SCHIEDAMSCHE COURANT Te Loo wil inlichtingen over armbanden Schieland Tekort gemeentewei- en "79 en '89 al 6,3 ton Grote tekorten ONS wil biogas als brandstof Vau Lingen wil enquête naar leegloop Schiedam JAC helpt weinig mensen door intern conflict Ik neem- de proef Bestuur van Coco heft zichzelf op deze Hans van der Wilk: 9In hoeverre kiest de patiënt vrijwillig Geuzenmonumentlaat nog op zich wachten, Pagina drie. Politie Schiedam op zoek naar betere auto. Pagina drie. krant Oorzaken wegnemen Paniek in de Schapen wei Boekje open in jaarverslag Dinsdag 8 september 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 175—4 PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Burgemees ter Te Loo zal zich deze week op de hoogte stellen van de beweegredenen van de directie van het Schieland2iekenhuis om aan enkele psychiatrische patiënten de omstreden armbanden te verstrek ken, die een signaal doen uitgaan wanneer zij de buitendeur van het zie kenhuis naderen. Te Loo, die als voorzitter van de raad van bestuur van het Schielandziekenhuis pas gisteren werd geconfron teerd met de ingebruikna me van deze elektronische 'leibanden', zei dat zijn eerste indruk was ge weest: „Dat is toch niets nieuws? Qua elektroni sche vormgeving bestaat zoiets allang, C A heeft het ook." Later echter, na dat hij kennis had geno men van de kritiek die er vanuit belangenverenigin gen op dit bewakingssys teem is gekomen, zei Te Loo dat er aanleiding was bij de directie naar het hoe en waarom te infor meren. Te Loo zei dat het ontlasten van personeel bij dit nieuwe systeem geen hoofdreden mag zijn; hij herinnert zich van vroeger, toen hij korte tijd in het Deltaziekenhuis in Rotter dam werkte, dat het personeel toen alle deuren op slot moest houden, wat met het nieuwe elektronische systeem overbo dig wordt Volgens de burge meester van Schiedam kan het echter niet zo zijn dat patiën ten, die er recht op hebben te gaan en te staan waar zij wil len, op een dergelijke manier in hun bewegingsvrijheid wor den beperkt Overigens had de ziekenhuisdirectie zelf al laten weten dat hierover steeds overleg plaatsvindt met de be trokken patiënten. „Het is de vraag in hoeverre dit overleg reëel is," reageerde gistermiddag in Amsterdam de Schiedamse oud-wethouder Hans van der Wilk, tegen woordig voorzitter van de Cliëntenbond (een belangenor ganisatie van psychiatrische patiënten en ex-patiënten) en directeur van de stichting Pandora (een voorlichtingsbu reau over psychiatrie). Rede nerend vanuit zijn eigen erva ring in de psychiatrische zorg komt Van der Wilk tot de con clusie, dat zulk overleg „meestal een vrijheid van keu ze bij de patiënt helemaal niet impliceert". Vaak wordt vol gens Van der Wilk de patiënt benaderd alsof hij onmondig is. Het schijnt hem toe dat een patiënt vaak iets opgedrongen krijgt en dan vaak niet beter weet dan ja te zeggen, bang om anders slecht behandeld te worden. Hij wijst erop dat, waar de psychiatrische zorg geen kans meer ziet op een menselijke manier met patiënten orn te gaan, men geen heil moet zoe ken in elektronische systemen die alleen maar de bedrijven in elektronica zelf wijzer ma ken. Zeker als PvdA-raadsleden Hans Konings en Lou van der Stel overgaan tot schriftelijke vragen over de armbanden van Schieland, zal Te Loo haast maken met 2ijn onder zoek. Hans van der Wilk: patiënt niet helemaal vrij in keuze... Maassluis Het bestuur van de Stichting Open Jongeren werk Maassluis heeft zichzelf per 1 september opgeheven. Als belangrijkste reden noemt het bestuur het besluit van burgemeester en wethouders van Maassluis om het begro tingsvoorstel voor 1981 niet te accepteren. Hiermee, schrijft het bestuur in een brief aan B&W, is «de financiële basis voor het noodzakelijke beleid weggevallen. In deV: brief staat vérder dat men erop vertrouwt, dat het besluit niet zal leiden tot beëindiging van de activiteiten in jongerencentrum Coco. Dit centrum viel tot nu toe for meel onder verantwoordelijk heid van de stichting. Hiero ver wordt vanavond door be heerders en enkele ex-be stuurders van Coco vergaderd. Het niet aanvaarden van het begrotingsvoorstel is niet de enige grief tegen het college. Het bestuur is ook verbolgen over het feit, dat de toegezegde maatschappelijk werker nog niet is aangesteld en dat de er nog geen ontheffing van de drankenwet is verleend. Ver der had het bestuur het gevoel in de contacten met de ge meente Maassluis niet te wor den gezien als gezaghebbend en vertegenwoordigend or gaan en vond men dat be stuursleden onvoldoende steun kregen uit de raad om de doel stellingen van de stichting te verwezenlijken. Vt3.ircii.it:pn De djling van de omret. gfkcrpe.d m do >':)Sif«i v.in Jaren.cn pnyen.Jjegim «ex» brfcidn te'vö.'tnon voor de werkgelegenheid \an het pexsonc b.; het gemeentelijke bedrijf gcniMfjuewerkCn. D het Avecvailén van werk door bezuinigingen op IKM.Megvmen-van.wfiii uwr w.-uiiugiiiii' mecmciijkf investeringen ontstaan by bet jaar al flinke tekortt-n.. waarvoor geer ge.uventéltjk'e meerjaren begrotin Vlaardingen De verwachting, dat het bedrijf van gemeentewer ken over de afgelopen jaren een tekort van een miljoen gulden heeft opgelopen, zoals die onlangs wejrd uitgesproken door directeur J. uerritze van gemeentewerken, lijkt volledig bewaarheid te wor den. Het Verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, die de jaarrekening over 1979 heeft gecontroleerd, heeft berekend dat dat tekort tot eind 1980 al is opgelopen tot 631.000 gulden. Het bureau advi seert dit tekort te dekken door bij te passen uit de algemene dienst van de gemeente. Het college van B en W heeft inmiddels besloten, voorlopig nog even te wachten op de cijfers over dit jaar. Ook in 1981 zal gemeentewerken in de rode cijfers komen, zo staat nu al vast. Een en an der is het gevolg van het feit, dat de dienst van gemeente werken door de toenemende bezuinigingen van de ge- Uit onze krant van 18 juni 1981. meente in de laatste jaren steeds minder werk heeft moeten uitvoeren. De salaris- en andere vaste kosten gaan echter gewoon door. Het streven van het bedrijf om kostendekkend te werken is hierdoor de laatste jaren jam merlijk mislukt. Financiële reserves om deze fikse tegenvaller volledig op te vangen heeft de gemeente Vlaardingen niet meer. En kele maanden geleden werd daarom al gevreesd, dat die tegenvaller van een miljoen gulden daarom op de een of andere manier 'gevonden' moet worden in de begroting voor volgend jaar, aangevuld met het bedrag dat gemeen tewerken naar verwachting in '82 nog eens tekort zal ko men. Het 'gat' van een half miljoen dat voor volgend jaar in de meeijarenbegroting was voorzien is daarmee heel wat groter geworden. Schiedam De openbare nutsbedrijven Schiedam (ONS) willen in de toe komst gebruik gaan ma ken van biogas als alter natieve energiebron. Op het moment is men bezig met een groot onderzoek naar de mogelijkheden van een dergelijke vorm van energieopwekking. wordt geprodu ceerd uit afval van agrari sche bedrijven. Daardoor wordt niet alleen energie gewonnen, maar tegelij kertijd een oplossing ge vonden voor het afvalpro bleem. De toepassing van deze nieuwe vorm van energie-opwekking is het aantrekkelijkst in gebie den waar veel agrarische bedrijven zitten. Schiedam op zich heeft op dat gebied weinig te bieden. Daar om onderzoeken de ONS an dere mogelijkheden om agra-. risch afval te verkrijgen. Een van de mogelijkheden die worden onderzocht liggen bij het gemeentelijk slachthuis. Onduidelijk is echter nog of in de contacten met het slacht huis het nodige succes zal wor den geboekt. Evenmin valt nog te zeggen wanneer biogas in Schiedam zou kunnen wor den gebruikt. Hoewei het onderzoek nog geenszins is afgerond heeft ONS-directeur dr. ir. Jaap van Willigen goede hoop dat biogas in Schiedam toepasbaar zal blijken. Bij de ONS zou dan vooreerst één fabriek kunnen Schiedam De gemeente Schiedam mag niet lijd zaam toezien hoe het aan tal inwoners terugloopt tot 73.000 en wellicht nog minder in de nabije toe komst Daarom wil CDA- raadslid Aad van Lingen een enquête ingesteld zien, die moet achterhalen waarom zoveel mensen uit Schiedam vertrekken. Hij sprak dit idee gisteren uit tegenover onze krant. Van Lingen: „Je hoort zo vaak zeggen: in Schiedam kan helemaal niks. Nou, voor mij is dat een holle kreet, ik vind dat er wel de gelijk veel gebeurt en veel kan. Maar dat neemt niet weg dat ik wel eens wil we ten, hoe de mensen die weg gaan erover denken, Is het een tekort aan goede wonin gen, een gemis aan culturele voorzieningen? Of misschien rijn het wel heel simpele dingen, waaraan wij dan iets moeten doen. Je leest gere geld dat het inwoneraantal afneemt en dat Schiedam in tien jaar tijd 10.000 inwoners is kwijtgeraakt, maar ik vind het zo jammer dat ik nergens kan vinden waarom Schie dam nu leegloopt" Van Lingen zou met een en quête de vertrokken Schie dammers willen achterhalen. Bovendien is hij benieuwd naar de beweegredenen van mensen, die zich juist in Schiedam vestigen. Mocht het massale vertrek met het woningaanbod te maken hebben, dan vindt Van Lingen dat niet verwon derlijk. Hij meent dat ver scheidene nieuwe industrie ën en kantoren in Schiedam personeel meebrengen, dat behoefte heeft aan woningen met iets meer luxe dan de woningwetsector kan leve ren. Heeft de leegloop te ma ken met een gemis aan cul turele activiteiten, dan staat voor Van Lingen vast dat het Passagetheater gehand haafd moet worden. Hij kent Aad van Lingen: waar blijven die mensen...? de discussies over sluiting en eventuele verkoop van, het theater, waaraan in de PvdA wordt gedacht, maar Van Lingen is daar zeer huiverig voor. worden neergezet die de ener gie uit het afval zal winnen, waardoor in eerste instantie minder afval naar de verbran ding zal gaan (nu de VAM in Drente, in de toekomst de AVR op Rozenburg). Ook al blijkt die nieuwe, eerste fa briek een succes, de toepassing van biogas zal slechts op klei nere schaal kunnen functione ren. De nieuwe energiebron zal dan ook geen aanzet kun nen zijn tot invoering van stadsverwarming in Schiedam. Daartoe acht de ONS-direc teur de gemeente te klein. Van Willigen: „Wij werken niet op de schaal die een gemeente als Rotterdam wel heeft De gehe le stad verwarmen met biogas zou daarom nooit lonend kun nen zijn. Wel zouden er in de toekomst verschillende fa briekjes kunnen verrijzen." Vlaardingen Een vol groeide bouvier is niet voor een kleintje ver vaard. In de nacht van zondag op maandag sprongen twee exempla ren van dit forse honde ras over het hek van de schapenweide in de Westwijk. Het daar aan wezige vee kreeg de schrik van zijn leven en zocht in allerijl een veilig heenkomen. Twee geiten sprongen daarbij in de naastgele gen vijver. De brandweer moest eraan te pas ko men om ze uit hun natte wijkplaats te vissen. Een tweetal schapen bracht het er minder goed af. De dierenarts werd ont boden om hun bijtwon- den te hechten en ze en kele injecties toe te die nen. De beide booswich ten waren toen de politie kwam al verdwenen. Naar hun baas wordt ge zocht. Vlaardingen Door in terne problemen heeft het Jongeren Advies Centrum (JAC) het vorig jaar in to taal slechts 227 jongeren kunnen helpen. Dat is be duidend minder als in voorgaande jaren. In het deze week verschenen jaarverslag geeft het Vlaardingse JAC voor het eerst meer duidelijkheid over de oorzaak van Het Conflict. Door het nobele streven slechts nog men sen aan te nemen die in staat zijn collega's te on dersteunen, hoopt het be stuur dergelijke proble men in de toel vermijden. toekomst te Tot op heden is altijd onduide lijk gebleven waarom het niet boterde binnen het adviescen trum. Direct betrokkenen kre gen zwijgplicht opgelegd en het wachten was op het mo ment dat dit verbroken werd. Het JAC heeft nu zelf een boekje open gedaan en ge bruikt het jaarverslag over 1980 om iets meer opheldering te verstrekken. Het begon in februari van dat jaar toen medewerkers en be stuur het vertrouwen in één van de beroepskrachten opzeg den. In een toen belegde ple naire vergadering kwam een groot aantal meningsverschil len tussen diverse medewer kers naar voren. De tegenstel lingen konden niet meer uit de wereld geholpen worden en het JAC viel uiteen in twee onverenigbare partijen. De Stichting Welzijn Vlaar dingen moest de groepen weer tot elkaar brengen. Een specia le commissie bracht eind juni een rapport ("Het JAC in con flict') uit met als conclusie: de bestaande situatie kon slechts gewijzigd worden door het vertrek van enkele medewer kers. Ondertussen was bet be stuur van het JAC al afgetre den en waren die plaatsen in genomen door de leden van de zojuist gememoreerde commis sie. Na de zomervakantie vonden er indivuele gesprekken plaats tussen bestuur en medewer kers. Mede naar aanleiding hiervan verscheen op 18 sep tember het eindrapport. Toen ook konden nieuwe afspraken gemaakt worden met die men sen die konden of mochten blijven en was het JAC in staat haar hulpverlenende taak voort te zetten. Voor de toekomst moeten dui delijke afspraken gemaakt worden teneinde de onlangs gerezen problemen te vermij den. Het bestuur stelt in het jaarverslag „dat beroepskrach ten geschikt moeten zijn voor hulpverlening. Belangrijke voorwaarden zijn dat zij willen en kunnen reflecteren op het eigen werk en ook in Staat zijn om vrijwilligers, stagiaires en collega's te ondersteunen." Doordat het Vlaardingse Jon- geren Advies Centrum slechts een deel van 1980 naar beho ren heeft kunnen functione ren is het aantal malen dat hulp is verleend beperkt ge bleven tot 22?. Een jaar eerder kon het JAC nog in 408 geval len advies geven aan jongeren. JSL DU nieuwsblad. r waarm u a! het nieuws uil eigen omgeving kun! vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad, »rt«wv ,sopP! X •„jool*''" oni AAI*"0"100®-.*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1