Gruppo Sportivo komt in Ozobleu Kunst is broodnodig en Royaards zag het licht Komische misver standen bij Theater van de Lach Expositie verhaalt van Hollands oude landschap Kunst* mikt op Cobra-meesters Het stedelijk randgebeuren O Man, O Vrouw, zeg niet meer ik, zeg wij. Ik snoert den keten vaster, wij maakt vrij. Opening seizoen Stadsgehoorzaal: Vier zangkoren samen op concert vrijdag 4 september 1981 VD/SC/WW JAN AKKERMAN Toonbeeld, de ertlge kunstpagi na voor de regio Nieuwe Water weg-Noord. Re dactie: Kor Kegel. Acties en reacties graag voor woensdag rond het mi'' /guur op de jsrdingse redactie van deze krant Telefoon 350557. Hoogtepunt op de zevende verjaardag van de Quibus wordt de band van Jan Ak kerman, naast deze topgitarist zelf bestaande uit Michael Samson (gitaar), Dino Walcott (bas), Willy Sjon Ajony (piano) en Lloyd Sjon (drums). Hoog tepunt, welzeker, want naast deze funk-rock-formatie heeft het jongerencafé nog enkele verrassingen te bieden, In de middaguren is er kinderthea ter, ook kan men er deelne men aan de maaltijd en er worden pogingen gedaan om een show van Schiedams enige punkwinkelije, Belle Nea, rond te krijgen. En zo meer, naar men zich wenst. Zo liet Arie weten rond het klokje van vijf nog een bescheiden popconcert te willen verzor gen. Allemaal: Lange Haven 23 in Schiedam. reacties kwamen op de recente singles 'Very nice' en 'My old cortina' en de langspeler 'Copy copy'. Straks in Maassluis komt de groep van Hans Vandenburg, Peter Calicher, Max Mollinger, Martin Bakker en Laurens de Jonge de nieuwe langspeelplaat promoten. Die kwam pas uit en is getiteld 'Pop! goes the brain'. Pop! goes Ozobleu straks om negen uur. Adres: President Steijnstraat 2, Maassluis. Enkele uren na het verschijnen van deze krant, vanavond, vrijdag 4 september, treedt in het Maassluise jongerencentrum Ozobleu de Nederpopformatie Gruppo Sportivo op. Het is een van de laatste concerten die deze band in Nederland geeft, alvorens met een grote buitenlandse trip door heel Europa wordt begonnen. Gruppo Sportivo reist kennelijk nogal wat af. De groep is net terug uit Duitsland en Kopenhagen, waar gunstige Coöp-museum verheugd met oude aanwinsten AAD ZOUTENDIJK Zijn orgelconcert in de Grote Kerk van Vlaardingen begint Aad Zoutendijk zaterdagmid dag met een compositie van Louis Couperin en hij eindigt het gebeuren met een werk van Francois Couperin. Tus sendoor vinden we klinkende renaissanee-componïsten, zoals Louis Marchand, Francois Ro- berday, Antonio de Cabezon en Andrès de Sola. Ook uit la ter tijden heeft Zoutendijk muziek geselecteerd, van Alexandre Boëly en Jaak Lemmens. Het wandelconcert in de kerk vangt aan om drie uur. In het coöperatiemuseum aan de Ketelstraat 12 in Schiedam wor den zaterdag voor het eerst enke le aanwinsten uit het verleden getoond, waarmee de vereniging van vrienden van dit museum wel zeer verguld is. Het betreft schenkingen van de Haagse coöp eratie De Volharding. Vooral de vondst van een metalen wand bord, met een middellijn van 1,55 meter, maakt de vrienden van het coöp-museum zeer gelukkig. MEER MAGlëRS De Fico, het filmisch apparaat van de CJV in Vlaardingen, doet meer met de film 'Martijn er» de magiër'. Nu men de ko pie toch in huis heeft, zal de film ook in de andere wijken, gedraaid gaan worden, nadat vorige zaterdag het CJV-sei- zoen in de binnenstad al op gang kwam. In de Ichtuskerk aan de Van Maerlantlaan wor den voorstellingen gehouden om tien uur en half twee. In de aula van het Croen van Prinstereriyceum is de aan vang drie uur, De film, die in de Vredeskerk aan de Olmen- dreef wordt vertoond, is de overbekende 'Mary Poppms". *s Avonds "om zeven uur is er voor de leden nog de film "Airport '77'. QTl IN T NIEUW Helemaal verbouwd is sociëteit QT!, gevestigd aan de Nieuw- straat 12. Het ziet er daar bo ven in gebouw de Teerstoof al lemaal veel ruimer uit, er zijn spiegels opgehangen die ver rassende effecten geven, en QT! vindt zelf dat het er veel beter uitziet. Om dat meer mensen te doen ervaren heeft men een goede reden bedacht om te komen: zaterdagavond treedt er de Rotterdamse new wave-forma tie Stealer op, die pas is terug gekeerd van een tournee door Duitsland. De groep bracht een tijdje terug een langspeler in eigen beheer uit, getiteld "I can't stand it'. Aanvang: tien uur. Het lidmaatschap van QT! is overigens ietsjepietsje duur der geworden: 15 gulden voor een heel jaar. MARTIN GREEN Het kon nog net van de schroot hoop worden gered: het werd in een verlaten fabriekshal ontdekt. De Volharding schonk het bord in 1929 aan de toenmalige Schie- damse coöperatie, maar later raakte het zoek. Het randschrift van het wandbord is een tekst van Henriëtte Roland Holst: „O Man, O Vrouw, zeg niet meer ik, zeg wij. Ik snoert den keten vas ter, wij maakt vrij." In het mid den prijken twee prachtige man nen- en vrouwen koppen. De andere drie schenkingen zijn kort geleden gedaan: een drietal filmpjes van voor de oorlog, die alle de zorg voor het zwakke kind centraal hebben staan. De titels luiden 'Veertig bleekneusjes naar Ellecom' (1932), 'Opening van het koloniehuis te Soester- berg' (21 juli 1934) en 'De eerste groep bleekneusjes naar het kolo niehuis' (28 juli 1934). Vier Schiedamse zangkoren werken mee aan een gemeen schappelijk concert, dat overigens pas eind oktober gegeven wordt in het Passage theater. Kondigden we eerder al bet eenakterfestival en een première van het Apollo To neel aan, het wordt ook met dit gezamenlijke zangconcert duidelijk dat de Schiedamse amateurs het Passage-bolwerk overeind zullen moeten hou den, anders is het ten dode op geschreven. De vier zangkoren zijn Happy Generation, het hervormd kerkkoor van Kethel, het ko ninklijk Schiedams mannen koor Orpheus en het Schie dams Vrouwenkoor. Zij zijn nog druk aan het repeteren, zo kort na aanvang van het nieu we seizoen. •John Lanting temidden van zijn medewerkers. De ouverture van het Vlaarding- se theaterseizoen wordt verzorgd door John Lantings Theater van de Lach. Vanavond en morgen, zaterdagavond, speelt de populai re toneelgroep in de Stadsgehoor zaal de klucht 'Een scheve schaats'. De titel doet al vermoe den dat het een spiel is zoals je dat van deze mensen verwachten kunt: temidden van misverstan den, misleidingen, mislukkingen is het vooral lachen geblazen. Wie de vorige twee theaterpro ducties van net Theater van de Lach heeft bijgewoond, kan het zich een beetje voorstellen. Net als in 'Een kus van Rus' en in 'Nee schat, nu niet" komt de hoofdrolspeler via allerlei onna volgbare verwikkelingen uitein delijk toch waar hij had willen komen. Vraag alleen niet hoe! Deze keer is het kandidaat-erfge naam Bas Tenberg die het mid delpunt vormt van tegenwerking en intriges. Hij kan namelijk- een vermogen erven, mits hij kan be wijzen de enige rechthebbende te zijn. Op alle mogelijke en onmogelijke manieren proberen omstanders met leugen en bedrog een graan tje mee te pikken. De naam van het toneelgezelschap garandeert een heleboel plezier en SGZ-di- recteur Walter van Gïnneken kon zich een trots man noemen toen hij deze club op de valreep nog kon contracteren voor de o- pening van zijn seizoen. Een scheve schaats' op vrijdag 4 eri zaterdag 5 september in de Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg Het bestuur van de vrienden is zo verheugd met deze aanwinsten, die het nationale karakter van het in Schiedam gevestigde mu seum versterkt, dat zij morgen tussen tien uur 's ochtends en vier uur 's middags alle bezoe kers aan de Ketelstraat 12 een 'aangekleed' kopje koffie aan biedt. De regenboog vlag, die de coüperatiegedachte symboliseert, zal de ganse dag wapperen. ,,Kunst is broodnodig, ook voor wie er niets van snapt," zei woensdagmiddag de me disch directeur van het Schïe- landziekenhuis, C. J. M. Vloot man, tijdens de eerste opening van een expositie in de Sehie- land Calerie. Het 'snappen' van kunst is altijd een discuta bele zaak, je kunt je zelfs af vragen of kunst wel begrepen m6et worden, in elk geval wees Vlootman erop dat in zijn ziekenhuis naast de persoonlij ke, technische en zakelijke zorg er ook de aandacht voor religieuze en esthetische kan ten van de mens moet zijn. Met de esthetiek van Benja min Royaards zullen weinig mensen moeite hebben. Hij is samen met houtbewerker Bert Les de eerste, die exposeert in de Schieland Galerie, die im mers voorheen ziekenhuisga lerie heette en d&érvoor nog galerie Nolet. Royaards was woensdag spe ciaal voor de opening overge komen uit de Drflme in Zuid- Frankrijk, waar hij sinds 1976 met zijn gezïr» woont. Hij komt uit Amsterdam, werkte een tijdje in Edam en had exposi ties in onder meer Schiedams stedelijk museum, maar wat hem in Frankrijk zo inspireer de dat hij er zelfs ging wonen was het typische licht Het wierp zo'n andere kijk op de dingen, dat het doorwerkte in Royaards' schilderijen. Zijn •zachte kleurgebruik kenmerkt het werk, hoewel daarbij een uiterst grove omlijning van details en bizarre uithalen sterk is volgehouden in al het werk. Terugkerende elemen ten zijn lichaamsdelen, de fiets en in de beschilderde pa- piermaché-doeken ook hoofden met holle ogen. De expositie in de Schieland Galerie duurt tot 23 septem ber. Als vanouds achter de draaita fel: Martin Green. De vroegere organisator van pop-, rock- en rhythm blues-concerten staat zondagavond als disc-joc- key in zaal Arcade, waar de Instuif Schiedam sinds vorige week weer actief is. Aanvang: rond negen uur. TEKENFILMS Het gemeentemuseum van Maassluis had er nooit gestaan, als de mens door de eeuwen heen geen dijken, had aangelegd of meren had ingepolderd. Dan was heel Holland verzwolgen geweest door de Noordzee, of hooguit zouden Schiedam, Vlaardingen en Maassluis bestaan uit wat eilandjes, zoals er in de Biesbosch nog een paar zijn. Dan had rar A. P. van den Berge, dijkgraaf van het hoogheemraadschap Delfland, nooit vanavond om acht uur de expositie 'Land van Holland' kunnen openen die laat zien hoe het landschap in de tijd veranderde. Maar de mens wilde anders, dus Van den Berge kan het vanavond wèl. Die tentoonstelling, tot 27 september in het museum aan de Zutddijk 16 in Maassluis, is een beknopte versie van de grote overzichtsexpositie die vier jaar geleden in het historisch museum van Amsterdam volle aandacht trok. Het is een verhaal in beelden, dat de ontwikkeling laat zien van het drassige, moerassige Holland van vroeger tot het hoog geïndustrialiseerde, verstedelijkte stukje Randstad van vandaag de dag. Door een hoofdstuksgewijze indeling (waterkering, handel en nijverheid, verkeer enzovoorts) laat het beeldverhaal zich goed lezen. Voor de jeugd tot twaalf jaar organiseert wijk vereniging Hoofdstedenbuurt dinsdagmid dag om twee uur een teken filmfestival, met filmpjes van onder andere Donald Duck en Woody Woodpecker. Dat vindt plaats aan De Deel aan de Baarnhoeve. Leen Droppert maakte middenin de zestiger jaren een opmerkelijk kunstwerk. De Cobra-groep werd al in 1951 ontbonden en sinds dien zijn de grote mannen van deze beweging hun eigen weg ge gaan. De Nederlanders binnen deze beweging, Karei Appel, Corneille en Lucebert, hadden een gemeenschappelijke afkeer tegen de gevestigde kunst. „Kunst moet associatief, vitaal, dynamisch en aan geen enkele conventie gebonden zijn," was een van hun vele motto's. Binnen het oeuvre van de Vlaar- dingse beeldhouwer neemt het 'Bolspelende meisje* door zijn Lu cebert-ach tige vormgeving en zijn datering een speciale plaats in. Binnen de Maassluise beel denschat is het 't enige beeld dat weliswaar figuratief genoemd kan worden, maar door zijn on gebruikelijke uitbeelding tegen de abstracte kunst aanzit. ,,Ik wil alleen wonen tussen mijn alleenstaande ledematen," dichtte Lucebert in 'de Amsterdamse School'. Leen Droppert schijnt die woorden in het hoofd te heb ben gehad bij het maken .van dit beeldje. De snelle beweging, het teruggetrokken hoofd, de ge strekte armen, het opwaaiende jurkje en de lichtgebogen knieën geven de indruk van een foto die genomen werd met een camera met uiterst korte sluitertijd. Mid denin de onmeetbaar snelle be weging. Het bronzen beeldje staat bij de John F. Kenncdyschool aan de Plevierstraat in Maassluis. Het werd er met de bouw in 1968 neergezet MT Schilderij met paplermaché. Benjamin Royaards. Donald Duck JAAP KR00NEN8URG In de concertserie op het Gar- relsorgel van de Grote Kerk in Maassluis verzorgt Jaap Kroonenburg zaterdagavond om kwart over acht een uit voering. De organist heeft op zijn programma werk van Sig- frid Karg-Elert ("Jcsu, me ine Freude'1, Louis Vierne (symp- honie no 1 in d-mineur) en de onvermijdelijke Bach (concer to in Es, BWV 597). afgeleid worden dat een variant beter is: is Cobra nu in Vlaardin gen? Van Karei Appel, die dit jaar de leeftijd van zestig jaar bereikt, verschijnt een dezer dagen een aquatint in zes kleuren in Kunst-*-. Die zal exclusief in de galerie geëxposeerd worden. Er verschijnen er 25 van en de prijs is 900 per stuk. Met een hoogst pretentieuze ten toonstelling opent galerie Kunst zaterdagmiddag het Vlaardingse kunstseizoen. De twee Cobra coryfeeën Appel en Corneille hebben een hoeveelheid van hun grafisch materiaal (litho's en et sen) naar galeriehouder Jos Noordhuizen gezonden en dat zal tot en met 4 oktober te zien zijn aan de Johan Willem Frisolaari' 70 in Holy. In de voorraad van Kunst bevindt zich voorts werk van Alechinsky, Brands, Con stant, Cox en Lucebert. Nu Schiedams stedelijk museum gesloten is, kunnen we het het motto van de daar onlangs ge houden tentoonstelling herhalen: is Cobra nog wel in Schiedam? Uit het initiatief van Kunst+ kan

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4