SCHIEDAMSCHE COURANT Goudriaan zelf ook ontavreden over beantwoording vragen Politiek ongerust over armband bij patiënten Haring en bierfeest is wat het loort te zij n Ik „ui eeirü- depfoei Winkeliersraad moet eind maken aan het gekissebis' Oldtimers toerden door binnenstad Maassluis viT-r»" PvdA denkt aan schriftelijke vragen Meerkosten maken huren Lamoen iets hoger Eén overlegorgaan voor Schiedamse middenstand Wm Arie Lems getipt voor Rotterdam Wethouder geeft in brief meer duidelijkheid over kraakpand Arie van Dijk kandidaat voor partijtop PvdA Ruim 60.000bezoekers Maandag 7 september 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 1718 PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan is van mening dat de beantwoording van de door Leo Zeef (PSP) gestelde vragen over het gekraakte pand Westhavenkade 95 inderdaad onbevredigend is geweest. Het college beperkte zich in de raads vergadering van afgelopen woensdag veelal tot 'ja' of 'nee', en dat schoot bij velen in het verkeerde keelgat. Ook de fractie van de PvdA was ontstemd over de wel heel summiere wijze van antwoorden. Som migen schaamden zich op dat moment zelfs voor hun vertegenwoordigers in het college. Vooraf hadden de socialisten in de Vlaardingse gemeente raad al laten weten in meerderheid niet automa tisch voor sloop van het pand en realisering van een bejaardenflat van twintig verdiepingen te zijn. Na dc raadsvergadering spoedde de PvdA-fractie zich dan ook naar een apart vertrek waar de ge beurtenissen van die avond nog eens op een rijtje werden gezet. De verwachting was dat de betrok ken wethouders van die partij (Maarleveld en Goudriaan) op het matje geroepen zouden worden. In die speciale bijeenkomst is de kwestie, zoals dat heet, 'intern geregeld'. De PvdA wist in ieder geval wel te bereiken dat wethouder Goudriaan in een brief aan de leden van de commissie stadsontwikkeling toegaf de summiere beantwoording te betreuren. Daarom ook wilde hij alsnog enige opheldering van zaken geven. Volgens hem bestaat er in Vlaardingen een grote behoefte aan bejaardenwoningen. Hiervan zouden er meer dan vijfhonderd gewenst zijn en met de realisering van een bejaardenflat (met hierin tweehonderd huizen) zou deze vraag voor een deel zijn opgevangen. Goudriaan geeft in deze brief toe dat sloop van de voormalige detailhandelschool ook een financiële noodzaak is. Het Viaardings Grondbedrijf, dat de grond in bezit heeft, is de laatste jaren slecht in de liquide middelen komen te zitten. De op te strij ken slooppremie en de erfpacht van de grond aan dat deel van de Westhavenkade, zouden voor de gemeente erg belangrijk zijn. Zo zeer zelfs dat in zo'n geval van een exploitatieoverschot sprake zal zijn. Wat er nu gaat gebeuren, dat moet een onafhan kelijke rechter maar uitmaken, zo oordeelt Gou driaan. Iets dat donderdagmorgen inderdaad ge beurt wanneer een kort geding dient voor de Rot terdamse rechtbank. De krakers schatten hun kansen niet zo hoog in, maar hopen in ieder geval een verdaging van het besluit van de gemeente (uiterlijk 1 oktober slopen) te bewerkstelligen. De plaatselijke afdelingen van de CPN, PSP, SP, PPR en D'66 hebben zich solidair verklaard met de bezetters van bet pand Westhavenkade 95. In een aan het college van burgemeester en wethou ders gericht schrijven, stelt 'klein links' dat het beleid van de gemeente „geen perspectief biedt voor veel jongerengroepen die om uiteenlopende redenen naar huisvesting voor hun activiteiten zoeken". Hoogst ontevreden zijn ook zij over de beantwoor ding van het college, „dat niet zeer zwakke argu menten op komt draven en ook de gemeenteraad niet de kans geeft er over mee te discussiëren." In hun solidariteitsverklaring eiser» zij dat burge meester en wethouders in het vervolg op open wijze met de bezetters onderhandeld „en zich niet langer verschuilen achter ondoorzichtige plan nen". Het pand moet volgens hen behouden blij ven voor culturele activiteiten. Mocht toch beslo ten worden lot ontruiming, dan moet dit na over leg met de krakers zijn en dient iedere vorm van pohtiegeweld vermeden te worden. Voordat in derdaad het besluit tot sloop wordt genomen moet het college, zo vinden de vijf partijen, met oudere- norgamsaues en bonden contact opnemen over de gekozen locatie. Volgens de briefschrijvers is de gekozen piek, toch een eind buiten het centrum en (nog) zonder busverbinding, per definitie onge schikt voor een bejaardencentrum. Lou van der Stel (PvdA): pure demagogie, of beter dan platspuiten? Schiedam In de Schiedamse gemeenteraad is met grote verontrusting kennis genomen van een nieuw bewakingssys teem, dat bij psychiatrische patiënten in het Schielandzie- kenhuis wordt toegepast. Lou van der Stel, coördinator van het PvdA-blok voor gezondheidszorg, overweegt ernstig in schriftelijke vragen aan B en W deze vorm van controle aan de kaak te stellen. Eerst wil hij echter meer inzicht hebben in het hoe en waarom van de methode, waarbij patiënten die de deur niet uitmogen een armbandje om krijgen; zodra de patiënt de buitendeur nadert, valt deze via een signaal vanuit het armbandje in het slot. Van der Stel. zondagmiddag: „Het is de vraag, of de heren doctoren pure demagogie be drijven door uit te maken wie er wel of wie er, niet een zie kenhuis in of uit mag. Aan de andere kant kan je je afvra gen, of platspuiten dan beter is. Ik wil eerst contact opne men met de directie en de voorzitter van het ziekenhuis bestuur (burgemeester Te Loo, red.), voordat ik eventueel tot vragen overga. Maar blijkt het inderdaad een onzindelijke zaak te zijn en zit er wat scheef, dan moet dit politiek aangepakt worden." Van der Stel zegt hierover contact te hebben gehad met zijn fractiegenoot Hans Ko- nings, samen met wie hij ook de schriftelijke vragen zou in dienen. Belangenorganisaties van (ex- )psychiatriscbe patiënten heb ben verbijsterd gereageerd. Hoewel in dagblad Trouw de medisch directeur van het Schielandziekenhuis, C. J. M. Vlootman, zegt dat de armban den alleen worden omgedaan na overleg met de betrokken patiënt en na diens toestem ming, onder meer omdat het personeel hierdoor ontlast wordt, zeggen de belangenor ganisaties dat juist in deze sec tor van de gezondheidszorg de menselijke omgang voorop moet staan. Een algemeen zie kenhuis met een psychiatri sche afdeling (PAAZ) zoals Schieland zou dan niet mogen wegvluchten in allerlei elek tronische systemen. De voorzitter van een dezer belangenorganisaties, de Cliëntenbond, is de Schiedam se oud-PPR-wethouder Hans van der Wilfc. Hij wijst erop dat de bewegingsvrijheid van patiënten in een algemeen zie kenhuis niet beperkt mag worden, ook niet die van psy chiatrische patiënten omdat dezen wettelijk dezelfde rech ten zouden hebben. Schiedam Voormalig Rijn mondgecommitteerde Arie van Dijk <35) is kandidaat ge steld voor het partijbestuur van de PvdA in Amsterdam. De Schiedammer, die eind vo rig jaar de Rijnmondraad ver liet om algemeen directeur te worden van het revalidatie centrum voor Delft en omstre ken, is voorgedragen voor een landelijke bestuursfunctie in de partij, nu andere PvdA'ers zijn 'doorgestroomd' naar de Tweede Kamer. Arie van Dijk was van 3974 tot medio november 1980 gecom mitteerde van Rijnmond. Deze dagtaak was niet te combine ren met zijn nieuwe functie bij het Delftse revalidatiecentrum en Van Dijk verdween voor korte tijd uit de actieve poli tiek. Mocht Van Dijk benoemd worden, dan is waarschijnlijk dat hij toch in Schiedam blijft wonen, want zijn naam komt ook voor op een officieuze kandidatenlijst voor de nieuwe PvdA-fractie in de Schiedam se gemeenteraad. Vlaardingen Wat kleine tegenslagen die zich tot nu toe hebben voorgedaan tij dens de nieuwbouw op het Lamoenterrein zullen er voor zorgen, dat de toekomstige huurprijzen iets hoger zullen uitkomen dan tot nu toe berekend. Als in de komen de tijd de bouwkosten door nog meer 'ver rassingen' niet nog meer zullen stijgen, dan zal die huurverhoging echter geen schrikbarende vormen aannemen. De problemen die aannemer Henk van der Waal bij het begin van de bouw on dervond hadden te maken met het ter rein, dat niet helemaal bouwrijp bleek te zijn. Nadat de funderingswerkzaamheden een aanvang hadden genomen kwam men tot de ontdekking, dat in de grond hier en daar toch nog resten van oude funderin gen en ander puin zat, dat eerst opgegra ven en afgevoerd moest worden. Dergelij ke tegenslagen kunnen in principe vante- voren niet als onvoorzien in de begroting worden opgenomen, maar moeten tijdens de bouw als 'meerwerk' worden geno teerd. Volgens ambtenaar Ad Smit Duysent- kunst, die de nieuwbouw op het Lamoen- terrein begeleidt, valt het allemaal nog wel mee. „We komen straks iets boven de gemiddelde huur van 350 gulden per maand, maar in de voorlichting in de richting van kandidaten voor die huizen zijn we al voorzichtig uitgegaan van een gemiddelde van 380 gulden. We hadden dus al een marge ingebouwd." In de praktijk blijkt er altijd wel verschil te zitten in de huurprijs, zoals die bij de gunning aan de aannemer is berekend, en de uiteindelijke tarieven. Niet alleen dat meerwerk, maar ook meer onwerkbare dagen dan voorzien en eventuele tussen tijdse loonsverhogingen, voor de bouwvak kers moeten immers worden doorbere kend. Vlaardingen Zelden zal het in de Vlaardingse binnenstad zo druk zijn geweest als afge lopen zaterdag. Het uitgebrei de programma en het formida bele weer maakten het negen de haring-en bierfeest tot dat volksfeest waar de organisatie vooraf zo nadrukkelijk op ge speculeerd had. De schattingen over het aantal bezoekers liepen nogal uiteen. De Vlaardingse politie, die spreekt van een vlekkeloos verlopen dag. houdt het op ruim zestighuizend man. Dit betekent dat het drukker was als vorig jaar, toen waarschijn lijk een kleine vijftigduizend mensen het haring- en bier feest bezochten. Ook toen mocht Nederland zich verheu gen in stralend nazomerweer. Dit jaar had de organisatie een nog grootser programma sa mengesteld en was derhalve ook het trajact uitgebreid. Werkelijk overal was wel iets te doen. Vaak was van twee of meerde re kanten muziek te horen en konden de bezoekers zich, voetje voor voetje, naar de door hen gewenste activiteit begeven. Al om elf uur zat de Westhavenkade 'vast*. Toen al waren duizenden mensen aan- Ongekend druk was het in de Vlaardingse binnenstad, waar iedereen uitliep om het negen de haring- en bierfeest mee te kunnen aanschouwen wezig om de intrede van de gepavoiseerde schepen door de Vlaardingse haven gade te slaan. Die drukte aan de West havenkade bleef en verplaat ste zich later ook naar de an dere delen van de binnenstad. De op diverse plaatsen optre dende bands noopten velen tot stoppen. Met name in de mid daguren was er in de Zomer straat, rond de kerk, de Hoog straat en de Westhavenkade geen doorkomen meer aan. Zie verder pagina 3. Schiedam Schiedam moet een winkeliers- raad krijgen, die advies uit kan brengen over allerlei gemeentelijke plannen. De raad voor winkeliers zou op een zelfde manier kunnen worden opgezet als de sportraad in Schiedam, dat wil zeggen; vertegenwoordigers van de winkeliers aangevuld met ambtenaren en de wethouder. Met dat voorstel komt drs. Jan Schrijver, winkelier in kleding aan het Broers- veld. Volgens Schrijver kan met de winkeliersraad een einde worden gemaakt aan het gekissebis waardoor Schiedamse winkeliers te vaak wor den verdeeld. Bovendien ontstaat er duidelijk heid over de vertegenwoordiging van winke liers in de stad. Nu zijn er volgens Schrijver te veel onduidelijkheden: verenigingen die zeggen mensen te vertegenwoordigen, doen d3t in de praktijk niet, en andere verenigingen richten zich meer op commerciële activiteiten dan op het gemeentelijk beleid. De Broersveld-wmkelier komt met zijn voor stellen na problemen rond de herinrichting van de Hoogstraat De gemeente bleek winkeliers van het Broersveld in die inspraak geheel over het hoofd te hebben gezien. Pas na een presen tatie van de plannen wisten winkeliers voor el kaar te krijgen dat zij alsnog werden gehoord. Overigens blijken zij ook na een herziening van de plannen nog niet tevreden. Om mogelijk te maken dat alle winkeliers in Schiedam in de raad zijn vertegenwoordigd wil Schrijver de stad in verschillende gebieden verdelen die allemaal een vertegenwoordiger in de raad krijgen. Alle winkeliers moeten dan worden aangeschreven en worden gevraagd of 2ij in de raad willen worden vertegenwoordigd Ook als zij daar niets voelen dan zijn zij in ieder geval in de gelegenheid gesteld mee te praten. En dat gebeurt nu nog te weinig, aldus Schrij ver. De winkelier wijst als voorbeeld op de Onder nemers Federatie die in Maassluis bestaat. Daar zijn wèl alle winkeliers vertegenwoordigd in éen organisatie en hoewel ook de Maassmisse federatie met problemen te kampen heeft ge had bestaat daar meer duidelijkheid dan in Schiedam. Zelf zal Schrijver voorlopig geen initiatieven nemen om tot een winkeliersraad te komen. „Dat is een zaak die de gemeente moet aanslin geren", meent hij. Maassluis Een week lang heeft de Maassiuise afde ling van Veilig Verkeer Nederland getracht de ver- keersmentaliteit van de bewoners op het gewenste peil te brengen. Zaterdagavond werden de diverse ac tiviteiten afgesloten met een grote feestavond in ge bouw De Ark. Op deze dag hadden kinderen die deelnamen aan de kleurwedstrijd de mogelijkheid een ritje te maken in een heuse oldtimer. De 'bejaarde* karretjes toerden een groot deel van de dag rond de Maassiuise Markt. Veel winkelende mensen konden dit tafereel derhalve van nabij aanschouwen en lieten die mogelijkheid niet zomaar voorbij gaan. Bij vertrek Van der Louw naar CRM: Schiedam De Schiedamse oud-burgemeester drs Arie Lems is genoemd als mogelijk opvolger van de Rotterdamse burgemeester André van der Louw, als deze minister wordt van CRM. Lems, die thans in Zaanstad burgemeester is, werd al tij dens zijn vertrek uit Schiedam in 1979 getipt als 'de kroon prins van Van der Louw', op een zelfde wijze als Van der Louw wel de kroonprins van Den Uyl wordt genoemd. De 'carrièreplanners' van de PvdA, zo blijkt nu, denken vaak in vele jaren en in vele verschuivingen vooruit. Drs A. J. Lems (53) was burge meester van Schiedam in de periode 1974-1979. Hij had toen een Rotterdamse achter grond, als gewezen fractielei der van de PvdA in de Rotter damse raad, en hij kon ook bo gen op ervaring in de Tweede Kamer. Lems had volgens de geruchten in 1979 alleen nog het 'opstapje' naar een grotere gemeente als Zaanstad nodig om in Rotterdam te kunnen komen de directe overgang van Schiedam naar Rotterdam zou onmogelijk zijn. JtlL Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, word! zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad .....yyjO -...KW»N

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1