vlaardingen. Fractieleider Hans Versluys van de PvdA zei in de raads vergadering: „Het opheffen van dat schap is natuurlijk een frustrerende zaak, maar het is inmiddels wel duide lijk geworden dat kleinscha lig werken op dit terrein heel wat beter is. Toch kan ik me niet helemaal aan de indruk onttrekken dat. Vlaardingen ook niet erg slagvaardig te werk is ge gaan: heeft dit college wel al- Naaldwijk Het dagelijks bestuur van de Westlandraad vindt dat geen verdere actie moet worden gevoerd tegen de verdieping van de vaar geul naar Rotterdam. Inmid dels is omtrent het uitdiepen van de geul een laatste rege- ringsbesiisstng genomen waarbij beloofd is dat een mogelijk verdergaande ver- zilting wordt tegen gegaan door middel van zogenaamde kribben in de waterweg. Het dagelijks bestuur schrijft dit aan de Westlandraad naar aanleiding van een vraag van VVD-raadslid P, A. Vijverberg. Hij vroeg zich af waarom een reactie van de Westlandraad ont brak in de rapporten van de Raad van de Waterstaat De reactie kwam, zo bleek, bij die raad te laat binnen. es op alles gezet om dat cen trum snel te realiseren?" Het was een opmerking die niet in goede aarde viel bij ver antwoordelijk CD A-wethou der Jelle Wijnstok. „Het schap was er om allerlei re denen niet toe in staat, of wflde eenvoudig niet mee werken. Daar komt nog bij dat het ook al vanwege de integratie van woonwagen bewoners en andere burgers beter j$, als je zo'n centrum zelf opzet." Wijnstok waar schuwde er overigens voor, dat het nauwelijks mogelijk is opnieuw een discussie te voeren over een eventuele andere locatie voor het cen trum. „Dan krijg je weer te maken met het veranderen van bestemmingsplannen, bezwaarschiftenprocedures en dergelijke en dan duurt het allemaal nog veel lan ger." Wijnstok zegde toe in ieder geval te proberen, bij de begrotingsvergaderingen in november een overzicht van de kosten rond te heb ben. Of het woonwagenschap in derdaad zal worden opgehe ven moet in de komende we ken duidelijk worden. Als tweederde van het aantal ge meenten dat deelneemt hier mee instemt, kan de ophef fing pas worden gerealiseerd. Dit nieuwsblad, waarin n al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met hot Rotterdams Nieuwsblad. •OftcUo"*4"* Rd«s; t -postc0 - Win WV - «ft Rotte i' rd»10

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1